N°. 7344. Zaterdag 126 Januari. A0. 1884. Avond-editie. Oude Koperen Munt. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANTS Voor Leiden per S maanden.1.10. Fnnor per post1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIE*: f$a 16 regebi 1.05. Ieder» regel meer 0.174» Grootere letter» naar plaatsrnimte. Toor het incassM- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Nog gedurende deze maand zijn bij de betaal meester en ontvangers van 'b Rijks belastingen de buiten omloop gestelde koperen centen en halve centen -in te wtfcseleo. Zoowel do betaalmeesters als de ontvangers moeton elk bedrag inwisselen; goenerlei bepa ling is voorgeschreven, dat zij slechts boven of onder de tien gulden behoeven aan te nomen. OüDcieei© Kennlegeringen. Aflossing Ocldlcenln^* Burg-meester en "Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis dat van de geldleening ad 125,000, ten behoeve van de gemeente Leiden, aangegaan krachtens de raadsbesluiten van 21 November, 12 en oO December 1878, goedgekeurd door de Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland, bi) resolutie van 16 December 1878 en 14 Januari 1879, op Maandag den 28sten Januari 1884, des middags te twaalf urön, in een der vertrekken van het Raadhuis Zil worden overgegaan tot de openbare uitloting van negen en veertig obligation, ieder groot één duizend gnlden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 2j Jan. 1384. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 25 Januari. Den 15den Februari a. s. en volgende dagen zal ten kantore van de firma E. J. Brill alhier eene belangrijke boekverkooping plaats hebben, bestaande uit de nagelaten bibliotheken van wijlen de hemen C. A. Emeis, mr, J. L. La Lan, ds. L. C. Meyer en prof. dr. H. J. Stuff ken. Naar men verneemt, zijn de leden van bet Studenten-Muziekgezelschap „C Dur" alhier, voor nemens om in het begin van Februari een concert ie geven te Apeldoorn en te Barneveld. De opbrengst van hot concert te Apeldoorn is bestemd voor de „Maatschappij voor de weezenverpleging in het huisgezin." Door de directie der Ned. Rijnspoorweg- Maatschappij bad gisteren de opening plaats der inschnjvingsbiljetten voor de aanbesteding van liet leveren van ijzerwerk en het doen van aanhoorig werk tot versterking van den bovenbouw der bruggen Jover de Groote en de Kleine Wiereke, Kmp. 24.920 en 25.470 lijn Utrecht-Rotterdam. De minBte in schrijvers waren de heeren D. A. Schrotlen Co. alhier voor f 4620. In de gemeente Koudekerk zijn in hot afge- loopen jaar overleden 13 m. en 13 vr. personeD. Het aantal geborenen bedroeg 26 m. en 20 vr., terwijl tweo levenloos werden aangegeven. Zes huwelijken werden gesloten. Te 's-Hage is na eeno vrij langdurige onge steldheid, op 68-jarigen leeftijd, overleden de heer 'F. N. De Charro, sedert lange jaren hoofd der alom bekende firtna De Charro en Zonen en ge durende langen tijd lid van den gemeenteraad aldaar. De overledene was een man die om zijne practische kennis, groote minzaamheid en noeste werkzaam heid, gepaard aan eenvoud on burgerlijken zin alom was geacht en gewaardeerd. Behalve in zijne betrekking als gemeenteraadslid, telkens met groote meerderheid herkozen, toonde hij hart en belangstelling voor menig ander onder werp van publiek nut en verschafte hij menigmaal advies of voorlichting bij het tot stand brengen van hetgeen góed en nuttig was, speciaal ook met het oog op zijne hem zoo dierbare geboorte- en woon plaats en hot naburig Scheveningen, of in zijne be trekking tot