LEIDSCÏÏ DAGBLAD. I Woensdag 2 Januari. N°. 7323. A0. 1884. Tweede Blad. Vervolg der Advertentiën. PRIJS DEZES COURANT x foor Leiden per 8 meenden,LIO. franco per poet.1.40. ▲fnoderlQke Nommera.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIE It: ▼en 18 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$ Greotere lettere neer plaats ruimte. Voor Met races***; ren bniten de sted wordt 0.10 berekend. BUITENLAND. FrankrtiR. Nadat de heer Haentjes Zaterdag zijne gispende rede had geëindigd, is de Kamer overgegaan tot stemming over de voordracht betreffende het voor- loopig krediet. Met 416 tegen 53 stemmen is het ontwerp aangenomen, waarbij een voorloopig krediet van 21 millioen fr. aan de regeering wordt ver leend voor de maand Jannari a. s., tot dekking der buitengewone uitgaven. De heer Sadi-Carnot bood het rapport aan over het budget, zooals het door den Senaat gewijzigd was. De beraadslaging daarover werd onmiddellijk geopend. De minister Ferry onderstennde de conclusie van het rapport, strekkende om zich te vereenigen met het besluit van den Senaat, tot herstel op de be grooting van de gelden, voor de bezoldiging van den aartsbisschop van Parijs en voor de beurzen aan de seminariën gevraagd. Hij drong er bij de Kamer op aan, der regeering niet de vernedering aan te doen om slechts een „voorloopig twaalfde" te verleenen. Hij wenscbte verdaging der qnaestie tot aan de discussie over het voorstel van den heer Panl Bert en zeide dat de regeering de qnaestie bij wet zal oplossen. (De minister werd gedurig door de niterste linkerzijde in de rede gevallen.) Sprekende over de aanstaande grondwetsherziening zeide bij„De regeering wenseht die herziening maar niet als zij, die ze slechts vragen met het vooropgezet doel om eene weigering te ondervinden." Deze laatste woorden van den minister verwekten bij de niterste linkerzijde groote opschudding. Ver scheidene leden beschimpten den minister en de heer Clovis Hugues riep: „Gij zijt een onbeschaamde!" Tegen dezen afgevaardigde werd de censuur uit gesproken, met tijdelijk verbod om de zittingen bij te wonen. De heer Ferry kon niet meer aan het woord komen en verliet de tribune, doch ont ving de daverende toejuichingen der meerderheid. De Kamer, tot Btemming overgaande, nam achter eenvolgens de door den Senaat gemaakte wijzigingen en de begrooting in haar geheel, met 326 tegen 29 stemmen, aan. De voorzitter, de heer Brisson, las ten Blotte het dooreet voor, waarbij de bnitengewone zitting voor 1883 gesloten werd verklaard. Volgens een telegram uit Parijs, is er eene definitive overeenkomst tnsschen de Snez-Kanaal- Maatschappij en de Engelsshe reeders tot stand gekomen. Volgens bericht nit Hai-Phong bedraagt het verlies der Franschen, bij den aanval op Son-Tay en de verovering dier vesting, in het geheel aan dooden en gewonden 36 officieren en bijna 1000 man. De „Zwarte Vlaggen" verloren 6008 man. De meeste der „Zwarte Vlaggen" hebben zich naar Hong-Hoa en Namdish teruggetrokken. Naar men verzekert, vonden de Fransohen te Son-Tay 2 mil lioen dollars in speoie. Son-Tay was sterk met Krupp-kanonnen verdedigd. Groot-IIritaimlö. Volgens een depeche uit Alexandria in de „Times" heeft het Engelsche bezettingsleger in 1883 aan Egypte een half millioen pd.st. (ƒ6,000,000) gekost. Volgens nadere beriohten zijn bij de onlusten te Harbour Grace, Newfoundland, twee Oranje mannen en twee Roomsohen omgekomen, achtdoo- delijk en twintig anderen licht gekwetst. Naar men zeide, had 'de gouverneur naar Halifax getelegra- pheerd om een oorlogsschip en versterking. Cetewayo klaagt dat hij niet genoeg te eten krijgt. Zijn volk wil hem vee en koren zenden, maar de Engelsche politie gedoogt dat niet. De tentoonstelling in het Crystal Palace te Londen zal den 23sten April worden geopend (St.-George's Day). Spanje. Blijkens mededeelingen, voorkomende in het blad „Diario", hetwelk te Cadix in het licht verschijnt, zijn aldaar militaire maatregelen genomen, ten einde de rust te verzekeren. De autoriteiten, beducht voor ongeregeldheden, hebben des nachts de kazernen aan een gestreng onderzoek onderworpen. Volgens een der voornaamste dagbladen van Sarragossa heeft men ook daar ter stede militaire maatregelen genomen, om de openbare orde te handhaven. In de hoofdstad zijn tot heden geen officiëele berichten ontvangen aangaande de oorzaken, welke tot het nemen dier maatregelen hebben geleid. Er is te Madrid eene vereeniging opgericht tot aanmoediging van Spaansche ondernemingen in Afrika. Allerlei hooggeplaatste personen, staats lieden, financiers en journalisten zonder onderscheid van partij nemen er deel aan. Rusland. De luitenant-kolonel der gendarmerie, Szudeikin, chef der afdeeling kanselarij bij het plaatselijk commandement voor de handhaving der openbare orde te