LEIDSCH DAGBLAD. 27 December. A0 Eerste Blad. Nienwjaarswenschen N°. 73:19. Ho ïiclardag L>««) Bi50. PRIJS DEZER COURANT: Toor Leiden per 3 maanden1.10. Franor per post.1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: ▼an 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17^. Groolere letters naar plaatsruimte. Voor bet ioctssM- ren builen de stad wordt 0.10 berekend. Dit. jVommer bestaat uit TWEE BLADEN. A.vond-editie. Evenals vorige jaren worden onze stadgecooten en de bewoners der omliggende gemeenten in de gelegenheid gesteld, om onder de rubriek A d v e r- tenti 9 n van allerlei aard te plaatsen a 50 cents. Door dozen maatregel is elk in staat het compliment van den dag te brengen naar gelang zijne maatschappelijke betrekking. OïöflLeiëole KensiissrevingeiL Yerrodering van den Gemeenteraad vau Leiden op Donderdag 27 Dec. 1883, des namiddags te twee uren, Panden ter hehandelimj 1°. Benoeming van vier leden der Plaatselijke School commissie. (242) 2°. Id- im van een lid der commissie voor de Be waar scholen. (243) 3°. Idem van een lid der Commissie van Toezicht op de schoten voor Middelbaar Onderwijs. (250) 4°. Verzoeken van D. Smit en A. Degon, ter aanplemping van een gedeelte der Koolgracht. (236 en 245) 5°. Idem van D. Smit, om een duiker te leggen. (236) 6° Idero. van M. J. Spaargaren, om een vischhuisje te mogen plaatsen op de Vischmarkt. (237) 7°. Id ru van J. A. Frank, to verhuring van den kelder onder het Raadhuis (238 en 245) 8°. Idem van bewoners van het Plantsoen tot verlaging vin de brug bij de Kraaierstraat. (239) 9°. Idem van W. F. Klusman, om restitutie van school- grid. (240) 10°. "Voordrachten tot verhooging van enkele artikelen der gemeentebegrooting voor 1883. (241, 244, 245) 11°. Y oek van C. J. Leyh, om een stoep te leggen. (246) 12°. Idem van K F. A. HotdFtcke, ter bekoming van ge meentegrond. (247) BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien de wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad No. 102) tot herziening van de artt. 264, 265 en 266 der Gemeentewet; Doen le weten dat bet 2de supp. kohier der plaats dir. belasting, dienst 1883, in afschrift gedurende v§f maanden «p de Secretarie der Gemeente (financiëele afdeeling) voor een ieder ter lezing is nedergelegd en dat elke aange slagene binnen drie maanden na de uitreiking van het aanslagbiljet tegen zijnen aanslag bezwaren bij verzoekschrift, op ongezegeld papier, aan den Gemeenteraad kan inbren gen, terwijl de belanghebbende binnen dertig dagen na de mcdedeeling van 'sRaads beslissing bij de Gedeputeerde Staten dezer provincie in beroep kan komen, wordende tevens de verplichting tot het betalen van den aanslag door het indienen van bezwaren en het instellen van beroep niet opgeschort. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 24 Dec. 1883. E. KIST, Secretaris. Kers to verdenking. „Vrede op aarde!" Liefelijke woorden 1 Ze trekken u en mij, ja wie niet aan, omdat de vrede de metgezel is van maatschappelijk welzijn. Handel en nijverheid bloeien het voordeeligst, als de regee- ringeu, zooveel in haar vermogen is, zich beij veren dec vrede te bevorderen. De schoonste strijd der volken is die, welken zij voeren, om der wereld te toooen, wie de beste voortbrengselen der nijver heid kan leveren. Dat is een edele strijd, waarin de kunstvaardigheid om den eerepalm dingt. Tegelijk is een dergelijke kamp veredelend. Hij wekt den handwerksman op, zijn werk te ver beteren, zich door onderwijs en beroepsliefde voor 2ijne werkzaamheid te bekwamen. Excelcioris zijn wachtwoord. Hij wil zijn geest beschaven om vruchten voort te brengen, die het oog bekoren en een gnnstigen indruk geven van