Bij het remmen van een goederen trein uit Emmerik, viel gisteren nabij het station Arnhem de machinist-leerling V. van den trein. Hij werd zwaar gekneusd opgenomen. Toen Dinsdag-avond de trein van Geldermalsen aan het station te Arnhem aankwam, stak de lampenist juist de rails over. Hij werd door den trein overreden en hem zijn daarbij beide beenen en een arm vermorzeld. In het ziekenhuis gebracht, overleed hij daar spoedig. Bij het schieten op Oudejaarsavond hoeft een leidekker te Overhaven nabij Sittard zijn linkerduim afgeschoten. Eene gehuwde vrouw te Amersfoort, van middelbaren leeftijd, is op Nieuwjaarsdag, na het gebruik van veel sterken drank, in hare kamer, door het vuur vatten harer kleederen in brand geraakt en den volgend ?n ochtend aan de gevolgen overleden. De heeren De Groot Co., boekhou- ders van het te Ylissingen tehuis behoorende drie mast schoenerschip „Louise," kapitein Bruyn, ont vingen van den Neder!andschen consul te Dantzig twee aldaar aan het strand in een flesch aange spoelde briefjes, de treurige tijding behelzende dat dit schip, op de reis van Memel naar Middelburg, den 23sten December jl. in de bocht van Dantzig is vergaan. Het eene briefje, door de geheele bemanning geteekend, berichtte dat zij in grooten nood ver keerde, dat alle zeilen weggeslagen waren en dat men stranden moesthet andere, in zenuwachtige haast met potlood geschreven, behelsde een laat- sten afscheidsgroet van den gezagvoerder aan zijn gezin. De bemanning bestond uit 7 personen, waarvan vijf te Ylissingen woonachtig. Yan deze laatsten is er écn gehuwd en laat eene weduwe met vier kinderen na. Op den Gran d-T runk-spoorweg heeft te Humber, in de nabijheid van Toronto (Canada), eene botsing plaats gehad tusschen een goederen trein en een passagierstrein, waarop zich een aantal werklieden bevonden. Yan dezen werden er 27 ge dood en 20 a 30 gewond. Te Londen is een ondermeester, die een knaapje van acht jaar voor zijne praatzucht gestraft had door hem de tong eenige oogenblikken aan een stoel te binden, en die deswege terecht stond, van vervolging ontslagen. Uit Brisbane (Australië) wordt ge seind dat er eene muiterij heeft plaats gehad aan boord van den schooner „Natal", van Boston der waarts koers zettende. De kapt. en de eerste stuur man werden gekwetst, de tweede stuurman om gebracht. De kapt. schoot twee der muitelingen neder en de overige, drie in getal, zijn thans te Brisbane in hechtenis. Volgens een bericht uit Denver, zijn by do sneeuwvallen in Colorado in het geheel'27 menschen omgekomen. Een jong vrouwtje verzekerde haar echtgenoot dat zij tijdens hunne eerste kennisma king nooit was ingeslapen zonder zijne brieven ouder haar hoofdkussen te hebben gelegd. „Wel, wat eon sympathie", luidde het antwoord„ik ben ook dikwijls over uwe brieven in slaap gevallen." kolo nien. BATAVIA, 28 November. Een van den gouverneur van Atjeh en Onder- hoorigheden ontvangen, den 27sten dezer te Penang aangeboden telegram, behelst de volgende berichten Vijand den 20sten dezer door onze troepen in IV Moekims van Lampoeoe teruggedreven in Blang- kalapas. Onze verliezen vier gewondenvijand zeven dooden en acht gewonden. Sedert uit IV Moo- kim8 verdwenen. Thans zit eene bende bij Empehbling, westin gang Glé Taroem. Door bandjir kan niet geageerd worden, bende in de XXVI Moekims teruggekeerd. Is plotseling weder verdwenen, zonder vijandelijk heden gepleegd te hebbenalleen is een alleen reizend Chinees bij Toengkoep vermoord. In XXII Moekims alles rustig. Te Edi deed eene bende van 15 te Bagoh gevestigde Pedireezen een aanval op de woning van den luitenant-Chinees, waarbij één oppasser vermoord en een ander met nog vier personen verwond werdefi. Uitlevering daders van Bagoh geëischt. Omtrent do reeds per telegraaf in Europa aangebrachte tijding van het gevangennemen van de bemanning eener gestrande Engelscho stoomboot, door den radja van het Atjehsche landschap Tenon, en diens weigering om deze lieden los te laton, behelst de Javasche Courant" het volgend telegram van den gouverneur van Atjeh on onderhoorigheden, dd. 20 November: „G. G. Buitenzorg. Bij Pantha (Tenom West kust) is een stoomschip