LEIDSCÏÏ DAGBLAD. N°. 7326. Zaterdag 5 Januari» A0. 1884. PRIJS DEZER COURANT: foor Leiden per 3 maandenf 1.10, Fruu* per post1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. Deze Conrant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PBIJS DER ADVERTENTIE]!: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer O.I7Jj\ Groetere letters naar plaatsruimte. Voor het incasses^ i ren buiten de stad wordt O.iO berekend. ^vónd-editie. OflBLeioele Hennis^eviiigen' BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Leiden, Herzien de openbare kennisgeving omtrent de verplich ting tot het doen van aangifte voor de Nationale Militie, in de maand Januari 1884, voor hen die op den lsten Januari van dit jaar hun 19de jaar zijn ingetreden, en alzoo de personen, geboren in het jaar 1865, alsmede voor hen die eerst na het intreden van hun 19de jaar, doch vóór het volbrengen van hun 20ste, ingezetenen zijn ge worden Doen te weten: dat tot deze inschrijving zitting wordt gehouden op het Raadhuis, van des voormiddags 10 tot des namiddags 3 uren op Maandag den 7den Januari, voor de bewoners van de wijken I, II en III, op Dinsdag den 8sten Januari, voor de bewoners van de wijken IV en V, op Woensdag den 9den Januari, voor de bewoners van wijk VI, op Donderdag den lOden Januari, voor de bewoners van wijk VIL, op Vrijdag den llden Januari, voor de bewoners van de wijken VIII en IX of de buitenwijk, en dat de geboorte-akten, die de belanghebbenden bij de inschrijving, onder opgave der woonplaats van den inge schrevene, behooren over te leggen, dagelijks, den Zondag uitgezonderd, zijn te verkrijgen ter Secretarie dezer ge meente (afdeeling Burgerlijke Stand), van des voormid dags 9 tot des namiddags 3 uren, wanneer tevens voor hen, die hier niet zijn geboren, aanvrage ter verkrijging dier akten kan worden gedaan. Burgemeester en Weihcuders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 2 Januari 1884. 4 Januari. Er bestaat gelegenheid tot verzending dev correspondentie naar Noord-Ameriba door middel van het stoomschip „W. A. Scholten", van Rotterdam vertrekkende. Ton po9tkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlijk Zaterdag-morgen te halftien bezorgd zijn. Bij de onlangs ten Kaadhuize alhier gehouden aanbesteding van de levering van keien, ten be hoeve van de bestrating der gemeente, gedarendo den tijd van vijfjaren, alsmede van het maken van een ijzeren hek om het schoolgebouw der 2de klasse voor jongens alhier, werd de gnnning aangehouden. Thans is besloten de levering der keien te gunnen aan den laagsten inschrijver den heer F. BodsoD, aannemer te Heumen, voor de som van f 49.47 per 1000 stuks, terwijl het maken van het hek is gegund aan den heer F. M. Blom te OverveeD, als laagste inschrijver, voor f 559. De hoogste in schrijving voor de levering van de keien bedroeg f 54.58 en voor het maken van het hek f 1015. Het Jaouari-nummer van het „Leeskabinet" vangt aan mot een schets van onzen stadgenoot den heer J. M. E. DerckseD, getiteld „Overgegaan", waarin deze, schoon in anderen geest en in heel vrat aangenamer toon en vorm dan Jan Holland dit pleegt te doen, toch ook op de gevolgen wijst van te hoog opgedreven onderwijs. -Tot ondorwijzer aan de schooi met den bijbel ie Kapelle aan den IJsel is benoemd de heer J. Hamerling, te Leiderdorp, die de benoeming heeft aangenomen. Tot leden van den kerkeraaad zijn bij de Hervormde gemeente te Hoogmade herkozen: als ouderling de heer H. Yan Soest en als diaken de beer D. Van Rijn, en voor het kerkbestuur: de beer J. Hoogeveen als kerkvoogd en de heer D. Oling als notabel, terwijl voor de vacature ontstaan door het overlijden