LEIDSCH DAGBLAD. JX°. 7347. Woensdag 3D Januari. A0. 1884. ^4-voii<3 - editie. PRIJS DEZER COUR AM1: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Frew* per post.1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. Deze Coniant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PBIJ8 DEE ADVERTENTIE»: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17^ Groelere lettere naar plaatsruimte. Voor het incasse ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Officieel© Kenni»ar©rimreï Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden op Donderdag 31 Jan. 1884, des namiddags te twee uren. Nog te beJuindelen onderwerp Derde Suppletoir Kohier der Plaatselijke Directe Be lasting, dienst 1883. LEIOE», 29 Januari. Na ingewonnen advies van den voorzitter der commissie van fabricage geven B. en Ws. in over weging aan I. Bondri vergunning te verleenen om eon stoep te leggen vóór zijne huizen in het Vogel straatje, wijk 5 Nos. 4, 0, 8, 10, 12, 14 en 16, mits de bovenkant gelijk zij met de straat en Diet meer dan drie decimeters baiten den gevel uit- springe. Naar aanleiding van de ingediende bezwaar schriften van A. F. C. Strack Yan Schijndel en A. P. Hakkenberg, tegen hunüe aanslagen in de plaatselijke directe belasting voor 1883, stellen zij voor om beide aanslagen voorkomende op het lste suppletoir kohier van den dienst 1883 te verminderen respectievelijk met f 17.28 eo f 8.94 en alzoo uit te trekken op f 5.96 en f 3.58. De commissie van fioanciën heeft hiertegen geen bezwaar. Tegen de inwilliging van het verzoek van dr. 1 J. Baert, om in de betrekking van stads-genees- kundige te worden gecontinueerd, bestaan bij hen geene bodenkingen, zoodat zij in overweging geven het verzoek toe te staan en den adressant wederom voor den tijd van drie jaren in de genoemde be trekking te continueeren. Naar aanleiding van een schrijven van de Gedeputeerde Staten dd. 15/21 Januari jl. betrek kelijk de voorgenomen vaartverbetering tusschen Yliet en Rijn, geven B. en Ws. in overweging overeenkomstig betgeen is besloten in de zitting van 4 October 1883 en 10 Januari jl., hun college te machtigen om namens de gemeente eene ver bintenis jegens do proviocio aan te gaan, bij welke, voor het geval bij de verbetering der vaartgemeen schap tusschen don Rijn en de Schie, waartoe door de Staten der provincie Zuid-Holland in beginsel in hunne zitting van 24 Juli jl. werd besloten, de daartoe behooreude verbinding van den Rijn en den Leid8chen Vliet tot stand wordt gebracht be westen de stad Leiden - de gemeente Leiden tor verzekering der bruikbaarheid, vrijheid en veiligheid der doorvaart door haar territoir in de richtiDg Schrijversbrng, Haven, Oude Yestgracht en Galge water op zich neemt: I. Binnen haar territoir het midden van dit vaar water te brengen en voortdurend te honden op een diepte van 20 centimeter beneden den drempel van de sluis aan deu Leidschendam, zooals die bij de voorgenomen verandering dier sluis zal worden gelegd of in opvolgende tijden mocht worden ver laagd, en zulks over een breedte van minstens 12 meters; Ha. de brug over de Oude Yestgracht nabij do Turfmarkt op kosten van de gemeente zóó te ver anderen dat zij aan de schepen een doorvaartwijdte biedt van 8 meter; tt b. de thans bestaande doorvaartwijdte der overige bruggen nimmer te vernauwen, en bij het eventueel leggen van nieuwe bruggen, waar zij thans niet bestaan, aan deze zonder toestemming van het provinciaal gezag of dat wat het mocht vervangeD, eene mindere doorvaartwijdte te geven dan 8 M., en c. de thans tot straat of plein bestemde