i\'°. 7329. Woensdag 9 Januari. A0. 1884. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: ▼oor Leiden per 3 maanden1.10. Franc per post.1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PBIJS DEK ADVERTENTIE*: ▼an 16 regels f 1.05. Iedere regel moer f 0.17|. Groolere lelie ra naar plaatsruimte. Voor het incasaea- ren buiten da stad wordt 0.10 berekend. ©fiieiëele Kennlgjjerlngen. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art. 8, 1ste alinea, der wet van 2 Juni 1875, {Staatsblad No. 95), tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken; Brengen bij deze ter algemeene kennis dat door hen op heden vergunning is verleend aan J. J. VAN DIJK en zijne rechtverkrijgenden, tot het oprichten van eene smederij, in het perceel in de Van-der-Werfstraat No. 17. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 7 Jan. 1884. E. KIST, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het adres van C. TIELKEMEYER, smid, wonende alhier, houdende verzoek om vergunning tot oprichting van eene smederij in het perceel aan de Hooigracht No. GS Gelet op de artt 6 en 7 der wet van 2 Juni 4875 {Staatsblad N°. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Dinsdag den 22sten Jan. aanst., 's voormiddags te elf uren, op het Raad huis, gelegenheid zal worden gegeven ora bezwaren tegen -dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 8 Jan. 1884. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 8 Jannari, De Schouwburg was gisteravond bij de voor stelling door het gezelschap des heeren Yan Zuylen yrijgoed bezet, zoowel door groot als door klein. „De Bruiloft van Kloris en Roosje" had daar on getwijfeld geen gering deel aan. Met het oog evenwol op „Leen me je vrouw!" ware het te wensohea geweest dut dit minder het geval was. Dit stnk toch op het affiche een klucht genoemd, maar dat men ook een anderen, minder vleienden naam zou kunnon geven was door de platte, alles behalve dubbelzinnige uitdruk kingen, die op geen tooneel thuis behooren, niet enkel geenszins voor kinderen bestemd, maar deed zelfs enkele dames het lokaal tot het nastukje verlaten Natuurlijk schonk de positie van den ongehuwden Gontran (den heer Van Zuylen), die omfinanciëele re denen tegenover zijn oom Rastaboul (den heer Faas- sen) als gehuwd moest doorgaan, maar dan ook bij diens bezoek een vrouw (mevr. De Graef) moest pre- sentoeren, en daarom die van zijn vriend Rissolin (den heer Chrispijn) tijdelijk „leende," aan een ander gedeelte van het pupliek veel vermaak. Aan tal van effen gezichtjes bleef het gedurig daarentegen ook niet ontbreken. Gelukkiger keuzo was het beroemde, oud-vader- landsche kluchtspel met zang en dans, waarin een typische boerenbruiloft met de noodige ham enz. enz. wordt te aanschouwen gegeven. De vertooners waren goed op hunne plaats en hadden blijkbaar zelf genoegen in de klucht welke ze vertoonden. Als gewoonlijk mocht er een gebruikelijke nieuw- jaarswen8ch van Thomasvaer en Pieternel niet in ontbreken. De heer Willem Yan Vliet had er dit maal voor gezorgd. De nieuwe belastingplannen, de internationale tentoonstelling en zooveel meer dat het afgeloopon jaar gewichtigs had opgeleverd, wer den er in behandeld, op een wijze welke het pu bliek herhaaldel^k tot een gullen lach deed overgaan. De herinneringen eindigden met ecnige dicht regelen voor het nieuwe jaar, oorspronkelijk voor Rotterdam bestemd, doch naar andere plaatselijke omstandigheid ook voor wijzigingen