IS10. 7338. Saterdag 19 Januari. A6. 1884. Avond-editie. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURAST: Toot Leiden per 8 maasden.1.10. Francr per poet1.40. AJzooderlQke Nommers.0.06, Deze Courant wordt dagelijks, met nitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. raus DEB AD VERTE NT1EH: Ta» 1—6 refela 1.06. Iedere regel meer 0.1 Grootere leners naar plaatsruimte. Voor hel incaasee- ren bollen de stad wordt 0.10 berekend. U3IB-SN, Januari. Onder overlegging van het adres van dr. A. E. Simon Thomas, houdende verzoek om in zijne be dekking van praelector in de verloskunde te worden gecontinueerd, deelen B. en Ws. mede dat er bij hen tegen de inwilliging van dat verzoek geeoe bedenkingen bestaaD, zoodat zij in overweging geven den adressant wederom voor don tijd van drie jaren in genoemde betrekking to oontinneeren. De commissie van fabrioage stelt den ge meenteraad voor om aan de firma's Jan Zuurdeeg en Zood, J. Scheltema Jansz. en H. J. Yan Wensen, dekenfabrikanten alhier, wederom voor den tijd van yijf jaren, ingaande den lsten Januari 1884, met hot recht van opstal, in gebruik te verleenen een gedeelte van het Raamland, onder de gemeente Lei derdorp gelegen, thans groot 2 hectaren en 16 aren, tegen f 432 'sjaars, op dezelfde voorwaarden, als het bestaande oontract. B. en Ws. en de commissie van financiën hebben hiertegen geene bedenkingen. Op verschillende straten dezer gemeente ziet men weder tal van boomen staaD, welke door de witte streep, waarmede zij met de verlkwast ge- toekend zijn, de onbestendigheid ook van hun leven aantoonen. Het zijn bijna of geheel doode, half doode of gevaarlijke, zeer slechte of den kop af gewaaide, scheef staande of holle, ter rooiiDg aan gevraagde of van de kroon beroofde boomen, welke door de commissie van fabricage worden voorge dragen om ter rooiing in het openbaar te worden verkocht. Daarentegen zullen, volgens een voorstel der- zelfde commissie, ter aanvulling van open plaatsen, worden geplant: op de Kaiserstraat 6, Bloem- markt 1, Apothekersdijk 4, Lammermakt 50, Onde Yest bij de Yoldersgracht 2, op die gracht zelve 0 en op den Onden Rijn tnsschen Donker- en Bak- kerstegen 4 boomen. In overweging wordt tevens gegeven om te ver- koopen twee oude straatmakersschuiten, een vlet schuit, een ouden stoomketel, een partij ond ijzer, brandhout en rommel. Do beplauting der opene plaatsen, ook door de rooiiog der bovenbedoelde boomen ontstaande, zal voorloopig kunnen geschieden zonder verhooging der voor de aanschaffing van boomgewas voor 1884 toegestane gelden, terwijl later zal blijken of daartoe verhooging wordt vereischt. Heden geschiedt afkondiging van hot raads besluit regelende de heffing van eene belasting ondor den naam van bruggeld in de gemeante Leidon, zoomede van de verordening regelende de invordering van dat bruggeld. h— Gisteravond vorecbafte het bestuur van hot Leidsehe departemeut der Maatschappij tot Nat van het Algemeen aan zijne leden alhier de ge legenheid om met hunne dames den heer A. W. L. Lamie, luitenant ter zeo 1ste klasse, de lotge vallen der jongste Noordpool-expeditie te hooren verhalen. Met behulp van eene kaart en van 6chetson, welke hij op een bord maakte, gaf do spreker eone dai- delijke voorstelling van den loop der expeditie; Rij wees de redenen aan, waarom zij Dicksonshaven niet bereiken koB, maar in de Kara-zee overwin teren moest; beschreef de oorzaken en de werking der ijspersingeD, die eindelijk de „Varna" vernield hebben, terwijl de „Dymphna", die er vlak bij