LEIDSC1 DAGBLAD. N°. 7321. Zaterdag 29 December. A0. 1883. Avond -editie. Beriolit. Nieuwjaarswenschen PRIJS DEZER COURANT: 'toer Leiden per 3 maande a1*10. ?ftX3Q0 per poet.1.40. -••'viéeriflke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: ▼an 16 regels 1.05. ledera regel meer 0.17$. Grootera letters naar plaatsroimta. Voor het tncassee- ren buiten de itad wordt/0.10 berekend. Zij die zich met 1 Januari op het Leidsch Dag blad ahonueeren, hebben mede bet reebt het Premie boekwerk van J. J. Ij. TETC KATE op dezelfde voor w a con te ontbieden en ontvangen de Dog in deze maand verschijnende nummers gratis. Abonneraenten worden dagelijks aangenomen. Evenals vorige jaren worden onze stadgenooten en de bewoners der omliggende gemeenten in de gelegenheid gesteld, om onder de rubriek A d v e r- tentiën van allerlei aard te plaatsen a 50 cent9. Door dezen maatregel is elk in staat het compliment van den dag te brengen naar gelang zijner maatschappelijke betrekking. LEIDBW, 2^ december. De geneeskundige staatscommissie heeft tot arts bevorderd de heeren J. A. Romer, D. Ferwerda, doctorandi, en J. Sonius Cremer, gep. officier van gezondheid, en toegelaten tot het 1ste gedeelte de heeren S C. M. Soer, C. W. Corts, A. J. Van Wagt.endonk, doctorandi. Op 16 Januari worden de examens voortgezet. De gemeenteraad van 's-Gravenbage heeft benoemd tot directeur der Bank van Leening den controleur bij die inrichting Th. J. Zandvliet. - Het aanbod van het ministerie van watorstaat om een gedeelte van den grond in de Paleisstraat te mogen koopen., in. verband met eventneele uitbreiding van het hulppost- en telegraafkantoor in de Parkstraat, is dooi den Raad aangenomen nadat eenige leden zich vergewist hadden dat geen blinde muur de vrije Paleisstraat zou ontsieren. Omtrent den ziektetoestand van den heer B. J. G. Volck deelt men aan het Utr. Dbl. mede dat na Maandag herstel is ingetreden en debeter- echap na langzaam vooruitgaat. De heer C. J. M. Jongkindt Coninck, directeur der Rijks Landbouwschool te "Wageningen, die wegens herstel van gezondheid eenige weken in Zwitserland vertoefde, is nagenoeg geheel hersteld in zijn familiekring teruggekeerd. Onverwachts is te Haarlem in den ouderdom van 74 jaren overleden de heer Emrik, hoofd der welbekende steendrukkerij Emrik Binger, aldaar. Als naar gewoonte zal de Amsterdamsche Beurs op Nieuwjaarsdag gesloten zijn. Men schrijft van 't Loo aan het Rott. Nbl.: Zaterdag-middag werden door den Koning, even als ten vorigen jare, aan de bij de jachtpartijen behulpzaam geweest zijnde drijvers, een vijftigtal zware hammen als kerstgeschenk uitgedeeld. Allen gingen blijmoedig huiswaarts. 's Avonds was er op het paleis een kerstboom geplant, waartoe tal van kinderen uit Apeldoorn waren genoodigd en waarbij de Koning en de Koningin zeiven de vele en prachtige geschenken uitdeelden. Te Soestdijk zullen, naar ik verneem, nog vele veranderingen en verfraaiingen geschieden in dezen winter, en wel door het aanleggen van lanen, wan delingen en plantsoen of bosch in het bestaande hertenkamp, dat voortaan den naam zal dragen van Koningin Emmapark. Dat de kunstreis van de mnziek van het regiment grenadiers en jagers door België ook goede vruchten heeft opgeleverd voor de slacht offers in Indië, big kt uit het feit dat het oomité Gent-Java voorloopig reeds 10,000 franken aan onzen minister van koloniën zond voor de slacht offers van