Eene 20-jarige figurante van den schouwburg te Perpignan heeft zich uit verdriet over een ontrouwen minnaar van hot leven beroofd door middel van kolendamp. Uit Nieuw-York worden verschrikke lijke bijzonderheden geseind over het spoorweg ongeluk bij Toronto. De ketel van den passagiers- trein sprong; do half vernielde spoorwagens geraak ten in brand, en vele reizigers kwamen in de vlammen om, of verloren hot leven door de hitte van den stoom. In den staat Illinois is eeno j on ge d ame, Marie Decker, tot notaris benoemd. Op eene kermis te Boltonin Engelan d, brak Woensdag 11. een jonge leeuw uit zijn kooi. Hij wist, toen de dierentemmer de deur van het hok opende, hem over het hoofd te spriDgen. Er ontstoud onder de talrijke toeschouwers oen gewel dige paniek en een groot gedrang. De leeuw, mis schien eveu verschrikt als de kijkers, deed niemand kwaad, ofschoon hij onder den gillenden en ang- stigen hoop rondliep. De knechts der menagerie •wisten hem spoedig woder te vangen. Bij het ge drang bekwamen vele kneuzingen; ééne vrouw werd tegen de leeuwenkooï aangedrongen en door •eene leeuwin aangegrepen, die haar eene zware hoofdwond toebracht en niet losliet eer zij met stokken en vorken daartoe werd genoodzaakt. Op de Ohio, niet ver van Pittsburg, raakte ten gevolge van den ijsgang Woensdag ochtend vóór het aanbreken van den dag eene sleepboot aan don grond en op eene tweede ont stond brand. In hun angst sprongen de opvarenden over boord en vier hunner verdronken. - Denzelfden dag verdronken vijf personen bij Houghton, in Michigan, bij het plotseling doorbreken van een dijk. Te Brunn, in Moravië, is dezer dagen de beril dood in zijn bed gevonden. Uit verschillende omstandigheden leidt men af dat hij een geweld- dadigen dood gestorven is. Historisch. - Op Nieuwjaarsdag belt oen bedelaar aan een huis, waar hij gewoon was eiken Maandag een aalmoes te komen vragen, aan en biedt „mevrouw zijn heil en zegen" aan. De dienstbode geeft hem als gewoonlijk vijf centen, maar7t waren oude. „Worden niet meer aangenomen, meisje!" zegt de man op zeer beslisten toon en geeft de centen terug. (Fcrd.) JB U "JC 13 .W 3L. J>L IS jfc>. FrankrJJk. Do tentoonstelling te Nizza zal morgen, Zondag, officiëel worden geopend. De minister Ferry zal de plechtigheid niet bijwonen, want Dinsdag worden de Kamers geopend. De politie te Parijs heeft een gedicht in beslag genomen, getiteld: „De onbeschofte minister." Men meldt dat Diou-Yuen-Fou, vhet be ruchte hoofd der „zwarte vlaggen", die een jaar geleden zich niet zou hebben durven wagen op Chinoescb grondgebied, onlangs in de hoofdstad der provincie Yunnan door de aanzienlijkste staatsamb tenaren openlijk ontvaugen en met zeer veel onder scheiding bejegend werd. De nieuwe Fraosche leening van 350 millioen zal, naar men verneemt, tusschen 20 Januari en 10 Februari uitgegeven worden; men vreest echter dat de regeering er niet genoeg aan zal hebben om in al de behoeften te voorzien. Alle vorsten in Europa hebben deze week ©en brief gekregen uit Marseille. Driehonderd Itali- aansche republikeinen waren er bijeengekomen om den gedenkdag van Oberdanks dood te vieren. In ©ene motie verheerlijkten zij de broederschap der volken en wijdden zij de monarchie aan de ver- foeiiDg van alle menschen. De vergadering vond dit zoo belangrijk voor de gekroonde hoofdon, dat zij aan deze allen een afschrift der motie toezond. Italië. Het is thans als zeker te beschouwen dat om streeks half Januari een „consïstorium" zal gehou den worden. Men beschouwt het als niet waarschijn lijk dat do Paus nieuwe kardinalen zal benoomen. Do secretaris van staat, de heer Jacobini, heeft ©ene circulaire gericht tot de verschillende nun tiussen, betreffend© het bezoek door den Duitschen kroonprins aan het Yatikaan afgelegd. Daarin is hun tevens bevolen den inhoud dier circulaire aan de betrokken hoven bekend te maken. Bepaaldelijk wordt er in gewezen dat de wel willende handeling des Pausen ten aanzien van den protestantschen prins niet dezelfde is als aan katholieke soiwereinen of prinsen wordt bewezen. Heden zal het stoffelijk overschot van koning