LEIDSCH DAGBLAD. A°. 1-Cï Tweede Blad. PRIJS DEZER COURANT: 7cor Leiden per 3 maanden1.10. Fnnor per post1.40. Afzonderlijke Hommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering Tan Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIE*! Van 16 regels 1.95. Iedere regel meer 0.171» Groetere letten naar plaatsruimte. Veor het in caseee ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. LEIDEN, 29 December. In de heden gehouden zitting der Eerste Kamer kwam allereerst aan de orde de interpel latie Tan den heer Van Swinderen omtrent den toestand der zeeweringen in en bij do Lemmer en de voornemen8 van het Rijk tot verbetering, waarop de minister van waterstaat antwoordde dat eene eindregeling, die de plaatselijke belangen met die der scheepvaart verbond, weldra verwacht kon wordeü. Na aanneming van eenige weinige omvangrijke wetsontwerpen en van hoofdstuk Nationale Schnld, kwam de Wet op de Middelen in behandeling. De heeren Franssen Van de Pntte, Pijnappel en De Sitter verklaarden zich tegen de Middelenwet wegens hunne bezwaren tegen de sluitiDg der be grooting met het credietmiddel van vlottende schnld, om welke redenen de heeren Van Tienhoven en Pické de wet niet wensohen af te stemmen. De ministers van financiën en binnenl. zaken wezen op de tijdige voorstellen tot middelenverster king en op het gebruik van vlottende schnld als sluitpost. De heer Van der Putte critiseerde nog de hou ding der Regeering in zake de ternggaaf van het waarborgkapitaal aan de spoorwegmaatschappij Rotterdam-Munster, in zoover de pertinente bezwa ren van den minister van binnneol. zaken tegen de teruggaaf, in de andere Kamer aangevoerd, ge heel iü strijd waren met eene schriftelijke toezeg ging van den minister van bnitenl. zaken aan den Belgischen gezant te 's-Hage, dat de Regeering zich tegen teruggaaf niet zou verzetten. De minister Heemskerk ontvouwde als het stand punt der Regeering dat deze tot ternggaaf bereid was, zoodra de Tweede Kamer terugkwam op haar votum, waarbij de verbeurdverklaring gevraagd was. Tegen publicatie van den brief aan den Belgischen gezant had bij bezwaar. Ook de heer Pijnappel wees op het gewicht van het verwijt dat de Regee ring in strijd met toezeggingen gehandeld had. De heer Van der Pntte behield zich nadere maat regelen voor bij de behandeling der begrooting van buitenlftad8che zaken. De Middelenwet is met 30 tegen 3 stemmen aangenomen. Na de mededeeling dat de Raad Yan Indië, de heer Sprenger Van Eyk, benoemd is tot minister van koloniën, vroeg de heer Fransen Van de Putte aan de Regeering of van den gouverneur- generaal van Ned.-Indië een schriftelijk ontslag- verzoek ontvangen is. De minister van binnenland- sche zaken antwoordde dat een request op de telegraphische aanvraag zou volgen. Daarna vroeg de heer Van der Pntte of het verzoek om ontslag door onze Regeering is uitge lokt en of de Regeering haar advies aan den Koning alleen baseeren zou op het telegram, waarop de minister antwoordde dat, al is daaraan eene correspon dentie voorafgegaan, de Regeering den gouverneur- generaal niet tot aftreden genoodzaakt had en dat de Regeering zich niet wenschte uit te laten over hare ad vieze aan Z. M. Na afloop dezer interpellatie is de Kamer tot 14 Januari a. s. uiteengegaan. Jhr. W. H. Teding Van Berkhout, ontvanger der directe belastingen enz. te Apeldoorn, heeft zijn pensioen aangevraagd. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal Dinsdag a. s. niet plaats hebben. Gemengd Nieuws. Om de bonten schutting ter plaatse waar bat Monument voor Leidens Ontzet moet ver rijzen on waar het gemetselde fondament reeds is aangebracht, liggen thans ook de hardsteenen zer ken enz., welke voor het voetstok zullen dienen. Uit de afmetingen en de zwaarte er van kan men zien welk een kolossale vracht ze te dragen znllen hebben. Weder spoelde er Scheveningen een zak met dynamiet aan. De oommissaris van politie te Rot terdam waarschuwt tegen bestelbrieven, geteekend „N. Rikaart", Van Mee keren straat aldaar, als zijnde het schrift van den overbekenden Schoemacher. Een felle brand is uitgebroken in het perceel aan de Lange Veerstraat No. 33 te Haarlem, bewoond door een manufacturier. Door behulp van 7 spuiten was men den brand te vijf nren meester. Het perceel zelf is totaal uitgebrand, terwijl de aangrenzende gebouwen en pakhuizen nogal schade hebben geleden. De oorzaak wordt toegeschreven aan het omvallen van een stoof met teBt en vuur, die de winkelierster steeds gebruikte, wanneer zij in den winkel zat. De baren, die het onheil hadden ontdekt, hebbon ontzaglijk veel moeite gehad om de bewoonster, mej. P., die in diepe rast lag, nit het gevaar te redden. Het hnis, de inboedel en verdere goederen waren verzekerd. Het spreekwoord: „Uit den mond der kinderen verneemt men de waarheid," is weder bevestigd. Een vrouw in de St.