gestrand, „Nicero" geheeten, vermoedelijk Engolsche vlag. Toekoe Iman Moeda Radja van Tenom heeft de equipage, op vier na alle Europeanen, gevangengenomen en naar Tenom vervoerd. Assistent-resident Van Langen, die per gouvernementsstoomer „Arend" te Rancoi was, vernam dit van Tcekoe Oemar. Assistent-resident vertrok terstond naar Pantah. Het schip schijnt reddeloos verloren te zijn, althans niet te kunnen afgebracht. Assistent-resident heeft terstond stappen gedaan om equipage te redden. Zr. Ms. oorlogssche pen „Benkoeleri" en „Palerabang" zijn ten spoedigste naar de Westkust vertrokken, zijnde de comman dant uitgenoodigd in overleg met assistent-resident te handelen ter bevrijding der equipage „Nicero." De „Java-Bode", het feit vermeldende, zegt dat particuliere berichten er de bijzonderheid bijvoegen, dat de radja pertinent weigert de gevangenen uit te leveren, alsook dat, volgens geruchten, een Brit- sche oorlogskorvet uit de Straits naar die plaats vertrokken is. Voor de eer en misschien ook voor den vrede van ons land i2 het gelukkig, zegt genoemd blad, dat het gouvernement te Atjeh tegenwoordig in doortastender en kloeker handen is. De Hemel geve slechts dat onze marine daar ter kuste bij machte zal zijn, om de zaak te klaren, vóórdat een Engelsch oorlogsvaartuig komt doen wat wij niet in staat zjjn te doen. Al moest Tenom ge raseerd worden en de radja met zijn geheelen aan hang over den kling gejaagd, de nationale eer en de internationale verplichting vorderen dat men niet ruste voor er wraak is genomen over het gebeurde, een wraak, die in alle Atjehsche rijkjes, van Analaboe tot Samalangan, aan de kust en in het binnenland, met siddering van mond tot mond ga. Door den gouvernear-generaal van Ned.-Indié zijn de vol gende beschikkingen genomen. Civiel Departement. Ontslagen: Eervol uit 's lands dienst de onderwijzer der 2de klasse bij het openhaar lager onderwijs voor Europeanen en met dezen gelijkgeatelden in Ntderlandsch- Indie F. L. H. Goossens. Benoemd: Tot onderwijzer der 2de klasse bij het open baar l8ger ondern jjs voor Europeanen cn met dezen gelijkgestel- den in Nederlandsch-Indie, dc ambtenaar op non-activiteit A. Muijsink; tot controleur late klasse bij bet binnenlandscb be- 6tnnr op de bezittingen bniten Java en Madara D. P. Jentink. Departement van Oorloy. V e r 1 e e n dEen tweejarig verlof naar Europa wegens ziekte aan den kapitein der infanterie F. C. A. Eibers. buitenland. Groot-Britannië. Volgens een telegram uit Caïro, voorkomende in de „Pall Mall Gazette", zal eene wijziging wor den gebracht in de wet op de liquidatie der open bare schuld, ten einde de amortisatie-kas beter te doen beantwoorden aan de behoeften, welke door de regeering als onvermijdelijk worden beschouwd. De toestand wordt meer en meer gespannen. Tusschen de Eogolsche, zoomede andere Europee- sche consuls en den khedive rijst voortdurend groo- ter verschil van meening. Naar men algemeen ge looft, zal het mïnisterie-Cheriff-pacba spoedig zijn ontslag erlangen. Volgens de officiëele gegevens hebben's land inkomsten in het afgeloopen jaar bedragen 90,035,522 pd. st., d. i. 3,690,664 pd. St. meer dan in het vorige jaar. De „Daily News" betoogt in bijzonder heden, dat de financiëele toestand zeer bevredigend is. Bij Portadon (Ierland) is de organist William Boyd vermoord gevonden. Rusland. Ten aanzien van don moord op den chef der politie, den heer Szudeikin, verneemt men thans, luidens een particulier tolegram, met zekerheid dat de daad heeft plaats gehad in de woning van een nihilist, Jablonski geheeten, naar hij voorgaf, maar wiens eigenlijke naam was Pigareff. De heer Szu deikin wist dat bij nihilist was geweest en nog als zoodanig doorging. Hij had hem uit de gevangenis gered en bezigde hem als spion. Eenige weken geleden ontdekte de genoemde chef dat een aanslag werd gesmeed tegen het leven des keizers. Hij deed wegens medeplichtigheid daaraan arre9teeren eene zekere mevrouw Wolken- stein en verscheidene andere personen. Toen dit ouder de nihilisten bekend was geworden, werd het besluit genomen den heer Szudeikin uit den weg te ruimen. Hiervoor werd van Jablonski go- cischt daartoo do hand te leonen. Hierop