LEIDSCH DAGBLAD. N°. 7337. Vrijdag IS Januari. A0. 1884. Avond-editie. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden,1.10. Franc per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05» Deze Courant wordt dagelijks, mot uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regeli 1.05. Iedere regel meer 0.17$.' G roe te re lettere naar plaatsruimte, Voor het incasseer ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Bij dit nommer van het Leidsch Dagblad behoort voor de inteekenaren daarop het officiéél Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad: zitting van Donderdag den lOden Januari, bladz. 1 en 2. Voor de Inteekenaren daarop behooren bij dit nummer van het Leidsch Dagblad de Nos. 5 tot 10 der Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad. LSIBEN, 17 Januari. De Leidsche afdeeling van hot Nederlandsch Werkliedenverbond „Patrimonium" (Vaderlijk Erf deel) heeft in de Zaal Koordeinde, voor een tame lijk goed opgekomen publiek, hare eerste openbare jaarvergadering gehouden. Nadat de eerste voor zitter had laten zingen Psalm 1031, opende hij de vergadering met gebed en het lezen van den 33sten Psalm. Daarna sprak hij een kort en be moedigend woord tot zijne medebestuurders, leden, «ereleden en begunstigers der afdeeling en bracht hij van hare werkzaamheden en den toestand der kas tot instandhouding der afdeeling, zoomede van de ondersteuningskas bij ziekto en van de kas dor bibliotheek (reeds 235 nommers tellende) een kort verslag uit. Hieruit bleek dat er in de eerste een batig saldo was van f 129.11'/» en in de tweede oen batig aaldo van f 14194De kas van de bibliotheek was nog bijna ledig; stijving daarvan is zeer noo- dig, aangezien vele werkon moeten worden opge knapt. Ook is er voor de bibliotheek nog dringend behoefte aan geschiedkundige en wetenschappelijke werkon. - Uit de onderstandskas is aan zieken reeds nitgekeerd de som van f 251. De hier gevestigde afdeeling telt nu 280 leden en buitengewone leden, 33 begunstigers on 3 eereleden. Na bet uitbrengen van het verslag het woord gevende aan den heer J. Essor uit's-Hage, beklom deze onder het zingen van Psalm 136 1 het spreek gestoelte. Openbaringen 3 door hem gelezen zjjnde, sprak hij naar aanleiding daarvan een eenvoudig, maar zeer kernachtig woord, waarin bij de nood zakelijkheid aantoonde van het in alles beslist en niet halfslachtig zijn, geleidelijk komende op de vooral in deze dagen zooveel besproken wordende aocialo quaestie, daarbij vele voorbeelden uit eigen ervaring aanhalende toen hij resident van Timor was. Zeer verheugde het spreker dat hot kleine Nederland zich gunstig onderscheidde bij andere landen en mon in 's Heeren kracht, ook onder de ■werklieden, don strijd tegen den rovolutiegeest onzer dagen aanvaard had en Vooral „Patrimonium" in zijne onderscheidene afdeelingeD, ook te Leiden, als een getuige voor den naam en de zaak des Heeren optreedt. Yurig wenschte hij dat „Patri monium" groeien en bloeien moge en hij beval de afdeeling te Leiden dan ook dringend in do be langstelling en ondersteuning van hare stadge- nooten aan. Nadat spreker zijn krachtig, aangenaam gekruid «n met onverdeelde aandacht aangehoord woord gesproken had, liet hij, terwijl er voorde gemaakte onkosten gecollecteerd werd, zingen de verzen 7 en 8 van Psalm 89, en alstoen verzocht bij aan den heer J. Holeter, predikant bij de Chr. Gcr. ge meente alhier, den zogen over do vergaderden uit te spreken, waaraan door dozen