De gemeenteraad van Amsterdam heeft in zijne zitting van gisteren f 130,C00 toegestaan voor den bouw van oen nienw gymnasium voor 400 leerlingen, aan de Weteringschans, tegenover het kerkgebouw der „Vrije Gemeente." Het Bubsidie aan de Quellinus* school is van f 2000 tot f 4000 verhoogd. Omtrent de Beursqnaestio werden lang durige beraadslagingen gevoerd over de orde van behandeling dezer zaak. Ten Blotte staakten de stem men over eene motie van orde, waardoor de ver dere behandeling dezer zaak tot eene volgende ver gadering moest worden uitgosteld. De heer Henri Boers heeft zijne betrekking als secretaris der Utrechtsche afdeeling van het jNederlandsche Pensioenverbond voor Werklieden" neergelegd. Aan hot examen voor de vacante betrekking van kapelmeester bij het stafnmziekcorps der Kon. Nederl. Marine te Helder werd deelgenomen door acht adspiranten, waaruit benoemd is do heer Koning, onderkapelmeestor bij de stafmuziek van het 61e regiment infanterie. Te Maastricht heeft zich eene commissie ge vormd om den 1500sten gedenkdag van den dood van don bisschop St.-Servatins met den moosten luister te herdenken. De kapitein bij den generalen staf in Oost- Indië W. C. Nieuwonhuysen zal den nieuwen gou verneur-generaal als adjudant naar Java vergezellen. Het stoomschip „Limburg", van Java naar Botterdam, vertrok Dinsdag van Colombo; de „Zuid- Holland", van Rotterdam naar Java, arriveordo giateron to Port-Said; do „Prinses Marie", van Batavia naar Amsterdam, vertrok gisteren van Frioul (Marseille). Z. M. heeft bepaald dat in den loop van het jaar 1884, voor den t:jd van vijf jaron, zullen worden gedetacheerdbij hot leger in Ned.Indië, de kapts. J. Joha en H. M. W. Van Meel, respect. van het 1ste en 3de reg. inf.; de 1ste luit. F. W. G. Nieuwland, van het 4do reg. inf., en do 2de lnits. M. J. L. Oudshoorn, G. A. Van Driel en A. Holland, respectievelijk van het 2de, 7de en 8ste reg. inf.; alsmede de kapt. P. Dannenburgh, van het 3de reg. vest.-art.bij het leger hier te J - -"^«ren van het Ind. leger, als: by het lste rog. int.: de aapt. o. A. In 't Velt en de lste luit. A. E. Kamerman; bij het 2de reg. inf.: do lsto luit. G. D. Van Epc-n bij hot 3de reg. inf.: do kapt. G. Do Lang en de lsto luit. S. J. Cochius; bij het 7de reg. inf.: de lsto luit. A. C. Dorrenboom, allen vau het wapen der inf., alsmede: bij het 3de reg. vest.-art.: de kapt. W. Bootje, van het wapen der artillerie; - den tijd van duur dor detacheering bij het ieger in Nederlandsch-Iodië van den lsten lnit. der inf. D. N. Dietz, van het leger hier te lande, andermaal verlongd met één jaar, en alzoo nader bepaald tot 17 November 1884. G o ai o u e li Itieuws. Bij de sluiting van hot Polytech- nisch Museum te Londen is de heer Maju vau Am sterdam eigenaar geworden van den bijzonder sterken microscoop dier inrichting. Dank zij dien fraai wer kenden toestel, genoten de bezoekers van „Odéon" in de hoofdstad onlangs reeds het belangwekkend schouwspel der reusachtige vergrooting, op doek, van een aantal voorwerpen nit hot dieren- en plantenrijk. De bacteriën of splijtvlammen, die in den laatsten tijd in de wetenschappelijke wereld zoo druk besproken werden, trokken daarbij niet weinig de aandacht. Hoewel de bacteriën zoo klein zijn dat vele millioenen in één druppel water of bloed voorkomen, terwijl zij zoo snel ontwikkelou dat zij zich bij gemiddelde temperatuur in twintig minuten verdubbelden, konden zij in hare verschil lende stadiums en vormen, alsook in hare inwen dige samenstelling met kiemen en spieren duidelijk worden waargenomen. Ook do levende wezons, zooals die in kaas, in water enz. worden gevonden, en de lichtbeelden op hot gebied van land- en volkenkunde hadden groot succes. Dinsdag en Woensdag a. s. zal de heer Maju ook voor onze stadgeuooten een voordraoht honden, met proeven toegelicht. Deze hoogst interessante séances zullen zeker velen naar de Sladszaal doen gaan. Wij vernemen dot ook de ontwikkeling der gevreesde trichinen en hot gehalte van ons drink water hier aanschouwelijk door den heer Maju zullen worden voorgesteld. In don nacht van Dinsdag op Woens dag is ingebroken in do kantoren van de heeren Van