Krakatan. De heeren Ed. Otlet en L. Wilmart, te Brn88el, hebben zich thans tot de Eerste Kamer der Staten-Generaal gewend met hunne bezwaren tegen de opneming in de Wet op de Middelen van „het waarborg-kapitaal van f 400,000 met de sedert 23 Mei 1878 verschenen rente, aan het Rijk toekomende wegens het vervallen der con cessie tot den aanleg en de exploitatie van een spoor weg van Rotterdam naar Arnhem en van Arnhem naar de Pruisische grenzen/' Zij verzoeken dat, hetzij de Kamer mocht besluiten tot verwerping van de Wet op de Middelen, hetzij (hetgeen re- questranten niet hopen) de Kamer tot aanneming daarvan mocht overgaan, zij in ieder geval aan de Regeering uitdrukkelijk zal willen te kennen geven dat, daargelaten alle rechtspunten, billijk heid en loyauteit eischen dat het waarborg-kapitaal met de interessen sedert 23 Mei 1878 bij een afzonderlijk wetsontwerp aan reqaestranten worde teruggegeven. Den 3l8ten December a. s. zal het 50 jaren geleden zijn dat aan een Amsterdammer het diploma als heel- en verloskundige werd uitgereikt, nl. den heer M. Yan Lier Ez., die, ofschoon bijna 79 jaar oud, nog steeds al is het des nachts, hulpvaardig zijn diensten verleent, dikwijls zonder uitzicht op andere belooning dan den dank der patiënten. (Hbl.) Naar de N. R. Crt. verneemt, kan weldra de indiening verwacht worden van het wetsont werp, waarbij het verhoopen van sterken drank in het klein ook na 1 Mei aanstaande vereenig- baar zal worden verklaard met eenige andere bedrijven, onder anderen dat van koffiehnishonder en banketbakker. Tot leeraar (tijdelijk) bij het gymnasium te Maastricht is benoemd de heer R. W. Hohman. candidaat in de klassieke letteren te Utrecht. Het stoomschip „Prins Alexander," van Batavia naar Amsterdam, passeerde Dnngeness gisteren te twee nren des namiddags de „Utrecht," van Java naar Rotterdam, vertrok gisteren van Gibraltar. Z. M. heeft benoemd bij den grooten staf^ tot kapt., Zr. Ms. ordonnance-officier, den lsten luit. S. M. S. De Ranitz van dien staf; bij het wapen der inf., bij het 7de reg., tot kapt., den lsten luit. IL Verploegh, van het reg. grenadiers en jagers; tot lsten luit. den 2den luit. J. H. Yan der Pol, van het corps; - de lsten luitenant J. Hora Adema, van het reg. grenadiers en jagers, op pensioen gesteld en het bedrag daarvan bepaald op 1080 'sjaars, en hem den rang verleend van kapitein; - in zijn rang overgeplaatst bij het regi ment grenadiers en jagers den lsten lnit-kwartierm. E. A. P. M. C. De Booy, van het 2de reg. veld artillerie; - met 1 Jan. a. s. aan J. A. Blom, op verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrek king als referendaris bij het dep. van binnenland- sche zaken, met dankbetuiging voor de door hem gedurende 40 jaren den lande bewezen diensten; en met ingang van denzelfden dag bij dat depar tement benoemd: tot referendaris, den comm. G. W. Yan Kempen; tot hoofdcomm., de comm. Ang. Belinfante, D. E. Olivier en I. W. E. Scheltas; tot comm., de adj.-comm. L. Beijerinck en J. E, Van Renesse; tot adj.