Schappij zal, naar Je „Sport" meldt, dit jaar ƒ1000 subsidie voor een prijs geven. Het -U tr. Db 1." 'bevat den volgenden 'jV*" brief van den heer Henri Boers: Tot heden heb ik gemeend te moeten zwijgen op de geruchten, welke men omtrent mij, in ver band met het overlijden mij nor echtgenoote, in omloop heeft gebrachtdoch thans wordt spreken plicht, dewijl in andere couranten nogmaals van vermoedens van vergiftiging wordt gewag gemaakt. Ik zeg u dank voor de in uw nommer van heden opgenomen mededeeling, dat de hoogleeraar dr. W. Koster en dr. Yan Haren Noman, als deskun digen met de lijkschouwing belast, geen kenteeken van vergiftiging, wel die van typbeuse darmaan doening hebben gevondeD. Yerder leg ik u hierbij over de verklaring in origïnali, van dr. Th. A. Quanjer, die mijn echt genoote tijdens hare ziekte heeft behandeld, met beleefd verzoek die hieronder af te drukken. Ik hoop dat deze afdoende verklaringen een einde zullen maken aan de tegen mij ingebrachte beschuldigingen mocht dit echter niet het geval zijn, dan zal ik niet aarzelen de personen, die den laster verder verspreiden, hoe zeer mij dat ook moge tegenstaan, ten strengste te vervolgen. Met de meeste hoogachting heb ik de eer te zijn, UEd. dv. dr., Utrecht, 19/1 '84. Henri Boers. De in bovengenoemden brief aangehaalde ver klaring van dr. Th. A. Quanjer luidt als volgt De ondergeteekende, praktizeerend arts en oud- officier van gezondheid 1ste kl., verklaart dat me vrouw BoersGroenevoldt op den 5den Januari onder zijne geneeskundige behandeling is overleden aan febris typhoïdea. Utrecht, 19 Jan. 1884. Th. A. Quanjer. Aan den nationalen biljartwedstrijd te Groningen namen 74 liefhebbers deel. De prijzen ad 200, 75 en 25 werden na veel inspanning behaald door de heeren R. Bierling te Groningen, T. Terpstra te Ferwerd en W. "Wiemers te Dokkura. De leerlooier ij „Au Lion d'Or" te Rijsel en een gedeelte der werkliedenwijk zijn door brand vernield. Vijftig gezinnen van werklieden z^n door dezen ramp van onderkomen beroofd. Omtrent den moord van mgr. De Cosare, het hoofd van de abdij van Monte-Yirgino bij Kapels, wordt Dader bericht dat hij werd ver moord in een huis, dat hij te Rome had; hij kwam daar nogal dikwijls. De dader is een Napolitaaü, Ferdinando Yario, dien bij 7 jaren in zijn dienst had, en de drijfveer was diefstal. Vario trachtte eerst zijn meester, toen hij sliep, te smoren onder een deken, maar de 72-jarige De Cesare bood krach- tigen tegenstand; Yario haalde toen een groot keukenmes uit zijn zak en maakte zijn meester daarmede af. Men vond bij Yario een aanzienlijke som gelds en bij zijn meisje, dat met hem in het huis diende, den gouden ring van den overledene. Aangaande de onder de telegram- men vermelde schipbreuk van de „City of Colum bus", op de oostkust der Yereenigde Staten, wordt nader gemeld dat dit stoomschip ten westen van het eiland Martha's Vineyard, aan do kust van Massachusetts, gedurende een hevigen storm op eene rots gestooten is. Onmiddellijk snelden de passagiers het dek op, met dit gevolg dat de meesten door de overslaande golven werden meegesleurd. Behouden zijn alleen zij gebleven, wien het gelukte in de masten te klauteren. Dezen werden opge nomen door de „Dester", een regeeringsvaartuig, dat voorbijkwam op het oogenblik dat de „City of Columbus", tien minuten nadat zij op de rots ge stooten was, onder de golven verdwijnen zou. De geredden zijn to Bedford aan land gezet. Volgens een telegram uit Boston van Zondag bedraagt het getal omgekomenen 119. KOLONIËN. BATAVIA, 19 December. Vervolg Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië z\jn de vol gende beschikkingen genomen Civiel Departement. Verleend: Een 2-j. verlof naar Europa w. ziekte, aan de hulponderw. A. W. G. Sol en aau den onderw. 