i\°. 7340. Dinsdag 22 Januari. A0. 1884. Avond-editie. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT* ▼oor Leiden per S maasden.1.10. Franc* per post1.40. Aizonderiyke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering san Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJ8 DER ADVERTENTIES Tm 16 niela f 1.05. letkre re|«l wer 0.17J.' Grwtsre tellen our plaitsmmte. Toot hel ren ballen de sUd wordt 0.10 berekend. UEIDEK, 21 Januari. Door hoeren curatoren van 's Rijks universiteit alhier is aan den heer Verster Yan Wulverhorsfc, (administrateur van 's Rijks Musem van Natuurlijke Historie, het beheer dier instelling tijdelijk op gedragen. Ten aanzien van de onlangs ten Raadhnize alhier gehouden openbare verpachting van de op brengst der bruggelden aan het Leiderdorpsche hek met woning, ingericht voor koffiehuis, waarvan de gunning werd aangehouden, hebben burgemeester en wethouders dezer gemeente thans besloten de pacht toe te wijzen aan den hoogsten inschrijver, den heer P. J. Ramaker te Zwollerkerspel, voor $-) som van f 1102 'sjaars. Een inschrijvingsbiljet, hetwelk niet aan de gestelde voorwaarden voldeed, werd van onwaarde verklaard. Naar wjj vernemen, zal het tweede concert der Leidsche Maatschappij voor Toonkunst plaats hebben op Vrijdag 1 Februari en zal zioh bij die gelegenheid doen hooren het Haagsche Quartet (de heerqn Mulder, Agthoven, Benedictus en Giesen). Tevens zal bare medewerking verleeno» onze stad genoot e mej. A. Schulz Lessig. Mej. W. M. De Visser alhier is benoemd tot hoofd der school voor meer uitgebreid lager onder wijs voor meisjes te Bergen-op-Zoom. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partjjen van 100, 50, 10 en 5 hec toliters, waren de hoogste prijzen f 35, f 18, f 3.80 en f 1 90; do laagste f 35, f 18, 3.60 ©n f 1.80. Met het oog op de zekerheid dat het getal luitenants eener compagnie infanterie, in geval van mobilisatie, bij verreweg het grootste aantal der compagnieën niet aanwezig zal zijn, zoomede dat ook bij de overige wapens zich na de mobilisatie, in meerdere of mindere mate, al ras behoefte aan officieren zal doen gevoelen, is het den minister van oorlog wenschelijk voorgekomen, in deze leemte te voorzien, door vorming van eene reserve aan officieren, die reeds in tijd van vrede uit de militie- p'dchtigen worden gekozen en met zorg voor hunne taak worden opgeleid. Ontwikkelde jongelieden, die blijken hebben ge geven van grooten ijver en uitstekenden aanleg, zouden daartoe gedarende hunnen militiedienst zoo danig practi8ch moeten worden gevormd, dat zij bij mobilisatie als reserve-officier kunnen optreden. Het heeft zijner Majesteit behaagd, hoogstdeszelfs goedkeuring te hechten aan een daartoe strekkend voorstel en het besluit te nemen, waarvan een uit treksel wordt medegedeeld. 's Konings besluit rust op de overweging, dat bet wenschelijk is, bij de landmacht luitenants uit de militie te vormen, ten einde, des vereischt, te kan nen voorzien in mogelijk tekort aan officieren be neden'den rang van kapitein. Bij de corpsen en het dienstvak der Landmacht kunnen het organiek getal luitenants, een bepaald aantal militie-onderofficieren worden benoemd tot militie luitenant. Het aantal van de militie-luitenants mag niet meer bedragen dan: 20 bij de militaire administratie; 20 bij elk van de regimenten der infanterie; 10 bij elk van de regimenten huzaren; 16 bij elk van de regimenten der veld-artillerie; 4 bij het corps rijdende artillerie; 10 bij elk van de regimenten der vesting artillerie; 4 bij het corps pontonniers; 4 bij het corps torpedisteu en 16 bij het corps genietroepen. De militie-luitenants hebben den rang van tweede luitenants