LEIDSCH DAGBLAD. Avond - editie. Premie LEIDSCH DAGBLAD. Gewijde Poëzie J. J. L. TEN" KATE, W. 7316. Vrijdag 221 December» A0. '1883. a PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maandenLlCi. tfraoco per post.1.40. iCsooderiyke Nommers.6.05. Deie Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven- PBIJ8 DEB ADVERTENTIES Tan 16 regeli 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grooiers letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Om aan veler verlangen te voldoen, heeft onze UitgO'-er, met het oog op het Kerstfeest, opnienw van den eerste onzer dichters een bnndel zangen saamgolezen, die binnenkort ter aflevering gereed is en oDder den titel: VAK aan onze lezers op de gewone conditiën wordt aan geboden. Vrijdag-avond 21 December wordt de bon io ons blad geplaatst, waarop tegen betaling van 50 Cents Zaterdag a. s. het werk kan worden afgehaald. Toezending naar buiten tegen inzending van den bon en bijbetaling van 6ö Cents. Zij die zich met 1 «Januari op het Leidsch Dagblad abonneeren, hebben mede het reoht dit werk te ontbieden en ontvangen de nog in deze maan l verschijnende nummers gratis. Abonnementen worden dagelijks aangenomen, LEIDEN, 30 December. Het inwendige van den schouwburg leverde gisteravond een sterk contrast op met dat van Maandag. Waren toen de plaatsen alle bezet, thans waren er nog in menigte beschikbaar, zoodat de zaal een betreurenswaardig gezicht opleverde. Opgevoerd werd „Le Songe d'une nuit d'été", fie zoo gunstig bekende Fransche opéra-comique van de heeren De Rosier en De Leuven (muziek van Ambroise Thomas), - en de weinigen die er geweest zgn, waren er zeker met genoegen. De hoofdpartijen bevonden zich in handen van de dames D'Ervilly (Elisabeth), Danglade (Olivia) en der heerea Selrack (Shakespeare), Desgoria (Falistaff) en Guernoy (lord Latimer). Vooral vervulde mej. D'Ervilly als Elisabeth, koningin van Engeland, uitstekend hare rol. De heer Selrack werd als de dichter Shakespeare zeer toegejuicht en de verschijning van Falistaff verwekte niet in 't minst in de laatste acte eene algemeene opgewektheid. Aan het slot van elke acte werden de vier hoofdpersonen dan ook voor het voetlicht teruggeroepen. In 't kort, de opvoering in haar geheel was zoodanig dat de heer Van Ham me wel op wat meer belangstelling had mogen aanspraak maken. Het heden verschenen nummer van „Letter nieuws" bevat onder meer een goed gelijkend portret van prof. P. J. Voth alhier, met bijschrift van dr. H. C. Rogge. Hedenmiddag ontvingen we per Nefierland- sche mail, via Marseille, eerst de Indische bladen van 15 en 16 November, en later in den namiddag per Engelsche mail, via Brindisi, die van den 8sten tot den 14den. Gedurende de eerste helft der maand Nov. zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke wegens onbekendheid der geadres seerden niet besteld konden worden: G. Verbij, Alfen; Vogel Zonen, H. Hofstra, M. J. Kok (2 stuks), J. Walenkamp, wed. J. Van Elten. AmsterdamJ. J. Geeve, Sloterdijk bij Am sterdam wed. Blankenstein, Amsterdammej. Siljee, De Vries, mej. E. Schippers, 's-Gravenhage; J. Spoor, Groningen; W. Kolders, Haarlemmermeer; C. Kuik, Overschie; Eekhont, Rotterdam; D. M. Van Leeuwen (ouders), Sluis; Voorhuis, Veenhui- zen. - Briefkaarten: H. Teeuwon, J. Langendijk, Amsterdam; Hildebrand, Sassenheim. Door de jaarvergadering van 1883 van het Nederlandsch Bijbelgenootschap is besloten„iemand van goeden aanleg en van Christeljjke overtuiging aan de Leidsche academie te doen vormen tot doctor in de taal- en letterkunde van deö Oost-Indischen Archipel, om hem daarna raar Indië te zenden en voor het werk der Bijbelvertaling en hetgeen daar mede in verband staat van zijne diensten gebruik te maken." Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij de heeren J. J. Van Toorenenbergen. voorzitter, od J. Van LeeuweD, secretaris. Als een nieuwtje, dat „het zelf heeft ver nomen", deelt het Vad. van heden mede dat. het standbeeld van Van der Werff alhier (eigenlijk Monument voor Leidens Ontzet) op den 26sten Mei zal worden onthuld. Dit bericht is zoo spik splinternieuw dat men het reeds verschenen zomer in on8 blad heeft kannen lezen, met vermelding tevens waarom die datum is gekozen. Toen namelijk begon vóór 310 jaren het tweede, groote beleg. Door de geneeskundige staatscommissie zijn bevorderd tot arts de heeren B. H. Sfcephan, doc torandus, L. P. Van den Berg en D. J. Hillenga, candidaat-artsen. Toegelaten werden voor het lste gedeelte de heeren J. A. L. Coenen, L. C. M. Goossens, doctorandi, en A. J. H. Van der Vegt, candidaat-arts. Met het stoomschip „Zeeland" zal op den 24sten December a. s., des morgens te 9 uren, eene brievenmaal worden verzonden uit Rotterdam naar Atjeh, Padang en Batavia. Door bet bestuur van den Binnenpolder onfic-r Zwammerdam, is in plaats van J. Van Veen, op diens verzoek eervol ontslagen, tot watermolenaar aangesteld Jacob Hoogendoom, wonende te Boskoop. De minister van financiën maakt bekend dat bij hem ontvangen is een aan het postkantoor te Boskoop ingesohreven postwissel groot f 14, door een onbekende wegens den lande verschuldigde gelden ingezonden. De leden van de Eerste Kamer zijn ter ver gadering bijeengeroepen tegen Donderdag den 27sten December a. s., des namiddags te drie uren. Men meldt van gistemamiddag nit Brussel dat de officieren, die het muziekcorps van het reg. grenadiers on jagers vergezellen, daar zijn aange komen en op hun aanvrage te 3 uren door den koning zouden worden ontvangen, om hun dank te betuigen voor de schitterende ontvangst, hun in België ten deel gevallen. De gemeenteraad van Amsterdam heeft giste ren verworpen het voorstel-De Koning, om bij de regeling van de traktementen der leeraren aan het gymnasium ook rekening te honden met de bij dragen, door die leeraren voor het rijks-pensioen te storten. Na eene langdurig geheime zitting kwam daarna het voorstel om namen te geven aan de nienwe straten aan de orde. Verschillende leden hadden bezwaar tegen lange namen van historische personen en wenschten als regel dat de voornaam werd weggelaten. Dienovereenkomstig word met 14 tegen 13 steramen besloten en de voorgestelde Coenraad Van Beaningen6traat enkel Van Beu- niDgenstraat genoemd. Een amendement om Albert Cuypstraat alleen Cuypstraat te noemen werd echter verworpen. Door den Raad zijn o. a. benoemd aan de open bare lagere scholen tot onderwijzers de heeren A. J. Straatman te "Woubrugge en D. Eterman te Sas senheim. De heer J. A. De Bergh komt in een schrijven aan de „Midd. Crt." er tegen op dat hem dekens is gegeven, om ambtenaar of schrijver van de „Pen- krassen" te blijven. Zijn besluit om ontslag te vragen als ambtenaar, tot aanvaarding der hoofdredactie aan do „Amst. Crt.," is geen gevolg van eonige pressie der Regeerihg, noch een uitvloeisel van het