LEIDSCH DAGBLAD. JV°. 7331. Vrijdag 11 Januari. A0. 1884. Avond-editie. PRIJS DEZER COUR AST: ▼oor Leiden per 3 maanden1.10. France per post1.40. AIzon<ierl\jke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTE3TIEX: ▼an 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17J.' Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor het inctssee- ren builen de stad wordt 0.10 berekend. LEIDES, lO Januari. In de hedennamiddag gehouden gemeenteraads zitting waren tegenwoordig de heeren De Laat De Kanter, voorzitter, De Fremery, Hartevelt, Yan der Zweep, Bredius, Juta, Wilhelmy Damsté, Yan Dissel, Land, Buys, Le Poole, Verster, Yan der Hoeven, - Cock, Donner, De Gens, De Goeje, De Clercq, "Was en Driesaen. Afwezig met kenniageviog de heeren Zaayer, Zaalberg, Knappert, Yan Wensen en Dercksen. Alvorens tot de werkzaamheden werd overge gaan, bracht de Voorzitter den leden zijn heilgroet in het nienwbegonnen jaar, tevens herinnerende welke veranderingen de Raad door overlijden, af treding wegens ziekte of niet-herkiezing in 1883 had ondergaan. Opnieuw beval het Dagelijksch Bestuur zich in de welwillende medewerking der Raadsleden aan, in het vertrouwen dat de werk zaamheden alsdan onder 's Hemels zegen zullen strekken tot welzijn der gemeente, welke hun lief en dierbaar is. Ingekomen was o. m. een verzoek van A. D. Den Older om een ijzeren pijp te mogen leggen door het Haagsche jaagpad en een Yan de firma Parmentier en Zn. tot het in eigendom bekomen van een gedeelte der gedempto Binnenvestgracht hij de Mare, als gevende dit terrein toegang tot hare fabriek in de plaats van hot vroegere water. Yoor don tijd van drie jaren werd opnieuw als etadsgenees- en heelkundige benoemd dr. W. Rut gers Van der Loeff met 19 stommen; ééa biljet was in blanco. Daar D. Smit per adres zijn met A. Degon gedaan verzoek tot aanplemping van een gedeelte der Koolgracht enz. heeft ingetrokken, had de voor dracht nu alleen betrekking op laatstgenoemde. In verband met eene in de vorige vergadering door den beer Van der Hoeven voorgestelde motie, zou den de voorwaarden tot overdracht enkele ver anderingen ondergaan. De heer Yan Dissel stelde nu evenwel als amendement voor om niet tot verkoop, maar tot ingebruikgeving tot weder- opzeggens en tegen betaling van zekere recog nitie over te gaan, welk amendement door de vergadering werd ondersteund en door B. en Ws. overgenomen. Al was de fioanciëele toestand der gemeente niet bijzonder gunstig, zoo zou de verkoop prijs van f 9 daarin toch geen gewichtige veran dering brengen, terwijl, als de gemeente eigenares van het stukje grond bleef, haar dit later mis schien uitstekend van dienst kon zijn. De heer Yan der Hoeven had inmiddels zijn amendement inge trokken. Ook het verzoek van D. Smit om een dniker te leggen verviel. Achtereenvolgens werden zonder discussie goed gekeurd de in ons nommer van Maandag avond medegedeelde voordracht tot regeling van het door de Kweekschool voor Zeevaart verschuldigde wegens de aanplemping van een gedeelte der Singelgracht; de snpplefcoire staat van begrooting, dienst 1883 de enppletoire staat van begrooting en staat van af- en overschrijving, dienst 1883 (aflossing van geldleöning)do voordracht tot wijziging van het raadsbesluit van 4 October 1883 in zake de yaartverbetering tusschen Vliet en Rijn, zoomede toet voorstel tot uitbetaling van een kwartaal der jaarwedde van den overleden adjudant-onderofficier der schutterij aan zijne weduwe. Zonder hoofdelijke stemming werd daarentegen afwijzend beschikt op het verzoek van P. Hassel- bacb tot bekomiBg van grond der gedempte Bin nenvestgracht tnsschen het Wijkstraatje en de Korte Scheistraat. Nadat de heer Damsté nog de aandacht van don Voorzitter der commissie van fabricage had geves tigd op de gebrekkige bestrating van de Dnlle- bakkersteeg, opdat hierin verbetering mocht koraon, al wenscht hij er geen geheel nieuwe straat, - werd de vergadering gesloten. