I—^P—gBB—ggg—1Bg^gg Door het overmatig gebruik van ster ken drank heeft men te Veendam een 42-jarige oude vrijster, die Zondag op luidruchtige wijze haar verjaardag vierde, dood op hare legerstede gevonden. De personen, die verleden week den vrachtrijder Yan den Biezenbos nabij den Amers- foortschen berg aanrandden en hem f 420 ontstalen, zijn thans door de politie te Zeist aangehouden, in het beat nagenoeg van de geheele ontvreemde waarde. Een oppassend werkman is te Gro ningen van eene hooge behuizing naar beneden gestort en terecht gekomen op een daarnaast staand' gebouwtje. De ongelukkige, inwendig ernstig ge kneusd, is naar het academisch ziekenhuis gebracht. Gisteren is onder Yelzen eenjacht- opziener, zekere H., waarschijnlijk door een strooper déerlijk mishandeld, in bewusteloozen toestand in een bosch gevonden. Zijn uiterlijk droeg de sporen eener vresselijke worsteling. 'Eene treurige geschiedenis had te Kamerijk plaats. De vader van eene jonge dame. die haar minnaar op een wandelplaats rendez-vous had gegeven, was haar daar gevolgd en legde met een revolver aan op den jongen man. Het meisje dit ziende wierp zich voor haar minnaar en viel doodelijk getroffen neer. De jonkman, wanhopig over haar dcod, snelde naar de gracht en verdronk zich; de vader is van smart krankzinnig geworden. Ten gevolge van een hevigen sneeuw storm is de dienst op de spoorwegen in Zuid-Rus- Iand gestremd. Op den North London Railway zag de stoker van den treiD, die van Chalk Farm kwam, bloed op de wielen. Men deed onderzoek en vond het been van een man op den weg en dicht bij Shoreditch de rest van het lijk van zeke ren Pritchard, een rentenier van 60 jaren. Hoe hij onder den trein geraakte, weet niemand. Men vond geen horloge of geld bij hem. Een trein derailleerde op de lijn Gria8zi-Tzaritzin en stortte van eene hoogte van 40 voet. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. BUITENLAND. Fraakrtjk. Het bericht dat markies Tseng te Parijs is aan gekomen, is onjuist. Hij heeft Engeland niet verlaten. In een telegram van admiraal Courbet uit Hanoi' dd. 9 dezer wordt gemeld dat het "aantal „Zwarte Vlaggen" in de omstreken van Hanoï en Haï-Phong vermindert, maar dat zij de provincie Nam-Dinh en den linkeroever der Roode Rivier bedreigen. Tal rijke colonnes zetten hen achterna. De heer Tricon seint uit Hué van 15 dezer dat de koning hem op 5 dezer in een plechtig gehoor ontvangen en d9 verzekering gegeven had van zijne volkomen toewijding aan Frankrijk en zijn eerbied voor de verdragen. De heer Louis Charles de Bourbon, van de Delftsche Bourbons, die door de ongeloovigen Naun- dorff genoemd worden, heeft van uit Tettingeu een manifest aan het Fransche volk gericht, waarin hij zich „kleinzoon van den koning-martelaar" noemt. Hij doet een beroep op de loyale Fransche natie en ontwikkelt als programma, dat hij „voor de lijdende klassen het hart van Hendrik IV, zijn voorvader, zal bebbeD, en den landbouw bescher men zal." Duitschland. Bij ministerieels aanschrijving zijn de leden van den Economischen Raad tegen den 22sten dezer bijeengeroepen, ter beraadslaging over de grond slagen van het ontwerp betreffende de verzekering tegen ongelukken. In bedoeld stuk wordt melding gemaakt van de verwerping der toelagen voor reiskosten ten behoeve des Raads door den Land dag, en daarbij do hoop uitgesproken dat deleden zich daardoor van het bijwonen der vergaderingen niet zullen laten afhouden. Na een debat van zeven dagen is in het%eier- eche huis van afgevaardigden het wetsontwerp be treffende de verzekering tegen door hagel aan te richten schade met 151 tegen 2 stemmen aange nomen. Spanje. De. heer Gastelar heeft, in de gisteren gehouden zitting der Kamer van Afgevaardigden, zijne rede veering voortgezet. Hij wees op den zedelijken invloed van Frankrijk en zeïde dat Duitschland (6tre.eft naar alle middelen, waardoor do democra tische beginselen onderdrukt kunnen worden. Spanje moet zich niet tusschen Frankrijk en Duitschland stellen. De spreker