Victor Emanuel naar het Pantheon overgebracht worden. Groot-Brïtamsië, De kosten der verdediging van (VDonnel, die wegens den moord op Jamos Carey werd ter dood veroordeeld, bedroegen 2500 pd. st., waaraan 750 pd. st. besteed werden om getuigen uit Zuid-Afrika te laten overkomen. Goedkoop is hot Engelsch strafrecht niet. Het blijkt dat de terechtstelling van Mam- poer door do Boeren op oene zeer onhandige wijze plaats had, zoodat de veroordeelde een langen dood strijd had. De meeste kolonisten keurden het af dat men Mampoer ter dood bracht. De regeering looft eene belooning uit van 200 pd. st. voor het aanhouden der moordenaars van John Broome Towor. Zwitserland. Op Oudejaarsdag heeft het kanton Genève den dag waarop zeventig jaar geleden de FraDsehen, na een9 heerschappij van vijftien jaren, aftrokken, feestelijk herdacht. Overal werden do klokken ge luid en hiold men schutgevaarto. De vóór twintig jaren achter het Raadhuis te Genève aangebrachte gedenksteen werd door de studenten feestelijk bekranst. De Rogeeringsraad Dufour hield eene warme gedachtenisrede en in de Pieterskerk had eene plechtige godsdienstoefening plaats. Egypte. De betrekkingen tusschen Egypte en Engeland zijn van eenigszins gespannen aard. De Egyptische regeering hoeft een krachtige nota aan Engeland gezonden, waarin zij verklaart dat de tegenwoordige toestand niet langer kan voortduren; zij vraagt opnieuw een afdoend besluit van het Engelsche kabinet betreffende de Soedan-quaestie. De nota zegt verder: „Indien Engeland hulp weigert, zijn de khedive en zijne ministers vast besloten om aan Turkije het oostelijk deel van Soedan af te staan en de Egyptische schatting aan de Porte met een daaraan gelijkstaand bedrag te verminderen. De Egyptische troepen zouden dan in Egypte bijeen getrokken worden. Door dit middel zou men eene strijdmacht van 15,000 man verkrijgen, voldoende om de grens te verdedigen en de veiligheid te handhaven, zonder bezettingsleger." Naar men verzekert, heeft sir Evelyn Baring, bij het toezenden der notar aan zijne regeering, de meening geuit dat 15,000 man niet toereikend zouden zijD. De Engelsche staatsambtenaren hebben in eene vermindering van hunne bezoldiging bewilligd. Men gelooft dat ook de ministers aldus zullen han delen. Do Engelsche financiëele commissie nam tot dezen maatregel het initiatief. De uitgaven worden daardoor met 430,000 Egyptische ponden vermin derd. De budget van uitgaven is nu op het cijfer gebracht, bij de liquïdatiewefc bepaald. Een Eeidenaar fin den vreemde. Zwart, groocscb en vuil, dat zijn de eerste in drukken die de vreemdeling bij zijn komst te Leipzig ontvangt. In de eerste plaats natuurlijk maakt het dien indruk op ons nette Hollanders. O, ware het mogelijk dat men een van onze heldere, kleine huizen naar Leipzig kon overbrengen, dan zou men eerst recht het onderscheid kunnen zien en menig Leipziger die misschien tot nu toe ongeloovig het hoofd heeft geschud en van „Uebertreibung" heeft gemompeld, zou ziende gelooven. Maar van langen duur zou dit onderscheid ook niet zijn; binnen enkele jaren was uw net Hollandsch huis een zwart Leipzigsch huisje gev/orden. Huisschilders en straat- schobsters zijn hier onbekend en zoodra ge uwe werkmeid bevel gaaft uwe straat te schrobben (stoepen kent men hier niet) of den verver opdroogt uw zwart berookt hui6 eens wat op te verven, dan zou heel Leipzig u met den vinger nawijzen en medelij deed de schouders ophalen over zulk een domheid. O, wat kon Leipzig veel meer schoons hebben als gij niet bestond, vervloekte rook, die zoo vaak met uw smetstof alles verontreinigt wat u tegentreedt. En gy Saksische steenkolen, gij die deze besmetting veroorzaakt, gij hebt dat op uw geweten Grootsch is ook do indruk dien het bij den eersten blik veroorzaakt. Of zou dat geen indruk op u maken, op u, Leidsche burgers, gewend aan uwe huisjes met twee a drie verdiepingen, wanneer gij u daar verplaatst zaagt in straten waar elk huis vijf a zes verdiepingen telt en een breedte van ongeveer tien ramen heeft? Tion of moer families vinden hier dan ook gewoonlijk hunne woning. Nauwelijks heeft December