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Noord-Amerika door middel van hot stoomschip „Zaandam", van Rotterdam vertrekkende. Ten postkantore alhier moeten do brieven enz. uiterlijk Vrijdag-nacht te twaalf uren bezorgd zijn. De opbrengst van het vervoer over den spoor weg Leiden"Woerden in de vorige maand was als volgt: reizigers (11,669) f 6238.04, bagage (13 ton) f 81.85, bestel-, ijl- en vrachtgoederen (2018 ton) f 1657.69, levende dieren en rijtui gen f 30.53; totale ontvangst f 8011.11, tegon f 8918.091/, in 1882. Totale ontvangst van 1 Mei 1883 af f 75,519.53, tegen f 81,308.76 in 1882, zijnde per dagkilometer f 8.56 in 1883 en f 9.21 in 1882. Er blijft dus steeds achteruitgang merkbaar. Het ontwerp-Heemskerk tot wijziging der wet op het lager onderwijs heeft deu Raad van State verlaten. Aan de besturen der groote gemeenten zijn door de Regeering verschillende vragen gericht, betrekking hebbende op eene eventuëele wijziging der onteigeningswet. De toestand van den oud-gouverneur-generaal Loudon is door een wederinstorting van den zieke weder zeer zorglijk geworden. Blijkens een bij het departement van koloniën ontvangen telegram van den gouverneur-goneraal van Nederlandsch-Indië zal de benoemde minister van koloniën, de heer J. P. Sprenger Yan Eyk, den 17den dezer per Fransche mailboot uit Batavia naar Europa vertrekken. St.-Crt De late luit.-kwartiermeester Kikkert, gede tacheerd bij het centraal-magazijn te Amsterdam, is van het 2de bij het 4de reg. overgeplaatst. Tot aanvulling der kaders ziju gisteren van het instr.-bat. te Kampen naar do reg. inf. ver trokken 50 korporaals en wel naar het 1ste 4, het 2de 6, het 3de G, het 4de 4, het 5de 8, het 6de 10, het 7de 5, het 8ste 6 korp.naar 't reg. grenadiers en jagers 1 korp. Bij 't 6de reg. inf. ontbraken ia Dec. jl. alleen 60 korporaals. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van bolanghebbendon dat op 1 Maart 1884 aan de Rijkslandbouwschool te vervullen is de betrekking van adsistent-scheikundige, die den leeraar in de scheikunde kan ter zijde staan bjj het geven van onderwijs in de afdeoling Hoogere Bur gerschool en bij de practische oefeningen in de afdeelingen A en B, en die zich tevens kan be- belasten met scheikundige onderzoekingen. Jaar wedde f 1200. Zij, die voor deze betrekking wen- schen in aanmerking te komen, moeten zich vóér of op 20 Januari a. s. aanmelden bij den directeur der Rijkslandbouwschool te WageningoD. Met ingang van gisteren is te Groede (niet te Gouda) een Rijkstelegraafkantoor met beperkten dagdienst, ingericht voor telephoondienst, voor het algemeen verkeer geopend. Aan het departement van buitenlandeche zaken heeft de onderteekening plaats gehad eener tusschen Nederland en Italië gesloten overeenkomst tot rege ling der toelating van de wederzijdsche behoeftige onderdanen tot het kosteloos procedeeren in bet andore land, mot ontheffiag van de verplichting tot het stellen der bij art. 152 van het Wetboek van Burgerlijke Rechtsvordering bedoelde zekerheid. Bij resolutie van den minister van koloniën zijn de heeren P. N. Boon, J. W. J. Rotteveel, W. Yan Boom en W. J. Steinbuch gesteld ter beschik king van den gouv.