-comm., de lste klerken H. L. F. Domis, J. H. G. Yan de Poll en J. J. Legen- dekker; en tot bode, den vasten knecht C. Schregel. Gemengd Nieuw». Eenige dagen geleden ontvingen we uit Amsterdam het verzoek tot plaatsing van een advertentie, waarin een beroep op de weldadig heid onzer lezers werd gedaan. Voor een fateoen- lijk huisgezin nl., dat door allerlei rampen en tegenspoeden aan den bedelstaf was gekomen, riep men daarin de hulp in van allen, wier harten nog voor menschlievendheid geopend zijn. Van alles ontbloot - geheel zelfs zonder voedsel -, zoo zon ook zelfs de kleinste gift met dankbaarheid worden ontvaDgen. O, - zoo stond er verder in - toont dat er nog goede men^chen in de wereld zijn, en zendt spoedig uwe gave voor dat arme gezin. De nood is hoog! Zendt allen wat! Ver zacht de ellendeGod zegene n er voor- De ad vertentie was ons toegezonden, onderteekend en de giften zonden dankbaar ingewacht worden door C. Westerveld, Czaar Peterstraat No. 159 te Amsterdam. Onmiddellijk bij de lezing kwam ons de zaak verdacht voor, - en ons vermoeden blijkt thans niet ongegrond te zijn. Men schijnt hier wederom met een twijfelachtige affaire te doen te hebben. Uit de door ons op ons verzoek verkregen information van den hoofdcommissaris van politio in de hoofdstad blijkt toch dat de aanbieder er van eigenlijk heet Hendrik Albert Van Dolder; dat bet huisgezin, in die advertentie aanbevolen, is dat van Johannes Kooiman en zijne huisvrouw Geertruida Op ten Zieke en dat de naam C. Westerveld is van de moeder van Johannes Kooiman, nl. Cornelia Wes terveld. Als men nu weet dat H. A. Van Dolder vroeger de beruchte firma Doesburg Co. te Rotterdam heeft gevoerd, terwijl Johannes Kooiman mede aldaar onder de firma Op ten Zieke zaken heeft gedaan, en dat tegen hen in verschillende dagbladen is ge waarschuwd, met het gevolg dat allen onlangs uit Rotterdam zijn vertrokken en zich nu in genoemde straat te Amsterdam hebben gevestigd, dan zal ieder hun doel om aan geld te komen volkomen begrijpen. Te Rotterdam dreven zij handel zonder te betalen, thans schijnen zij op nog gemakkelijker manier het oog op eens anders dubbeltjes gevestigd te hebben. Aaügezien het mogelijk is dat ook aan andere dagbladen de advertentie tor plaatsing is aange boden en ze misschien daarin voorkomt, zij men op zijne hoede. Tegen elf nren gisteravond ont- stond een begin van brand ten huize van v. W. op de IJzergracht. Nadat men eerst de kinderen, die zich ter ru6te haddon begeven, in veiligheid had gebracht, mocht men er nog in slagen het vuur door middel van een dninwaterkraan in zijn voortgang te stuiten. Een inmiddels aangerukte brandspuit behoefde geen water te geven. Naplnizer schrijft in de Purm. Crt.: „Heel de wereld is verontwaardigd over de ver giftigingsgeschiedenis te Leiden, 't Is dan ook geen kleinigheid, zoo'n man of twintig koelbloedig te ver moorden, enkel om wat duitjes van begrafenis fondsen machtig te worden. Ik heb hier in de stad een kennis wonen, die om 't geval laohte, toen ik het hem uit de krant voorlas. „Lach je er om?" zei m'n vrouw, en ze kreeg een kleur van verontwaardiging. „Wel zeker lach ik er om", zei Borgia, - zoo heet de man. „Kijk eens hier I" Hij haalde een papier te voorschijn en liet het m'n vrouw lezen. Wij verbleekten er van. „Precies net even goed hierin de stad als te Leiden bestaan van die mooie be grafenisfondsen, waarvan je lid kunt zijn zonder dat je 't weet. Kijk, dat gaat zoo lenk mogelijk toe. 't Bestuur van zulk een fonds, dat ergens elders woont, heeft in een plaats als hier een agent of bode, die met de administratie is belast. Zak een agent of bode krijgt een zeker percentje van elk nienw lid, dat hij aanbrengt. Hoe meer nieuwe leden, hoe voordeeliger voor den agent.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1