BUI '1' It: NLAN Ai. Fnuikryii. X) i Kamor van Afgevaardigden hoeft het gevraagd kre' et van 3,300,000 fr. voor den spoorweg in Sen ral verworpen. Yoor de 24 kilometer die de weg lang is, zijn 33 millioen besteed en 300 werk lieden en soldaten omgekomen. Yoor den poBt van Fransch ambassadeur in Spanje, ter vervanging van baron Des Michels, die te Madrid niet nit zijn huis durft komen, na het dwaze incident, dat de bladen verspreid hebben, wordt genoemd de heer Loon Renault. Evenals Andrieux, die ook later gezant te Madrid werd, is Léoii Renault prefect van politie geweest. Hij is welsprekend, kalm en hoffelijk, daarenboven een elegant man en niet zonder fortuin. Het incident tusschen de heeren CunóoD'Ornano en Charles Ferry is zonder duel afgeloopen. De vijf getuigen - de heeren Le Provos, Do Launay en De Feltre voor den eerstgenoemde, de heeren Lóón Renault en Devès voor den laatstgenoemde - zijn bijeengekomen, en hebben verklaard dat, na de ophelderingen, reeds in de Kamer gegeven, er geen aanleiding bestaat tot het vragen van meer of andere voldoening. Aan generaal Millot, chef der Tonkin-expeditie, die heden van Marseille vertrekt, zal de macht van een legerhoofd in oorlogstijd verleend worden. De generaal zal dus het recht hebben tot alle rangen benoemingen te doen, tot bataljonsohef ingesloten, en de decoraties van officier en ridder van het Legioen van Eer te verleenen. Uit Hongkong wordt gemeld dat deFransche troepen twee der buitenwerken van Son-Tay genomen hebben. Zij verloren daarbij 200 man en 19 officieren. Het verlies van den vijand is zeer groot. Men ge looft dat de citadel omsingeld en thans door de Franschen genomen zal zijn. Een depeche van admiraal Courbet zelf, gedag- teekend 16 Dec. vóór Son-Tay, bevestigt dit bericht en meldt dat de vijand zeer goed gewapend was en onverschrokken weerstand bood. Heden (16 dezer) zegt de admiraal, zullen wij Son-Tay zelf aanvallen. ItaliS. De afgevaardigde Dezerbis verzocht gisteren den minister Mancini, uit naam der bewoners van het eiland Ischia, den Duitschen kroonprins te danken voor de hulp van het Duitsche comité, waarvan de kroonprins voorzitter is. De minister antwoordde dat hij zich gaarne wilde belasten met het over brengen der dankbetuiging van den heer Dezerbis en de overige afgevaardigden van Napels voor Ischia. Gisteren, op den verjaardag der terechtstel ling van Oberdank, hoeft het „Comité van het Algemesne Bond" een heftig manifest uitgevaardigd. Het is voornamelijk gericht tegen Oostenrijk en koning Humbert; in het manifest wordt o. a. ge zegd „dat laatstgenoemde zich tot vazal van Oosten rijk heeft verklaard, door eene plaats te bedelen aan het banket van een bondgenootschap, dat geen ander doel heeft dan de volken te onderdrukken." In de door de Kamer van Afgevaardigden ge houden zitting wierpen twee personen van de tribune manifesten van klein formaat in de vergaderzaal, onder het aanheffen van den kreet: „leve Ober- dank!" De personen werden onmiddellijk in hech tenis genomen. Oostenr.-Hon{j.-Monarcli.ie. In spijt van alle tegenspraak, mag met zeker heid worden gezegd dat de keizer in de aanstaande lente te Rome koning Humbert zal bezoeken en wel vóór de koning van Italië zich naar België begeeft. In de voorstad San-Andrea van Triest is een geduchte brand uitgebarsten. Het marine gebouw, waarin de bureaux en het archief zijn gevestigd, is door de vlammen aangetastoen gedeelte van het archief is stellig vernield. Oi-oo t- Iti-it a nnië. De rechtbank van correctioneele politie in Bow- street te Londen heeft het voorloopig onderzoek in de bekende zaak van Wolff, wegens het bezit van ontplofbare stoffen, ton einde gebracht en hem naar de rechtbank van gezworenen verwezen. Van zeer goed ingelichte zijde wordt het gerucht ten stelligste tegengesproken, dat, naar men beweert, de regeering bevel heeft gegeven om het expeditionaire leger in Egypte te versterken. De eenige troepenbeweging, welke tot heden heeft plaats gehad, bestaat in het zenden van gewone detachementen, tan einde de troepenmacht, in Egypte gestationeerd, op hot