instellingen van liefdadigheid. Het van den Haarlemschen beeldhouwer F. L. Stracké Jz. met den eersten prijs bekroonde ont werp voor een te Delft op te richten standbeeld van Hugo De Groot stelt den grooten vaderlander voor, staande in rustige houding met de handen over elkaar goslagen, terwijl bij in de eene hand een boek heeft en met do andere den mantel, die hem tot op de enkels hangt, dicht houdt, zoodat alleen op de borst het eigenaardig kostuum van Grotius - volgens e&n Mierevolts portret - zichtbaar wordt. De kop is ODgedekt, de blik opwaarts. Tot directeur van het Ethnologiech Museum te Rotterdam is benoemd de hoer A. Werumens Baning te 's-Hage met 26 stemmen de beer P. H. A. Yan Rees verkreeg 3 stemmen. Bij den gemeenteraad is o. a. ingekomen eeD afwij zend preadvies van B. en Ws. op het verzoek van de firma F. Kloos Zonen om kwijtschelding van de haar opgelegde boete van 42,800, wegens te late oplevering van het droogdok, en besloten is tot aankoop van hot vroegere School-Museum, voor f 42,000, ten einde aldaar een politiebureel en bevolkingsregister te vestigen. Eindelijk werd na eeoig debat afgestemd het voorstel om het ijzeren drijvend droogdok niet te verzekeren, zoodat tot verzekering zal worden overgegaan. De Duitsche opera te Rotterdam is weder voor een jaar in het levon gehouden. Wel is de inschrijving niet tot het gevraagde bedrag van f 100,000 gekomen, maar de kunstliefhebbers die het geldelijk beheer voeren, zagen door de veel hoogore inschrijving dan verleden jaar hun kaüs op verlies veel verminderen. Er is werkelijk veel .ijver betoond onder de burgerij, om de zaak, die zoo bedreigd werd, in stand te houden." Volgons „de Tijd" zullen zich eerstdaags eenige heeren, door haro redactie afgevaardigd, naar Rome begeven om aan den Paus met de voor Z. H. ingezamelde liefdegaven een adres van eerbied en buide aan te bieden. De Staatscourant van heden bevat het pro gramma voor hot examen van toelating tot de Rijkskweekscholen voor onderwijzers en onder wijzeressen, bedoeld ia art. 14 der wet van 17 Aug. 1878. Het stoomschip Amsterdam" vertrok Woens dag met de mail voor Nederland en 50 passagiers van Nieuw-York naar Amsterdamde „Samarang", van Java naar Rotterdam, passeerde gisteren Gi braltar. Gemengd Nieuw* Dat van deverfoeielijke Leidsche vergiftig'mgezaak niet alleen in ons land, maar ook daarbuilen met leedwezen wordt kennis genomen, strekt ten bewijze hetgeen in de Fransche „Figaro" onder het opschrift „de Leidsche Giftmengster" daar van wordt medegedeeld. „De misdaden die vrouw Van der Linden op haar geweten hoeft, overschaduwen helaas verre die welke de zoo beruchte Troppmann indertijd beging", zegt het blad. In hoofdzaak is het Parijsche blad wel goed ingelicht, doch minder juist is hetgeen hot mede deelt omtrent den beklagenswaardigen echtgenoot van de giftmengster. Deze zou nl. agent van politie zijn en heel toevallig door dr. Rutgers Yah der Loeff, die niet wist hoe zijn naam was, aan gesproken zijn om zijn superieuron van demisdaad in kennis te slellen. Ten slotte legt het blad vrouw Yan der Linden don dood van dertig personen ten laste. In Frankrijk, waar groote misdaden nu juist niet tot do zeldzaamheden behooren, is men over deze zaak met. afschuw vervuld. Reeds vroeger is melding gemaakt van een brief door vrouw Van der Linden tot man en kinde ren gericht. Zij is echter de schrijfkunst niet mach tig, daarom is hij door een ander geschreven. [De brief, met den stempel van het „burgerlijk en mili tair huis van verzekering