gronden, elegen ten Noorden van do Haven of ten Oosten an het deel der Heerengracht, dat van de Haven t de Oude Yestgracht strekt, niet van bestemming te veranderen of te gedoogen dat zulks geschiede, aar die gronden - voor het geval na de totstand koming der voorgenomen vaartverbetcring te eeniger tijd door het provinciaal gezig, of dat wat het mocht vervangen, verbetering der thans beslaande verbin ding van Haven en Oude Yestgracht door verleg ging dor thans daar gelegen bruggen of eeoo van deze en vergraving van een deel der gezegde gron den wenschelijk mocht worden geacht - voor dat, alsdan, overeenkomstig nader overleg tusschen ge zegd gezag en het gemeentebestuur van Leiden tot stand te brengen werk, beschikbaar te houden; III. ten allen tijde te zorgen voor de beweeg baarheid van al de over de vaart gelegen of nader te leggen bruggen en voor hare kostolooze en vlugge bediening bij dag en bij nacht ten behoove van de scheepvaart; zallende tot dat einde de bediening zóó zijn ingericht, dat de schepen bij het naderen van iedere brng aldaar des daags een brugwachter vinden, die door tijdige opening der brug tegen opontbood waakt, terwijl des nachts voor hetzelfde doel minstens zes brugwachters beschikbaar zullen zijn, en wel aan die bruggen langs de vaart, welke do Gemeenteraad, na overleg met de Gedeputeerde StateD, als de voor de scheepvaart meest doelmatige stations zal aanwijzenalles behoudens de verplich ting van Leiden om, wanneer later de behoefte aan meer bedienend personeel mocht blijken, op hare kosten voor de uitbreiding van dat personeel zorg te dragen. Zelfs bij de derde opvoering hier ter stede van „Hannes" bleef in de schouwburgzaal schier geen plaatsje onbezet. De roi vao Louiso fverd gisteravond opnieuw, evenals den eersten keer, vervuld door mej. JeaDno De Groot. Met onver deelde aandacht werd de voorstelling bijgewoond en herhaaldelijk werd den artisten aan het einde van elk bedrijf hulde gebracht in een krachtig applaudissement. Mej. G. Haageos to Rotterdam is benoemd tot lste onderwijzeres aan eene R.-K. school alhier. Gedurende de tweede helft der maand Dec. zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke wegens onbekendheid der geadres seerden niet besteld konden worden: Mej. E. Baart, mej. N. Gunther, mej. Schilt- liuizen, Willem Louwrie, Amsterdam; D. Troost, Katendrecht; dr. A. J. M. Suringar, VGravenhage; Johannes Temmestraus, Hellevoetsluismej. Ouds hoornHaak, Johan Buis, Leiden; P. C. C. Hei mans, niet vermeld; J. Koeser, Nieuwediep; W. Yogels, Roermond; E. Colbech, Tilburg. - Brief kaarten: Jovaan Maas. Saryan, Amsterdam; mevr. Yan AndelGodefroy, niet vermeldW. Lammens, Nieuwer-Am8tel. Gedurende het jaar 1883 zijn te Zoetermeer geboren 42, overleden 23 en levenloos aangegeven 3 personen; gehuwd 16 paren. - 129 personen hebben de gemeente verlaten en 112 hebben zich er gevestigd. Tot predikant bij de Christ.-Geref. gemeente te Scheveningen is beroepen ds. G. De Braai te Bodegrave. De officier van gezondheid 2de kl. M. M. Jung, arts der Koninklijke Ned. marine, heeft zich aangeboden om do poolreis met de „Willem Barondsz" mede te maken. Naar de Amst. Crt. meldt, zon Prinses Hen drik in onderhandeling zijn over den aankoop van een huis op de Heerengracht tusschen de Vijzelstraat en Reguliersgracht in de hoofdstad. H. K. H. zou het voornemen hebben, jaarlijks eonigen tijd haar verblijf daar to vestigen. Naar het „H. Dbl." verneemt, zal de Tweede Kamer den lldon Febr. a. s. weder bijeenkomen. Den heer Bergsma, onlangs afgetreden wet houder voor de publieke werken te