-generaal van Ned.-Indië, om te wordea benoemd tot 2den machinist bij de gouver- nements-marine daar te lande. Het 8toomechïp „Drente" arriveerde gisteren van Rotterdam te Batavia. Z. M. heeft aan deu commies bij het depar tement van koloniën J. F. Brauo, met 1 Maart a. s., eervol ontslag verleend uit 's lands dienst met behoud van aanspraak op pensioen. Gemengd Nieuws. Tot verder onderzoek in zake debe- kendo vergiftiging zijn gisteren en heden wederom op last dor justitie vier lijken ter inwendige schou wing opgegraven. Hoewel er vele slachtoffers zijn, die de afschu welijke misdaad vau vrouw Yan der Lindon met den dood hebben moeten bekoopen, bestaat hun j getal Dog laDg niet nit 24, zooals men nu -eeds weet mede te deelen, voorgevende dat het onde zoek dit aan het licht had gebracht; terwijl het aantel zie ken, maar vooral levenslange verlamden slechts enkele personen betreft. Ook voor dezen was me1 van dezelfde zijde maar zoo vrij geweest ongeveer een dubbel dozijn te stellen. Wat do bekentenissen cf ontkenningen v^n de giftmeDgster in de verschillende verhooren, welke zij ondergaat, betreft, daaromtrent wordt nog niets publiek bekend gemaakt, zoodat ook de daaru t ge maakte gevolgtrekkingen mede ten eenenmale on gegrond of onzeker zijn. Hedennacht to twaalf uren brak er brand uit in de hooischelf van den heer P. Glas bergen, onder Oegstgeest, huis genaamd „De Kroot." Door eon vrij sterken wind aangewakkerd, broidden de vlammen zich meer en meer uit, en dreigden de daarnaast staande schelven aan te tasten. Door behulp van do groote spuit uit de gemeente Rijnsburg was men binnen weinig lijds don brand meester. Oorzaak onbekend. Alles was verzekerd. Uit Haarlemmermeer wordt ons ge meld dat Dinsdag-middag to vier uren het zes jarig zoontje van den stoombcotkapitein J. GoverdeD, van Dordrecht, nabij de Benuebroeker-rolbrug over boord gevallen, ia verdronken. Tegen acht oren werd het lijkje gevonden. Ongeveer een half jaar geleden verdronk een 19-jarige zoon. In do Yan dor Duijnstraat te 's-Hage kregen de beworers van pand No. 92 een onge- nooden gast in hunne woning. Rustig zat het gezin bijeen, toen eensklaps een paard de ramen door in de kamer kwam. De vader vau het geziu zette groote oogen op, de huismoeder zette groote oogen op, de kinderen deden zulks en bet paard stond, wild de manen schuddende, de kamer in oogenschonw te nemen, die veel mooier was dan zijn stal placht te wezen. Ongelukken had deze scène bijna niet ten gevolge, alleen kroeg het paard eenige ver wondingen en waren de raiten verbrijzeld. Een woordenwisseling tusschen den koetsier, „die met zijn vrouw op eeu karretje zat", en den onthutsten bewoner van hot pand werd spoedig bijgelegd. Een soortgelijk geval d©8d zich dezer dagen in een kleine gemeente voor. Een alleen loopend paard had aardigheid in een „snijder" en maakte hem een visite, echter niet zooals het een welopgevoed paard betaamt. Terwijl de kleermaker op zijn tafel zat te werken, sprong het paard door de ruiten op do kloermakorstafel, wilde wellicht de pooten krom men maar deed dit zoo onhandig, dat hij den ont hutsten „snijder" een ernstige wond aan het hoofd toebracht. De Haagsche politie heeft aange- houden een horlogemakor uit Amsterdam, die ver dacht wordt zich aan misbruik van vertrouwen te hebben schuldig gemaakt. Hij moet eenige hor-

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1