der premie, die hun bij het sterven hunner spruiten door do vereeniging wordt uitgekeerd! Moet er nu nog bijkomen dat het toezicht dier maatschappijen zoo weinig nauwlettend is, dat het een vrouw gelukt haar latere slachtoffers te doen inschrijven, om, nadat dezeu door baar naar de andere wereld zijn gezonden, het uitkeeringsgeld te ontvangen, zonder dat er verder een haan naar kraait of de gesloten poaten al of niet reëel waren Een weinig omslachtige controle kon dergelijke speculation voorgoed onmogelijk maken, veel ongerechtigs, dat helaas nu onder den dekmantel van voorzorg doorgaat, voorkomen en de oorzaak voor verleiding wegnemen. Wat ons in het geval van vergiftiging te Leiden het meest verbaast, zegt de Arnh. Crt., is, dat 14 a 16 personen binnen enkele jaren zijn gestorven aan eene ziekte, waarbij zich, gelijk nu blijkt, de zelfde vergiftigingsverschijnselen voordeden, zonder dat ooit een gerechtelijk onderzoek schijnt te zijn ingesteld. Het feit, dat in dezelfde stad, in den zelfden kleinen kring van menschen successievelijk 14 a 16 mensohen op dezelfde wijze stierven, moest, zon een leek meenen, toch wel de aandacht trekken. In de eerste plaatB bij de geneeskundigen, die de lijders onder behandeling hadden. Of worden, wat het gerucht zegt, de fondspatiënten, die toch weke lijks hunne contributie betalen, inderdaad zoo zor geloos, zoo onachtzaam, zoo onverantwoordelijk on verschillig bezocht en verpleegd? Dan wordt het tijd dat bevoegden ook hierop de aandacht vestigen, om den gesohokten naam der ziekenfondsen te herstellen. Alleen aan de omstandigheid dat het onmensch nu tegelijk drie slachtoffers maakte, heeft men het, door gelukkige tusschenkomst van dr. Van der Loeff, te danken dat men achter de misdaad kwam. Hedenmorgen heeft alhier zekere B., schrijnwerker van beroep, zich in zijne werk plaats op de Zijdgracht door ophanging van het leven beroofd. Men zegt dat de ongelukkige niet wel bg het hoofd was. Verleden Zaterdag-avond althans had hg aan een familielid, v. d. M., een briefje geschreven dat hg zich in den singel bg de Vest had verdronken en dat men zgn lijk aan een touw, dat aan een paal was gebonden, zou kunnen vinden. V. d. M. gaf er aan de politie kennis van en een onderzoek werd om halftwaalf ingesteld, doch niets aan het touw gevonden. Men begon dus te meenen dat het lijk van de lus was losgeraakt, toen men opmerkte dat een man, geheimzinnig heen en weer loopende, de handelingen gadesloeg. Toen men zich tot hem begaf, zette hij het op een loopen en sprong vervolgens te water. Het bleek dat het de genoemde B. was. Met hetzelfde touw, waaraan men hem zou vinden, werd hg alsnu gered. Naar men zegt door huiselgkeoneenig- heid, heeft te Noordwijk aan Zee zekere B. zich door ophanging in eene bedstede van het leven beroofd. Eene weduwe met zes kinderen blijven achter. Uit Katwijk aan Zee meldt men dat aldaar weder verscheidene kisten dynamiet waren aangespoeld benevens een ton en een groote zinken bus, beide met buskruit gevuld. Bg een der inge zetenen is eene groote hoeveelheid dynamiet in be slag genomen; uit voorzichtigheid had hij het in den grond weggestopt. De kisten met dynamiet zgn ongeveer 50 centimeters lang en 25 breed. De gevaarlgke stof is met eene harde zelfstandig heid vermengd, heeft den vorm van pijpen van ongeveer 2 duim lengte en is licht rood gekleurd. Als blgk van moed en gver kan wor den meegedeeld dat de gemeenteveldwachter van Zwammerdam, D. Vrg, dezer dagen, des naohts, door den nachtwaker Hesseling onderricht dat in de nabgheid van het dorp geweerschoten werden gelost, zich onmiddellijk met dien nachtwaker, ver gezeld van diens hond, op onderzoek begaf en ter hoogte van de spoorbaan, nabij het dorp, twee personen bemerkende, ieder voorzien van een ge weer, waarmede zij onder de eenden van den aldaar wonenden bouwman v. D. schoten, deze zoo spoedig achtervolgde. De jagers, zich vervolgd ziende, kozen zoo snel mogelijk het hazenpad, lieten, al loopende, een zak vallen, waarin bleken aanwezig te zijn een tiental geschoten eenden. Eere den dienaar, die zich zoo onbevreesd