achtte de reis des konings naar Duitschland ontijdig en overijld. Naar zijn inzien was de ontvangst, den koning ten deel gevallen, koel geweest. Alfonso vond. een onthaal als gold het den koning van Servië. De Spaansche ministers hadden daarover opheldering moeten vragen aan de Doitsche ministers. Ook kwam het hem voor dat de koning" op zijne terugreis den weg niet over Frankrijk had behooren te nemen. De graaf van Parijs is te Madrid door koning Alfonso zelf van het station gehaald en hartelijk omhelsd. De graaf met de gravin en de twee prin sessen Amélie en Hélène zullen logeeren in do vertrekken, welke anders koningin Isabella, als zij te Madrid verblijf houdt, bewoont. Zij zullen de paleizen Escuriaal, Aranjuez en La Granja bezoekeD. Effypte- Eene commissie is benoemd tot onderzoek van de middelen, waardoor besparing in de uitgaven kan verkregen worden. Zij beveelt onder anderen het afdanken van 1500 inlandsche ambtenaren aan. Een stoomschip is van Bahr-el-Ghazal te Khar toem aangekomen, na zes maanden afwezig te zjjn geweest. De gezagvoerder meldt dat de gouver neur iu oorlog was met de bevolking, welke tegen hem was opgestaan. Telegrammen. LONDEN, 15 Januari. (.1.) De heer Cross, ge wezen minister in het Kabinet-Beaconsfield, heeft te Boofcle eene redevoering gehouden, waarin hij de staatkunde aanviel, door de tegenwoordige re geering ten opzichte van de Transvaal gevolgd. De redenaar schreef de tegenwoordige crisis toe aan de weifelende houding van het Kabinet- Giadstcne. De heer Jorissen kwam heden alhier aan en vertrekt a. s. Donderdag naar Kaapland. CAIRO, 15 Januari. Kolonel Zohaab is naar Koastantinopel vertrokken om 1000 Albaneezen aan. te werven voor het Egyptische leger. LONDEN, 16 Januari. Men verzekert dat het antwoord van de afgevaardigden der Transvaal op de laatsto mededeeling van Lord Derby heden- namiddag aan dezen zal worden verzonden. MADRID, 16 Januari. In de Kamer verklaarde markies De la Vega D'Armijo dat geen enkel officieel stuk bestaat, dat Spanje bindt aan een buitenlandsch verbond; de .reis van koning Alfonso had niet het doel een verbond te sluiten. Ten opziehte van het ,den 29steu September te Parijs voorgevallene zeide de oud-minister dat de regeeriüg geene verklaringen heeft gevraagd na die welke door den president Grévy tegenover koning Alfoüso waren afgelegd. Hij verklaarde verder dat, indien de meerderheid de aangeboden transactie aanneemt, het Kabinet ongetwjfeld zijn ontslag zal indienen, om aan den koning de gelegenheid te geven een ministerie te vormen uit de vroegere meerderheid en de ministe rie ele linkerzijde. SOKAKIM, 16 Januari. Baker-pacha is terug gekeerd van Massouah; meu beraadslaagt over een plan om do basis der operation te verleggen van Soeakim naar Massouah. Generaal Gordon zal hedenochtend naar Brussel vertrekken. De minister van oorlog heeft beslist dat Gordon zijn ontslag als EDgelsch cffieier niot zal behoeven to nemen ten gevolge der aanneming van de Belgische opdracht. LONDEN, 16 Januari. De beer Chamberlain riep, in eene redevoering gisteren te New-Castlo gehouden, de herhaalde verzekeringen der regee ring iu het geheugeD, dat, zoodra de orde was hersteld, de Engelsche troepeh Egypte zouden verlaten. De cholera en de nederlaag van Hicks- pacha hebben de uitvoering dezer belofte vertraagd. „Wij kunnen", zeide do minister, „Egypte niet prijsgeven aan anarchie, maar aan den anderen kant moeten wij ook niet afwijken van eens gege ven beloften. De taak is waarschijnlijk mooïelijker dan wjj he'obsn ondersteld, en zal ineer tijd kosten dan wij hébbeu voorzien. Er is echter niets ge- "beurd, dat reden geeft tot de vrees dat zij met tijd, geduld en wijsheid niet zou te volvoeren zijn." BERLIJN, 16 Januari. Part. Tel.) Het stoffelijk overschot van Eduard Lasker zal op het oude Israëlietische kerkhof alhier begraven worden nadat in de'synagoge een lijkdienst zal zijn gohoudon. ST.