LEIDSCH DAGBLAD. N°. 7345. Maandag 28 Januari. A0. 1884. Tweede Blad. PRLJS DEZER COURANT: féor Leiden per 8 meenden....1.10. Fnsoo per poeL1.40. Afmderi^ke Nommere.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADYERTESTIEN: ▼en 16 regeli 1.05. Iedere regel meer 0.17|. Grootere lettere neer pleaternimte. Voor het incewee- ren bniten de sted wordt 0.10 berekeid. LBIDEN, 2G Januari. De muziek van de opera „Carmen" is schoon en maakt op den hoorder en toeschouwer een on- miskenbaren indruk: geen wonder dat dit toon werk op eene algemeene belangstelling kan bogen en dat onze schouwburg gisteravond zoo goed bezet was, al hadden velen hetzij in de residentie, hetzij vroeger alhier, toen de dames Dupouy de titelrol en Arnand de volgende vervulden, er reeds kennis medegemaakt. De uitvoering liep opnieuw goed van stapel en uitbundig waren de toejuichingen, welke den zangers en zangeressen ten deel vielen. De dames Lender (Carmen) en D'Ervilly (Micaéla) ont vingen ieder een fraaien bonquet, terwijl den heer Selrack (Don José) nu ook een dito krans werd vereerd. Omtrent de soirée musicale ten Hove, Woens dag-avond, verneemt het „Yad." dat HH. MM. precies te 9 uren te midden hunner 80 gasten ver schenen. Aanwezig waren o. a. de heerenDu Tour Van Bellinchave, baron Fagel, graaf Schim- melpenninck, luit.-gen. Verspyck en al de leden van Zr. Ms. Huis met hunne dames. HH. MM. onderhielden zich geruimen tijd met de verschil lende artisteu. Op verlangen van de Koningin moest de heer Ysaye nog een derde stuk, nl. de Polonaise van Vieuxtemps, uitvoereD. De heer En- derlé, van Leiden, bracht er twee werken op de piano ten gehoore, nl. eeno „Berceuse", van Weber, gearrangeerd door Liszt, en een „Nocturne" in si-majeur, van Chopin. Aan het wetsontwerp op de klassenbelasting is de laatste hand gelegd, en het zal weldra, na voor de laatste maal een pnnt van beraadslaging in den Ministerraad te hebben uitgemaakt, den Raad van State en, bij het einde van het reces, de Tweede Kamer bereiken. Door wijlen mejuffrouw Susanna Maria Radink, te Amsterdam overleden, is aan de „Prins Alexan der Stichting" op „Midden-Eng" te Bennekom een legaat van tienduizend gulden vermaakt, vrij van rechten, en door wijlen mej. Sijmentje Klazes De Jong, weduwe van den heer Jan A. Visser Sr., aan de diaconie der Herv. gemeente te Heeg een legaat groot f 5000, mede vrij van successierechten. De toegezegde wijziging der drankwet is bjj de Tweede Kamer ingediend. Zij strekt voorname lijk om te voorkomen, dat op 1 Mei 1894 bierhuizen, koffiehuizen, sociëteiten en dergelijke inrichtingen, evenzeer als banketbakkerswinkels en zelfs slijterijen van sterken drank door het verbod van gecombineerd bedrijf getroffen worden. Mitsdien wordt in het wets ontwerp bepaald, dat onder „andere winkelnering" niet wordt verstaan het bedrijf van slijter, restaura teur, sociëteit-, biljart- of tafelhouder, koffiehuis- of bierhuishouder, koek-, banket- of suikerbakker. Veeartsen, die verlangen benoemd te worden tot adsistent aan deRijksveeartsenijschool te Utrecht op eene bezoldiging van f 1200 voor den tijd van één jaar, ingaande op 1 Maart a. s., gelieven vóór 15 Febr. a. s., met opgaaf van leeftijd en over legging van hun diploma van veearts, schriftelijk en vrachtvrij daarvan te doen blijken aan den directeur van genoemden school. Bij het openbaar lager onderwijs voor Euro peanen in Nederlandsch-Iodië kunnen worden ge- plaats eenige onderwijzers der derde klasse, bij voor keur ongehuwd, in het bezit van een der akten van bekwaamheid, bedoeld in artikel 56a en b