lag, ongedeerd bleef; deelde een en ander omtrent de overwintering mede en gaf ten slotte eene beschrij ving van den moeielijken terugtocht. Eigenaardig is het een der mannen, die zulk eene gevaarvolle expeditie medegemaakt hebben, zeiven er van te hooren vertellen, te meer als bij dit doet zooals do heer Lamie, in goeden, onopgesmukteu en toch onderhoudenden vorm. Zijno hoorders waren dan ook blijkbaar zeer voldaan. Na de pauze werden een aantal der door den heer H. Ekama tijdens de expeditie gemaakte pho- tographieëa, vergroot op een scherm, voorgesteld, waarbij de heer Lamie eenige toelichtende woor den sprak. Het bedrag van 36 galden voor de christe lijke scholen is niet op Dinsdag-avond, maar ge durende het jaar 1883 op de vergaderavonden van „Patrimonium" bijeengebracht. De gemeenteraad van Haarlemmermeer heeft in zijne vergadering van gisteren verworpen bet voorstel der plaatsolijke schoolcommissie, om de school voor gewoon en meer uitgebreid lager onder wijs te splitsen in ééne voor lager en ééne voor meer uitgebreid lager onderwijs. Na zeer heftige dïs- OQSsiëa werd besloten de tegenwoordige inrichting te bestendigen. Het raadslid De Brenk, tevens voor zitter der plaatselijke schoolcommissie, vond ineen en ander aanleiding om nog staande de vergade ring schriftelijk zijn ontslag te nemen als lid van den Raad. Benoemd is tot directeur van Nederlandsch Mettray de heer J. P. Adelink, directeur der nor maalschool te Edam. Een rioleeringsplan voor het zuidoostelijk gedeelte der gemeente 's-Gravenhage is door B. en Ws. aan den gemeenteraad onderworpen. De kosten worden geraamd op f 33,000. Daar de bepaling in do verordening aldaar over het onderwijzend personeel aan de openbare lagere scholen dat het bezit der akte of aanteekenïng voor de wiskunde ook gevorderd wordt voor eene be noeming tot hoofd eener burgerschool, indien de hoofdonderwijzersakte op andere wijze dan naar de wet van 1878 behaald is, den gemeenteraad bij de benoeming van hoofden van burgerscholen onnoodig bindt, hebben B. en Ws. voorgesteld die bepaling te doen vervallen. De prins en de prinses Yon Wied herdenken heden, 18 Januari, den dag waarop twaalf en een half jaar geledon op 18 Jnli 1871 te Wassenaar hun huwelijk is voltrokken. Het vorstelijk gezin viert dat feest in Engeland te Bournemouth, alwaar do doorluchtige ouders voor de gezondheid hunner kinderen, op raad van dokter Mezgor, de wintermaanden doorbrengen te Cray-Head Villa. Deze herinneringsdag mag niet onopgemerkt voorbijgaan in het vaderland der vorstin, op wie de natie al den eerbied en al de liefde voor wijlen haren doorluchtigon vador heeft overgedragen. Do echtvereeniging van 's Prinseu jongste dochter, prin ses Wilhelmina Frederika Anna Elisabeth Maria, met Z. D. H. Wilhelm Adolph Maximiliaan Karei prins You Wied, is een voorbee'd van huiselijk geluk. De grootste zorg der ouders vormt de op voeding van hunne kinderen, van welke de erf prins reeds 11 jaar telt, evenals de jongeFrederik, beide veelbelovende jonge vorsten, der dynastieën waardig, waaruit zij zijn gesproten. Sinds 18 Juli 1871 troffen vooral twee slagen het vorstelijk echtpaar: de dood van den kleinen Herman en op 8 September 1881 het afscheid van hun 84-jarigen vader. In alle andere opzichten straalde de zon van hun geluk ongestoord. Nederland wijde heden zijn heilbede aan de koninklijke jubilarissen van dit koperen feest. (Hbl.) De heer De Yoize, secretaris van het Spaansche gezantschap in Den Haag, is benoemd tot secretaris te St.