vroegere cijfer te bonden. In het Iersche graafschap Cavan is de pachter Mogavan vormoord. Er hadden verschillende arres taties plaats. Volgons de „Daily News" iB de „North Bor- neo"-Haatschappij van plan een gouverneur aan te stellen voor haar gebied, tot versterking van het administratieve raderwerk. Telegramncen. PARIJS, 20 December. Bij de beraadslaging over do Tonkin-kredieten in den Senaat las de heer Ferry de depeche voor, waarin admiraal Meyer de inneming dor buitenwerken van Son-Tay vermeldt. De minister kon niet aangeven op welk terrein de onderhandelingen zich thans bewegen; hij ver klaarde niet te gelooven aan het bestaan van een verbond der onzijdigen. Er is geen enkel bljjk van ontevredenheid of kwaadwilligheid van de zijde der mogendheden. Tonkin prijs te geven zou voor Frankrijk het grootste gevaar zijn. Het krediet van negen millioen (voor 1883) werd met 211 tegen 7, dat van twintig millioen (1 Januari—30 Juni 1884) met 215 tegen 6 stem men aangenomen. De heer Paul Bert deed in de Kamer eene vraag aan de regeering betreffende den invoer van Amerikaansch gezouten varkensvleesch. De heer Hórisson sprak ten gunste van dien invoer. De heer Bert zal Zaterdag over dit onderwerp, met goedkeuring der Kamer, eene interpellatie tot de regeering richten. LONDEN, 20 December. De „Daily News" meldt dat de briefwisseling van den zendeling Mackenzie met lord Derby niet alleen het geval met Maukoroane betreftMackenzie heeft een plan uitgewerkt, om de Zuid-Afrikaansche neger-qnaestie duurzaam administratief op te lossen. Lord Derby schreef Mackenzie dat hij dit ontwerp goedkeurde; de regeering is bereid om de koloniën te helpen bij de verwezenlijking van dit plan. De heer Faure, een der tolken van het Transvaalsche gezantschap, begeeft zich naar Nederland. PARIJS, 21 December. Het „Journal Official" bevat de benoeming van admiraal Courbet tot groot-officier van het Legioen-van Eer. PARIJS, 21 December. Een telegram van Cour bet zegt dat bij den aanval op de buitenwerken van Son-Tay aan de zijde der Franschen drie offi cieren werden gedood en Wen gewond. Van de sol daten werden 70 gedood en 170 gewond. GIBRALTAR, 21 December. Het Engelsche trans portschip „Euphrates" is, met de hulp van Spaan- sche kanonneerbooten, weder vlot gebracht. LEIDEN, 31 December, De verwachting voor morgen iswestenwind, be trokken weer. De staaltjes, welke men omtrent de eindelijk ontdekte giftmengster van hare familieleden kon hooren, grenzen bijna aau het ongelooflijke en toonen aan dat zij alle menschelijk gevoel moet hebben uitgeschud. Ternauwernood had zij vernomen dat een zwager, schoonzuster, neef, nicht of een kind daarvan was ongesteld geworden, of zij bood dadelijk hare (wel willende diensten aan om de zieken te verplegen en er 's nachts bij te waken. Moest er een lijk worden „afgelegd" enz., dan was zij het die daarbij op den voorgrond trad. Hare hulp waB buitengewoon. Voor een lijdend wicht toonde zij zich zoo bezorgd dat het zelfs in hare armen den geest gaf. Een neef deelde ons mede dat alleen van zijne vrouw de moeder, vader, twee broers en een zuBter allen onder dezelfde ziekteverschijnselen waren overleden. Van de geheele familie bleven zij en een andere broeder over, welke laatste uit wanhoop, omdat hij nu toch maar zoogoed als alleen op de wereld stond, dienst nam. Toen hij eens voor vier dagen verlof had en zijne „tante" eeo bezoek bracht, werd ook hij weldra ziek. Soldaat zijnde, moest hij naar de infirmerie, doch „tante" smeekte of zij haren neef bij zich aan huis mocht verplegen. Er ging immers niets boven familie. Voor eenigen tijd moet haar dit zijn toegestaan. Thans ligt hij nog in hot hospitaal. Ook bij eon ander gezin in de Groenesteeg, de familie Kamerling, bestaande uit een zevental per sonen, openbaarden zich dezelfde ziekteverschijn selen, zonder dat de lijders aan dr. VanderLoeff, die reeds kwaad vermoeden had, de gevraagde inlichtingen omtrent de door hen gebruikte spijs en drank bonden geven. Deze familie is gelukkig herstellende. Een gerucht dat hedennacht weder lijken zoudon zijn