klerken der eerste en der tweede klasse. Aanstelling geschiedt op eene jaarwedde van 350, welke be- Sooning voor de klerken, met het gewone dienstwerk belast, kan klimmen tot 800. De klerken kunnen, mits voldoende aan de daarvoor gestelde eischen, en voor zooveel de behoefte dit mocht vorderen, uit hunne betrekking overgaan tot die van telegrafist. Zij, die zich aan het bedoelde onderzoek ver langen te onderwerpen, moeten zich daartoe vóór 15 Maart a. 8. aanmelden bij het departement van waterstaat, door een op zegel geschreven verzoek. No. 1 van den vierden jaargang van het „Maand blad der Yereeniging tegen de Kwakzalverij" be helst de volgende artikelenEen woord tot opwek king. De dood van Holloway. De bevoegdheid van de politie. Bezwaar tegen een advertentie. Alweer een kinawijnspecialiteit. Kwakzalverij gelijk bedrog. Geldverspilling. Weer twee vergiftige haarmid- delen. (Royal Windsor Haarhersteller en Eau de Zénobie.) Twee oogwaters van Swabe. Een goed middel bedorven. (Naquets haarmiddel). Voorts kleine mededeelingen. Correspondentie. Her haalde waarschuwingen. Dit nummer wordt op aan vraag bij den uitgever, H. Van Belkum Kz. te Leeuwarden, gratis toegezonden. De bij dit nummer gevoegde naamlijst geeft een totaal aan van 842 leden der genoemde Vereeniging. Het stoomschip „Nederland eo Oranje," van Amsterdam naar Java, is Zondag-ochtend Sagres gepasseerdde „Noord-Holland," van Java naar Rotterdam, vertrok gisterochtend van Port- Saïdde -Schiedam," van Baltimore naar Rotter dam, passeerde gisterochtend Lizardde „Soenda," van Amsterdam naar Batavia, passeerde Zondag Kaap Carboeirode „W. A. Scholten", van Rot terdam naar Nieuw-York, passeerde gistermorgen Lizardde „Sumatra," van Batavia naar Amster dam, arriveerde gisteren te Frioul (Marseille)de „Zeeland", van Rotterdam naar Java, passeerde Zondag Gibraltar. Z. M. heeft aan J. G. Jager, op verzoek, ontslag verleend als notaris te Amsterdam; - aan G. Strumper, commies der posterijen 4de kl., op verzoek, eervol ontslag verleend; - H. A. Vrieling, telegrafist 3de kl. bij de rijkstelegraaf, benoemd tot telegrafist 2de kl.;-J. A. Van Haaften benoemd tot burgemeester van Sliedrecht. Gemengd Nieu De Nederland sche typografen vier den gisteren weder hun nieuwjaar: hun alouden Koppermaandag, - ook in deze gemeente, en jolig ook - niet het minst des avonds in de Stadszaal, waar de vereeniging „Laurens Jansz. Coster" tevens haar dertigjarig bestaan herdacht. Alvorens de president de bijeenkomst met een toepasselijk woord opende, werden heeren patroons, donateurs en eereleden onder het spelen van een „feestmarsch" de zaal rondgeleid, waarna de secre taris verslag uitbracht. Daaruit bleek dat de ver eeniging thans 117 leden telt en het aantal dona- teirs tot 58 geklommen was. De heer C. A. Emeis was helaas aan hen ontvallen. Het lid Wittenaar had in het afgeloopen jaar het tijdstip herdacht waarop hij gedurende 25 jaar zijne medewerking had verleend, naar aanleiding waarvan hem dan ook een stoffelijk bewijs van erkentelijkheid voor de vele bewezen diensten was aangeboden. Ook de financiëele toestand laat niet te wenschen over. En nu do eigenlijke feestviering: De hoer M. P. Okhuysen uit Rotterdam gaf eene „groote brillante voorsteling a, la cagliostro", in drie afdeelingen, nl. goochelen, thé&tre des nains vivants en curieuze dissolving-views. Met de hem eigen opgewekte en grappige wijze toonde hij zijne buitengewone vlugheid, ook om als surprises voor de aanwezigen bonbons, merlitons, ratels, poppen en wat dies meer zij uit het „niet" te voorschijn te roepen, althans uit de ledige wonderkist van dr. Faust. Het „théatre des nains vivants", de komieke dwergbeelden, brachten eene opgewektheid teweeg die den heer Okhnyzen als oorzaak daarvan alle eer aandoet. Uitbundige toejuichingen vielen hem dan ook ten deel. De curieuze dissolving-views, waarbij de meeBt grillige met de schoonste, de meest phantastische met de komiekste gezichten afwisselden, gaven nu eens tot bewondering en daverend applaudissement aan leiding, dan weder tot eene algemeene