aan: te Utrecht 20, aan de Vrije Universiteit te AmBterdam S, to Amsterdam aan de Stads-uoiver- siteit 3, te Groningen 2 en te Leidon 1, te zamen 34, terwijl reeds voor de gewone behoeften een 50-tal onmisbaar is, nog afgezien van den 200 a 300 vacaturen. De Amsterdamsche tentoonstellingscommissie verzoekt ons mede te deelen dat de duplicaten der ingeleverde portretten tot ultimo December aan hun bureel in het Volhspaleis terug te be komen zijn op vertoon der als toegangsbewijs ge diend hebbende photographie. Eet stoomschip „Batavia," van Botterdam naar Java, vertrok 12 December des avonds van Southamptonde „Zuid-Holland," van Java naar Botterdam, vertrok gisteren van Gibraltar. Z. U. heeft benoemd tot notaris binnen het arr. Alkmaar, ter standplaats de gemeente Uitgeest, B. Wieland Los, cand.-notaris te Amsterdam- benoemd tot notaris binnen het arr. Leeuwarden, ter standplaats War ga, gemeemte Idaarderadeel, S. Koopmans, cand.-notaris te Irnsum - den diri- geerenden officier van gezondheid der 2de kl. te Bergen-opZoom, P. F. Ueuleman, op pensioen ge steld en het bedrag van het pensioen bepaald op f 1600 'sjaars; - benoemd tot rechter-plaatsver- vanger in de arrond.-rechtbank te 's-Gravenhage, jhr. mr. J. F. Schuurbeque Boeye, advocaat en pro cureur aldaar- benoemd bij het 3de reg. inf. tot 2den luit. den sergeant A. Bijleveld van het 4de reg.bij het 4de reg. tot 2den luit. de sergeanten H. F. Ch. baron Mulert, van het instructie-bataljon, H. J. Wonnink van het reg. gren. en jagers, en J. H. Van der Hegge Zijnen, van het instr.-bat. Gemengd Nieuwe. Eeeds vroeg in den morgen, om streeks kwart voor zessen, heeft zich in het Galge water een droevig ongeluk voorgedaan. Zekere Van Egmond, van Leiderdorp, voer er met een kleischuit, en waarschijnlijk is hij, door de duisternis misleid, met zijn boom uitgegleden en voorover in het water gevallen. Tevergeefs waren alle moeiten om den man te redden en eerBt om halfacht werd zijn lijk opgedregd. Van Egmond was een weduw naar en laat drie kinderen achter. Toen hedenmorgen omstreeks half- twaalf de tram over de Hoogewoerdebrug reed, Echrikte het paard van een boerenwagen zoo hevig dat het opeens een zijsprong nam naar den water kant. Gelukkig dat het paard nog intijds „de leu ning pakte", anders zou het voor zijn bestuurder misschien minder aangenaam zijn afgeloopen. Het paard bleef op de leuning hangen en toen men het er met vereende kraohten had afgehaald, bleek dat men alleen met den schrik was vrijgekomen. De vrouw van zekeren L. viel gister- avond om negen uren, toen zij een emmer water schepte, in de Uiterstegracht. Door behulp van vier personen werd zij na voel moeite op het droge gebracht. Een met een paard bespannen rijtuig viel hedenmorgen om twaalf uren bij het afrijden der Yischbrug in de Aalmarkt. De koetsier sprong nog juist bijtijds van het voertuig, om voor een nat pak gespaard te blijven. Het paard werd spoedig gered, doch het rijtuig kon eerst later en niet dan na veel moeite op den vasten wal worden gebracht. De beruchte koopman Heystek, op wien kort geleden door het Haagsche pnbliek de lynchwet is toegepast, heeft, nadat hij zeer kort te Nieuwer- Amstel eene schuilplaats had gezocht, zich thans metterwoon te Amsterdam gevestigd in de Boom straat No. 14, op een achterkamer, en weder een handelszaak geopend, op naam van zijne echtgenoote, Lambrechts. De persoon, die onlangs een jong- mensch, dat zijne vrouw beleedigde, een slag met eene parapluie gegeven had en deswege, daar de geslagene na eenigen tijd overleed, ter zake van moedwilligen doodslag gesignaleerd was, iB te Ant werpen, waar hij om beroepsbezigheden vertoefde, in hechtenis genomen. Hij, bevindt zich naar t N. v. d. D. meldt, nu in de celgevangenis te Amsterdam. Onder Ginneken zijn deze week weder 17 zoutsmokkelaars ontdekt, van wie 2 in handen van de kommiezen vielen. De overigen namen de vlucht met achterlating van 660 kilogram zout. Volgens telegram uitNieuw-York kan er tusschen 15 en 17 dezer stormweder ver wacht worden op de Engelsche en Noorsche kusten met veel regen en de wind van zuid tot west loopend. Twee andere stormen zijn later na korte tnsschenpoozing ook nog te verwachten. Aangaande den gewoed hebbenden storm zijn o. m. nog de volgende