met dien verstande, dat zij steeds geacht zullen worden joDger in rang te zijn dan de jong ste tweede luitenant van het vaste corps officieren der landmacht bij het wapen of diensvak waartoe zij behooren. De militie-offioieren zijn door een zichtbaar teeken onderscheiden van de eigenlijke beroeps-officieren; zij genieten, in dienst zijnde, een jaarlijksch trakte ment van f 900 en ontvangen tegemoetkoming in de kosten van hun uniform. Do minister verwacht van dozen maatregel de dienstneming door beschaafde en ontwikkelde jongelieden. Aan het ministerie van justitie werd heden aanbesteed o. a. het leveren van hout aan ver schillende gevangenissen én aan de rijksgestichten Ommerschans en Veen huizen. Minste inschrijvers waren de heeren: Gebr. Van Hoeken te Leider} buitenland8che houtwaren, voor f 6913.57; - J. Van der Kamp Co. te Leiden, binnenlandse! e hootwareo, voor f 1453.61. De loting voor de nationale militie voor 1884 geschiedt te Leiden op Dinsdag, Woensdag en Don- derdag 12, 13 en 14 Februari a. s. Hedenmorgen ontvingen we per Nederlandsohe mail, via Marseille, de Indische bladen van 13 tot en met 18 Deoember, en daarna per Fransche mail, via Napels, die van den 19den. Ia de zitting der Eerste Kamer van heden bracht de voorzitter hnlde aan de nagedachtenis van wijlen jhr. Klerck. Do Staatsbegrooting is tegen Woensdag a. s. te elf uren aan de orde gesteld. Eindelijk sgn - en opeens alle - afdeelings- verslagen der Eerste Kamer omtrent de Staatsbe grooting voor 1884 verschenen. Omtrent Hoofdstuk V drongen onderscheidene leden er op aan de ma zelen uit fie wet op de besmettelijke ziekten te liohten. Men vroeg of die wet wel wordt nageleefd in Oud-Beierland ook wat de ontsmetting betreft van voorwerpen door zieken gebruikt. Eene afdee- ling vond algemeen aanbevelenswaard het denkbeeld om universiteiten te herschapen in faculteitscholen, welk denkbeeld in twee andere afdeelingen krachtig werd bestreden. Een groot aantal leden wenschte aanstelling van hoogleeraren niet meer voor be paalde vakken, maar, gelijk voorheen, in do facul teiten. Beperking en vereenvoudiging der examens bij het gymnasiaal- en middelbaar onderwijs, wensch- ten vele leden in 't bijzonder afschaffing van de gecommitteerden. De toegezegde wijziging der wet op het middelbaar onderwijs werd met belangstelling te gemoet gezien. Eenigen wenschten vervanging der burgerdag- en avondscholen door ambachts scholen. Beschouwingen over het lager onderwijs werden niet gevoerd met het oog op de aangekon digde regeeringswijziging der wet van 1878. Het stoomschip „Prinses Marie," van Batavia naar Amsterdam, arriveerde Zaterdag te Frionl (Marseille)de „Noord-Holland," van Java Daar Rotterdam, vertrok dien dag van Marseille; do Prios Frederik" vertrok denzelfdon dag van Batavia naar Amsterdam; de „SamaraDg", van Java naar Rotterdam, arriveerde gisteren te Frionl (Marseille). Het stoomschip „Conrad," van Amsterdam naar Batavia, arriveerde gisteren te Marseillo; de „Koningin Emma," van Amsterdam naar Batavia, ar/iveerde gisteren te Southampton; de „Macossar,"9 van Java naar Amsterdam, passeerde Zaterdag Gibraltar; de „Noord-Brabant," van Java naar Rot terdam, arriveerde 18 Jan. te Aden; de „Prins Hendrik," van Batavia naar Amsterdam, arriveerde Zaterdag te Suez en vertrok gisteren; de „Soeuda," van Amst. naar Bat., vertrok gisteren van Suez. Z. M. heeft den heer O. Van Rees, president der Tweede Kamer, benoemd tot gouverneur-gene raal van Nederlandsch-Indië. Gemengd Nieuwe. In verband met hetgeen woinons vorig nommer schreven omtrent het verkoopen langs de straten van zoogenoemde telegrammen enz. betreffende do bekende vergiftigingszaak, kan