de geoefend heid zijner handen. Excelcior! kan dat ook uw wachtwoord inderdaad wel zijn, die den fakkel des verderfe zwaait, om wat de hand wrooht te ver nielen en menschen te verminken of te dooden Neen hij die den krijg verwekt, sticht jammer en ellende. „Vrede op aarde!" Hoevele eenwea klonken op 't feest der christenheid deze woorden door de gewelven der kerkenHoevele bloedige veld- en zeeslagen heeft de geschiedenis al dien tijd niet geboekt, ten bewijze dat het geen „vrede op aarde!", maar daarentegen oorlog was! En toch is en blijft het voor de menschheid eene drin gende behoefte aan dat „vrede op aarde" te worden herinnerd, ten einde geschillen, die mochten ontstaan, langs den minnelijken, vreedzamen weg op te lossen en alzoo het doel van 't Vredeverbond te helpen verwezenlijken. Hoe meer de edele strekking er van wordt be grepen, des to meer leden zullen toetreden of wel des te meer personen zullen gevonden worden, die medewerken om den geesel des oorlogs te bestrijden en den liefelijken vrede te bevorderen. Zij die den vrede verkiezen, zullen dien ook in enger kring aankweekeü. Hij wordt dair ook niet zelden ge mist. Hoe menig misverstand of gebrek aan weder- zijdsche waardeering scheidt personen van elkander, die elkander het leven zoeken te verbitteren en toch bij de gedachte van „vrede op aarde!" medejubelen Zij toonen door hunne gedragingen dat zjj niet begrijpen, dat vrede op aarde eene vrome wensch is waar zelf in beperkten kring niet alles aan gewend wordt om het vrede te doen zijn. Het huisgezin moet hier weder de leerschool zijn waar de vrede beoefend wordt. Geschiedt dit alom Ge lukkig zijn er vele gezinnen, waarin allen zich bevlijtigen met elkander in vrede te leven. Dezulken traohten ook zooveel mogelijk het „houd vrede met alle menschen" iu toepassing te breDgen. Maar niet van alle gezinnen kan dit gunstig ge tuigenis gegeven worden. Waar de vrede tusschen leden van hetzelfde huisgezin telkens verstoord wordt, blijven de droevige gevolgen niet uit. Hoe menige bittere traan wordt er door de onders ge schreid, als kinderen hun zielevrede verstoren en zich komen te misdragen. Yrede - neen, hij kan het deel niet zijn van hen die hun ouders zooveel verdriet aandoen. Zij kunnen dien alleen weder verwerven, als zij tot inkeer komen en door een goed gedrag hun ouders weder verblijden. Yrede kan ook het deel van sommige ouders niet zijn, die gestaag in ongenoegen leven en alzoo den kostelijken vrede uit hun huis verbannen, tot schade van hen zeiven en van hun kinderen, die in hen een slecht voorbeeld vinden. Vrede kan even min het deel van die buren zijn, die nooit in goede verstandhouding met elkander leven, hoezeer zij in onderscheiden levensomstandigheden behoefte heb ben op een goeden voet met elkander te verkeeren. Hiervan waren onze voorouders zoo doordrongen dat wij van hen nog het spreekwoord over heb ben „het is beter een goede buur dan een verre vriend." Van den eerste hadden zij hulp te ver wachten, van den laatste konden zij die niet hopen, omdat bij die niet kon verleeuon, ook al wilde hij, omdat hij ver, dat is afwezig, was. Om goede buurschap te onderhonden, plachtten zij dan ook zich tot een buurtgilde te vereenigen en onder wierpen zioh aan de bepaling om elkander gewillig diensten te bewijzen. Yrede - ja die wordt verkregen, waar de een voor den ander iets over heeft, waar men zich beijvert elkanders welzijn te bevorderen. Trouwens, vrede wordt overal gevonden, waar liefde woont; want terecht zegt een der zangers uit de gewijde oud heid, dat daar de Heere Zijn zegen gebiedt. Liefde, vrede, zegen! Het eene vloeit uit het andere voort. Het Kerstfeest herinnert ons