LEIDSCH T) A GEL A T). Zaterdag 12 Januari. N'\ 7332. A0. 1884. PRIJS DEZER COURANT: foor Leiden per 3 maanden.1.10. Franw per posL1.40. AlzonJerlijke IS'ommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering ran Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PBÏJS DER ADTERTEJmE»! Tan 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.4 7$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasaaa- ren buiten de stad wordt ƒ0.40 berekend. ^LvosjkI-editie. I.EEJ325IÏ, IE Januari. Morgen, 12 Januari, is het -d9 dag, waarop wij er aan worden herinnerd hoe, 77 jaren geledeD, onze grijze sleutelstad door zulk een vreeselijke ramp, het springen van het kruitschip, getroffen werd. Van de van onder de puinboopen geredden ia, naar wij vernemen, nog slechts ééne vrouw in laven, namelijk de ruim 91-jarige Magdalena De Vroede, weduwe van Jacobus Knotter, die destijds dus een meisje van 14 jaren was. Voor hen, die in dezo oude van dagen en met middelen niet ruim bedeoldo belang mochten stellen, dient tot bericht, dat zij woonachtig is op het Levendaal N°. 142. Dezer dagen kondigde de Nederlaadsche Staatscourant bij koninklijk besluit aan dat in de maand Februari dezes jaars een collecte door gansch Nederland zal worden gehouden ten bate van de Maatschappij van "Weldadigheid. De Haag- sche afdeeling dier Maatschappij hield, om die alge- meene inzameling als het ware in te leiden, gister avond eene openbare bijeenkomst, waarin doel ©i strekking der Maatschappij uiteengezet werden ea de noodzakelijkheid van het beroep op de Neder- landsohe natie aangetoond. Waarom juist nu die herinnering, waarom ju'st nu die collecte uitgeschreven? Omdat aan de Maat schappij is ontvallen een menschenvriendin in den vollen zin d©3 woords, de dusver onbekende N. N., d£c in IS jajon f 117,000 aau uc iiruuircï-xippi; schonk om de hypotheek te helpen aflossen en in de kosten te voorzien. Eerst thans na haar dood is, op uitdrakkelijk verzoek der Maatschappij, de sluier weggenomen, welke over die onbekende was gespreid. En met een gevoel van diepen weemoed en innige erkentelijkheid verkondigde de president- commissaris jhr. mr. J. K. W. Qaarles Van Ufford, die hot jarenlaug geheim moest houden, hot thans openlijkdie edelmoedige was wijlen Prinses Marianne der Nederlanden 1 Met ongeveinsde ontroering verklaarde de heer Qaarles dat het hem een vreugde was op deze wijze een krans te mogen leggen op de lijkbaar van een Prinses uit het Nederlandsch vorstenge slacht, die om haar weldaden geprezen was, maar niet genoeg geprezen kon worden. Ten einde de leemte te kannen aanvallen die haar verscheiden in de kas der Maatschappij teweegbrengt, ten einde miostens f SOOO 's jaars vast niet verloren te doen zijn, daarvoor was het beroep noodig op de natie, daartoe zal de heer Salomon, de bekende beacher- mor der zwakken, een .pelgrimstocht doen door hot land on overal in welsprekende woorden vertolken wat hij te Frederiksoord heeft geziendaartoe zal wellicht - gelijk een der aanwezigen wenschte - een'persoonlijke opwekking nuttig kunnen zijn. En als allen dan samenwerken, als de geeste lijkheid van. alle gezindten - want bij de opneming te Frederiksoord is geen sprake van onderscheid tusschen gezindten - medewerken wil, als wellicht een andere telg uit het Oranjehuis een voorbeeld geeft, dan zal ongetwijfeld de nood der Maatschappij verkeeren en zij in stand blijven, als een monument van den waarachtigen liefdadigheidszin des volk6. Gisteravond was voor het eerst sedert geruimen tijd 'sKouings loge bij gelegenheid eener voorstel ling in den Kon. Franschen