zich te Teel door znlk verlangen laten leiden. Immers, zij hebben juist op het pnnt, waar de nood zakelijkheid der grensverandering voor 's-Graven- hage het meest voelbaar is, de nieuwe grens zoo nauw mogelijk bij de kom dezer gemeente ge trokken. Daarom hoofdzakelijk is de minister van hun plan afgeweken en hoeft hij de nieuwe grens meer oostwaarts verplaatst. Heden had ten Raadhuize dezer gemeente de openbare aanbesteding plaats van 1°. de levering van blinkersteen, ten behoeve van de bestrating der gemeente, voor den tijd van vijfjaren. Gegnnd aan den laagsten inschijverden heer C. Mijnlieff Fzn., steenfabrikant te Barwouds- waarden, voor de som van 10.72 per 1000 stnks de hoogste inschrijving bedroeg 12. 2°. het onderhouden der Spanjaardsbrng met de pachterswoning, voor den tijd van drie jaren. Ge gund aan den laagsten inschrijver den heer J. Boom, timmerman, alhier, voor 509 per jaarde hoogste inschrijving bedroeg 646. 3'. het onderhonden van onderscheidene werken aan den Zijldijk en langs den Leiderdorpschen weg, voor den tijd van drie jaren. Het laagst was in geschreven door den heer S. Van Leeuwen, tim merman, alhier, voor 990 per jaarhet hoogst voor 2020. 4'. het onderhouden van eenige openbare ge bouwen en verhuurde hnizen, voor den tijd van driejaren; laagste inschrijver voor perceel 1 de heer S. Van Leeuwen, timmerman, alhier, voor 1540 per jaar, voor perceel 2 de heer J. J. Planjer, met selaar, alhier, voor 615 per jaar; de hoogste in schrijvingen bedroegen reep. 2580 en ƒ642.50. 5°. het onderhond van het Raadhuis, gedurende den tijd van drie jarenlaagste inschrijver waB de heer S. Van Leeuwen, alhier, voor 747 per jaar; de hoogste inschrijving bedroeg 855. 6°. het onderhond van de gebouwen en het ameublement der openbare scholen voer den tijd van drie jaren. Gegnnd aan den laagsten inschrijver den heer S. Van Leeuwen, voor de som van 3990 'sjaars; het hoogst was ingeschreven voor ƒ6463. De gunning van de verpachting der bruggelden voor het ophalen der brng over den Rijn te Leider dorp van de levering der beien ten dienste der bestrating dezer gemeente en van een ijzeren hek om de school in de Pieterskerkstraat, is aangehonden. De Tweede Kamer heeft Zaterdag-avond de begrooting voor SuriHame aangenomen, verminderd met 1000 voor traktementsverhoogingen van dis trictscommissarissen en 10,000 voor onvoorziene uitgaven, na discussie, waarbij de heeren Gildemeester, Gleichman en Corver Hooft tegenover den heer Van der Hoeven, het beginsel verdedigden om het particulier initiatief ten opzichte van die kolonie te steunen. - Evenzoo zijn aangenomen hoofdstuk XI en de 'Wet op de Middelen, waartegen alleen de heer Corver Heeft séeesde. Vooraf had de minister van financiën teruggenomen het voorstel, waartegen algemeea bezwaar eprees, om verhoogiog van deo accijns op het gedistilleerd reeds onder de middelen op te nemen en alzoo het reeds tot 4 millioen ge daalde tekort nog meer te verminderen. Men achtte deze wijze van belastingverhooging als pre cedent gevaarlijk. Ook is op de middelen gebracht de teruggaaf van de waarde van het schip „St.- EustatiuB," dat bij wijze van verstrekking aan Indië was afgestaan. Ook bleef behouden het waar- borg-kapitaal in zake den spoorweg Rotterdam- Munster. De minister Heemskerk ontried te voldoen aan hot verlangen der heeren Otlet en Wilmart, daar de verbeurdverklaring volbomen gerechtigd was. Ten slotte werd uitvoerig beraadslaagd over den dag van terugkomst der Kamer. Uit de verkla ringen der Regeering bleek dat er nog geen denkeo aan is om nu reeds het tijdstip der indiening van de voorstellen der Regeering tot grondwetsher ziening te bepalen. De heer Keuchenius drong aan op behandeling der schoolwetwijzigingen vóór de belastingplannen, waartoe echter geen voorstel kon gedaan worden, omdat alleen de laatsten in staat van wijzen zijn. Daar de Regeering beloofde haar voorstel tot schoolwetswijziging te zullen bespoe digen en er ook nog andere onderwerpen van drin genden aard zijn (voorstel-Van Eek, motie betref fende den waterweg Amsterdam-Rotterdam), trok de voorzitter zijn voorstel in om op 11 Februari terug te komen en onmiddellijk de belastingplannen te behandelen en werd besloten hem over te laten den meestgeschikten dag van bijeenroeping te be palen zonder reeds nu vast te stellen de orde der werkzaamheden. De Kamer is daarna op recès gescheiden. Het stoomschip „Utrecht", van Java naar Rotterdam, arriveerde Zaterdag-morgen to Frioul; de „Batavia," van Rotterdam naar Java, arriveerde gistermorgen te Marseille; de „Schiedam" vertrok Zaterdag van Baltimore naar Rotterdam. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal Donderdag as. niet plaats hebben. Gemengd hlieuws. Als een nieuwigheid wordt thans in den handel gebracht een middel, dat zeker velen welkom zal zijn, indien het althans blijkt aan het doel te beantwoordenwe bedoelen een naar pepermunt riekende stift, vorm en kleur hebbende van een geslepen stukje wit krijt, gesloten in een houten kokertje. Men heeft met deze stift slechts de gevoelige doelen in te wrijven en in weinige minuten zullen hoofdpijn, migraine, tand-, kies- of aangezichtspijn verdwijnen. Ook tegen steken van insekten moet deze stift beschutten, als men enkele deelen van het gezicht en de handen er mede be strijkt. Wij zijn nog niet in de gelegenheid geweest er de proef mede te nemen. Hedenmorgen omstreeks acht uren bewoog zich een treurige stoet langB enkele onzer straten, te treuriger met het oog op de afgrijselijke geschiedenis er aan verbonden. Twee rouwkoetsen met eene vigilante in hnn midden voerden de lijken van Frankhuizen, zijne vronw en zijn kind van het Anatomie-gebouw, waarheen ze, zooals men weet, tot inwendig scheikundig onderzoek waren overge bracht, grafwaarts bij de voormalige Heerenpoort. De familie volgde in twee rijtnigen de ongelukkige slachtoffers. Men kon het hun, die den stoet zagen passeeren of volgden, aanzien welk een diepe indruk er door op hen werd teweeggebracht. De beide op de R.-K. begraafplaats aan de Zijl poort opgegraven kinderlijkjes waren bereids Zater dag-avond weder ter aarde besteld. Den dag reeds na het overlijden van Frankhuizen deed hier het verhaal de ronde dat hij op zijn sterfbed in het ziekenhuis bekend had deel te hebben genomen aan een moord, een tiental jaren geleden hier op een veldwachter gepleegd. Tot onze verbazing vinden we dit gerucht nu in het Vad. van heden opgenomen. Onverantwoordelijk toch is het dat een correspondent zoo iets aan zijn blad durft te schrijven, zonder althans zich eerst zij 't dan ook maar eenigs- zins in te lichten. Het is reeds treurig genoeg dat het gerucht - hetwelk geheel en al eeö ver zinsel is - in de wereld is gekomen. Moet het nu nog dienen ook om de nagedachtenis van den persoon, dien men eerst zoo beklaagde, nu als 't ware te bekladden? Want onwillekeurig werkt men door de verspreiding van dergelijke praatjes daartoe mede. Hoe gevaarlijk het is, daarop af te gaan, bleek ook nog ia ander opzicht betreffende deee vengif- tiging8, weer door een ander blad, dat in zulk een erntffcige zaak, ook alleen op grond van losse geruchten, en dus zonder de noodige information, van de misdaad melding maakte en o. a. de vrouw van Frankhuizen, - het eerste slaohtoffor uit diens nu uitgestorven huisgezin, - als de giftmengster aan wees. Trouw Van der Linden was volgens die lezing onschuldig. Zij was zelfs een der dupes, 't Is erg, vooral omdat dit blad niet van berichtgevers van elders behoefde afhankelijk te zijn, op wie men zich meermalen moet verlaten. Dit echter was nu niet het geval. Toen eenigejongons hedenmorgen in den stal van den heer K. aan de Garenmarkt aan het spelen waren, viel een hunner, zekere R., die op een plank aan het wippen was, naar be neden, met het gevolg dat hij een zijner beenen gebroken heeft. Te Katwijk aan Zee, zoo meldt men ons, werden in de afgeloopen week door den kapt. Kleynhens en zijne manschappen de aangespoelde 26 kistjes dynamiet vernietigd. Ten huize van Van der Laan, brug wachter te Katwijk aan den Rijn, heeft men de onvoorzichtigheid gehad een stukje van het aan gespoelde dynamiet in een fornniskachel te werpen, waardoor de kachel, met al wat er op stond, is stukgeslagen en ook het dochterje, dat juist een ketel daarop zou plaatsen, deerlijk in het aangezicht werd gewond. Het kind is dadelijk naar het acade misch ziekenhuis te Leiden overgebracht. Nader verneemt men dat een der zoons, oud 14 jaar, een