bereidwillig werd voldaan. In eene bus, welke op de vergaderavonden op tafel staat, is dezen avond bijeengebracht f 36 voor drie Christelijke scholen te Leidendit bedrag is aan de daarvoor bestaande commission afgedragen. De heer J. Hemmes alhier is benoemd tot hoofd dor school met den bijbel te Aalten, prov. Gelderland. Tot secretaris-penningmeester van de afdee ling „Oegstgeest en Omstreken" der Holland- sche Maatschappij van Landbonw is in plaats van den heer P. C. Van Vruberghe De Coningh te Lisse, die op verzoek als zoodanig eervol ontslagen werd, benoemd de heer H. H. Roelofs Hejrmans te Oegstgeest. Vanwege het gemeentebestuur van Lisse is deze week de gelegenheid geopend tot het ontvan gen van herbalingsonderwjjs onder leiding van den heer W. Visser, hoofd, en den heer J. Wesselo, onderwijzer der oponbare school. Ook te Warmond is met Nieuwjaar eene dergelijke kostelooze inrich ting geopend, waaraan reeds verscheidene jonge lingen deelnemen. Te '6-Hage is overleden mr. H. M. Van Andel, advocaat bij den Hoogen Raad der Nederlanden. Indertjjd vergezelde hij als secretaris mr. L. Metman naar West-lndië, toen deze als 's Kouings commis saris belast werd met de voorbereiding van de invoering der nieuwe wetgeving in die kolonie. Van Andel volbracht het werk, dat door den commissaris, ten gevolge van diens overlijden, niet kon worden voltooid. Geboren te Brielle den 12den Juni 1833, had hij den ouderdom van ruim 50 jaren bereikt. Hij stond als een kundig rechts geleerde bekend en mocht in hooge mate de achting en vriendschap verwerven van allen, die het voor recht hadden hem te kennen. Met het stoomschip „Seerabaia" zal 19 Jan. a. s., 's middags te 12 uren, een brievenmaal uit Rotterdam worden verzonden naar Padang en Batavia. Den lOden Juli van dit jaar zal het 300 jaren geleden zijn dat Prins Willem de Eerste door Balthasar Geraerds verraderlijk te Delft werd vermoord. De heer M. G. Staal, boekhouder bij de Billiton-Maatscbappij, is in de plaats van wijlen den heer Ragut benoemd tot secretaris-boekhouder dier Maatschappij. De minister van koloniën brengt ter kennis van belanghebbenden dat bij het corps genietroepen gelegenheid bestaat voor 16 jongelingen van 16 tot 18 jaar, om te worden opgeleid tot korporaal en sergeant bij de Indische genietroepen. De Staats courant van heden bevat de voornaarden. Het „D. v. N." verneemt dat de Koning en do Koningin niet in de volgende maand, maar eerst in Mei het landgoed „Oranje-Nassan-oord" zullen betrekken, om aldaar geruimen tijd te blijven. Te Laag-Keppel is op ruim tachtigjarigen leeftijd overleden mr. H. W. Van Westerbeeck Van der Horst, het ondste lid der Staten van Gelder land en vroeger gedurende vele jaren kantonrechter te Doesburg. Volgens telegram van 16 JaDuari ligt het stoomschip „Maasdam", van Nienw-Vork naar Rotterdam, wegens zwaron mist, met den loods aan boord, ten anker onder Dungeness. Alles wel. Gemengd JN ie uwe. In de provincie Zuid-Holland zijn in de maand December 1883 de volgende sterfgevallen aan pokken voorgekomen: te Nienw-Beierland 1, Oud-Beierland 36, Hekelingen 1, Leiden 3 en Piershil 3. Te Amsterdam heeft op klaarliohten dag een allerbrutaalste diefstal plaats gehad in de Panaalsteeg bij den Korten Nienwendijk. Er is dsar een onbewoond huis, waarvan bij het afbreken van het belendend perceel een zijmnur is wegge nomen. Nu kwamen er Maandag twee mannen, oogenschijnlijk werklieden, met een kar om „een karrewei te verrichten." Zij braken