Schouwburg te VHage wederom bezet door een lid van ons vorstelyk huis. Prinses Hendrik verscheen er in gezelschap van den Erfgroothertog van OldeDburg, haar gast. De vorste lijke bezoekers woonden de wederopvoering van de opera „Martha" bij. Voor deze gelegenheid had de Koning order doen geven, dat zijne loge ter be schikking gesteld moest worden van de Prinses. Bij aankomst in het schouwburglokaal werden do bezoekers ontvangen eu begeleid door den heer Voitus Yan Hamme, directenr der opera, uit wiens handen H. K. H. een fraaien bloemraiker met haar naamletter aanvaardde. De aangrenzende loge op den eersten rang was door het gevolg van den hertog en zijne gastvrouw ingenomen. De vroegere aankondiging van eenige bladen, dat den lOden Januari eene „soirée dansante" tea Hove zou plaats hebben, heefe zich niet bevestigd. Maar men verneemt, zal a. s. Maandag een der gelijk feest worden gegeven, gelijk aanvankelijk is gemeld. Naar men verneemt, zal op "s Konings ver jaardag een groot Gala-bal ten Hove plaats hebben. Aan de gevolgen van een hartkwaal, die reeds lang zijn gestel ondermijnde, is te's-Hage overleden de heer J. Ragut, ridder der orde van de Eikekroon en van den Witten Yalk van Saksen-Weimar. Yan 1S48 tot aan 's Prinsen dood tweede secretaris van wijlen Prins Hendrik, was Ragut een zijner meest vertrouwde raadslieden, een zijner uitnemendöte die naren. Ilij genoot Diet alleen 's Prinsen achting en vertrouwen in heoge mate, maar hy was algemeen om zijne goede hoedanigheden en edel barakter bemind. Het zeventigjarig bestaan van het derde regi ment huzaren zal den 12den on loden Februari te '8 Hage feestelijk herdacht worden, onder andoren door een revue van het regiment en een reünie van officieren en oud-officieren. De onlaDgs bij het 4ste reg. inf. nieuwbp- üueiüue v xricxivj b aangevraagd. Naar aanleiding van de maatregelen ter uit voering van de bepalingen van de overeenkomst tot wering der druiflais heeft de commissaris des konings aan de burgemeesters in Zuid-Holland ver schillende nadere voorschriften betreffende deze zaak gegeven. Daaruit blijkt o. a. het volgende: Herhaling van het onderzoek eener goedgekeurde inrichting door deskundigen heeft niet plaat6, dan krachtens eene nadere opdracht. De minister behoudt zich voor nader t9 bepaleD, op welk tijdstip tot zoodanig nader onderzoek der gezamenlijke iorichtingen zal zijn over te gaan. Andere inrichtingen dan die in art. 8 van het koninklijk besluit bedoeld, worden door de des kundigen alleen krachtens opdracht des ministers onderzocht. Op laodbonwvoortbrengselen vindt de Conventie geene toepassing. In den uitvoer naar niet tot de conventie toegetreden landen wordt geenerlei verandering gebracht. Naar de „H. A." met veel genoegen verneemt, heeft de regeering der Zuid-Afrik. Republiek, door tusscbeokomst van jhr. mr. Beclaerts Van Bloklan^ lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, hier te lande eene bestelling gedaan tot aaDmaak van nieuwe postzegels. De bestelling is opgedragen aan de firma Joh. Eoschedé en Zonen te Haarlem, die ook met de vervaardiging der postzegels voor Nederland en zijne koloniën is belast. De hoofdad ministrateur der Nederlandsche posterijen heeft zich welwillend bereid verklaard, ten behoeve der Zuid- Afrikaansche Republiek, het noodige toezicht te houden op de bewerking en aflevering der zegels. Het stoomschip „Samarang", van Java naar Rotterdam, arriveerde gisteren te Suez. Z. M. heeft benoemd tot rechter-plaatsver- vanger in de arr.