Z. M. heeft bepaald, dat met 1 Mei a. s. de 2de comp. van het late bat. van het lste regiDf., in garnizoen te Assen, van standplaats zal verwis selen met de lste comp. van Jiefc 4de bat. van ge meld regiment in garnizoen te Leeuwarden; - de bezoldiging van den commissaris van politie te 's-Hertogenbosch nader geregeld in dier voege dat zij, te rekenen van 1 Januari 1884, zal bedragen f 2200 'sjaars. BUITENLAND. Frankrijk. De Senaat heeft gisteren art. 8 van het buiten gewone budget aangenomen. Daarbij wordt de Bank van Frankrijk gemachtigd om het bedrag van hare circuleerende biljetten voorloopig met 300 millioon te verhoogen. Uit Hongkong wordt gemeld dat in Hoikon eene groote ongerustheid heersckt. Op de muren zijn aldaar oproepingen geplakt, waarbij de inwoners tegen de vreemdelingen worden aangehitst. Een vreemdeling werd door het volk aangerand en nam de wijk in het Engelscho consulaat. DeChineesche autoriteiten hebben krachtige maatregelen genomen om de herhaling van ongeregeldheden tegen te gaan. Volgens eene statistiek, in de Temps" opge nomen, gouden de 4 millioen, die de heer Laisant heeft aangevraagd om de voorwerpen beneden 10 franken waarde in de Parijsche banken van leening te lossen, laog niet uitsluitend den werkman be- voordeelen. Onder de voorwerpen beneden die waarde toch be vinden zich 5500 tooneelkijkers, 400 handschoen- doozen, 550 waaiers, 950 bronzen beeldjes, 3000 soeplepels van compositie, 100 doozen met 6 couverts, 250 trancheermessen en vorken, 4000 stel van 6 couverts, alles compositie, 3000 parapluies, parasols en wandelstokken, 2321 muziekinstrumenten, vooral klarinetten, eindelijk 65,000 goudon trouwringen. "Wie het zoolang zonder trouwring, tooDeslkijker of klarinet gedaan heefr, meent de „Figaro", heeft deze voorwerpen leeren ontbereD, terwijl, om ook de matrassen, kleeren en gereedschappen te lossen, er nog 10 millioen bovendien noodig zouden zijn. De „Times" verneemt nit Hai-Phong, dat de voorgenomen aanval op Bac-Nioh tot half Febrnari is uitgesteld. Intu8schen worden, volgens den correspondent van de «Daily News", de krijgstoerustingen tegen China met kracht voortgezet. Ia Toulon werkt men ook 's nachts, bij electrisch licht, aan acht trans portschepen, een adviesjacht, twee kruisers en drie kanonneerboeten. Weldra wordt het transportschip „Isère" van Lorient te Toulon gewacht om een ijzeren boot voor de Roodo Rivier in te nemen. De Assiège" zal in die haven ook troepen opnemen. Volgens een bericht uit Ajaccio in de „Petit Marseillais" heeft bij de verleden Zondag te Sartène gehouden verkiezing voor de Kamer een oploop plaats gehad, waarbij twee mannen het leven hebben verloren. Duitschland. Laskers stoffelijk overschot is gistermorgen om tien uren te Bremerhaven aan wal gebracht, onder het aanheffen van Beethovens treurmarsch, en naar de groote hal van don Noordduitschen „Lloyd" overgevoerd, waar de lijkkist op de met bloemen versierde katafalk werd nedergezet. De broeder en zwager van Lasker, eene deputatie van den Rijks dag en van den Bremer Reichsverein, benevens vele honderden belangstellenden schaarden zich om de katafalk. De president der Bremer Burgerschap, de Rijksdag-afgevaardigde Baumbach en de rabbijn Lewinger hielden vervolgens redevoeringen. Baum bach betuigde zijn dank aan de Duitscbers in Amerika voor de aan Lasker bewezen eer. Hierop ■werd, onder het aanheffen van een treurmarsch, de lijkkist naar het station overgebracht. In een artikel over de belasting-ontwerpen verklaart de „Provinzial Correspondenz", dat de regeering de aan de thans in de derde en vierde klassen aangeslagen personen te verleenen vrijstel ling van het betalen der belasting als het hoofd beginsel van de ingediende ontwerpen beschouwt en, hoewel overigens tot groote consessiën bereid, nimmer hare toestemming tot wijziging van dit onderwerp geven zal. Zooals men weet, wordt door bijna alle partijen deze bepaling der belasting-ont werpen bestreden, vooral omdat thans in Pruissen reed6 oDgeVveer zes millioen inwoners van het betalen van directe belastingen zijn vrijgesteld. Geoot-Brïtaimië. De markies vatf Hertford is gisteravond overleden. Do „Morning Chronicle" van Aberdeen zegt ■ssssaaettg*" mini masMaMP—BMagm