vatbaar. De volgende zijn er slechts enkele van: De vree, meer schoon dan brijgsvictorie, Storte over do aard zijn rijken schat, Verhoog' met Neerlands room en glorie, Ook die van onze Sleutelstad. Haar Burgervader, haar Regeering, Geschraagd door kennis, lust en kracht, Zij sterken nog die bloeivermeering, Trouw aan de3preuk „Eendracht maakt macht." Gij, die der Beurs tot steunpilaren, Der Nijverheid tot leven zijt, Dat, meer nog dan uw wenschen waren, U welvaart en geluk verbeidt. Zoo make 't achttien vier-en-tachtig U, Sleutelstad, ons dier en waard, Nog meer dan immer schoon en machtig! Uw lof klink' over heel deez' aard! Zoo doe dit jaar, hier, wien 't moog' wezen, Op 't goedgebaande levenspad Geen doornen, maar slechts bloemen lezen, Bij 't Heil zij onze Sleutelstad! Eu na mijn wenschen zijn gebleken, Voor U, Kunstminnaars, Burgerij! Mag 'k nu nog voor ons zeiven spreken? Dat dit niet onverhoord dan zij! Blijft ons, kan 't wezen, krachtig schragen, Ditn, door uw hierzijn, door uw gunst, Zal 't jaar gewis ook vrachten dragen, Voor ons, en voor den bloei der kunst. Yan harte hopen wij dat de heer Willem Yan Zuylen ook den laatsten wensch tot vervulling mag zien gebracht. Maar dan spare hij ons „Leidtnaars7 voor stukken van het gehalte van „Leen me je Vrouw!" Leiden is geen stad met een „doortrek kende" bevolking als Amsterdam en Rotterdam. Bij koninklijk besluit is aan den lsten luit, Th. J. W. Exler bij de dienstdoende schutterij alhier, op zijn verzoek, wegens verandering van woonplaats, eervol ontslag verleend. Gedurende de tweede helft der maand Nov. zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke wegens onbekendheid der geadres seerden niet besteld konden worden: Mej. Brandenburg, mej. Hermans, Yan der Laan, Amsterdam; P. Yan Beek, Delft; K. Yan Spelden, Gorkum; mej. W. Wisell, VGravenhage; C. Telkamp, Hillegom; Metjjsen, Leeuwarden; mevr. E. J. Van den Steen, Lochemmej. Koppert wed. P. v. d. Bast Keld, NoordwijkG. Do Graaf, wed. B. Yan Heiningen, Rotterdam mej. Wilh. J. Zwet sloot, H. Van Vliet, Zoefcerwoude. Briefkaarten wed. Van Exter, mej. A. Grifhouwer, P. T. Beusens Amsterdam; W. Reuters, Delfshaven; mej. Ploem, Straatman, 's-Gravenhage; W. Wakker, Leiden. Verzonden geweest naar AmerikaPianjer, Saint Louis. België: M. v. Wijweersch, mej. ZunwenmaD wed. Hollman, C. Wilders, Antwerpen. Duitsch- land: mej. W. Van Rossem, Dresden; J. J. H. Vogel, Metz. Oost.-Indië: J. W. Middelburg (ads.res.) Banghallan (Madoera). Zwitserland: W. Yan Wijk, Genève. Do afdeeling Leiden van de Nederlandsche Maatschappij tot bevordering van Bouwkunst zal Donderdag-avond in hot Nutsgebouw weder eene vergadering houden. Pogingen zijn, naar het D. v. N. meldt, in het werk gesteld tot het in het leven roepen van een Comité voor het stichten van een gedenktee- ken ter nagedachtenis van Prins Hendrik der Ne derlanden. O. a. werd te Amsterdam gisteren eene vergaderiDg gehouden. Er bleek, gelijk te verwach ten was, veel sympathie voor het denkbeeld te bestaan. Tot do benoeming van een defiaitieve commissie is besloten. De oproeping was uitgegaan van dr. Westerman. Blijkens een aan het departement van kolo niën ontvangen telegram van den gouverneur-gene raal van Nederlandsch-Indië was den 30sten Decem ber besloten tot eene militaire expeditie naar Tenom (westkust van Atjeh) en zou een bataljon infanterie, onder bevel van den militairen commandant van Atjeh en onderhoorigheden, den 6den Januari aldaar lauden. De aanleiding tot deze expeditie is, dat in den loop der maand November jl. hot grootste gedeelte der bemanning van het bij Tenom gestrande Engel- sche stoomschip „Nisero" door den radja van dat landschap werd gevangengenomen, en dat deze, niettegenstaande verschillende daartoe aangewende pogingen, de uitlevering van de schipbreukelingen blijft weigeren. Sts.