-recktbank te GroningeD, mr. J- Oppenkeim, adv. aldaar; - lo. dea kapt. ter zeo jhr. C. C. Six, met den laatsten dezer, op zijn verzoek, eervol uit den zeedienst ontslagenen 2o. met 1 Feb. a s. bevorderd: tot kapt. ter zee, den kapt.-luit. ter zee G. Doorman; tot kapt.-lffif. tcr zee, den luit. ter zee lste kl. H. QuiBpelen tot luit. ter zee lste kl., den iuit. ter zee 2de kl. B. J. G. Yolck- verleend de volgende pensioenen, aanM. A. B. H. Vermin, wed. van A. H. Yan Slijpe, in leven hoofdcommies bij 's Rijks belas tingen, f 201C. Wosterveld, commies lste kl. bij idem, f 496; A. De Boer, idem, f 479; A. H. Ziesel, idem, f 520; W., zich ook schrijvende W. J. Bottema, idem, f 496; J. Bongaards, idem 3de kl., 185A. Soutendijk, landmeter lste kl. van het kadaster, f 1320; W. Bont, commies te water 2de kl. bij 's Rijks belastingen, f 296J. Yan der Linde, zich ook schrijvende J. Yan der Linden, commies lste kl. bij 's Rijks belastingen, f 504. Gemengd Nieuws. Bij het graven op den Wachtelenberg te Epe, gedeeltelijk toebehoorende aan mr. E. F. J. Weerts, burgemeester dier gemeente, is op eene diepte van 1 '/2 meter gevonden een aarden pot, gevuld met menschenbeenderen. Ongelukkigerwijze is de urn door onvoorzichtigheid gebroken. De stukken zullen worden opgezonden naar 's Rijks Museum van Oadheden te Leiden. Te Wassenaar heeft de mazelen epidemie opgehouden. Op het strand onder de gemeente Zaudvoort spoelt nog dagelijks dynamiet aan. Den 28sten December 11. werd een partijtje door een onderofficier der genie verbrand; eergisteren werden weder 79 patronen door denzelfden persoon ver- feöinmigé stukken ofpijpjes zijn nog m nét perka ment papier gewikkeld; onder meer werd gisteren een pakje, waarin 5 patronen, aangebracht. Langs het strand loopen dagelijks wachters, belast met opsporing en aanbrenging dier gevaarlijke stof, en do schelpenvisschers zijn in hun eigen belang aan gemaand, hunne schelpen nauwkeurig te doorzoeken. Onderden naam van B's-Gravenhaag- sche Dienstverrichtingmaatschappij" zullen onder directio van den heer J. Yan Leyen Gz. te VHage spoedig de zaken van wijlen de vereeniging „Alge meen Dienstbetoon" worden hervat. Een ander hoofd bestuur zal echter optreden. Voor het gerechtshof te's-Gravenhage zal den 31 sten dezer worden behandeld de zaak van W. F. Muller aldaar, beschuldigd van poging tot moord op zijne nicht voor eenigen tijd gepleegd. Het openb. min. zal worden waargenomen door den adv.-gen. mr. Bjjleveld, terwijl 13 getuigen zullen worden gehoord. Eene bedelares uit Rotterdam, die te Delft aan eene woning aan 'tOude Delft om een aalmoes had gevraagd, wist van de omstandig heid dat men haar alleen in de gang liet staan gebruik te maken van uit de voorkamer een doosje met eenige zilveren theelepeltjes te ontvreemden. Zij werd door de politie aangehouden op het oogen- blik dat ze met den trein naar Rotterdam zou te- rugkeeren. Te Haarlem is gisteren brand ui4- gebroken in het perceel aan het Zaider-Spaarne, toebehoorende aan J. Yan Cittert en bewoond door den heer H. T. J. Klath. De brandweer, die spoedig ter plaatse aanwezig was, mocht het gelukken, den brand tot het bovengedeelte van het perceel te beperken. Het huis was verzekerd. Den 17denJanuari a. s. zal bij de arrondissementsrechtbank te Utrecht behandeld worden het bekende standje, te Baarn voorgevallen, waarvoor één student zal moeten terechtstaan, be schuldigd den veldwachter en een burger aldaar te hebben geslagen en verwond; - en den 28sten daaraanvolgende de zaak op het Munsterkerkhoi te Utrecht voorgevallen, waarvoor eenige studenten zich zullen hebben te verantwoorden.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1