V. aan de Van-der-Werf straat en Van D. aan de Volmolengracht. Uit het kantoor van eerstge noemde is slechts een bedrag van f 4 a 5 en uit dat van laatstgenoemde niets medegenomen. Door de politie in Den Haag is aas- gehouden een persoon, die bij do ingezetenen met eene bus rondging, giften vragende voor de „Pro- testantsche armen." Het aantal landverhuizers, dat ge- durende het jaar 1883 van Arasterdam naar Nienw- York is vertrokken, bedroeg 10,581. In de VaartBche straat te Utrocht is het aldaar wonond 13 jarig dochtertje eener weduwe door den Btoomtram overreden en gedood. Hot lijkjo werd met vorbrijzold hoofd opgenomen. Door don burgemeester van Edam is proces-verbaal opgemaakt wegens dierenmishan deling. Een opgeschoten knaap aldaar heeft in don pijl van een boog een groote stopnaald gestoken en toen geschoten op een kip. Do naald was in het lichaam dor kip gedrongon. Ook te Kuinre (Overijsel) is aan de kust een vaatje buskruit gevonden, dat ver- moodolijk afkomstig zal ziju van het te Schoveningen gestrande schip. Te Grefrath, niet ver vaa Venloo, heeft men een oppassend huisvader vermoord en hem zijn geld ten bedrage van zes mark afgenomen. De moordenaar is nog onbekond. Een bezoeker in oen der voornaam ste café's te Arnhem heeft het ongeluk gehad, toen hij zich even wilde verwijderen, eene verkeerde deur te openen en daardoor in den kelder to storten. Nadat de doctoren eene wonde aan het hoofd en hersenschudding hadden geconstateerd, werd hij naar hot ziekenhuis overgebracht; zijn toestand is hopeloos. Door don officier van j ns ti tie te Mid- delburg is, bij requisitoir van 17 dezer, tegen J. L. Van der Pauwert, hoofdredacteur en direc teur der „Middelburgsche Courant," rechtsingang verzocht met bevel tot dagvaarding in persoon. De rechtbank, gisteren in raadkamer vergaderd, heeft volgens art. 86 Wetboek van Strafvordering verklaard dat er vooralsnog geeno voldoende aan wijzingen van schuld tegen den verdachte bestaan en eon nevel van nader onderzoek uitgevaardigd, ter zake van hot in de „Midd. Crt."van3en7 Decem ber jl. vermelde omtrent do handelingen van den off. van gezondheid P. F. Men'eman. Het Hof van Temesvar hooft dr.Roson- berg, dio graaf Bathyanyi in een duel doodschoot, tot 2 jaren vestingstraf veroordeeld. Uit Weenen wordt bericht dat Eifert Btorvende is en dat zijn kind hem waarschijnlijk niet zal overleven. Hugo Schenk fcekendo dat hij voor de vorige week 5 moorden had beraamd, die hem 30,000 fl. zouden opbrengen, waarmede hij van plan was naar Amerika to vluchten in gezel schap van Emiiie Hoechsmann. Een der 5 personen was de kamenier van de barones Malfatti, dio hij had verleid tot het stelen van do kostbare paarien (20,000 fl. waarde), welke Malfattis vader, doctor Malfatti, van Napoleon kroeg, toon bij den hertog van Reichstadt in zijne ziekte vorpleegde. De geweldige atorm van hodennacht on don geheelen dag koowel ietb minder sterk voort woedende, hteft hier ter stede gelukkig geen be langrijke schade aangericht. Natuurlijk moesten vele dakpannen het ontgelden en een paar sehoor- steenen werdon gekortwiekt. Van het nieuwe café „Bolvédère" hoek Paardensteeg en Haarlemmer straat werden twee spiegelruiten ingeslagen en gelijk lot ondergingen er enkele van het nieuwe gymna sium-gebouw op do Ruïne, waarvan de zinken spits, welke reeds tijdens den vorigon storm het zoo kwaad te verantwoorden had en nu eindelijk blijkens een steigertje op het dak zou gerepareerd werden, ten laatste is bezweken. Ze ligt nu rustig op de stellage. Hot water in de grachten is zeer laag. Wat het bij Zandvoort gestrande Fransche bark schip „l'Indépendance" betreft, van welks beman- ming er een, die over boord sprong, is verdronken, wordt gemeld dat het 's nachts nader bij strand en tevens één paal nader bij hot dorp is geslageD. Wegens den storm is nog niets aan borgen gedaan kunnen worden. Onbekendheid met onze kuststreek schijnt oorzaak van het ongeval te zijn geweest, aangezien tijdens de strandiug de wind uit het westen niet sterk woei. Men slaagde er eerst 's middags om drio uren in, den halsstnrrigen kapitein Bernard over te halen het schip te vcrlalon. Bij de landing be vestigden zijne uiterlijke konfeekenen hot ver moeden, dat overmatig gebruik vaD sterken drank aanleiding had gegeven tot zijne onverantwoorde lijke handelwijze om de bemanning der redding boot, bostaando nit 9 personen, tot viermaal toe met levensgevaar de allengs hooger wordende zeeën te hebben doen trotseeren. Eere dezen wak keren lieden, die tot het laatste toe volhardden. Het vnnrpijlentoestcl was weer niet in orde. De hevigo windvlagen rukten hedennacht de zinken bekapping af van het achtergedeelte der nieuw gebouwde H. B.