BBB-—B5Ï5—==5—ee—- De nationale biljartpartij teöro- b in gen, op a. s. Vrijdag en Zaterdag te houden, is daar het onderwerp van allo ^gesprekken. Niet minder dan 74 spelers, uit verschillende oorden van ons land, waaronder de meest bekenden op dit gebied, hebben zich aangegeven. Er Vorden alleen caramboles gemaakt en aan de vier hoeken van het biljart wordt door een lijn bepaald, in welk gedeelte men niet meer dan één oarambole mag maken, om het zoogenaamde serie-spelen te voorkomen. Men stelt zich een warmen strijd voor om de prijzen van f 200, f 75 en f 25 weg te dragen. Die zijn eerste partij overwint, ontvangt zijn inleg ad f 2.50 plus die van zijn partij terug. Door de rijksambtenaren te Mar gra ten (Limburg) is op 4 smokkelaars aangehaald eene hoeveelheid van 95 kilo zont. Op de Smïldervaart sloeg een zei 1- bootje om. De vijf opvarenden slaagden er in aan wal te komen. Gistermorgen liepeD, even over de Hollandsche grenzen, nabij Dinslaken, twee goede rentreinen met zooveel kracht op elkander, dat een zevental waggons werden verbrijzeld en op of over «Ikander geworpen. De zaak moet, als in den regel, gezocht worden in verkeerde seinen in verband met het droevig enkel-spoorstelsel. De treinenloop onder vond door gunstige omstandigheden betrekkelijk weinig vertraging. De komeet van 1812 is thans met het bloote oog zichtbaar. Bij het sterke maanlicht is het verkieselijk, als men den staart van den zwerveling wil zien, een gewonen tooneelkijker te nemen. De komeet beweegt zich in een hemelstreek waar geen helder lichtende sterren zich bevinden. Is de volle maan voorbij, dan behoort men tusschen 6 en 8 uren in den avond in het zuidwesten te zien de staart heeft dan een opwaartsche richting. Onze gezant te Par ij 8, baron Yan ZnyleD, heefe een nieuw concertstuk voor viool ge componeerd, dat dezer dagen door Johannes Wolff op een matinée te Parijs werd gespeeld. De „Me- nestrel" roemt de compositie zeer. Door het ontsnappen van gas in een kolenmijn van de „Plaspower Coal-Company'* bij Wrexham, in Engeland, verloren Zaterdag twee mannen het leven. Omstreeks elf uren des morgens daalden drie mannen in de mijn, om het gas af te tappen, maar toen zij beneden waren gekomen, zeide ©en van hen dat hij het gas rook en weigerde verder te gaan. De twee anderen gingen er in, en te halfvijf 's middags vond men hen dood in elk anders armen. De andere had juist geraden, het gas was ontsnapt en had hen den dood berokkend. Herhaaldelijk worden in den laatsten tijd geheime speelbanken te Parijs ontdekt, meest gehouden door vrouwen, die zich met fraaie namen opsieren en kwansuis soirees geven, waarop de spelers als gewone genoodigden worden ontvangen. Daur betaalde voormalige croupiers uit Wiesbaden, Hamburg enz. doen er dienst. Bij de laatste ont dekking van dien aard werd 20,000 fr. van de speel tafel in beslag genomen. Te Nieuw-York is bericht o nt vangen van een ernstig spoorwegongeluk in Pennsylvanië. De petroleum uit eene natuurlijke bron bij Brad ford liep over den spoorweg, en werd door de von ken uit de locomotief van een daarover rijdenden trein aangestoken, zoodat spoedig alle wagens in brand stonden. Verscheidene passagiers kwamen in de vlammen om, of verloren het leven bij hunne pogingen om te ontkomen, terwijl velen gekwetst werden. Te Ballycastle (Schotland) werden twee jongens bewusteloos in hun bed gevonden. Zij hadden 's nachts een paraffine-lamp laten bran den, deze was aan het stoomen gegaan en de jon gens waren bijkans gestikt. Eén is kort daarna gestorven en de ander verkeert in levensgevaar. Omtrent de equipage der „Nis er o" meldt de „Straits-Times" van 9 December, dat de Radja van Pringa de Engelsche officieren en man schappen vrijgoed behandelt, maar daarvoor ook eene som van 10,000 dollars vraagt, welke, naar hij beweert, een Chineesch peperhandelaar te Penang hem schuldig is. Als de Britsche regeering hem daarvan de betaling waarborgt, zal hij de man schappen opleveren aan het stoomschip Pegasus", -welk vaartuig, met den consul Kennedy aan boord, naar Pringa vertrokken is. Men verneemt dat..do Nedorlandsche regeering de 10,000 dollars