hilariteit. Toen ongeveer aatf bet einde de Koning, deKo- en bet jeugdige prinsesje op het io&k eerden gebracht, kwam aan de toejuiching schier geen einde. Niqt minder echter bij het zien van het goed gelijkend portret van den eerevoorzitter T. Copier De man was er zelf verwonderd over. Toen de heer Okhuysen ten slotte op het doek een „adieu" toeriep, daverde de zaal opnieuw van de bijvalsbetuigingen: wel eeD bewijs dus dat hij ter dege berekend is om op feesten de noodige vreugde te bezorgen. Het was der vereeniging zeker aangenaam dat haar beschermheer, de burgemeester, mede in haar midden was. Tevens merkte men er op den secre taris der gemeente en den heer Brediu6, lid van den gemeenteraad. Door een bal en met zang werd het feest besloten. Door d e p o 1 i t i e a 1 h i e r i s o p verzoek der Haagsche politie wegens misbruik van ver trouwen tegenover zijn patrcon, gistermiddag aan gehouden de heer H. J. S., vroeger te dezer stede, later te 's-Gravenhage woonachtig. Hij is ter be schikking der politie naar laatstgenoemde plaats overgebracht. Het op "Wassenaarseh grondgebied aangespoelde dynamiet is aldaar op het strand in den grond begraven, na door een veldwachter met zwavelzuur begoten te zijn. De Haagsche kermis vangtditjaar 12 Mei aan en eindigt Dinsdag 20 Mei. Te Haarlem is naar het huis van arrest overgebracht eene Duitsche vrouw, genaamd Catharina Batz, wed. Snijders, die zich te IJmuiden had schuldig gemaakt aan diefstal van ruim ƒ700 aan bankbiljetten en een gouden remontoir-horloge met gouden vestketting. „Joost Van Vonde 1", of liever een persooD, die dozen naam draagt, wist zich bij een tapper te Arnhem, waar hij een borrel dronk, op handige wijze van 6 uit de toonbanklade meester te makenmaar de politie was hem even vlug meester. Gisteravond zijn te Amsterdam in de Da Costastraat twee perceelen in elkander ge vallen. De oorzaak is natuurlijk onbekend, maar te vermoeden. Persoonlijke ongelukken zijn niet te betreuren. Weder zijn zeven jongens uit het gesticht voor verbetering en opvoeding te Alk maar ontsnapt. Hunne opsporing ep aanhouding wordt verzocht. Volgens telegram uit Nienw-York kan er tusschen 7 en 9 Jan. stormweder verwacht worden op de Engelsche, Fransche en Noordsche kusten van het Oosten tot NW. en ongunstig weder tot den 12den. In den Noord-Atl. Oceaan zal het zeer stormachtig weder zijn. Naar men verneemt, heeft A. v. d. Wa teren ontslag gevraagd als gemeenteveldwachter van Haarlemmermeer. De persoon die Vrijdag uit de gevan- genpoort te Bergen-op-Zoom is ontsnapt, is door de maréchaussee weder gevat en naar Breda ge transporteerd. Hij werd van verschillende diefstal len beschuldigd. Voor de harddraverij in 1886 te hou den voor inlandsche hengsten, geboren in 1883, toe- behoorende aan Nederlanders, uitgeschreven door de Nederlandsche Harddraverij- en Ren-vereeniging, worden, naar de „Sport" meldt, veel liefhebbers gevondeD. Er zijn 55 paarden ingeschreven, o. a.: „Ambition," eig. Jh. P. Teding Van Berkhout, te Heemstede; „Pirate," eig. J. G. Schone, te Heemstede; „Titus," eig. A. Visser Jr., te Zo eter- meer; „Paul Kruger," eig. A. C. Van den Akker, tö Hazerswoude; „Zulu," eig. H. Van Wickevoort Crommelin, te Heemstede; „Profeet" en „Meester Roe," eig. C. Oudijk, te Waddingsveen; „Black IX", eig. J. F. Esser, te Leiden; „Jan", eig. F. Van den Burg Czn., te Berkel; „Dirk", eig. M. W. De Kat, te Hillegom; „De Tijd", eig. P. S. Zijlmans, te Haarlemmermeer; „Mahdi", eig. T. Koot, te Berkel. Eene dame te Assen heeft bijhetoprui- men van eenige papieren bij ongeluk eenige bank biljetten tot een bedrag van 800 verbrand. De nommer8 moeten niet opgeschreven zijn. Te Gestel woedde gis ternamiddag een felle brand bij W. Burghouts. Van de vier woniDgen, waaruit het perceel bestond, werden twee geheel en al door het vuur vernield. De oorzaak is nog onbekend. Het „Weekbl. v. h. Recht" wijt hetaan de verkeerd gestelde dagvaarding dat Rosier Faas- sen in zijne vervolging tegen dan handigen too- neeldirecteur, die uit een vervormde „Zwarte Griet" geld heeft