berichten inge komen Omtrent het te Scheveningen gestrande schip verneemt men nog het volgende: Men vermoedt dat het van IerEche afkomst is. Op de pakken dynamiet staat: „opladen naar Coin." De dynamiet is afkomstig van eene fabriek nabij Keulen. Naar alle gedachten heeft de bemanning het schip ver laten. Plunje van het scheepsvolk was niet meer aanwezig, evenmin oen vlag of wimpel. - Door het beleidvol optreden van den commissaris van politie, do heer Furnée, is veel gevaar voorkomen. Daar dynamiet heel veel gelijkenis heeft met z. g. choco ladeborstplaat, dachten de bewoners van het dorp, die bij eene stranding er meestal op nit zijn om hetgeen aanspoelt machtig te worden, dat zij met zoodanig suikerwerk te doen hadden en liepen er in alle richtingen mede weg. De persoon die den commissaris het bericht van de stranding kwam mededeelen, kwam voor de deur van dien ambtenaar met een enorm stuk van deze gevaarlijke 6tof. - Voorts heeft de politie dadelijk naar alle kustplaat sen getelegrapheerd dat dergelijke lading drijvende was, terwijl de hoofden van scholen aangezocht zijn om de onder hunne leiding geplaatste kinderen te waarschuwen ingeval deze hier en daar stukkon dynamiet mochten vinden. De burgemeester der residentie, de proc.-generaal Van den Bergh, de kolonel der genie Cromhont en de kapitein der artillerie Alma waren gisteren op het strand aan wezig. De burgemeester is met don minister van oorlog in overleg getreden hoe verder te handelen. - Voor- loopig is al het aangespoelde op het strand bijeen gegaard en onder bewaking gesteld van politie en militairen. Tal van menschen maakten gisteren een uitstapje naar Scheveningen om de schade in oogenschouw te nemen, die de hevige storm op de kust en aan de Scheveningsche vloot heeft aangericht. Een groot gedeelte van den duinvoet werd weggenomen en om op het strand te komen, dient men een sprong van 2 a 3 meters in de laagte te doen. Wat de vloot betreft, vier a zes schuiten zullen wel geheel on bruikbaar zjjn en vele andere kregen belangrijke averij. Deze schade drukt de betrokken reeders te meer, omdat de assurantie in deze niets vergoedt. Te Katwijk aan Zee is gestrand de Belgische vischsloep „Bemi", schipper Peboijsere, van Oefende, met verlies van roer, zeilen en is lek. De beman ning, bestaande uit 6 man, is gered en werd door de zorg van den burgemeester van het noodige voorzien. De schipbreukelingen zijn weer naar Ostende vertrokken. Gisternamiddag is het schip bij op komenden vloed verbrijzeld. Door den hoogen watervloed is het strand er op eenige plaatsen afgenomen. Eenige bommen bekwa men belangrijke schade. Het dak van de in aanbouw zijnde villa's op het duin nabij het groot badhuis werd gedeeltelijk afgeslagen. Hedennacht zijn aldaar nog twee booten voor den wal geweest, welke vuurpijlen aflieten. De redding boot werd op het strand gebracht, doch vertrok niet, daar men, in de duisternis, geene verdere tee kenen meer zag. Van het huis van den geneesheer te Zoetermeer is een schoorsteen afgewaaid. Uit Katerveer wordt gemeld dat de veerweg Geldersche zijde, alsmede alle uiterwaarden en steen fabrieken zijn ondergeloopen. In den Holtenbroe- kerdijk zijn twee doorbraken gevallen, waardoor de buurtschap Dieze is ondergeloopen. Gelakkig werden al de in het water geraakte personen gered. Te Terschelling is gestrand de Noorsche schoener „Comeet," kapt. Lange. Het volk werd gered door een viBCbsohuit. Bij Vlieland is gebleven de „Herman De Euiter." De bemanning kon zich ten deele - 8 man met haar eigen boot redden. De reddingboot kwam in zee en bracht de overige - 6 man - behouden aan wal. Een TeBselsche loodskotter bracht te Nieuwediep de bemanning aan van het op zee verlaten Oos- tenrijksch schip „Balthasar." Twee man der equi page waren omgekomen. - Schipper Klaas Daalder, van Oost, op Tessel, is jammerlijk om het leven gekomen. Zijne schuit dreef het onderst boven in zee. Hij laat eene weduwe met 3 kinderen onver zorgd na. Het te Maassluis binnengekomen stoomschip „Ned- ford" had een wrak op sleeptouw, zonder dat men nog ietB weet van naam of nationaliteit. Het tjalkschip „Hendrika", schipper E. De Vries, met steen en kolen, van Botterdam naar Gronin gen, bestemd, is onder Marken gezonken. Do equi page, bestaande uit man, vrouw en zes kinderen, begaf aich in de sloep en werd, meer dood dan levend, uit haar benarde positie gered, door de Zuiderzee-Stoombootmaat8ch.