al het ijzer, zink en lood vau het huis af en voerden het per handkar weg. De naaste buurman, in de onderstel ling dat alles in den haak was, vroeg hun heel beleefd of zjj toch vooral zijn dak niet zouden beschadigen; zij beloofden daarvoor te zullen zor gen, als „meneer maar een kopje koffie gaf." Uit een gevoel van dankbaarheid hebben zij toen, op den koop toe, ook 's mans lood van het dak ver wijderd. Het is daarna gebleken dat zij geheel op eigen gezag handelden niet alleen, maar ook met minder eerlijke bedoelingen, want zij hebben, na twee dagen werk, het lood enz., bij een uitdrager te gelde gemaakt. Men verneemt dat de politio hen reeds op het spoor is. Laurens De Kroon, de koetsier van de Amsterdamsche njtuigvereeniging, die onlangs terechtstond, wegens het overrijden van een per soon op den Dam, is door de arrondissements rechtbank te Amsterdam veroordeeld tot 183 da^en celstraf en f 25 boete. De heer Henri Boers, die aanver- schillendo bladen verzocht to melden dat het be richt als zou hij in zijne betrekking van secretaris der Centraal-Spoorwegmaatschappij gesehorst zijn, onjuist is, moet, naar thans uit Utrecht wordt gemeld, reeds den 14den Januari nit die betrekking zijn ontslagen. Het bericht van de „Maasbode" om trent de arrestatie van een aanzienlijk persoon te Utrecht, onder verdenking van vergiftiging zijner vrouw, die dezer dagen is overleden, wordt geheel bezijden de waarheid genoemd. Van arrestatie of vergiftiging is geen sprake. Wel hebben zich echter omstandigheden voorgedaan, die de directie van do maatschappij, waarbij hij in dienst is, genoopt hebben hem hare bureaux te ontzeggen, doch zij zijn van te intiemen huiselijken aard, om daarvan in eene courant mededeeling te doen. Op de tentoonstel I i ng t e Boston is de bekende Amsterdamsche firma Wijnand Fockink met twee eerste prijzen (eere-diploma en medaille) voor hare inzondingen bekroond. Zekere K., werkzaam zijnde op het ter rein der gasfabriek te Utrecht, werd bij het dempen van een bniten dienst gestelde gaskuip, door een zenuwtoeval getroffen, waardoor hij voorover in een plas met gaswater viel. Niettegenstaande hij onmiddellijk daaruit gehaald en geneeskundig be handeld werd, schijnt hij toch zooveel van dat gas water te hebben ingekregeD, dat hij iD den avoDd van dien dag overleed. De ongelukkige laat eeno vrouw eu drie kinderon iu hulpbehoevenden toe stand achter. Maandag is te Utrecht een begin ge maakt met het onderzoek aangaande het gedrag van den luitenant der artillerie, die een burger op straat een stoot voor de borst gaf en nit den weg duwde. Met het onderzoek zijn belast de kapitein der genie Van Marie, de 1ste lniteDant der veld artillerie Kd«1 en de 1ste luitenant der vesting artillerie Nnmans. Men zal zich herinneren dat in den nacht van 17 op 18 December jl. te Nijmegen aan den persoon van W. H. door zekeren Wijnand Janssen met een bijl onderscheidene wonden werden toege bracht, terwijl hij te bed lag. W. H. is thans in het ziekenhuis aldaar aau de gevolgen daarvan overleden. Men verwacht dat zijn lijk gerechtelijk zal worden geschouwd; althans er is vanwege de justitie reeds last gegeven, dit voorloopig niet te begraven. De dader W. J. bevindt zich sinds 28 Dec. jl. te dezer zake in de gevangenis te Arnhem in hechtenis. De directeur van de Stoomtramweg- Maatschappij TilburgWaalwijk, de ingonieur J. Van den Elzen, is te Tilhorg plotseling dood gebleven.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1