geslagen, niet is geslaagd. Volgens de dagvaarding was dezen directeur ten laste gelegd dat hij zonder vergunning van den heer Faassen en buiten diens voorkennis zou hebben opgevoerd diens kunstwerk. Niet ten onrechte oordeelde de Haagsche rechtbank dat dit niet het geval was. Vermoedelijk zou de uitkomst anders zijn geweest, als den beklaagde was ten laste gelegd, „dat hij onder denzelfden naam als dien van het oorspron kelijke, in zeer korten tijd nadat dit voor het eerst was opgevoerd, een stuk heeft vertoond, dat, wat. handeling, verdeeling, inrichting en inkleeding be treft, met het oorspronkelijke overeenkomst aan bood en door die overeenstemming geschikt was om het publiek te doen gelooven dat werkelijk het oorspronkelijke stuk werd opgevoerd." Het klooster der Onbevlekte Ont vangenis te Belleville, in den staat Hlinois, stond gisteren in brand. Ten gevolge hiervan heerschte een paniek in de stad. Verscheiden jonge meisjes,, die aldaar worden opgevoed, en eenige onderwijze ressen, die zich uit het brandende gebouw poogden te redden, sprongen uit de ramen en vonden op die wijze den dood of werden doodelijk gekwetst. Naar men beweert, zijn 25 leerlingen, 5 geestelijke zusters en een pater bij deze ramp omgekomen. BUITENLAND. Frankrijk. Het „Journal officiel" heeft een decreet meege deeld, waarbij Grévy de besluiten van den Parij- schen gemeenteraad betreffende de belastingen vol gens de huurwaarde goedkeurt. Huurwaarden be neden 600 fr. zullen met 6|, die beneden 700 fr. met 7£, die beneden 800 fr. met 8J, die beneden 900 fr. met 9|,die van 900 fr. en meer met 9.88 pet. worden belast. Huurwaarden beneden 400 fr. zullen* vrij ziju van belasting. De commissie voor de oprichting van een gedenk- teeken voor Gambetta te Parijs heeft bekend ge maakt dat daarvoor 350,000 fr. zal worden besteed en dat de ontwerpen vóór 1 Juni moeten worden ingediend; de drie boste zullen met 10,000, 6000 en 4000 fr. worden bekroond. De graaf van Parijs zal tot 10 Jan. te Parijs blijven en dan naar Spanje vertrekken. Grroot-Britannië. De „Daily News" heeft een bericht ontvangen,, dat Zaterdag uit Caïro is afgezonden, en volgens hetwelk de Egyptische ministers weigerden zich te schikken naar den raad, in de Engelsche nota gegeven. Het gerucht liep dan ook toen reeds dat de aftreding van het Egyptische Kabinet ieder oogen- blik kon worden verwacht. Hetzelfde blad deelt mede dat lord Derby bezig is met het opstellen van het antwoord op de eind voorstellen, door de Transvaalsche delegatie gedaan. Men wacht het antwoord der Engelsche regeering eerst over eenige dagen. Het comité tot bevordering van de belangen der Kaffers bereidt eene actieve propaganda voor, naar aanleiding van de naderende crisis in de Trans- vaal-quaestie. De directeur van de Midland Railway ont ving van de Londensche politie het bericht dat er sprake was van een nieuw komplot van Fenians. Het plan was een trein in Schotland te doen ver ongelukken, zoo heete het in een anoniemen brief. Dienvolgens werden de noodige voorzorgsmaat regelen genomen. In December werden in Ierland 46 agrarische misdrijven gepleegd. Daaronder waren 22 gevallen van verzonden dreigbrieven. De Engelsche regeering heeft het volgende voorstel uit Cairo ontvangen: „Aftreding van Tewfik, den tegenwoordigen khedive, en optreding aan het gezag van zijn minderjarigen zoon Abba, onder Engelsch regentschap, vertegenwoordigd door den heer Baring." Italië. In een telegram uit Venetië wordt gemeld dat den 208ten December jl., verjaardag van het ter dood brengen van Oberdank, een bom geworpen moest worden in het huis van den consul van Oos tenrijk, doch dat de politie het huis omsingelde en de uitvoering van het voornemen belette. De irre- dentisten hebben toen, om zich te wreken, een bom geworpen in de kamer van den commandant der gendarmerie, waar zij barstte zonder schade aan te richten. De overbrenging van het lijk van Victor Emanuel naar het Pantheon heeft Zaterdag-morgen plaats gehad. Meer dan 30,000 personen nit de

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2