-Jacobstraat te Amsterdam had van een buarvrouw een wollen deken gestolen. Het zevenjarig zoontje van de dievegge bracht den diefstal nit. Een paar minuten voor vijven ontstond er gister middag door het omvallen van een petroleumlamp brand in de Palmstraat aldaar, waarbij een vrouw, die aan de tafel zat, waarop de lamp stond, in brand geraakte. De toegeschoten buren verleenden hulp en wierpen haar te water, doch op weg van haar huis naar den waterkant hadden de vlammen haar reeds zoo doen lijden, dat zij haar bewustzyn verloor en in een wollen deken gewikkeld per bran card naar het gasthuis moest vervoerd worden. In de laatste dagen zijn er verzil verde bronzen centen voor kwartjes uitgegeven, Enkele Amsterdamsche tram-conducteurs zijn dupe geworden van dit bedrog. Waarde 100 fr. - Naar aanleiding der ons verstrekte mededeeling over de waarde van den pry9 - een stel met briljanten - in de Amsterdamsche tentoonstellingsloterij op 100 fr. genoteerd, heeft de commissie, belast met het toe zicht op de aangekochte voorwerpen, een onder zoek ingesteld. Zij heeft ons heden de rekening van den Parijschen fabrikant, die het voorwerp leverde, de quitantie, het bewijs van betaalde rechten toegezonden, uit welk een en ander blijkt dat voor den bewusten .prijs werkelijk honderd franken is betaald. Zooals men zich herinneren zal, steonde de op gave nopens de waarde op taxatie van een onzer goed geaccrediteerde firma's, de heeren Hoeker k Zoon. (D. v. N.) Omtrent den moord te Hontenisse wordt het volgende nader gemeld: Zekere P. B. heeft, na eenige huiselijke onaangenaamheden ge had te hebben, zijn buurman Js. Markas, die met een derden persoon in de nabijheid zijner woning stond te praten, zonder eenige aanleiding met een geweer in den buik geschoten. Markus is weinige minuteD later aan de wond overleden. Gistermiddag kwamen de rechterlijke autoriteiten uit Middelburg te Hontenisse, om een onderzoek in te stellen. Het getal sollicitanten voor de vacante betrekking van vader en moeder in het Groene Weeshuis te Groningen is thans tot het eerbiedwaardige cijfer van 190 gestegen. De termijn van solliciteeren is thans verstreken. Zonderling avontunr. - Te Antwerpen, zoo verhaalt de „Chroniqne," had eene dienstbode zich de afwezigheid van haren heer ten nutte gemaakt om haren beminde bij zich te ontvangen. Onverwachts kwam eerstgenoemne tehuis. De min naar verschool zich in zijn kantoorde heer deed dit in het voorbijgaan op slot en begaf zich ter raste. De minnaar moest zich getroosten met de hoop van in den vroegen morgen op eeoe of andere wijze verlost te zullen worden en deed zijn best om wat te slapen. In het holle van den nacht echter zag hij eene der ruiten, vooraf overplakt, uitsnijden en iemand die zich door de opening naar binnen wilde wringen. Hij haalde zijn mes nit en gaf den inbreker eene snede over de hand, waarop deze met een gil het hazenpad koos. Den volgenden ochtend bekende het dienstmeisje wat er gebeurd was. Het kantoor werd geopend en de bevrijde minnaar verhaalde wat hem weder varen was. Den heer des huizes kwam een en ander verdacht voor, hij deed een politie agent halen en ontbood zijn Imssier, opdat deze zou nagaan of er iets ontvreemd was. De kassier liet weten dat hij ongesteld was. Men zond hem een rijtuig en eindelijk verscheen hij. „Maar dat is de inbreker!" riep de minnaar terstond uit. De gekwetste hand was reden genoeg om den man onmiddellijk in hechtenis te nemen en de zaak eindigde met eene vermaning aan do dienstbode onder toezegging van eene goede huwelijksgift. Te M'Daden, in Texas, werd en d rie van inbraak en diefstal van paarden beschuldigde mannen door het volk naar een boschje buiten de stad gesleept en daar zonder vorm van procos opge hangen. Den dag daarna violen zes vrienden der gehangenen verscheidene personen aaD, die aan de terechtstelling hadden medegedaan, en er ontstond een gevecht met geweren en revolvers, waarbij drie mannen omkwamen en één doodelyk gewond werd. Verleden Vrijdag is bij de Virginius- mijn in Colorado een huis onder een sneeuwval begraven, waarin zicb. een aantal mijnwerkers be vonden. Van dezen zijn elf omgekomen en eenige anderen doodelijk gekwetst. In geheel Noord-Ame- rika en Canada is volgens een telegram van Maan dag 11. het weder vinnig koud en valt er veel sneeuw. In het westen is door een hevigen storm met sneeuw en regen groote schade aan do spoorwogen toegebracht. Toen de trein nit Liverpool aan het En8ton-station aankwam, vond men in een waggon 2de klasse een jongmensch dood; hij hield eene revolver nog in de hand; een van de 6 schoten was afgegaan. De jonge man was goed gekleed en bleek te zijn een hoofdofficier van het stoomschip „Persia", genaamd Stewart. Te Londen heeft zekere Denton, 25 jaren, zich op den morgen, dat hij ging trouwen, vergiftigd; de bruid wachtte een uur in de kerk op hem en toen er niemand kwam, ging zij met hare familie naar hnis. Zeven meisjes, werkzaam in een suikerfabriek te Balta, keerden 's avonds naar haar dorp terug. Zij verdwaalden en besloten den nacht bij een schuur door te brengen. Toen zjj in slaap waren gevallen, werden zij door eenige mannen over vallen, die zes der meisjes vermoordden; de zevende ontsnapte. De door zijne pillen alom bekende Holloway is overleden. De „Times" en de „Daily News" achten het noodig hem een opstel te wijden. Eerstgenoemd blad zegt dat hij niet alleen pillen verkocht, maar ook een groot specnlant was en van elke gelegenheid gebruik maakte, welke hem voor zijne ondernemingen geschikt toescheen. Hij laat een vermogen van 60 millioen gulden na, waarvan hij overigens bij zijn 84-jarig leven edel moedig gebruik maakte om anderen te helpen.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1