opgegraven, is ons gebleken onjuist te zijn. Tweede Kamer. Bij het debat over het hoofd stuk Waterstaat zijn heden aangenomen de vermin deringen van f 4000 voor traktementsverhooging der ambtenaren aan het departement, van f 40,000 voor reis- en verblijfkosten der waterstaats-beambten en van 2 ton voor verbetering der groote rivieren Het amendement van den heer A. Van Dedem om 17 ton te schrappen voor den Rotterdamscheu Waterweg werd echter verworpen, en wel met 48 tegen 32 stemmen. Men schrijft ons uit Leiderdorp: Sinds vijftien jaren bestaat alhier eene vereeni- ging van dames, die zoowel uit eigen middelen als daarin gesteund door ingezetenen uit deze gemeente en aan den Hoogen Rijndijk onder Zoe- terwonde, kleedingstukken vervaardigt om die tegen den winter aan behoeftigen uit te deelen. Jl. Dinsdag werd hare Kerstgave, bestaande uit 110 pakketten, die van af do meest noodzakelijke kleedingstukken tot wollen dekens toe bevatten, uitgereikt. Naar de godsdienstige gezindheid der begiftigden wordt niet gevraagd. Of openbaarheid van hun streven en hande lingen met don geest hunner vereoniging overeen komt weet ik niet, maar wanneer een volgend jaar weder een paar dames bij ons komen aankloppen om uit naam van „Dorcas" steun te vragen voor hunne vereeniging en zij door meerdere bekend heid eens een nog rijkeren buit konden meebrengen om wel te doen, zullen zij er zeker genoegen mee nemen dat hunne loffelijke bemoeiingen erkend worden. Voor het gerechtshof te 's-Hage had zich heden te verantwoorden H. T., uit Rotterdam. Hij was aldaar werkzaam als colporteur van de alge- meene uitkeerings-sociëteit te dier stede en belast met het werven van nieuwe leden. Voor ieder lid, dat hij aanbracht, kreeg hij 30 cents, behalve zijn vaat loon van f 5 in de week, terwijl hij van dis 30 cents aanbreng-premie 15 cents dadelijk be taald kreeg en de andere helft wanneer het door hem aangebrachte lid zich na zes weken nog het lidmaatschap liet aanleunen. In het laat6t van Juni schenen er geene nieuwe leden meer te krijgen te zijn, weBhatve besch. de staten, hem door de directie verschaft en die dienen moesten om naam, woon plaats enz. van een nieuweling te bevatten, met allerlei gevingeerde persoonsnamen invulde, zoodat hij wel 20- a 25-maal de aanbreng-premie van 15 cents opstak. Maar bij nader onderzoek van de zijde der directie bleken de op de lijsten ingevulde personen natuurlijk niet te bestaan. Deeisch is: 13 maanden celstraf en 6 boeten van f 50. Het stoomschip „Prinses Wilhelmina", van Amsterdam naar Batavia, vertrok gisteren van Suez; de „Prinses Amalia", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde dien dag te Southampton; de „Koning Willem IH" arriveerde heden van Padang te Batavia; de „Madura", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde heden te Marseille. KOLONIËN. BATAVIA, 16 November. (Vervolg.) Volgens de „Soer. Crt." is te Singapore, o. a. in het bijzijn van Mme. Poitevin, het huwelijk vol trokken tusschen mej. Mina Kruseman en den van Soerabaia afkomstigen heer F. Hoffman. Dus na jaren lang op de veelbewogen baren der emancipatie- zee rondgezwalkt te hebben, blootgesteld aan aan varingen en collisies van allerlei aard, ja deze eerder zoekende dan vermijdende, ten slotte toch, met bolle zeilen, de veilige haven van den echtelijken staat binnengeloopen. Is de roman nu uit? Wel waar schijnlijk. Op storm volgt windstilte. En de ontknoo ping is er, namelijk een huwelijkBreisje naar Napels. (Bat. Hbld.) Men leest in het „N. Pad. Hbl.": Wij ver nemen dat het te Toba weder niet geheel rustig is. Twee Radja's toch hebben nu olkauder den oorlog verklaard, en zulks door het vermist raken van een karbouw. Do zoon van den Radja van Soega-Sosga heeft namelijk een karbouw verkocht, die door der Radja van Si Raoe als zijn vermist eigendom werf herkend. Hierdoor is een hevige twist ontstaan, welke tot de bewuste oorlogsverklaring leidde. Ten behoeve van het Krakatau-fonds vooi Europeesche weduwen en weezen, is tot heden bijeen gebracht f 49,105.68.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2