in de Tweede Kamer ten zijnen aanzien gesprokene Toen hij onlangs don minister van financiën voor- loopig mededeelde dat hij voornemens was zijn ontslag te vragen, verklaarde de minister dat hij hem nimmer het schrijven zou belet hebben, omdat Z. E. de laatste zou zijn, die in de vrijheid der drukpers ook voor een ambtenaar ©enige belemmering zou breDgen. Het getal „scholen met den Bjjbel", in 1882 375, is tot 395, het getal leerlingen van 60,000 tot 64,350 geklommen. Acht scholen waren 1 Sept. nog in aanbouw. Zuid-Holland heeft de meeste Christ, scholen, 95, Limburg het minimum, 1, met 13 leerlingen. In Zuid-Holland zijn er 17,722 scholieren. Van de bestaande scholen wordon er 171 geBub- sidiëerd door de Vereeniging voor Christelijk Natio naal schoolonderwijs tot een jaarlijksch bedrag van 31,750 en 33 scholen worden gesubsidiëerd door de Veroeniging voor Gereformeerd schoolonderwijs tot een bedrag van f 5900. Voor de leerlingen, die de scholen bezoeken, wordt jaarlijks (berekend tegen ƒ20 per kind) 1,287,000 te zamen gebracht. Volgens de opbrengst in 1882 kan de beloo ning verbonden aan het vacante kantoor der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Hontenisse c. a. op f 2386 gesteld worden, terwijl de kosten van het beheer (waaronder de bezoldiging van een sub-ontvanger te Stoppeldijk) op ongeveer f 400 'sjaars worden geraamd. Krachtens koninklijk besluit van 20 Mei 1869 No. 30 (verzameling No. 79), is genoemd kantoor dus gerangsohikt in de zevende klasse. Hot stoomschip „Prinses Marie" vertrok gisteren van Batavia naar Amsterdamde „Utrecht," van Java naar Rotterdam, passeerde gisteren kaap DeH'Armi. De gewone audiëntie van den minister van binnenlandscho zaken zal Zaterdag a. s. niet plaats hebben. Gemengd Nienvr». Het aantal slachtoffers, die de mis daad van de giftmengster Van der Linden met hun leven moesten boeten, is weer met één vermeer derd. Ook H. Frankhuizen, reeds door vrouw en kind voorgegaan en in het ziekenhuis alhier ver pleegd wordende, is in den afgeloopen nacht na een smartelijk lijden overleden. Zijn lijk is ter inwendige sohouwing insgelijks naar het gebouw der Anatomie op de kleine Ruïne overgebracht. Do ontzettende misdaad, die onze grijze sleutel stad heeft doen opschrikken, grenst schier aan het ongelooflijke. Werd de misdaad van vergiftiging allengs zeldzamer, werd zij nog wel oen enkele maal te baat genomen uit minnenijd of door heb zuchtige of teleurgestelde erfgenamen, - dat een vrouw, uit de geringe volksklasse, dit zware mis drijf als ware het een broodwinning bezigde, zie, dit doet de haren ten berge rijzen. Nog eene andere schaduwzijde levert deze vree- selijke gebeurtenis op, zegt de (nienwe) Haagsche Courant. Gaat er geen requisitoir tegen een brand stichter voorbij of de advocaat-generaal wijt een deel van de oorzaak der brandstichting aan de al te lichtvaardige wijze, waarop brandverzekering wordt gesloten, met allerlei slag van lieden, die verzekerd worden ver boven de waarde hans boe dels, - ook deze vreeselijke gebeurtenis wijst op een. wondeplek bij de nitkeerings-vereenigingen na over lijden. Klinkt de beschuldiging niet afgrijselijk en monsterachtig genoeg, dat er ontaarde ouders wor den gevonden, die, bij ziekte hunner kinderen, zich om dezen minder bekreunen en aan hen minder zorgen besteden, verzot als zij zijn op het lokaaa

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1