nog gemeld worden dat Vrijdag jl. door de politie alhier twee personen zijn aangehouden, öio op hetzelfde gebied liedjes rondventten, en dat tegen hen proces-verbaal is opgemaakt, daar zij dit rond venten deden zonder vergunning van den burge meester alhier; terwijl eveneens tegen den drukker dier liedjes prooes-verbaal is opgemaakt, omdat noch de Mam van den drukker noch die van den schrijver op de liedjes voorkwamen en de beide» aangehouden personen den drukker hadden genoemd. Ten gevolge van het vallen eener hanglamp uit de zoldering is Zaterdag-avond een begin van brand ontstaan ia eene bovenwoning aan de LaDgebrug, waardoor de raamgordijn on in vlam geraakten; het vuur werd eohter onmiddellijk door eenige bnren met emmers water gebluscht. In de „Préourseur" leest men h«fc volgende: Onlangs reed een rijtnig een paal met een electrische lamp omver in de vijfde avenue te Nienw-Yerk. De draad der geleiding viel op de straat en toen een der paarden daarop een poot zette, kwam er een electrische straal te voorschgn; men vernam een knal als van een pistoolschot, al de lampen in de avenue gingen uit en het paard viel dood neder. Een oogenblik later onderging een ander paard, dat eveneens op den draad trapte, hetzelfde lot. Dientengevolge werd het verkeer in de avenue verboden. Dit voorval bewijst hoe ge vaarlijk het is de voorbijgangers aan het gevaar van aanraking met de electrische draden bloot te Btellcn. Men zal verstandig handelen die draden steeds onder den grond te leggen. Het onderzoek der politie heeft nog verscheidene misdaden aan het licht gebracht. De onderstelling dat de moorden, door Schenk begaan, hem Diet ia staat konden stellen het weelderig leven te leiden, hetwelk hij geleid heeft sedert zijn ont slag nit de gevangenis, wordt bewaarheid. Juweliere getuigen van herhaalde pogingen om hun kostbaar*- heden te ontrooven, hetgeen Schenk natuurlijk niet altijd gelukte. Door middel van advertenties knoopte hij verbintenissen aan met niet geheel onbemid delde jongelui. Zoo spiegelde hij eens een jong molenaar den aankoop van een molen voor, fegeii zeer lagen prijs. Hij droeg zjjn handlanger Schlos- sarek op met den jongeliBg er op nit te gaan en hem daö onderweg te vermoorden. De molenaar bezat echter meer physieko kracht dan S. en kwam er dus tamelijk heelhuids af. Intusschen had Schenk iemand verlokt met hem door het bosch naar zijne - villa te gaan; hij sohoDk hem eerst brandewijn/ met morphine, waardoor de man onderweg bewus teloos neerviel - en bestolen werd. De vrienden giügen echter samen uit op hot „karweitje" Rosa Fercaczy. Deze dienstmaagd liet zich overhalen met hen uit te gaan, hoewel zij tegen hare meesteres gezegd had, ScheDk, die zich voor haar minnaar uitgaf, niet bost te vertrouwen. Na in verschillende herbergen lang getoefd en veel gedronken te hebben, keerden 's avonds de twee mannen per spoor naar Weeuen torng. Den volgenden dag werden er eenige kleedingstukken van Rosa in de sneeuw gevonden, bedekt met bloed. Het lijk is nooit ontdekt. Sedert deze moordenaars door het gerecht tot bekentenis zjjn gebracht, heeft alle geestkracht hen verlaten. Schlo8surek is, zegt men, door typhus aangetast, terwijl Schenk in te opgewonden toestand verkeert om der politie nadere inlichting te verschaffen. Men verdenkt Schenk ook van den in 1880 op twee mannen gopleegden moord. Schenk toonde later in de gevangenis zich steeds opgeruimd en ontkent persoonlijk een moord begaan te hebben. Als zijne medeplichtigen zijn thans de ouders van den zich reeds in hechtenis bevindenden Schlos- sarek gevangengenomen en naar Weenen getrans porteerd.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1