dat er Fenians zijn in Denemarken, in Frankrijk en zelfs in Hollandsch Limburg. Koningin Victoria zal eerst in de tweede week van April van Osborne naar Windsor gaan. Zooals het vorige bericht omtrent hare gezondheid deed vermoeden, zal zjj de opening van het Parlement niet bijwonen. Uit verschillende berichten blijkt dat de pok- keD, niettegenstaande alle voorzorgsmaatregelen, zich met snelheid in de Transvaal verspreiden, en dat reeds honderden inboorlingen op weg naar Delgaoa-baai als slachtoffers er van gevallen zijn. De naam van de Engelsche dame, die, zooals bekend is, rnim vier en een half millioen gulden aan den Paus heeft nagelaten, is Staploton Brether- ton. Zij woonde op het buiten Ditton Hall in Lan cashire bij Liverpool. Paus Pius IX bevorderde haar, tot belooning voor hare giften aan de kerk, tot markiezin, doch dien titel kon ze in Engeland niet voeren. Errington zal naar Rome gaan om den Paus officieel van het legaat kennis te geven. Rusland. Het officiëel orgaan der regeering deelt het adres mede, door den Moskouschen adel den keizer aan geboden. Daarin wordt den. keizer, onder betuiging van de innigste trouw en aanhankelijkheid, de hoogste dank toegebracht vcor de welwillende woorden door hem, bij gelegenheid van het kro ningsfeest, gericht tot de leden van den adel- en den boerenstand. De onderteekenaren van gemeld adres geven verder de plechtige verzekering dat zij den keizer, den alloenheerscher, getrouw zullen dienen. De toenadering tusschen den adel en de boereD, door den keizer teweeggebracht, mag, naar het adres zegt, worden beschouwd als het hechtste bol werk voor het behoud van den vrede in het bin nenland en als zijnde de beste steun tegen de aanslagen van buitenlandsche vijanden. Volgens eone mededeeling, voorkomende in de „Nowosti," heeft de Rijksraad zich vereenigd met de voorstellen, door den minister van finan ciën ingediend, betreffende het verleenen van zeer gunstige voorwaarden voor den uitvoer van spiritus van binnenlandsch fabricaat. Een rijk en aanzienlijk Poolsch grondbezitter, graaf Casimir Lubienski, heeft plotseling uit St.- Petersburg bevel ontvangen, zijne eigendommen in de provincie Siedlec te verkoopen, en met zijn geheele gezin Rusland te verlaten. De graaf wordt beschul digd van Katholieke propaganda gemaakt, en zijne landgenooten tegen Rusland en de Grieksche kerk opgezet te hebben. De zaak maakt een onaange- namen indruk in de kringen te Warschau. Rusland heeft de Porte aangemaand de rest van de schadevergoeding te betalen. Volgens de overeenkomst zouden jaarlijks 350,000 pd. moeten worden betaald voor de tienden. De eerste termijn verviel 31 December, maar de Port9 zond slechts een derde. Telegrammen. LONDEN, 25 Januari. Lord Carnarvon heeft te Newbury de Transvaalscbe qnaestie besproken; hij zeide dat de eiscben der Boeren monsterachtig waren; indien Engeland toestemt in de uitbreiding van de Transvaalscbe grens in westelijke richting, zon dit eene schande zijn, want de vergrooting van het gebied der Transvaal beteekent eenvoudig nieuwe tooneelen van moord, plundering, verdrukking der inlanders door de Transvalers, en tevens de annexa tie der handelsroute door Becbuana-land. De spreker hoopte dat lord Derby zou aandringen op de noodige feitelijke waarborgen, alvorens hij eenigerlei con cessie deed. Naar wij vernemen, zullen morgen de Trans- vaalsche afgevaardigden het antwoord van lord Derby op hunne tegenvoorstellen ontvangen. Lord Derby verwerpt het neutraal verklaren van den handelsweg, en evenzoo het voorstel der Boeren omtrent de grenslijn, daar hierdoor de handelsweg van water verstoken en nog op andere wijze moei lijk te gebruiken zon worden. Een ander van de voorstellen waaruit de Boeren lord Derby de keus gelaten hadden, wordt als practisch in overweging genomenvandaar dat eene spoedige oplossing te verwachten is. Daarna zullen de afgevaardigden nog over de stukken van suzereiniteit en den schuldenlast der Transvaal moeten onderhandelen, van welke men evenwel geen groote moeilijkheden vorwacht. De afgevaardigden hebben besloten hun bezoek aan Nederland uit te stellen tot hier alles geregeld is. CAIRO, 25 Januari. Generaal Gordon en zijn adjudant Stewart vertrekken