-boot „Leeuwarden", te Harlingen a ngebracht. Al de buitenpolders om Dordrecht en daaronder ook de Nieuwe Stadspolder zijn door den hoogen vloed onder water gezet. In den Ouden Stadspol der, waar door de aannemers van den spoorweg naar Gorkum, ten behoeve eener coupure in de kade, een ringdijk daarachter was gemaakt, is deze doorgebroken. Ten gevolge daarvan is de directie- keet, welke in de onmiddellijke nabijheid stond, ingestort en verder door het water uit elkander geslagen. Eone menigte poldergasten, welke in eene andere aldaar aanwezige keet bijeen waren, moes ten, met achterlating van alles, eene veilige wijk plaats op den dijk of de kade zoeken, waarin zij slechts met moeite slaagden. Ten gevolge dezer doorbraak staan nu de spoorwerken door dien polder voor het oogenblik stil. Drie schipbreukelingen, de tweede stuurman, de kok en do timmerman van een bij Kallantsoog ge strande Noordsche brik zijn zwaar gekneusd in het Marine-hospitaal te Nieuwediep gebracht. Do be manning heeft zich met eigen sloep gered en had in drie dagon geen voedsel gehad. Het schip is verloren. Volgens een particulior telegram is het stoom schip „Auk", komende van Liverpool naar Botter dam, onderweg in brand geraakt en daarna op den Hinder gestrand; bet schip is totaal weg. Twee lijken van opvarenden zijn te Hellevoet aangespoeld. Vroeger heette dit Bchip „Astraloger". Men vond nog drie lijken, welke aan de tuigage waren vast gebonden. Ook in de nabijheid van Zwartsluis zijn veel ongelukken gebeurd. Onder Schokland zjjn minstens drie schepen vergaan. Schipper Terp6tra, diens vrouw en twee kinderen zijn door den schipper Harm Kistjes aangebracht hun schip is weg. De beide andere heschen de noodvlaggen. Van een dier beide zijn nog twee menschen in de boot gezien, daarna was alles weg. Bij de Noorde is een lijk drijvende gezien. Van de Vollenboofsche visschers- vloot worden nog achttien vaartuigen vermist. De politie te Scheveningen nam gister namiddag in een der achterbuurten een paar dynamietpa- tronen in beslager wordt in alle wijken steng gesurveilleerd. Beeds zijn aan het strand geborgen naar gissing 40 duizend kilo buskruit en 500 kilo dynamiet. Volgens getuigenis van zeelui is het een afgeleefd vaartuig en het wekt zeker groote verwondering, dat „men" zulk een kostbare lading met een der gelijk schip liet vervoeren. Niet alleen te Scheveningen, ook verder langs de kust zijn tallooze vaten en kistjes aangespoeld. Onder Wassenaar zijn er reeds 400 geborgen. Enkele Scheveningers, meenende dat het „sui kergoed" was, kon men op stukken dynamiet zien „zuigen." Langs het strand tusschen Scheveningen cn Katwijk worden nog steeds kruitvaten en dynamiet- patronen gevonden, die door de vinders aan het commissariaat van politie worden aangebracht. Gisteravond laat werd o. a. een groote metalen bus vol dynamiet door de Scheveningsche politie weggehaald. Een wachtmeester van de artillerie bracht heden in den vroegen morgen 300 dyna- mietpatronen aan, terwijl eenigen tijd later door burgers 200 werden gedeponeerd. - Een gedeelte berust op het politiebureel, terwijl het meerendeel onder bewaking is gesteld bij den artilleriepost aan het strand. De personen die met het dynamiet in aanraking kwamen, klaagden allen over zware hoofdpijn. - Omtrent naam on nationaliteit van het verongelukte schip blijkt intusschen nog niets be kend te zjjn. Bij Loosduinen zou een verlaten schip zijn ge strand. De equipage is vermoedelijk omgekomen. Te Egmond aan Zee is aangespoeld een naam bord, waarop in gele letters „Alona", en een stok greenen mast, ongeveer 9 voet lang onder dek- Een groot stoomschip is op Spiekeroog gestrand bijzonderheden ontbreken. De veerman van St.-Philipsland, zijn zoon on een passagier zijn verdronken. De storm heeft ook hevig in Engeland gewoed. Het meteorologisch bureel had een orkaan uit het N.-W. voorspeld, zoodat vele visschersschepen ge lukkig thuis bleven. In Londen was de wind het hevigst tusschen middernacht en drie uren. Ta van schoorsteenen, daken en boomen werden ver nield.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2