geringe hoeveelheid dynamiet had gevon den langs het strand en dat eens - naar hij zegt - zou laten zien aan zijn ouderen broeder, als deze thuis kwamzijn vador had hem gezegd„lag het zoolang achter de kachel ter droogmaking." Terwijl de familie nog aan het middagnn.al zat, zou het dochtertje van 12 jaar even water opzetten; zij plaatste daartoe den waterketel eerst op den grond, wist van de nitroglycerine niets af en zette den ketel daar boven opdit gevaarlijke goed kleefde zich aan den ketel. Toen zij daarna dezen dan ook op het vuur plaatste, had de geweldige ontploffing plaats. De ruiten in het huis zijn gesprongen, pannen zijn van het dak geslagen en in een der zijmuren van het huis is een groote barst ontstaan. Telegrammen. KON STAN TIN O PEL, 23 December. De Israëli tische school en Byoagoge te Galata zijn heden verbrand. Men verzekert dat 15 scholieren zijn om gekomen. CAIRO, 23 December. Sir Evelyn Baring heeft herhaaldelijk aan de Egyptische regeering ver zekerd dat de Engelsche troepen het Egyptische leger zouden bijstaan, zoodra Egypte zelf werd bedreigd. Men spreekt echter officieus tegen dat Baring zou hebben medegedeeld dat de Engelsche regee ring bereid is, op aanvrage, eene vloot naar Alexan dria te zenden, of dat zij zich niet zou verzetten, wanneer andere EuropeeBche mogendheden eene expeditie naar Soedan zonden. LONDEN, 23 December. De heer Jorissen, die zijn vertrek uitgesteld had, vertrekt morgen naar Nederland. PARIJS, 23 December. Het Fransche ministerie heeft thans officiëel bericht van admiraal Courbet ontvangen omtrent de verliezen bij de inneming van Son-Tay geleden. Den eersten dag zijn er 3 officieren gedood en 10 gewond, 67 onderofficieren, soldaten en matrozen gedood en 170 gewond. Den tweeden dag is er 1 officier gedood en 5 gewond, terwijl 14 onderofficieren, soldaten en matrozen ge dood en 55 gewond werden. Totaal 4 officioren ge dood, 15 gewond, 81 minderen gedood, 225 gewond. PARIJS, 23 December. Een depeche van Thomp son, den gouverneur van Cochinchina, bevat berich ten uit Hué en bevestigt dat koning Hiep-Hoa is vergiftigd. De Raad van regentschap te Hué gaf aan de Fransche regeering kennis van de troons bestijging van Kien Phua, den 15-jarigen neef van Hiep-Hoa. De Anamitische minister van finantiën is vijandig gezind tegen de Fransohen. Eenige benden bedreigen de woning dor Fransche legatie, welker militaire bezetting versterkt is. Champeaux is veilig. Men hoopt tot eene vreedzame oplossing der crisis te geraken door sterke pressie te oefenen op den Raad van regentschap. BRUSSEL, 23 December. De „Moniteur Beige", het offioiëele blad der Belgische regeering, bevat een entrefilet over de teruggave van net waarborgka pitaal aan de aanvragers der oonce6sie Rotterdam Munster, nagenoeg gelijk aan het artikel dor „Etoile Beige," dat Vrijdag werd geseind. „Het stukje van de „Moniteur" eindigt met te zeggen dat het te verwachten is, dat de Kamer op hare eerste weigering zal terugkomen. BRUSSEL, 23 Decembor. De magazijnen „Prin- temps Universel" op den Boulevard du Nord zijn door een hevigen brand geheel en al vernield. Dit is alhier de vierde brand in ééae maand. LEIDEN, 2-Jfc December. De verwachting voor morgen Ï6westelijke wind, betrokken weer. De dagteekening, waarop de herijk der maten en gewichten zal plaats hebben, is o. a. bepaald voor Leiden op eiken Dinsdag, Woensdag, Don derdag en Vrijdag van 8 Januari tot 2 April. Naar men met leedwezen uit Utrecht ver neemt, ligt de luit. ter zee 1ste kl. Volck ernstig ziek. Heden is aan den adj.-onderofficier Ph. G. C. Van Dam van het 1ste bat. 4de reg. inf., te Delft in garnizoen, uitgereikt de zilveren medaille voor 25-jarigen trouwen dienst. Naar men aan het D. v. N. verzekert, zou er sprake van zijn, dat prof. De Louter, te Utrecht, met de portefeuille van koloniën zal worden belast. Voor den Hoogen Raad werd heden de cas satie-voorziening van de zoogenaamde millioenen- juffrouw en haar medeplichtige Van Zutphen be handeld. De advocaat mr. Haas trachtte opnieuw aan te toonen dat alle handelingen door de requirante bedreven, zjj konden al als logenachtige opgaven, als vooorspiegelingen worden beschouwd, echtot

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2