-S. voor meisjes aan de Laan to 's-Hage. Om ongelukken te voorkomen, hebben de leerlingen voorloopig vacantie gekregen. In de Barendstraat aldaar werd een melkvragentje door den wind opgenomen en kwam ongovoer vijftig paseen verder het onderst bovea neer, waardoor de geheole inhoud verloren ging. Op het IJ is een jol, waarin 4 personen waren, omgeslagen. De havenpolitie vertrok mot een stoom boot onmiddellijk naar de plaats des onheils, doch behoefje geen hulp te verleeneu, daar vermoedelijk de boot op Oostzaan de schipbreukelingen had opgenomen. - Do groote schoorsteen der diamant- slijperjj in de Daniel-Stalpertstraat is door den storm omvergeworpen. Hij is te land gekomen togen hot dak, doch er zijn geen verdere ongelakken gebeurd. - Do stoomboot van Amsterdam nnar Beverwijk, schipper Huyg, is voor hot Zaandammer gat op het droge geloopen; zij was blijven vast zitten. Do passagiers konden evenmin als de equi page aan wal komen. - De stoomboot van Sneek op Amsterdam is niet aangekomen. - Op de Marte laarsgracht aldaar is 's nachts een zware boom omgewaaid; in de Molsfeog zijn de luiken van een winkelkast tegen de hnizen aan de OTerzijdo terecht gekomen. Op 'tRokin bij do Wijde Kapelsteeg geraakte eon goederenwagen in het water. Paard en vorrmen zjjn gered. - In do Goudbloem straat kreeg een werkman, die zich naar zijn karrewei spoedde, hedenmorgen een afvallenden schoorsteen op het hoofd. Volgens de berichten bieef do ongelukkige op de plaats dood. Op het Noorderhoofd van do zeehaven to Elburg is eon praam vastgezet en totaal verbrijzeld. De opvarenden, 4 personen, brachten eenige bange nren door, doch zijn in den laten avond nog juist bijtijds gered. De buitenwaarden loopen er onder. Te Rotterdam heeft in de Pannekoekstraat een jongen een afgewaaiden schoorsteen op het hoofd gekregen. Hij werd ernstig gewond naar het Zie kenhuis gebracht. Ten gevolge van den hevigen storm miste gis termorgen de sneltrein van Berlijn de aansluiting te Rheine, terwijl de vroogtreiu van Keulen do aansluiting to Emmerik niet kon halen. In do laatste dagen is eene groote monigto wrak stukken op de kusten van het St.-George-Kanaal, bij Abeiss Wight en Berth aangedreven. Zij waren vermoedelijk afkomstig van een vreemd gebouwd schip, hetwelk eonigoc tijd geleden op de Grasholm- klippen bij Milford, bij zwaar stormweder, met man en mnis is vorongelnkt. Uit Alexandrio komt het telographisch bericht dat aldaar sinds driedagon een zuidwestoljjko storm woedt met hagel en donder. De Fransche en Ita- liaansche stoombooten werden vorhinderd de haven ia- of uit te gaan. BUITENLAND. «VtiiilirljU. Uit Antananarivo wordt dd. 12 Jan. gemeld dat do kroning der nieuwe koningin van Madagascar don 22ston November 11. plaats gehad heeft. In dé redevoeringen van de koningin en den eersten minister wordt plechtig verklaard dat geen duim breed grondgebied van Madagascar aan de Franschen zal afgestaan worden. Vele Krupp-kanonnon zijn er in eene onbekende haven aan land gebracht en naar Antananarivo gezonden. Het „Petit Journal" deelt mede dat de regee ring aan admiraal Courbet den last heeft gezonden om geen aftnval op Bac-Ninh te ondernemen, véé hij nienwo instructiën zon hebben ontvangen. Ei schijnt dus voorloopig uitstel van executie verleeni te worden. In verband hiermede wijst men op het onderhoud dat, volgons do „Kölnische Zeitung", eergistere tuBschcn lord Granville en den Franschen gezar. Waddington plaats had. Naar aanleiding der bt richten omtrent do versperring der haven va' Canton, vroeg lord Granville of Frankrijk van zijc

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2