morgenavond over Korosko naar Khartoem. Het doel van Gordons tocht is het volvoeren der algeheele ontruiming van Soedan met inbegrip van Khartoem. De khedive heeft hem daartoe tot gouverneur-generaal van Soe dan met onbeperkte volmacht benoemd. Te khedive ontbood heden den emir Abd-elSha- koor, zoon van den overleden sulfan van Darfoer, en bood hem aan, hem zijne provincie terug te geven op voorwaarde van het behoud der handelsvrijheid en het onderdrukken van den slavenhandel. Geene schatting, van welken aard ook, zou bij behoeven op te brengen. Abd-el Shakoor zal waarschijnlijk dit aanbod aannemen. BERLIJN, 26 Januari. De keizer is na een ras- tigen nacht op zija gewonen tijd opgestaan, ontviog in den voormiddag de ambtenaren, die hem over regeeringszaben kwamen spreken, en een. aantal officieren. De heeschheid is bijna geheel geweken. LEIDEN, SO Januari, De verwachting voor morgen is: zeer krachtige wind, van zuidwest tot noordwest, buiig, stormachtig weer, regen. In de jongst gehouden algemeene vergadering van de schippersvereeniging „Schuttevaer" te Bols- ward werden o. a. besproken eene aanvraag aan Rijnland om betere sluiswachters en opruiming van de spoorbrug in de Zijl bij Leiden, zoomede de verzoeken dat in den Goudschen IJsel vaartuigen op zijde van een stoomboot mogen slepen en om behoorlijk licht op de sluis te Leidschendam en een teeken om te kunnen zien of do sluis open of dicht is. Ia de heden gehouden zitting der Eerste Kamer zijn de hoofdstukken Marine, Finantiën, Oorlog, Waterstaat, Koloniën, Vesting- en Spoorwegbegroo- ting aangenomen met groote meerderheid. Op den aandrang der Kamer verzekerde de minister van marine voorloopig geen uitvoering te zullen geven aan het besluit tot buitendienststelling van het opleidingsschip „Wassenaer", te Amsterdam. De lijn ZaandamHoorn zal waarschijnlijk dezen zomer in exploitatie komen. Een gunstig bekend musicus, de heer A. B. Benavente, is te Amsterdam in hoogen ouderdom overleden. Het disconto van de Bank van Bombay is verhoogd tot S pet. Het is thans zeker dat de Koning en de Koningin in Mei een bezoek zullen brengen aan het Belgische Hof. Ten nadeele van den winkelier Van M. op het Spui te 's-Hage, zijn uit diens winkel ont vreemd eenige pakjes vreemde postzegels ter waarde van f 12, waarvan verdacht worden drie kieine deugnieten die in den winkel een kleinigheid had den gekocht. Hedenmorgen heeft de sneltrein van den Oosterspoorweg, die 9.33 van Winterswijk te Am sterdam moet aankomen, geen aansluiting gehad met Duitschland te Zutfen, en te Amersfoort even min met den Centraalspoor, hetgeen voor de post administratie een groot ongerief veroorzaakt. Volgens de „N. R. Crfc." zal de koperen munt nog in de twee volgende maanden op de rijkskantoren kunnen worden ingewisseld. Gisteren om ongeveer negen uren ontstond er te Broek- in- Waterland een zware brand in een koffiehuis, dat tot den grond af brandde. De oor zaak is onbekend. Te Amsterdam wa9 de brand door den roodon gloed aan de lucht zichtbaar. Het stoomschip „Soenda," van Amsteadam naar Batavia, arriveerde gisteren te Aden en ver trok denzelfden dag. Leiden, 26 Jan. Heden aangevoerd: Tarwe 7 hectobier. Win tertarwe 9.— a 10.50. Zomertarwe 8.a 9. Rogge 8 H. L. Winterrogge 6.50 a 7.Zomerrogge f G.a 6.25 Gent 5 H. L. Zomergeret 5.a 6.Chevalier-gerst 6.50 a ƒ7.Haver 3 H. L. Zware Haver ƒ4.50 a 5.Lichte Haver 3.a 4. Dnivenhoonen 4 hectol. 8.a 8.75. Paardenboonen 5 bectol. 7.a 8. Boter: 3620 kilogr., late qnalit. l/4 vat 76.a ƒ82.— Scheiboter 2de qnalit. -/i f 68.a 74.Boter late qualit. per kilogr. 1.90 a 2.05Scheiboter 2de qualit, per kilogr. f 1.70 a 1.85. Amsterdam, 26 Januari. Prijzen der Coupons. Ocatenr. papier f 20.S2i/a; dito Zilv./- 20.32l/2; diverse in jê 11.60 dito dito met affidavit 12.Portugeeache 12.04; Franache 47.65. Belgische 47.60; div. Reichsmark 58.85 Hamborg Enslaad f 1.131/g Russ. zilv. Roebels 1.15dito papieren Roebels Toolache per zilv. Roeb. Spaanache piasters bnitenl. dito dito Juli in franken 47-65; dito dito binnenl. dito dito Joli 2.32; &roerik. gouden Dollars dito pap. Dollars ƒ2.45—. Gisteren waren Papier Metalliek coup. 20.S21/3 Zilver n 20.85.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2