Amsterdam, is gisternamiddag door de gezamenlijke ambtenaren dier afdeeling een kostbaar aandenken aaDgeboden, bestaande in een drinkhoorn op rijk versierden voet met inscriptie. Jhr. G. Van Beresteyn Van Maurick, v aor- zitter der ridderschap in Noord-Brabant, is op zijn landgoed te Vucht overleden. Men verneemt dat mr. J. A. Philipse ernstig ongesteld is. Tot belooning van hen, die zich hebben onderecheiden bij de expeditie naar Tenom (Atjeh) op 7 en 8 Januari jl., zijn door den Kouing te dier zake: lo. bevorderd tot ridder 3de ki der Md. Willemsorde, de kol. der inf. H. Demur.oy; 2o. benoemd tot ridder 4de kl. der Mil. Willems orde dö luit. ter zee lste kl. P. H. Pragerde bij het Ned.-Indische leger gedetacheerde lste loit. der infanterie van het Nederl. leger R. J. graaf Van SchimmelpeDniBckde matroos lste ki. P, Barent, od de Amboineescho fuselier Patty; on is 3o. aan den kapt. der infanterie jhr. E. H. F. L^ys- sius toegekend de eeresabel met het gebruikelijke opschrift. To Maastricht is men voornemens bij genoeg zame deelneming een standbeeld voor bisschop St.- Servatius, overleden in 384, op te richten. Het stoomschip „Batavia" is gisteren van Rotterdam te Batavia aangekomen; de „Prins Frederik," van Batavia naar Arasterdam, vertrok gisteren van Padangde „Zaandam" arriveerde Zondag te Nieuw-York van Amsterdam. Z. M. heeft benoemd de voorzitters en bur gerlijke leden en hunne plaatsvervangers in de onderscheidene militieraden voor de lichting der nationale militie van 1884; o. a. voor Zuid-Heli. ud in het 3de militiedistrict: tot voorzitter, mr. A. A. Van Bergen IJzendoorn, lid der Provinciale Staten; tot zijn plaatsvervanger, don heer H. C. Hartcvelt, lid der Provinciale Staten; tot lid, mr. S.LePoole, lid van den gemeenteraad van Leiden; tot zijn plaatsvervanger den heer J. Bredins, lid van den gemeenteraad van Leidon; - met 1 Februari a. e., benoemd tot notaris in het arr. Zntfen, tor stand plaats de gemeente Epe, W. J. M. VerkoutcreD, thans notaris te Beekbergen; - benoemd tot kanton rechter te Maastricht, jhr. mr. C. L. Bendorp, thans kantonrechter te Gulpen; - met 1 Maart a. s., J. A. A. Kiiller, directeur van het postkantoor te Loenen, als zoodanig benoemd te Winschoten- herbenoemd tot burgemeester van Hof van Delft don heer M. J. De Man, secretaris dier gemeente. Gemengd Nieuws. De tolgaarder aan den Haagschen straatweg onder Wassenaar werd des nachts in zijn slaap gestoord door het aanhoudend en luid kirren zijner duif, het eenige wezen, dat met hem het tolhuis bewoont. Opstaande, bemerkte hij door eene kier der deur licht iu de keuken. Onmiddellijk greep hij een geladen pistool en schoot dat in die richting af. Blijkbaar verschrikt ontvluchtten nu do twee inbrekers, die nog geen tijd gehad hadden, iets van eenige waarde buit te maken. De Haagsche rechtbank heeft bij vonnis van gisteren twee werklieden, in dienst van de gemeente-gasfabriek, vrijgesproken van de aan klacht, dat zij door onvoorzichtigheid tijdens den arbeid iemands verwonding hadden teweeggebracht, ten gevolge waarvan een beletsel om te werken van meer daa 20 dagen is veroorzaakt. Bij eene gasontploffing die onlangs groote schade aanrichtte in het magazijn van modes enz., hoek Dennenweg en Mauritskado aldaar, werd ook de winkelier, in dat huis woonachtig, vrij zwaar gekwetst. De ont ploffing had plaats tijdens voormelde werklieden met behulp van licht een lek in do gaspijp tracht ten op te sporen. Het O. M. nu grondde de ver volging op de moening dat het oDgoval te vijten

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1