1ste kl. D. A. P. Kok. Ontslagen: Eervol uit zijne betrekking w. ziekte de comm. 3de kl. bij den post- en telegraafdienst jbr. C. F. Goldman. Benoemd: Tot onderw. late kl. bff het op. 1. oud. J Verhaal. Tot comm. der 3de kl. bij den post- en telegraafdienst, Ch. W. Krijgsman. Tot ads.-opz. bij de sluit-, knnst- en waterwerken in de rcs. Scerabaia J. F. W. BornemaDn. In de afd. Banda, resid- Amboina, tot schoot van het eiland Grcot-Banda, P._ Holl Van Neisa en H. J. Links. Tot ingenieur Rte kl. bij den waterstaat en 's lands burgcrl. op. werken. J. P. Van der Ploeg. Met ingaDg van 1 Jan. 1884, tot bijwerking van den bij den landraad te Jspara alsnog bestaanden achterstand voor den tijd van zes maandeD, of zooveel korter als blijken zal voldoende te zijn, tot buitengewoon voorzitter van de landraden te Koedoes en Japara mr. H. Koppel Hesselink. Tot adv. en proc. by het hoog gerechtshof van Ned.-Indie, mr. G. F. Essers. Tot predikant bij de Prot. Gem. te Fort de Koek, Samatra's Westkust, W. Mallenckrodt. Tot tijdelijk verificateur 5de kl. bij de in- en nitvoerr. en acc., A. A. l)e Broijn. Gesteld: Ter beschikking van den voorz. der landraden te Koedoes en Japara, speciaal ten ciodc belast te worden met grifüerswerkzaamheden bij den landraad te Japara, mr. P. H. Fromberg. Tot beschikking van den voorz. van de landraden te Koedoes en Japara (resid. Japara) ten einde belast te worden met grif- fierswerkzaambeden bij die colleges, mr. S. J. Hirsch. Tijdelijk belast; Met de waarneming der betrekking van geDeesheer-dir. van het hulp-kraDkzinnigcn-gesticht te Soerabaia J. De Clercq Zubli. Met de waarneming van den civ. geDeesk. dieDsfc en het opzicht over de vaccine in de afd. Treögalek (Kediri) P. G. Neeb. Ontslagen: Eervol uit 's lands dienst de gewezen zout- verkooppakhni6meester te Madjalengka (Cheribon) I). J.Dumas. Departement van Oorlog. V an Atjeh overgeplaatst: De kapt. der inf. H. W. Nijeahai3 naar Padang ter nadere indee- ling en de 2de luit. der inf. C. F. De Klerclc naar Magalang. De off. van gez. A. E. F. Grippeliug naar Boentok (Borneo); de 1ste luit. der inf. A. E Stieraens bij het 14de bataljon. Departement van Marine. Overgeplaatst: VanZr. Ms. ramt. „Prins Hendrik der Nederlanden", op Zr. Ms. st. „Ko ningin Emma der Nederlanden", de lait. ter zee 2de kl. A. Voormolen en zulks met intrekking zijner plaatsing op Zr. Ms. ramt. „Koning der Nederlanden." V ergnnn ing verleend: Om te repatrieëeren, aan den off. van gez. 1ste kl. D. Matak Fonteijr. Benoemd: Bij den dienst der gouv.-marine, Tot gezagb. 2de kl. de gezagb. 3de kl. P. Van Hemert; tot gezagh. 