-Petersburg en wordt vervangen door graaf De Monstier, thans te St.-Petersbnrg. Yoor pakketten met aangegeven waarde zijn door de postadministratie thans blauwe adreskaarten ingevoerd. Op deze kaarten moet de waarde in letters worden uitgedrukt, en tevens wordt daarop vermeld over welken spoorweg bet pakket ver zonden wordt. Do Staatscourant van heden behelst een koninklijk besluit van 5 Januari 1884, tot regeling van de vergooding voor reis- en verblijfkosten. Dit besluit treedt in werking den lsten Februari a. 8. Tevens bevat deze courant de koninklijk goed gekeurde statuten dor Christelijke Yereenigirg tot het verkrijgen van een fonds ter stichting eener school met den Bijbel, te Noordwijk. Naar wij vernemen, zal de ond-gouvemeur- generaal London, in wiens toestand, gelijk gemeld is, eonige verbetering viel waar te nemeD, zoodra mogelijk naar het buitenland vertrekken ommeen knr-oord herstel zijner geschokte gezondhtid te vinden. Omtrent het stranden van de Engelacho boot de „Nisoro", aan de Westkust van Atjeh, voneemfc het „N. v. d. D." nit een particulieren brief het volgende De losprys, die gevraagd wordt door do Atiehers voor do bemanning (32 Europeanen), is f 300,000. Daarvan i6 reeds f 100,000 betaald, waarvoor men den 2den machinist van die boot heeft losgekregen, die zeor ziek en tbans by ons aan boord van de „Soerabaia'Ms. Zij moeten verschrikkelijk te lijden hebben bij die Atjebers. In de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad van Rotterdam was ingekomen eene aanbeveling voor directeur van het Museum voor land- en volkenkunde; op deze voordracht zijn ge plaatst de beeren A. W. Wernmens Buning, let terkundige te 's-Hage, en R. P. A. Van Rees, ond- zeoofficier aldaar. Bij de opvoering gisteravond van „Zijn meisje komt uit" en „Het Sonnet," te Gouda, ontving mevrouw Kleine na haar herstel een aantal bou- quetten en mej. Lorjé eveneens. Het stoomschip „Maasdam," van Nieuw- York naar Rotterdam, eergisteren wegens mist bij Dun- geness geankerd, passeerde gisterochtend Dover. De luit. ter zee 2de kl. P. Van don Broeke en de off. van ad min. 2de kl. F. H. M. Rant, nit Oo&t-Indië in Nederland teraggekeerd, zijn op non activiteit gesteld. De off. van gez. 1ste kl. bij de zeemacht G. Poolman wordt, in stede van met den lsten, met den 16den Febr. a. s. geplaatst bij het hospitaal der marine te Willemsoord. Door den minister van koloniëa is de hoofd onderwijzer G. Gorter gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië, om te worden benoemd tot onderwijzer der derde klasse voor den dienst daar te lande. Gemengd A ie u wfii. Het studentenweekblad „Vox Studio- soram", melding makende van de door den heer J. B. Wijnstra, gladiator academicus, alhier, - die onlangs een medaille met schermen verwierf - be haalde nieuwe overwinning te Rotterdam tegen meesters in hot schermen, waarvoor bij wederom met goud bekroond werd, feliciteert hem daarmede en wenscht hem toe dat zijne hoop vervuld worde en hij zich in staat zal zien gesteld naar Milaan te kunnen gaan om nieuwe lauweren te oogsten. Den 15den Januari is het den briga dier-majoor tit. J. H. Bax te Schiedam, den briga dier tit. B. Tilly en den veldwachter H. C. J. GijseD, de beide laatsten te Overschie, met mede werking van de politie te Leiden, aldaar mogen gelukken, bij opkoopers van oudijzer op te sporen 630 kilogram ijzerwerk, zijnde 18 schelpbladen van een watermolen, in den nacht van 10 op 11 November 1883 te Overschie ten Dadeelo van J. Van Kempen ontvreemd.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1