voorïoopig betalen zal, om de mannen in vrijheid te doen stellen, en later met de Britsche regeering af te rekenen, wie deze kosten te dragen heeft. De peperhandelaar, Tem Pon ge naamd, geeft toe dat hij 4000 dollars schuldig is, mqar zegt dat het niet zijne schold is, als hij ze niet betaald heeft, daar de Nederlanders de plaats ge blokkeerd en zijne ageüten tegeDgehoudea hebben. Men is nieuwsgierig te vernemen hoo de „Nisero" zoo ver nit haren koers kwam, daar zij van Soe- rabaia naar Marseille varende, op geen 409 mijlen het pont waar zij schipbreuk leed, had moeten naderen. Onder hare bemanning bevinden zich vier kleine jongens van 10 tot 6 jaar, die vier dagen nadat de „Nisero" Londen verlaten had, in een hoekje van het voorschip verstopt gevonden werden. Zij waren nit school geloopea, en hadden vier dagen honger en dorst geleden nit vrees van teruggebracht te worden. Te Rangoon wilden zij wegloopeD,maar de politie bracht hen weder aan boord, zoodat zij nn bij den Radja van Pringa gevangen zijn. De politie te St. - Petersburg heeft 10,000 roebels uitgeloofd voor de arrestatie van Degajeff, alias Joblonski. Zijne vrouw is in het buitenland (zij reisde met geld van Szudeikin) en men denkt dat ook Dagejeff niet in Roeland i9. BUITENLAND. Frankrijk. De uiterste linkerzijde der Kamer van Afge vaardigden heeft gisteren een onderhond gehad met de gedelegeerden der Parijsche werklieden, die de petitie openbaar maakten, waarin aan het be stuur om werk gevraagd wordt. De bedoelde ge delegeerden vertegenwoordigen elf verschillende soorten van ambachten. De nieuwe koning van Anam, door wien de heer Tricou te Hué ontvangen is, is eerst vijftien jaar. Hij is een neef van Tu-Dnc en diens derde aangenomen zoon. De naam waaronder bij gekroond is, luidt Kien-Phue, hetwelk beteekené „toppunt van gelukzaligheid". Zijn voogd, de regent, is de vroegere minister van financiën, de leider der laatste omwenteling. Bij het uitgaan van de Zondag ia de „Salie Levis" te Parijs gehouden anarchisten-samenkomst zijn zes personen in hechtenis genomen, die zich tegen de politie-agenten verzetten. Naar gemeld wordt, heeft de regeering besloten, verscheidene personen, die in bedoelde samenkomst het woord gevoerd hebben, wegens ophitsing tot moord en plundering gerechtelijk te vervolgen. België. In het blad „La Chronïque", hetwelk te Brussel het licht ziet, komt een artikel voor, aangaande de bekende spoorwegconcessie Munster-Rotterdam, het welk het opschrift heeft: „beroep op het publiek." Yolgens gemeld blad geldt het hier een qnaestie die de algemeen© aandacht ten zeerste verdient. Het „Journal de Bruxelles" neemt een artikel betreffende dezelfde zaak over, uit „Les Nouvelles du Jour" en voegt daaraan toe de vraag: Wat zal nu door ons gouvernement worden verricht, tot verdediging der nationale belangen? In de zitting, gisteren door de Kamer van Vertegenwoordigers gehouden, vestigde de heer Jacobs de aandacht der regeering op de vertoogen, uitgelokt door het wetsvoorstel, om het gebrui ken der kaden te Antwerpen aan belasting te onderwerpen. De minister van financiën verklaarde dat tusschen de regeering en het gemeentebestuur van Antwer pen onderhandelingen zijn aangeknoopt over de op brengst der kaden. Een cijfer is echter nog niet vastgesteld; het bericht der dagbladen, als zon het 7 fr. per meter bedragen, is voorbarig. De „Indépeodance" meent te weten dat de luitenant- goucraal Brialmont eerlang weder in activen dienst zal gesteld worden. Men herinnert zich, hoe deze officier op non-activiteit was gesteld als straf, omdat hij zich zonder verlof naar Rumenië be geven bad, ten einde de regeering aldaar van ad vies te dienen omtrent de landsverdediging. De burgemeester van Brussel, de- heer Buis, is dezer dagen eene tooneelvoorBtelling gaan bij wonen, waarin verschillende hatelijke toespelingen voorkwamen op hem zeiven en de andere leden van het gemeentebestuur. Hij ging allen voor met zijne toejuichingen. Italië. Yolgens de „Mouiteur de Rome" draagt do ex- keizerin jaarlijks 10,000, prinses Clotilde 5000 fr. bij voor den Pieterspenning; prins Victor zond er dit jaar uit Moncalieri