zijn intrede gedaan, of Leipzigs meest bezochte winkolbuurten beginnen zich langzamerhand in eeu steeds talrijker publiek te verheugen eu hoe verder men in deze maand komt, des te meer nemen drukte en gewoel toe, totdat de schooDe, de heerlijke „Heiligen Abend", de 24ste December, daar is. Dan viert men feest, maar niet uitgelaten. Noen, geenszins vroolijlr, doch kalm. Eene week van te voren hebben zich ook eenige der grootste ploiDen gevuld. De Leipziger „"Weihnachts-Mesee" neemt een aan vang. De „Markt" heeft zich geheel met kramen bezet. Deze bramen staan zoeri regelmatig zoo tegen elkaar geschaard dat zij op zich zelf weer een oneindig net van straten vormen, in welke door gangen het niet onaardig is eens een kijkje te nemen. Stelt u echter allen zeer eenvoudige kraampjes voo-r eu ik heb er niet één gezien die .eenigszins, wat zijne waren betrof, boven het zeer middelmatige kwam. Een andere plaats heeft zich intusschen niet minder gevuld. De Augustusplatz, een plein dat, wat de grootte betreft, voor de Raïae niet behoeft onder te doen en een der schoonste gedeelten van Leipzig is, is in één groen sparrenwoud veranderd. Daar staan de hoofden van het feest. Wat een Duitsch Korst- feest zonder Weihnachtsbaum is, dat is evenals voor onze Hollaudsche kinderen een St.-Nicolaas- fee8t zonder St.-Nicolaas. In bevallige groepen staan deze boomen bier ge schaard, zoodanig dat zij den kooper in de gelegen heid stellen na eene wandeling tusschen de door hen gevormde slingerpaden zijne keuze te bepalen. Eenige eenvoudige kraampjes geven eene aardige afwisseling en tot het schilderachtige van hot geheel bracht in het eerst het eigenaardige sneeuwkleed niet weinig bij. Ongelukkig was dit slechts voor eenige uren. Eenige dagen voor den Heiligen Abend wordt de Christbaum gekocht en allen die van plan zijn den feestavond te zamen door te brengen, vereemgen zich een paar avonden vroeger om gezamenlijk den boom te „schmücken." Een ieder zet zich aan het werk. Bevallige vrouwenhanden weten op handige wijze vloeipapier in rozen te veranderen, weer anderen maken van nooten en klem© appeltjes gouden en zilve ren kogels; nog anderen beijveren zich met verschil lende komische suikerfiguren van draadjes te voor zien, opdat deze ook tot de versiering zouden bij dragen enz. enz. Leden van het gezelschap, minder op dezen geduldvoreischenden handenarbeid gesteld, bay veren zich intusschen met de versiering, en bin nen eenige uren is de sparreboom in een schitteren den kerstboom herschapen. Nu nadert de eigenlijke, de feestavond. Tegen C uren was ik uitgenoodigd om bij eene familie den Heiligen Abend te komon doorbrengen. Tegen 7 uren was het plechtige oogenblik daar. Do deuren van de aangrenzende kamer werden ge opend en de vriendelijke gastheer noodigde ons bin nen te treden. Een zee van licht straalde den binnenkomenden tegen. Zie, daar prijkt in zijn volle pracht de groene koning van het feest. Schitterend ver toont hij zich daar, schitterend door de ontelbare lichten en niet minder door de gouden, zilveren, kristallen en nog vele andere versierselen, die hem een tooverachtig aanschijn geven. Nevens hem prijkt de met talrijke lichten voorziene tafel, op welko voor ieder een deel is afgezonderd, voorzien van ver schillende nuttige en aangename geschenken. Heerlijke avond. Schoon foest, ik heb u lief ge kregen. Wat al verheugde harten kloppen er op zulk een avond. Hoe beklagenswaardig zij, die in gewone tijden het familieleven belachen; thans wenschten zij zich zulk een kring. Ze voelen zich zoo eenzaam, zoo verlaten. Een plechtige ernst, de gedachte aan den oorsprong van dezen feestavond, vervult een ieder. Welk een onderscheid toch weder met onzen vroolijken, gezelligen Sint-Nïcolaas-avond. Nederlanders, behoudt dezen avond; het is een lichtend punt meer voor u. Duitschland moge zich (en terecht) verheffen op zijne schoone plechtige Weihnachtsfeste, Nederland zij niet minder trotsch op zijn eigenaardig, jolig Sint-Nicolaasfeost. Leipzig. C. Gbrbrakd Luzac. Abonnementen worden dagelijks aangenomen.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2