van zgne taak kwijt. Laatstleden Zondag-voormiddag, tg- dens het houden eenor godsdienstoefening in het huis „Withenlust" te Zwammerdam, had nabij dit gebouw een droevig onheil plaats. Een werkman der steenfabriek aldaar, zekere J. S., het vaartuig waarmee hij den volgenden dag vroegtijdig klei zou gaan afhalen, in den Egn willende verhalen, had het ongeluk van de schuit in den Rgn te vallen. Daar zgn hulpgeroep eerst werd bemerkt door eenige vorwgderd wonende personen, werd de man leven- Ioob opgehaald. De overledene, die gehnwd was, laat een vrouw met één, straks twee kinderen, in hoogst bedroefde omstandigheden na. Naar men aan het „Haagsche Dagbl." mededeelt, is onder eene kleine hoeveelheid dynamiet, welke door de genie in de duinen onder Loosduinen 16 verbrand, een patroon ter grootte van een rolletje van 50 centen met zoo hevigen knal ontploft, dat alle ruiten in het strandhuis te Loosduinen, ruim 5 minuten van de plek verwijderd, zijn gesprongen. De slag werd nog verre boven Monster gehoord. De kuil waarin het verbranden geschiedde, was ruim tweemaal zoo groot geworden als te voren. In tegenwoordigheid vaneenzeer talrgk publiek deed het gerechtshof te Amsterdam gisteren uitspraak in de strafzaak wegens het maken en in omloop brengen van valsche bankbiljetten. Het hof heeft de schuld der vier beklaagden Salzedo, Vlietstra, Doorenbosch en Ex ter aan de hun ten laste gelegde feiten bewezen verklaard en hen ver oordeeld ieder tot een tuchthuisstraf van tien jaren, en betaling van twee geldboeten elk groot f 50. Nog steeds heeft Ngkerk één wacht- meester, 2 korporaals en 8 man, tot handhaving der rust in zgn midden. Hoelang die militairen nog in het anders zoo rnstig stadje zullen blijven, ten laste en op kosten der ingezetenen, iB onbekend Het vermoeden dat er nog 8teed9 kwaadwilligen zgn, die het op het vernielen van eens anders eigendom gemunt hebben, is gebleken waarheid te bevatten, want nog dezer dagen zgn, volgens het Utr. Dbl., weer twee groote ruiten bg een der wet houders, den heer S., vernield. Dezer dagen werden erteHasselt,eene buitenbuurt onder Tilburg, vier kleine dreumessen zonder toezicht thuis gelaten. Aan den wand hing een geladen geweer. Met vereende krachten slaag den zg er in het er af te tillen. Een oogenblik later ging het schot af cn alle vier werden door hagelkorrels gewond. Gelukkig zgn die wondjes niet erg. Het schot is tegen den muur terecht ge komen en de hagel teruggespat. BtJITSUMLAlNE». Italië. De Duitsche kroonprins heeft, bg de ontvangst van de te Rome gevestigde Duitschers, eene korte rede gehouden, waarin hg zeide te hopon dat zijn bezoek aan koning Humbert en den Paus voor Duitschland rijke vrachten zou opleveren. In clericale kringen is bijzonder opgemerkt dat de Paus er eergisteren zeer opgeruimd uitzag en den Duitschen kroonprins verder te gemoet ging dan de hof-etiquette van het Vaticaan voorschrgft; ook de hartelijkheid bij het onderhoud trok de aandacht. Alle monsignori gaven aan de heeren uit het gevolg des kroonprinsen hunne innige vreugde over het bezoek te kennen. De kroonprins ging tweemaal de deur der kamer van Ledochowsky voorbg; doch deze vertoonde zich niet. De kroonprins reed des namiddags opnieuw, met den koning, de koningin en prins Amadeus, naar de Monte Pincio en ontving daarop in het Quirinaal de ministers, diplomaten en andere hooggeplaatste personen. Gfroot-Britaiinië. Het gerucht dat een complot is ontdekt om Londonbrug on Newgate (een groote gevangenis te Londen) in de lucht te doen springen, wordt weder tegengesproken. Uit Portsmouth wordt gemeld dat het trans portschip Hankow" gisteren, met eene ver sterking van 900 man, naar Hongkong is ver trokken. O'Donnell is, zooals men weet, te Newgate opgehangen. Victor Hugo had vooraf - en dus tevergeefs - volgens de „Rappel" in een brief aan koningin Victoria gratie voor hem gevraagd, zooals hij twee jaren geleden Oberdanks gratie vroeg. „De koningin van Engeland heeft meer dan eens haar grootheid van ziel bewezen," schreef Hugo. „De koningin van Engeland zal den veroordeelde O'Donnel het leven schenken en den eenparigen en innigen dank van de beschaafde wereld aan vaarden." Ook do Fenian Joseph Poole, die den aanbrenger John Kenny vermoordde, is eeagisteren in de ge vangenis van Dublin opgehangen. Oostenr.