-PETERSBURG,* 16 Januari. (Part. Tel.) In verband met hot raadselachtig oiigeval, hetwelk don czaar is overkomen,-is te Ga!schina een complot ontdekt, dat zich de vermoording van den czaar en den troonopvolger ten doel stelt. De berichtgever [een hooggeplaatst diplomaat] verzekert dat de boven van Berljjn, Weenen en Londen hiervan mede deeling hebben ontvangen. LEIDEN, ÏO Januari. De verwachting voor' morgen iswind van west tot noord, berokken weer. Door den senaat der Rijks-Universiteit te Leiden werd heden het doctoraat „honoris causa" iu de theologie verleend aan den heer Job. Dyse- rinck, van Ylissingen, en evenzoo aan den heer Bhagwan Lal Iadraji, van Bombay, dat ia de In* dische taal en letteren. Men deelt aan het „D. v. N." mede dat op voorstel van twee Limburgsche Maatschappijen zich te Brassel eene commissie, Association Neerlandaise", heeft gevormd, met bet doel om onzen Koning, uit naam der te Brussel wonende Nederlanders, een prachtig geschenk aan te bieden, bij het bezoek, dat Z. M. zich voorstelt in het voorjaar aan Belgies hoofdstad te brengen. Dit denkbeeld vindt grooten bijval en de ontvangst, die men Z. M. zal bereiden, belooft schitterend to zijn. De opening van het gebouw der 's-Graven- haagsche Marktmaatschappij is thans bepaald op den Sisten dezer. Volgons telegram uit Londen is het stoom schip „Prins van Oranje", van Batavia Daar Am sterdam, te Batavia uit zee teruggekomen, met onklaren lagen drukcilioder en gebroken zuiger. Het heeft gerepareerd en de reis hervat. KOLONIES BATAVIA, 12 December. Van den stationscommandant van Noordelijk Sumatra is ontvangen het volgende telegram Gisteren (26 November) Engelsch oorlogeschip Pegasus" hier gearriveerdvertrekt heden 27 November naar Westkust. Ik ga aan boord „Palem- bang" mede ter leiding besprekingen. Bemanning „Nisero" goeden staat. Een via Soerabaia langs telegraphischen weg van .den resident der Zuïder- en Oosterafdeeling van Borneo ontvangen bericht van 3 dezer, luidt als volgt „Berichten uit Boven-Doeson blijven gunstig, aanhang opstandelingen neemt af; overige aflee- lingen rustig." Van den gouvernomcnts-commissar's ih zake veepest is de mededeeling ontvangen dat v/m 23 t/m 29 November jl. zich geen gevallen van vee ziekte hebben voorgedaan in de 5 residenliën van West-Java. Aan het door den resident van Sumatra's Oostkust over October jl. ingediende maandrapport, omtrent den stand van zaken aldaar, wordt het volgende ontleend Op do grens der afdeeling Bengkalis werd een toDgkang, van Singapore komende, door eene bende Maleiers afgeloopen. Vijf van de zes opvarenden werden vermoord en één zwaar gewond. Deze eenig overblijvende heeft zich daarop onmiddellijk ua^r Singapore begoveD, zoodat. deze zaak nog niet tot klaarheid is kunnen worden gebracht. (Jav. Crt.) In eene pari-, correspondentie van de „Java- Bode" uit Kotta Radja, dd. 1 December, leest men het volgendeIn hot begin dezer week is onze Engolsche consul, de heer Kennedy, van PenaDg teruggekeerd, vergezeld van eeu Engolsch oorlogs schip. Dit schijnt met een onzer oorlogsbodems naar de Rigasbaai gestoomd te zijn om zich aldaar op de hoogte te stellen van den stand van zaken, en te onderhandelen over de uitlovering van de gevangengenomen bemanning van het ongeveer veertien dagen geleden daar gestrande Engel sche schip. Naar men zegt, zou oorspronkelijk een som van 100,000 piasters voor de uitlevering geëischt zijn, doch zou de radja vau Tenom, na eenigo onder handelingen en nadat hij op de gevolgen zijner overdreven eiscben gowezen was, zich tevreden hebben gesteld met de belofte, dat het Holland- sche gouvernement als bemiddelaar zou optreden, om een Chinees te Penang die den radja nog een paar duizend piools peper schuldig is, tot kwijtiDg dier schuld over te halenzeer zeker zou dit laatste voor ons de beste, oplossing van deze pré caire zaak zijn. Wat er nu eigenljjk van aau is, is hier, buiten den engen kring dor ingewijden, nog niet bekond. Do vijand houdt zich de laaste dagen rustig; zoolang het duurt, mogen wo wol zeggen, want

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2