van den heer G. Yan Loon tot notabel is benoemd de heer M. De Graaf. De KoniDg deed gisteren in burgerkleeding |öd rijtoer door de hofstad. Vergezeld van twee pofdames, maakte de Koningin des morgens met jonge Prinses eene wandeling door het Voorhout 1 de omstreken. Naar de (nieuwe) Haagsche Courant mede- ïelt, noemt men in goed onderriohte kringen als aanstaand gouverneur-generaal van Nederlandsch- Iodië mr. G. Yan Tienhoven, burgemeester van Amsterdam. De heer A. S. Moesvold, directeur van het Idioten-Gesticht te 's-Graveuhage, is benoemd tot ridder van de orde der Eikekroon. Het departement van marine zal, volgens de „H. en N.-D. Crt.", een onderzoek instellen naar de zeewaardigheid der loodskotters. Een onder zoek is niet onnoodig als men bedenkt dat in de laatste 6 jaren 8 loodskotters met man en muis zijn vergaan. In verband met de internationale landbouw tentoonstelling te Amsterdam in 18S4 zal op Woens dag 23 April a. 8. te Usquert (Groningen) een wedstrijd worden gehouden met ploegen van allerlei soort. Aangifte tot mededinging vóór 15 Maart aan den secretaris-penningmeester van het uitvoerend comité der tentoonstelling, den heer P. F. L. Wal deck, te Loosduinen. De reden, waarom professor De Louter heeft geweigerd de Transvaalsche deputatie in hare onder handelingen met de Engelsche rogeering van advies te dienen, blijkt thans uit een brief door dezen Utrecht8chen hoogleeraar aan president Krüger ge richt en in afschrift door den schrijver aan de „Volks stem" van Pretoria ter openbaarmaking gezonden. De hoogleeraar heeft den brief in Nederland niet willen openbaar maken om de deputatie niet te bemoeilijken en rekende dus waarschijnlijk op een spoedigen afloop der onderhandelingen. De brief van prof. De Louter luidt: „Het onveranderlijk recht, dat niet afhankelijk is van menschelijke bepalingen, maar onder de be scherming van den Almachtige ons tot eerbiedigen schroom en gehoorzaamheid dwingt, eischte in dit geval, hetzij eene dankbare en duurzame erkenning van de onsohatbare verdiensten die dr. Jorissen zich ten aanzien van nw land verwierf, of een ernstig en onpartijdig onderzoek naar de redenen die hem de aanspraak daarop hadden doen verbeuren. Door noch het een noch het ander te doen, heeft de Volksraad een besluit genomen, dat aan uw vader land onberekenbaar nadeel toebrengt, omdat het de grondzuilen aantast waarop de sympathie van alle weidenkenden rust. „Deze grondzuilen zijnbezadigdheid, zelf beheer- scbing, rechtvaardigheid; deze alle zijn met voeten getreden, en deze daad zal de noodlottige gevolgen na zich slepeD, die een Heilige God aan elke schen nis van het recht heeft verbonden. Het doet mij leed deze woorden te moeten nederschrijven, te meer omdat nw reisgenoot, de heer Du Toit, zelf een der hoofdbewerkers is van dit noodlottig besluit, waartoe velen in een onbewaakt oogenblik hebben medegewerkt. Wellicht gelukt het uwen invloed het gepleegde onrecht te herstellen, en eer en ambt aan den onrechtmatig ontslagen ambtenaar terug te geven. Indien, dit geschiedt, zal de eer van uw land zijn gered, en een groote hinderpaal voor het welslagen uwer financiëele plannen hier te lande uit den weg zijn geruimd. Anders vreezen velen met mij een ongnnstïgen uitslag." De officieren, die het muziekcorps van het regiment grenadiers en jagers op zijne kunstreis door België hebben vergezeld, zijn, met den direc teur, den heer Völlmar, door „Le Vestiaire Liberal" te Luik tot eereleden benoemd en ontvingen dezer dagen de keurig bewerkte diploma's van dat eere lidmaatschap. Den heer H. F. Best te Haarlem, commies ter prov. Griffie van Noord-Holland, is gisteren door den