VGravenhage", is ge schreven 6 Jannari en draagt hot postmerk van 10 Januari, net adres is aan juffr. Van Patten on ver der aan H. Van der Linden. Maria Zwaanenburg is de eigen naam van de vrouw.] Hij luidt woordelijk als volgt: „Den Haag, 6 Jannari 1884. „Zeer geliefden en kinderen en man. „Daar ik laat schrijven hoe dat ik mij zoo treurig bevint dat ik u zoo veel verdriet en schanden heb an gedaan en al de familie en daar ik blij ben dat do kinderen bij mijn broeder zij en dat die toch nu bezorgt zijn want wat zon u er mee beginnen om dat zij nog zoo klein en als n Arie nu maar bij u houdt dan heb u nog vertroosting an elkkan- der want ik denk al tijfc maar wat heb ik tog gedaan om zoo te bandelen lieve man en kinderen ik als u is weer kom dat ik in staat zal zijn om en woort met u te spreken en de kinderen ook want ik hoop eerst nog is te zien en te spreken eer ik de Haag verlaat nu lieve man ik hoop dat n mij is zul schrij ven hoe hot met u en de kinderen is want ik ben en blijf toch haar eigen moeder en nog van mij ge groet an man en mijn lieve kinderen Maria Zwaanehbürg." Toen Woensdag-morgen de land bouwers W. N. en J. B. langs den Bloiswjjkechen weg onder Bleiswijk reden, werden zjj door het plotseling stilstaan van het paard opmerkzaam gemaakt op een dwars over den weg liggend, door de duisternis niet te onderscheiden voorworp. Bij onderzoek bleek het een manspersoon te zijn, die, waarschijnlijk door eene beroerte getroffen, plotseling dood was gebleven. Hij was fatsoenljjk gekleed, ia lange duffelscho jas, lakensche broek en met een pet op, benevens in het bezit van een horloge en goed gevulde portemonaio. Nadere bijzonder heden omtrent naam en woonplaats ontbreken nog. W. N. en J. .B. gaven oogenblikkelijk den naastbij wonenden landbouwer G. V. van de zaak kennis, en deze den burgemeester, die zoodra mogelijk het lijk naar Bleiswijk liet transporteeren. Het gerechtshof te 's-Gravonhage heeft den slagersknecht F. T. S., uit Rotterdam, niettegenstaande zijne ontkentenis, schuldig ver klaard aan den hem ten laste geiegden diefstal van vee in de weide en hom veroordeeld tot vijf jaren tuchthuis straf. In 's Hofs correctioneole zitting werd bevestigd het vonnis der Dordsobë rechtbank, waarbij H. R. is veroordeeld ter zake van diefstal ten nadeele harer tante; en het vonnis der Rotterdamscherecht bank, houdende vrijspraak van E. F., van diefstal van twee jassen. Daarna kwam in behandeling tie zaak van M. k. S., vrouw van J. P., beschuldigd van op 2 Oct. uit een kabinet in de woning en ten nadeele van P. G. en M. V. te St.-Maartensdijk door middel van braak twee bankbiljetten van f 200 te hebben ontvreemd. De adv.-gen. mr. Gregory requireerde tegen haar een celstraf van 2 jaren. De advocaat jhr. mr. Yan Reenen verzocht voor zijn cliënte een zachtere straf. Vervolgens stond terécht E. d. J., weduwe J. M., aan wie was ten laste gelegd, dat zij in den nacht van 1 op 2 December een horloge met ketting ten nadeele van zekeren K. v. P. in het logement van T. te Rotterdam had gestolen. Het requisitoir van het O. M. luidde: celstraf van 5 maanden. De advo caat mr. graaf Van Zuylen Yan Nijevelt beval de beschuldigde in de clementie van den Hove aan. Eindelijk verscheen voor het Hi?f J. A. Deze had in Ootober te Ylissingen twee do^r hem ver- valschte certificaten van goed gedrag ó^yergelegd om met behulp daarvan als koloniaal in dienst te kunnen treden. Verder was hij in den avon^vaiL

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1