-Crt Terwijl de stafmuziek van het corps rijdende artillerie gisteren te Breda is ontbonden, is bij de batterijen van het 3de regiment veldartillerie, in garnizoen te Breda, een nieuw muziekcorps opge richt, dat in het laatst dor vorige week voor 't eerst in functie is getreden. De „matinée-dansante", gistermiddag ten Hove ter eere van Prinses Wilhelmina gegeven, was schitterend. Meer dan honderd kleinen uit de hoogste kringen der residentie waren genoodigden in de liefste toiletjes verschenen. De kleine Prinses was natuurlijk de „Reine" van het feest. De aanblik der zaal, waar het feest werd ge geven, was verrassend, ook door de decoratie met frisch groen en bloemen, waarachter het orkest was verborgen. Met bijzonder welgevallen vertoefden de Koning en de Koningin en vele leden der hofhouding in de feestzaal om getuigen te zijn van de uitbundige pret der kleinen. Tegen halfvier was het feest ge ëindigd. De beterschap van het Kamerlid jhr. C. Yan Nispen Tot Sevenaer blijft, naar men verneemt, aanhouden. Yoor den Hoogen Raad der Nederlanden werd gisteren behandeld het cassatieberoep van deo proc.- gen. bij het gerechtshof te Arnhem tegen het arrest van dat Hof, waarbij A. R. Holst Jr. is ontslagen van alle rechtsvervolging ter zake van hot als ge tuige in een strafzaak volharden bij zijne weigering om den eed af te loggen. Het gehcor was tameljjk groot: een tweetal Kamerleder, verschillende advocaten waren aanwezig en ook de publieke tribune was bezet. Door den raadsheer-rapporteur mr. Kalff werd verslag uitgebracht en daarbij de feitelijke toedracht der zaak uiteengezet. Het cassatiemiddel luidde: schending van art. 183 in verband met artt. 179 en 180 Wetb. van Strafvordering. Daarna hield mr. J. A. Lévy, advocaat te Am sterdam, eene pleitrede om namens den gereqireerde het cassatieberoep te bestrijden. Hij concludeerde dus tot verwerping van dat beroep. Het O. M. zal op 21 Jan. conclusie nemen. De minister van financiën maakt bekend dat het saldo van 's Rijks schatkist op 5 dezer bedroeg bij de Nederlandsche Bank f 9,139,207.30'/^, en bij de betaalmeesters f 2,412,044.51; te zamen f 11,551,251.81 */a- De verpachting van de restauratie in het sta tionsgebouw te Zoetermeer-Zegwaard is gegund aan den hoer C. Hokker. Op de voordracht tot benoemicg van een onderwijzer te Haarlem zijn geplaatst de heeren: H. Sasburg te Bennebroek, K. J. Middelburg te Hengeloo en P. De Carpentier Wildervanck te Leiden. De heer Rioche, pastoor van de kerk in de Parkstraat te 's-Hage, neemt in beterschap toe. De heer F. N. De Oharro, lid van den gemeen teraad, reeds sedert geruimen tijd ongesteld, is, vol gens het Dagblad, de jongste dagen aanraerkelijk verzwakt. Bedankt is voor het beroep naar Rijnsater- woude door ds. H. E. Gravemeijer te Elburg. Ia de maand April a. s» zal te 's-Gravenhage een vergelijkend onderzoek plaats hebben van per sonen, die wenschen te dir.gen naar de betrekking van klerk bij de rijkstelegraaf. De rijkstelegraafklevKeu worden onderscheiden in

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1