commissaris des Konings, de leden der Ged. Staten on den griffier, een stoffelijk bewijs van waardeering - een prachtig gouden remontoir horloge met een inscriptie - ten geschenke geboden. De heer Best was toen nl. 50 jaar ambtenaar. In de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad van Rotterdam wees de burgemeester in zjjne nieuwjaarsrede als een lichtpunt op den verbeterden stand van den nieuwen waterweg en wat de bestrijding der pokken-epidemie betreft, bracht bij in de eerste plaats hulde aan de ver standige houding der ingezetenen. De heer Van der Hoop bedankte namens den Raad. Besloten werd tot aankoop van een millioen gulden aan scha tkist- promessen en om het ijzeren drijvend droogdok niet tegen storm- en brandschade te verzekeren, wegens de booge premie en het weiöige gevaar. Naar de „N. Zutf. Crt." verneemt, zal jhr.' mr. A. F. De Savornin Lohman het professoraat in de rechten aan de Vrije Universiteit aannemen, derhalve ontslag vragen uit zijne betrekking als raadsheer in het gerechtshof te 's-HertogenLoscb, maar het lidmaatschap der Tweede Kamer bij zijne nieuwe betrekking blijven waarnemen. Naar aanleiding van het bericht betretfende hot 700-jarig bestaan der stad 'a-Hertogen oscb, hericnort H. er in de Prov. N.-B. en 's-Herr. Crt. er aan dat deze stad in bet jaar 11S4 ge ticht werd door den hertog van Brabant, Godfried UT, bijgenaamd „in de wieg", omdat, naar het verhaal luidt, de Brabanters in den strijd tegen de Heeren van Grimbergen den jongen hertog met de wieg in het leger brachten en het krijgsvolk door het schreien van het kind zoodanig aangemoedigd werd, dat zij het leger van de Heeren van Grimbergen geheel versloegen. Godfried III vertoefde veel te Orihen, alwaar hij te midden van uitgestrekte bosschen, die toen ter tijde aldaar waren, een kasteel gesticht had. Door zijn veelvuldig verblijf op dat kasteel vestigden zich in de nabijheid daarvan vele bewoners, zoodat Godfried zijn kasteel en hunne huizen door wallen en grachten liet omringen en hierdoor den grondslag legde tot de stichting van 's-Hertogenbosch. Is het feit, dat dit jaar 7 eeuwen na de stichting verstreken zijn, op zich zelf belangrijk genoeg om zulks luisterrijk te viereD, bijzonder belangwekkend is het dat dit feest in tegenwoordigheid van een afstammeling van den stichter zou kunnen plaats hebben. Immers, Godfried de Derde, de stichter van Den Bosch, was ook de stamvader van onzen beminden vorst Koning Willem III. De toestand van den oud-gouverneur-gene- raai van Indië, den heer Loudon, is sedert eer gisteren aanmerkelijk beter, hoewel de nacht on rustig was. Aan de „Arnh. Crt." wordt gemeld dat te 's-Gravenhage eene maatschappij tot exploitatie van goudvelden in Suriname zal worden op gericht. In de bijvoegsels, behoorende bij de Staats courant van heden, worden openbaar gemaakt de antwoorden, door de voorzitters der com missiën, in 1883 met het afnemen der examens ter verkrijging van akten van bekwaamheid als hoofdonderwijzer belast, ingezonden aan den minister van binnonl. zakeo, op vragen, waartoe de ongunstige uitslag der examens had aanleiding gegeven. Genoemde courant deelt tevens den uitslag mede van de in 1883 te 's-Gravenhage gehouden exa mens ter verkrijging van akten van bekwaamheid tot het geven van middelbaar onderwijs in de wis- en natuurkundige wetenschappen, de zeevaartkunde, de landbouwkunde en de gymnastiek en tot het geven van lager onderwijs in de landbouwkunde en de gymnastiek. Het stoomschip „Maasdam" is gisteren van Nieuw-York naar Rotterdam vertrokken. De off. van administratie 2de kl. P. P. De Eerens, uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1