St-Petersborg, is eergieternacht in een hnis nabij Newsky-prospect vermoord. Een beambte, die hem vergezelde, werd doodelijk gewond. Uit Tnrkestan wordt bericht dat de daarheen (wegens familiezaken) feitelijk verbannen grootvorst Nikolaas te paard naar Indië trachtte te vluchten, maar achterhaald werd en teruggevoerd. De „Politiache Correopondenz" meldt uit War schau dat eenige honderden Israëlietische gezinnen Kamienec Podolski hebben moeten verlaten, ten gevolge der maatregelen, door den gouverneur ge nomen tot wederinvoering van eene in onbruik ge- raakte bepaling, krachtens welke het den Joden verboden is te wonen in plaatsen, die minder dan 60 wersten van de grens verwijderd zijn. Ecypte. De laatste berichten nit Sondan melden dat de Mahdi zijn leger in twee groote deelen verdeeld heeft, waarvan het eene in snelle marschen op Sen- naar, het andere op Dongola aanrnkt. Men verneemt dat vele insnrgenten uit Tunis zich naar den Mahdi begeven hebbenmaar overi gens maken zich de mogendheden, die Mahomedaan- sche onderdanen hebben, zeer ongerust over de her leving van fanatisme, die de overwinningen van den Mahdi ten gevolge zullen hebben. Kononel Fraser, chef van den generalen staf, is te Cairo teruggekeerd na eene verkenning in het Nijl-dal tot aan den tweeden waterval. Hij bezooht ook de pasengte van Korosco en bevond het geheele land in rust. Volgens officiëele raming zal de schadeloosstelling voor te Alexandrië geleden verliezen 4,250,000 Egyp tische ponden bedragen. Geveilde perceelen. Gehouden verkooping aan den Burg alhier op Zaterdag 29 Deo., ten overstaan van den notaris mr. L. M. J. H. Kerstens: Een winkelhnis en erf aan de Breestraat No. 63, Sectie G, No. 1530, kooper J. W. P. Licht q.q., voor 5500. Bodegrave, 81 Dec. Op de weekmarkt alhier werden beden aangevoerd: 56 wagens Kaas, te samen 1927 atnks, we* gende 9636 kilo, prijs lstesoort Gondsche f20.— a/31. 2de soort/26, a/28.t0;hieronder 1 wagen Derb/kaas, prijs late soort/29.—a/,2de soort/—a/—.en 3 wagens Edam merkaas prjjs 32.50 a 2de soort 29. a - Handel matig. Boter halve kilo'e, prijs cta. Handel koe prijs a vaarten prijs a fi biggen prijs a varkens pr|je a Handel A. WAGEMANS, in Kruideniers- en Grutterswaren, Rapenburg 97, biedt bij de intrede van den nienwen jaarkring zijn geërden begunstigers, vrienden en bekenden, zoo binnen als bniten deze stad, zijne beste wenschen aan. 1 Januari 1884. Het compliment van den dag aan alle mijne be gunstigers, vrienden en bekenden. P. L. SANDBERG, Agent der Stoom -Bierbron werij „do Ooievaar." 1 Januari 1884. Hal compliment van den dag aan mijne geëerde begunstigers en bekenden. F. MÜHLSTAFF, Haarl. straat hoek Schapensteeg. 1 Jannari 1884. De ondergeteekende wenseht zijn geachten be- gnnstigers en stadgenooten veel geluk en zegen bij het intreden van het niemwe jaar, en beveelt zich minzaam aan tot het bezorgen van Gas*Ookes en verdere Brandstoffen. 1 Jannari 1884. W. JU, Koopman in Brandstoffen, Onde Vost No. 57 Het compliment van den dag aan mijne begun stigers, vrienden en bekenden zoowel binnen als buiten de stad. H. J. MÜHLSTAFF, 1 Jannari 1884. Haarlemmerstraat 115. Het compliment van den dag aan mijne geëerde stadgenooten I Mij beleefd aanbevelende, J. J. L. WEE, 1 Jannari 1884. Beestenmarkt 42. De ondergeteekende brengt door deze aan zijne begunstigers, zoo binnen als buiten de stad, hut compliment van den dag. Dankbaar voor het ver trouwen, hem steeds geschonken, neemt hij de vrijheid zich opnienw aan te bevelen. A. VAN DER MEER, Herbergier, 1 Januari 1884. buiten de voorm. Koepoort. De ondergeteekende wenseht bij den aanvang van het jaar 1884 zijn geëerden begunstigers Gods besten zegen en is tevens dankbaar voor de gunBt in het afgeloopen jaar hem geschonken, hopende door goede bediening die voortdurend te mogen blijven genieten. P. ZWARTJES, 1 Jannari 1884. „Café Zomerlnst." Bij den aanvang van het jaar brengt de onder geteekende aan zijne geëerde begunstigers, vrienden en bekenden, zoo binnen als bniten de stad, het compliment van den dag. A. P. DE HAAS, 1 Jannari 1884. Vergulder en Lijstenmaker. Het compliment van den dag aan alle begunstigers, familie en bekenden, zoowel binnen als buiten de stad. J. J. C. VAN LEEUWEN, Banketbakker, 1 Jannari 1884. Haarlemmerstraat 6. Aan zijne geëerde begnstigers en vrienden wordt bjj den aanvang van het jaar 1884 veel heil en zegen toegewensoht door 1 Jannari 1884. CH. J. VAN IZENBURG. Bij de intrede van het nieuwe jaar biedt de onder geteekende zijn geëerden begnnstigers, vrienden en bekenden, zoo binnen als buiten de stad, zijne beste wenschen aan. 1 Jannari 1884. J. COSTER, Morschstraat. Het compliment van den dag van H. J. VAN LEEUWEN, Tuinman en Bloemist, Lammeren- markt 36. 1 Januari 1884.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1