telken jare deze groote waarheid. Waar liefde gevloden is, wordt haat geboren en deze heeft, zoodra hij zich tusschen volken aan kweekt, in zijn gevolg: oorlog, verderf. Beijvere zich daarom ieder, in wat. stand of werkkring ook geplaatst, liefde aan te kweeken, ten einde vrede te bevorderen en zegen deelachtig te worden! Wordt dit eens het streven van alle individuen en volken, dan zal het „Vrede op aarde!" ziju en blijven. Moge die heuglijke tijd spoedig aanbreken LEIDEN, 34 December. Geen bezwaren bestaan zoowel bij B. en Ws. als bij de commissie van labricage op het verzoek van den heer C. J. Leyh om een bardsteenen stoep te leggen voor den toegang tot zijne bovenwoning in. de Pieterskerkstraat N°. 16. In hot rapport van B en Wh. van 11 Oct. jl. werd voorgesteld om afwijzend te beschikken op het verzoek van den heer K. F. A. Hoefftoke ter bekoming van grond in de Siadhuispoort. Daar thans de toen geldend-: bezwaren nit den weg zijn geruimd, stellen B. en Ws. voor aan adressant in eigendom af te staan een gedeelte grond, ter grootte van 5 c. A., in de Stadhuispoort, bekend onder Sectie G, N°. 1384, tegen betaling van f 25 en de kosten van overdracht, mits de kolk tot afvoer van het hemelwater met de uit- loozing in het stadsriool wordt gelogd op stads- grond in de Stadhuispoort voor rekening van adres sant en overeenkomstig aanwijzing van den gemeente architect, en de verbouwing voltooid is binnen zes maanden na de dagteekening der goedkeuring door de Ged. Staten van het raadsbesluit tot afstand van den grond. Door Burg. en Ws. wordt voorgesteld om het artikel kosten van toezicht op de openbare buizen ad f 50d, te verhoogon met f 56, te vinden door afschrijving van den post onvoorziene uitgaven. De heer J. B. Wijnstra, gladiator academicus alhier, heeft bij den gisteren te Rotterdam gehouden wedstrijd tusschen meesters in het schermen, den lsten prijs, bestaande in een gouden medaille, behaald. Aan het gymnasium te Schiedam zijn benoemd tot leeraar in de Grieksche en La%*neche talen en letterkunde de heer J. L. Liezenberg, cand. in de Semitische en klassieke letteren te Leiden, en tot leeraar in de natourlijke historie dr. W. J. Steenhuis. Van de Kweekschool voor Zeevaart alhier zal met 31 December a. s. eea 20-tal jongens over gaan aan boord van Zr. Ms. opleidingsschip Admiraal Van Wassenaer." Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hecto liters, waren de hoogste prjjzen f 35, 18, ƒ3.80 en f 1,90; de laagste f 35, f 18, f 3.60 en 1.80. Onder de weinige geslaagden voor de akte midd. onderwijs, gymnastiek, behoort ook de heer L. D. Labberté te Sliedrecht, oud-kweekeling der kweekschool voor onderwijzers te Haarlem. De minister van binnenlandsche zaken heeft zijne memorie van antwoord ingediend nopens het ontwerp tot verandering der grens tnsschen 's-Gra- venhage en Wassenaar. Het verwondert hem niet dat in de afdeelingen der Tweede Kamer verschil van gevoelen ten aanzien van het ontwerp bestond. Het trekken van eene nieuwe grens tusschen deze gemeenten, die alle belanghebbenden bevredigt, is wellicht onmogelijk. Edoch, de nieuwe grens moet worden getrokken; hierover zijn allen het eens. En dat Wassenaar daarbij de verliezende partij zal zijn, volgt van zelf uit de omstandigheid dat de noodzakelijkheid eener grensverandering het gevolg is van de uitbreidtng der bebouwde kom van 's-Gra- venhage. Dit belet evenwel niet, zooveel mogelijk rekening te houden met de belangen dor eerstge noemde gemeente, gelijk in het voorloopïg verslag wordt verlangd. Gedep. Staten van Zuid-Holland hebben echter, naar het gevoelen van den minister,

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1