nog 1000 fr. bij uit zijne eigen middelen. Hij wilde die eerBt zelf te Rome aan den Paus ter hand stellen, maar dit werd hem ontraden, omdat men dit in het Quirinaal niet goedkeurde. Ten einde een te grooten toevloed te voor» komen, had men de zoogenaamde „bedevaart" naar het graf van koning Victor Emanuel ia het Pantheon te Rome zoo geregeld, dat zij bjj ge deelten zon plaats hebben. De tweede „karavaan" is na Maandag in het Pantheon aangekomen en zeer talrijk geweest. Deze pelgrimstocht werd door prachtig weer begunstigd. De optocht bestond uit 30,000 personen en is in de boste orde afgeloo» peö. De delegatie uit de Romagna, die bjj haar vertrek te Forli was uitgefloten, is te Rome warm toegejuicht. Gr-oot-Britannië. Te Thone is men thans bezig de proef te nemen met een mitrailleuse van geheel nieuw systeem. Deze mitrailleuse is samengesteld uit loopen, die inwendig in tweeën zijn verdeeld, van 80 centi meter lengte tegen 12 centimeter omvang. Ten einde het schoonmaken te vergemakkelijken kan de staartschroef er worden uitgenomen. Het me chanisme is zoo ingenieus, dat het met deze mitrail leuse mogelijk is, bijna altijd-door vuur to geven, wijl het slechts geldt de patronen te verschuiven die zich in een daartoe afzonderlijk aangebrachten loop bevinden. Men kan op die wijze 300 schoten in de minuut lossen. Toon de proef genomen werd, raakten van de 60 schoten 52 het wit, waarvan 20 het middelpunt, en dat op een afstand van 300 meter. De mist toch belette den afstand grooter te nemen. Het Engelsche gouvernement heeft dit nieuwe moordtuig voor zijn vloot gekocht. Het weer is zoo zacht in Noord-Wales, dat er rozen, sleutelbloemen en sneeuwklokjes bloeien; in het Llangollen-dal staan de vruchtboomen in bloei. Te Dublin wordt sedert een week vermist de 19-jarige student in de medicijnen M'Combe. Hij had slechts een paar pd. st. bij zich, toen hij zijn kamer verliet, en uit niets bleek dat hij van plan was de stad te verlaten. Hij leefde zeer ingetogen en had met niemand twist gehad, zoodat men zich in gissingen verdiept. Egypte. Het doel van de zending van kolonel Zohrab naar Konstantinopel is, om van de Porte te ver krijgen dat het corps van 3200 man Turken, voor den dienst in Soedan aangeworven, ontbonden worde, en niet (gelijk eerst gemeld) om 1000 Albaneezen voor het Egyptische leger te werven. Yan het zenden van Abd-el-Kader-pacha naar Khartoem is afgezien. Vore enig-de Staten. Het Huis van Vertegenwoordigers heeft een voorstel aangenomen, waarbij aan president Arthur inlichtingen worden gevraagd over de waarde-aan- gifte der van buiten ingevoerde koopwaren tot lagere prijzen, waardoor de tol-inkomsten der Ver- eenigde Staton schade lijden. Tevens wordt de president uitgenoodigd om aan de "Wetgeving voorstellen te doen, waardoor dergelijke praktijken verhinderd kunnen worden. Naar mon verneemt, zal de commissie van finan ciën eerlang bij het congres een voorstel indienen tot aanzienlijke, zij het ook niet algemeone, ver laging van het tarief der rechten op in- en uitvoer. Den 5den Januari verdween Charles Delmo- nico van Nieuw-York, de neef en opvolger van den overleden bekenden restauranthouder, uit zijne woning. Thans is zjjn lijk gevonden in de bosschen van Nieuw-Iersey. Hij was reeds geruimen tijd niet wel bij het hoofd en ongelukkige speculaties hadden hem geheel van de wijs gebracht. Men denkt dat hij in een vlaag van waanzin zijn huis verliet, verdwaalde en van gebrek omkwam. Tele- gra.wi.ina.eia. LONDEN, 16 Januari. Het antwoord dor Trans- vaalsche deputatie op lord Derby's laatste nota i& heden niet verzonden, omdat het niet voltooid was. De deputatie hoopt het morgen aan den minister te kunnen toezenden. PARIJS, 17 Januari. De „Figaro" beweert uit betrouwbare bron te weten dat do Engelsche ver tegenwoordiger te PekiDg er Tsong-li-Yamen toe gebracht heeft, zich voldaan te verklaren wanneer de Fransche tioepen do provinciën Laog-Son eu Cao-Bang niet binnentrekken. Li-IIung-Chang zou verzekerd hebben dat de Chineesche troepen, welke Bac-Nïnh bezet houden, het bevel ontvangen had-

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2