der wet van 17 Augustus 1878, of van daarmede gelijk staande akten en voorzien van speciale akten of aanteekeningen voor eenige andere vakken van onderwijs, bij voorkeur voor de Fransche taal. Nadere bijzonderheden deelt de Staatscourant van heden mede. Naar men verneemt, heeft de burgemeester der hofstad als hoofd der politie de instructie voor het personeel der politie aldus aangevuld met het volgend voorschrift: „Het hebben van scholden is verboden en kan grond opleveren tot ontslag." De gemeenteraad van Gouda hield gisteren eene korte zitting, welke geopend werd met eene mededeeling van den voorzitter, mr. Yan Bergen IJzendoorn, welke onder toejuiching werd aange hoord. Zij betrof nl. een besluit van de directie der Goudsche Waterleidingmaatschappij om het water, dat de gemeente voorloopig kosteloos aan onvermogenden zal verstrekken, ook haar niet in rekening te brengen. Een 14 dagen geleden deelde het „N. v. d. D." mede dat onze consul-generaal te Konstanti- nopel betrokken zoude zijn in het stranden van de Fransche pakketboot te „Niémen" en dat ten ge volge daarvan door hem zelfmoord zou zijn begaan. Naar het „Vad." thans meldt, is gelukkig van dat bericht niets waar en blijft onze wakkere consul- generaal, de heer Travers, onvermoeid onze belangen waarnemen. De zaak heeft betrekking op een ge wezen honorair consul-generaal van Portugal. Ook kan een bezoldigd consul-generaal niet op treden als agent van de Fransche messageries mari- times of van Fransche assuradeurs. Gemengd Nieuws. Alhier is een partijtje waschgoe- deren ontvreemd. De vermoedelijke dader is bekend. De commissaris van politie der 2de sectie te Amsterdam verzoekt opsporing en aan houding van een vreemdeling, «prekende Dnitsch en EDgelsch, zich noemende o. a. graaf Otto Yan Birkensfield, Jurko en luitenant Alfonso Freiherr Yon Prinz, naar gissing 85 jaren oud en tamelijk lang. Hij draagt o. a. een ring van glad gond, waarin met Duitsche letters gegraveerd staat L. B. Deze vreemdeling wordt verdacht van bedrieglijke oplichting door middel van valschheid. Namens vele ingezetenen in de resi- dentie noodigen de heeren F. L. A. De Jagher en E. Huber bij circulaire het Haagsche publiek uit, den heer J. A. De Bergh vóór zijn vertrek naar Amsterdam een bewijs van hulde aan te bieden. De heer J. P. Lissone te Amsterdam moet weder het plan hebben om tegen 1 Maart een gezelschapsreis naar Nizza en Monaco, via Parijs en Marseille, te organiseeren, om op die wijze de gelegenheid tot een bezoek aan de tentoonstelling in eerstgenoemde plaats te vergemakkelijken. Door den buitenge woon hoogen vloed Zijn ook alle buitenpolders te Oud-Beierland onder water gezet. Te Scheveningen kwam gistermorgen een schuit aan, die in den storm van touwen en ankers was geworpeD. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. De vaDgst kon door de onstuimigheid van de zee niet geheel op het strand gebracht worden. Door schipper G. Pronk, met de Scheveningsche bom „Juffer Betsy", van de visscherij gisteren te Nieuwediep binnen, wordt gerapporteerd dat hij ter hoogte van Kamperduin, vier mijl op zee, heeft gezien een boven water uitstekenden, staanden mast met twee ra's, waarschijnlijk van een aldaar ge zonken liggend schip. Tevens waren hem, terwijl hij in den storm ten anker lag, twee groote wrak stukken gepasseerd, waaraan geen bijzondere ken- teekenen waren te ontdekken. Aan den Zuid-Bevelandschen wal, in het vaar water Everinge, zit de Italiaansche bark „Si," van welke het volk aldaar is aan wal gekomen. De Duitsche schoener „Louise," kapitein Jung- bloed, van