3de kl. de 1ste stuorman L Alings; en tot lsten slnnrman de ambt. op non-act. G. N. Z. Wallin. Geveilde perccolon. Gehouden verkooping aan den Burg alhier op Zaterdag 19 Jan., ten overstaan van den notaris J. M. E. DercksenEen huis en erf met daaraan verheeld werkhuis aan de Tarfmarkt en Vrouwen kamp, No. 7, Sectie H, Nos. 364 en 366, kooper D. A. J. Lem voor f 4525; een huis en erf aan de Hoogewoerd No. 166, Sectie D, No. 146, kooper G, W. Gründemann q.q., voor f 4000. Ten overstaan van den notaris mr. J. A. F, CoeborghHat huis en erf, schuur, tuin, moesgrond, in de Alcclaan, aan den singel tusschen devoorm. Rijnsburger- en Marepoorten, onder de gemeente Oegetgeest, gemerkt No. 10a, Sectie C, No. 962, kooper W. F. Wisman voor 5300; een huts en erf aan de noordzijde van do Hoefstraat No. 14, Sectie E, No. 127, kooper M. Bonten voor ƒ1708; een huis en erf aan de westzijde van de Bouwonlou- wensteeg No. 21, Sectie H, No. 2248, kooper J. W. J. Gans q.q., voor 720; een dito aldaar No. 25, Sectio H, No. 2578, vcor 672; No. 27, Sectie H, No. 2579, voor 630; No. 29, Sectie H, No. 2250, f 640, kooper F. J. Yan Luyken c. s. Ten overstaan van mr. J. M. Gordon: het huis, erf en tuin aan de westzijde van do Uiterstegracht, tusschen den Nieuwen Rijn en deGroenesteeg, No. 34, Sectie I, No. 1310, koopers D. en S. Yan Leeuwen voor 2025het huis en erf aan de westzijde yan de VeBte8traat, No. 16, Sectie I, No. 1080, kooper F. J. Bots voor 1375; het huis, erf en open plaats aan de oostzijde van de Uiterstegracht, Dabij den Nieuwen Rijn, No. 9, Sectie I, No. 10S1. kooper P. v. d. Waals voor 3004. Ten overstaan van mr. H. L. A. Obreenhet woonhuis aan den Ouden Rijn, No. 57, alsmede eene stoomverv8rij met toegang aan den Ouden Rijn en uitgang aan de Middelstegracht, Sectie I, No. 445 en gedeeltelijk Nos. 2130 en 443, kooper A. J. Binnendijk q.q., voor 7370; een woonhuis aan den Ouden Rijn, No. 55, Sectie I, No. 443, gedeeltelijk, kooper J. Meyer voor 2175; een bergplaats aan de Middelstegracht No. 62, Sectie I, No. 1529, kooper D. Kooreman q.q., voor 620; een pakhuis nevens het voorgaande No. 62a, Sectie I, Nos. 2129 en 2130, beide gedeeltelijk, koopers D. en S. Van Leeuwen voor 860; een onlangs nieuw gebouwd perceel met stoomschoorsteen aan de Middelstegracht, No. 60, Sectie I, Nos. 2129 en 2130, beide gedeeltelijk, koopers D. en S. Yan Leeuwen voor 1825; een woonhuisje aan de Middelstegracht, No. 58, Sectie I, No. 2131, kooper J. Oorthuis voor 850; een pakhuis aan de Mid delstegracht No. 56, Sectie I, No. 2132, kooper P. Hasselbach voor 800. BUITENLAND. Frankryk. De Kamer van Afgevaardigden heeft het wets ontwerp betreffende de prefectuur van politie in zijn geheel aangenomeD. De Senaat beraadslaagde gisteren over de bogrooting. Bij do Zondag gëhoudon aanvullingsvcrkio- zingen voor de Kamer van Afgevaardigden zijn kozente Dieppe de heer Grout (monarchist)ii het departement Charente de heer Arnons (Bona partist); op Corsica de heer Bastole (republikein) Groot-Britannië. De Londensche bladen melden dat de beweging ten gunste der annexatie van Nieuw-Zeeland, ziet op de Samoa-eilanden uitbreidt. De commissie der centrale kamer voor huis houdkunde, belast met het onderzoek der veepest quaestie, heeft verslag uitgebracht. Zij verklaar dat de bestaande wet, volgens welke aangevoerd vee in de landingsplaatsen geslacht moet worden geen voldoende zekerheid geeft tegen het binnen sluipen der veepest uit vreemde landen. Zij beveel daarom aan, den