zond Jablonski een bericht aan den chef der politie, meldende dat hij hem gewichtige meds- deelingen had te doen. Laatstgenoemde begaf zich, vergezeld van een jongmensch, een zijner bloedver wanten, naar de aangeduide woning. Zoodra zij aldaar waren aangekomen, geleidde Jablonski beiden - de jonkman was geen lid der politiemacht - in eene duistere kamer, waar hij hen verzocht plaats te nemen. Nauwelijks was dit geschied of drie re volverschoten werden gelost, die de beide slacht offers in den rug troffen. Onmiddellijk daarop traden 4 nihilisten de kamer binnen, gewapend met ijzeren stangen en daarmede vielen zij de beide gekwetsten aan. Szudeikin ver dedigde zich buitengewoon dapper. De bewoners van het huis, hoorende wat er gaande was, durfden zich niet in den strijd mengen, maar liepen om hulp bij de politie; van die gelegenheid maakten de moordenaars gebruik om zich te redden, hetgeen hun ook gelukte. Op de keizerlijke familie heeft deze moord een zoo diepen indruk gemaakt, dat de komst van het hof in de hoofdstad thans zeer twijfelachtig is. Tixrltije. Volgens te Athene ontvangen berichten uit Kon- stantinopel zijn tot dusver nog niet Engelands goede diensten ingeroepen voor het zenden van Turksche troepen naar Soedan, en evenmin heeft de Porte aangeboden Turksche troepen derwaarts te doen gaan. Alleen zouden kanonneerbooten naar Soeakim vertrekken. Lord Dufferin is daar niet tegeD, mits gehandeld worde in overleg met den EDgelschen admiraal. Te Konstantinopel kreeg een Albanees, die bij het paleis op wacht stond, twist met een officier. Deze sloeg den soldaat, waarop de soldaat den officier doodschoot. De moordenaar is gearresteerd. Eeypte. Te Caïro is gisteren een buitengewone kabinets raad onder voorzitting van den khedive gehouden. Ten gevolge daarvan werd het gerucht eener minis- teriëele crisis in omloop gebracht, maar tot dusver wordt dit niet bevestigd. De Engelsche regeering heeft met betrekking tot de Soedan-quaestie nog geen definitief antwoord gezonden. Mocht Engeland weigeren in Soedan te hulp te komen, dan zou eene aftrediDg van het Kabinet met zekerheid verwacht kunnen worden. Teleffratumen. "WEENEN, 2 Januari. Trekking van krediet- loten: serie 1549 Nr. 62 hoofdprijs; serie 15 Nr. 82 30,000 fl.; serie 2766 Nr. 37 15,000 fl.; serie 1411 Nr. 35 en serie 1826 Nr. 14 elk 5000 fl. Verdere serieën: 427, 1239, 1275,1419,1627,1685, 1705, 1904, 3215. 3358, 3685, 4113, 4181. Trekking Communal-lotenserie 2968 Nr. 76 hoofdprijs; serie 982 Nr. 85 50,000 fl.; serie2968 Nr. 54 10,000 fl. Verdere serieën: 68, 197, 466j 665, 687, 1114, 1976, 2163, 2486, 2996. LONDEN, 2 Januari. De „Daily News" cri- tisaert in een hoofdartikel de wijze waarop de Boeren het land van Mapoch onder blanke planters hebben verdeeld. Hetzelfde blad vermeldt dat de verkiezingen voor het Kaapsche parlement tot nog toe in den geest van het ministerie zijn uitgevallen. LONDEN, 2 Januari. (V. B. C.) Een in het noordelijk deel van Londen gepleegde geheimzinnige moord wekt hier veel sensatie. Hedenochtend namelijk vond men in het drinkwater-reservoir het lijk van den welbekenden assuradeur Gorver. Uit alles blijkt dat er eene wanhopige worsteling aan den moord voorafging. De vermoorde had eene belangrijke som golds bij zich, alsook edelgesteen ten, die verdwenen zijn, zoodat roof de beweeg reden was van den moord, welke eergisternacht gepleegd is. BUDAPEST, 3 Januari. (Part. Tel) Het gerucht loopt dat de minister-president Tisza naarWeenen gaat om zijn ontslag in te dienen, daar de verwer ping voor de tweede maal van zijne wet betreffende het gemengde huwelijk door de katholieke meer derheid in het Hoogerhuis waarschijnlijk is. LONDEN, 3 Januari. De „Standard" meent reden te hebben om te gelooven dat men het ontslag van den khedive voorbereidt. Het blad be strijdt elk denkbeeld van eene herstelling van Ismael-pacha, omdat deze maatregel Egypte aan den ondergang zou prijsgeven. ST.-PETERSBURG, 3 Januari. Het „Journal de St.-Pétersbourg" logonstraft het bericht van de „Stan dard", dat Rusland aan China heeft aangeraden zijne troepen uit Eac-Ninh terug te trekken.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2