-Hong.-Monarchio. In den nacht van den 16den December is te Wee- nen de heer Hlubek, officier van politie, op ver- raderlgke wgze vermoord. Genoemde beambte had den vorige:; avond eene werklieden-vergadering be zocht, ten einde aldaar wanordelijkheden'te voor komen. Deze vergadering, hoewel levendig als altgd, was zonder stoornis afgeloopen. Van deze vergade ring naar huis terugkeerende, is de heer Hlubek door een pistoolschot gedood. De dader heeft hem van achteren aangevallen. Het schot is blijkbaar van nabg gelost. Als verdacht van dezen moord is gearresteerd de arbeider Schaffhauser, die in ge noemde vergadering eene rede over het oude en nieuwe proletariaat had gehouden en die met den heer Hlubek de vergadering had verlaten. Behalve Schaffhanser zijn als verdachten gearresteerd de bekende socialistische agitatoren Till, vader en zoon, en Oudra. Het hoofd der politie te Weenen heeft eene belooning van 1000 gulden uitgeloofd voor inlichtingen, die tot het vinden van den dader lei den zullen. Eeypte. Volgens te Cairo ontvangen bericht komen nieuwe toevoeren van levensmiddelen in Soeakim uit de naburige streken. Het zou dus hieruit blgken dat de insluiting dier plaats minder streng is dan vroeger. De verkoopers dier levensmiddelen verzekeren dat de bergstammen verstrooid zijn en hun opperhoofd gedood is. Men zegt dat eene om wenteling tegen den Mahdi in Darfoer is uit gebroken. Xelegramtnen. LONDEN, 19 December. De geruchten, vol gens welke lord Derby zijn vertrek uit de stad zou uitstellen, zijn ongegrond. De minister vertrekt nog heden naar zgn landgoed bij Knowsley. Naar beweerd wordt, is door lord Derby aan de Transvaalsche afgevaardigden eene uit- noodiging gezonden om Knowsley te bezoeken. LONDEN, 20 December. De „Times" spreekt de geruchten dat de regeering heeft besloten tot TOrmeerdering der Engelsche krijgsmacht in Egypte, stellig tegen. Het voornemen daartoe heeft nooit bestaan. LONDEN, 20 December. (4.) De Spaansche maiU boot „St.-AugustiD," vau Manilla naar Liverpool, is Zondag in de baai vau Biscaye verbrand. De bemanning en de passagiers, 80 in getal, zetten vier booten uit; een daarvan keerde terug naar het stoomschip, waarop nog 30 personen waren geblevenvan eene tweede is niets gehoord, en de beide andere werden opgenomen door voorbggaande schepen. Een dezer schepen, met 14 man der equipage van de „St-Augustin" aan boord, kwam heden te Dartmouth; men onderstelt dat 50 personen zijn omgekomen. BATAVIA, 20 December. (.4.) In de alhier ge houden gouvernements-veiling hebben ca. 10,000 pic. Preanger dooréén 46'/, en ca. 15,000 pic Malang dooréén f 353/, per pic. opgebracht. leiden, 20 December, De verwachting voor morgen is: westelgke wind betrokken weer, regen. Tweede Kamer. - Bg het algemeen debat over het hoofdstuk Waterstaat heeft do minister heden verdedigd het toepassen van eene verstan dige bezuiniging, een beleidvol remmen. Hg ver klaarde zich tegen het zeevaartkundig staatsonder wijs, wel vóór staatssteun dienaangaande aan par ticulieren. Het algemeen debat is gesloten. Morgen voortzetting. Bg de Kamer is ingekomen een wetsontwerp tot wgziging der begrooting van het fonds, voort spruitende uit de koopprgzen der domeinen voor 1882. Uit het zuiden van ons land komen nog steeds treurige berichten omtrent den hoogen stand van het water. Vele uiterwaarden en weilanden staan blank en eenige laag gelegen steenfabrieken zgn geheel door het water ingesloten. Zoo meldt men o. a. uit Oosterbeek dat de gemeenschap met de Betuwe spoedig zal ophouden, daar de weg onderlangs naar Doorenweerd, dreigt onder te loopen, en dan niet anders kan geschieden dan over Arnhem. Gistermiddag had de reeds bejaarde vrouw P. K. te Sassenheim het ongeluk, met do tra waarop zij stond te werken, om te vallen. Ee gebroken schouder en gekwetst hoofd werd zij °P genomen.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2