invoer van levend rundvee uit he buitenland volkomen te verbieden, en tevens dei handel in vleesch met het buitenland aan strengel toezicht te onderwerpen. Het verslag is door dei afgevaardigde Chaplain en verscheidene andere leden van het Hoogor- en Lagerhuis onderteekend. Uit Amerika komt het bericht dat 12 schat rijke Yankees zich hebben vereenigd om der tempel van Jeruzalem in al zijn pracht weder op te bouwen. Twee hunner zijn naar Palestina ver trokken. Turkije. De Porte telegrapheerde aan Musurus-pacha te Londen, om met de Engelsche regeoring van ge dachten te wisselen ten opzichte van Egypte Deze stap, welke de eerste is van de Porte tec opzichte van Egypte, wordt veroorzaakt door het besluit tot ontruiming van Soudan, dat de Egyptische regeering beschouwt als buiten de Suzeroiniteits- qnaestie staande. IFelegrsramaiBMLOia. LONDEN, 21 Januari. Lord Carnarvon, te Taunton eene redevoering houdende, besprak daarin ook de Transvaalsche quaestie. Hij noemde de ge schiedenis van de onderhandelingen met de Boeren een schandvlek voor Engeland, waarvan de regee ring van Gladstone aan het land verantwoording verschuldigd is. BERLIJN, 22 Januari. (Port. Tel.) Op verlangen van don keizer komt prinses Frederik Karei morgen naar Berlijn om den grooten hofcour bij te wonen. ST.-PETERSBURG, 22 Januari. (Part. Tel.) Katkow heeft den minister van financiën geant woord dat de som, waarover de financiëele ad ministratie nauwkeurige ophelderingen heeft te verschaffen, circa 25 millioen roebels bedraagt. Dit bedrag is door den minister van financiën vooi amortisatie ter beschikking gesteld, zonder dat hel op de verbeterde begrooting voorkwam. Zooals ge meld, moet eene commissie onderzoeken of en in hoeverre de beschuldigingen van Katkow gegrond zijü. LONDEN, 22 Januari. (A.) De commandant van het Engelsche oorlogsschip „Pegasus" heeft aan de admiraliteit te Londen een telegram gezondeü, van 20 Januari dagteekenend, met berichten om trent de bemanning der „Nisero." Daaruit blijkt dat de Nederlandsche expeditie ii teruggekeerd, na eonige ïölandsche dorpen te heb ben verwoest. De schepelingen der „Nisero" waret echter door de inlanders naar het binnenland weg gevoerd. Waarschijnlijk zijn zij op dit oogenblik nog be houden, maar het vooruitzicht is zeer ongunstig, j LEIDEN, 93 Januari. De verwachting voor morgen iskrachtige wint van zuid tot west, buiig, stormachtig weer. De kerkeraad te Leiden heeft besloten eeni heffing in te voeren van 1 per jaar van eikei leerling, die van de cathechisatie gebruik maakt en niet onvermogend is, om daaruit de kosten tf dekken van het godsdienstonderwijs aan de onver mogenden. De heer W. Van Zuylen - omtrent wien we hede:i vernemen dat het beslist is dat hij niet zal toe treden tot het „Nederlandsch Tooneel", aangezierj de onderhandelingen met den heer Stun^ff zij;j afgesprongen - gaf gisteravond in onzen Schouw burg met de leden van zijn gezelschap opnieuw eene voorstelling. Wij moeten beginnen met te verklaren dat d( keuze van het nu opgevoerde stuk: „De vreugde van het huis", eon tooneelspel in drie bedrijver, boter was dan bij zijn vorig optreden, al zal zM nog niet ieder toeschouwer hebben voldaan. Het i zoo moeilijk het een elk naar don zin te maken

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2