Plymouth naar Hamburg met pijpaarde, is gestrand op het vaste strand bij de Noordpier. Het volk is gered. De kapitein sloeg over boord. Te midden van den hevigen storm is te Scher- penzeel een huisje waarin een manufactuurwinkel was gevestigd, geheel afgebrand. Het werd be woond door twee oude vrouwen. De brand schijnt ontstaan te zijn in een voorraad turf. Gelukkig stond het perceel alleen, waardoor de brand zich daartoe heeft beperkt. In de buurtschap Lemele nabij Ommen is een ge heel huis omgewaaid. Het aakschip „5 Gebroeders", schipper Van Schol, met graan van België naar Pruisen, is boven Bath gezonken. Het volk is gered. Rondom Hasselt is alles geïnundeerd. De boeren in Holten, Genne en Streukel zitten thans veel dieper in het water dan bij den vorigen hoogen waterstand. Vóór de haven te Hoorn moeten 3 botters zijn omgeslagen. Yan ééne is de bemanniDg, vermoede lijk van Dorgerdam, verdronken. Uit Zwolle wordt bericht dat, daar de dijkbreuken van December in den polder Dieze nog niet her steld waren, die polder weder geheel onder water is geloopen, waardoor verscheidene gezinnen hnnne woningen hebben moeten verlaten. Aan 80 mannen, vrouwen en kinderen werd dan ook reeds huisves ting verleend in een der stadsscholen. Van eenige landbouwers moet het vee tot over de knieën in het water staan. Over de Meppeler en Almeloosche straatwegen liep zooveel water, dat de postkarren moesten terugkeeren. Ook te Oosterwoldo is door den storm een flink gebouwd huis ingestort, dat op het ruime veld stond. Twee mannen verlieten in denstorm- achtigen avond van jl. Dinsdag met paard 6n til bury den stal van de herberg te Burgerbrug. Het was pikdonker, het woei hevig uit het zuiden en het regende. Midden tusschen hot genoemde dorp en St.-Maartensbrug hoorden zij in den storm een gil, gevoelden een schok aan het rijtuig, sprongen er uit en vonden in de duisternis eene vronw op den weg liggen, wie het wiel over het hoofd schijnt te zijn gegaan. Zij hebben haar binnengebracht bij den molenaar in de nabijheid, waar zij herkend werd als vrouw O., van Burgerbrug. Tot heden heeft zij bewusteloos gelegen en goenerlei inlichting kunnen verschaffen. Twee dingen zijn mogelijk: óf dat zij reeds in het wagenpad lag, óf dat zij, voor- overgebukt tegen den krachtigen wind inloopende, van het naderend rijtuig niets heeft bespeurd en er onverwachts door omvergeworpen is. Men twijfelt aan het behoud van haar leven. (N. R. C Te Nieuwenhagen (Limburg) heeft zich een geacht ingezetene bij het afschieten van een vuurwapen zoodanig aan de hand verwond, dat deze moest worden afgezet. Te Moppel heeft een brand gewoed, waardoor vier woningen bekend onder den naam van „Houten Klink" in de asch gelegd wer den. De oorzaak van den brand Ï3 nog onbekend. Men twijfelt echter of er aan toeval moet gedacht wordeD. Te Gasselte (Drente) heeft de po 1 itie des avonds tegenwoordig de handen vol werk. Een jongeling, die in zeer intieme betrekking heeft ge staan tot een meisje, heeft later van alle verkeer met haar afgezien, 't geen in hevige mate de ver ontwaardiging der ingezetenen heeft opgewekt. Avond op avond brengt men aan den gewezen minnaar serenades, in de hoop hem tot andere gedachten te brengen. De politie en de man in quaestie zijn met dat rumoer niet bijster ingenomen,. Huwelijksgeluk. - In een flor pj eb ij Oppenheim heeft eene vrouw, die elf "jagen getrouwd was, getracht haGür dierbaren wederhelft met phos phorus te vergiftigen. In dö gevangenis te Mainz kan zjj Qr ovat nadenken.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1