N\ 7310, Vrijdag 14- December. A0. 1883. Avoi iti-eciitie. LEIDSOH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Yoor Leiden per 3 maanden1-10. Krancv per post1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. FBIJS DEE ADVERTENTIE!!: Tan 1G regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$» Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseer ren ballen de stad wordt ƒ0.10 berekend. LEII)K%, 13 December. Bij den gemeenteraad alhier is ingekomen een verzoek van den hoer D. Smit en een van don heer A. Degon, ter bekoming in eigendom van een stuk grond aan de Koolgracht, terwijl eerst genoemde onder het te dempen gedeelte een duiker wenscht te leggen. B. gd Ws., zoomede de commissie van fabricage, adviseren gunstig op beide ver zoeken en stellen voor: aan den heer D. Smit 30 centiaren, aan den heer A. Degon 18 centiaren in eigendom af te staan, beiden tegen betaling van 50 cents per centiare en vergoeding van de kosten van overdracht. Omtrent een verzoek van M. J. Spaargaren om een vischhnisje te mogen plaatsen op de Yischmarkt, aan eeo der zijden van de fontein, zijn beide col leges eebter van oordeel dat dit niet moet worden toegestaan, op grond dat het plaatsen van derge lijke huisjes niet strekt tot bevordering van de openbare reinheid of tot sieraad, terwijl op markt dagen de ruimte op de Zeevisch- of Warmoes- markt niet gedoogt aldaar dergelijke verkoophuisjes te bonden. Op het adres van den heer J. A. Frank om opnieuw voor den tijd van vijf jaar den kelder van het huis bewoond door den concierge aan het Raadhuis in hnur te krijgen, bestaan geen be zwaren, zoodat wordt voorgesteld dien met ingang van 1 Maart 1884 togen f 50 per jaar in gebruik te geven. Aan de eigenaars on huurders van huizen op het Plantsoen, die aan den Raad een adres hebben iogediend om terug te komen op hot besluit om de brug aan het Levendaal bij de Kraaierstraat oiet te verlagen, wordt in bedenking gegeven hun verzoek te herhalen bij de behandeling der gemeente- grooting voor 1885. Door den heer W. F. Kinsman, O.-L ambtenaar, die don 23sten November zijne zoven kinderen naar do meisjesschool lste kl., jongensschool 2de kl. en de bewaarschool tot Nut van 't Algemeen zood, is verzocht om restitutio van betaald school- in het geheel f 28.50. B. en Ws. geven in overweging eene restitutie te verleenen van f 9.50, ilzoo over de maand October. Ten gevolge van bekomen stormschade aan het leiendak en twee schoorsteenon van het Raadhuis, ihmede aan daken van eenige openbare lagere algebouwen, wordt door de commissie van fabricage bericht dat tot herstelling dier schade gevorderd wordt: voor het Raaduis f 235 en voor fo schoolgebouwen 250. Vermits deze nitgaven Jiet uit de betrekkelijke posten der begrooting ïonnon worden bestredeD, stellen B. en Ws. den Raad voor de begrooting voor het loopende jaar Qet die sommen te verhoogen, terwijl zij den Raad vaststelling aanbieden een staat tot verhooging T*u de posten „Kosten van onderhoud enz. van het Raadhuis" met f 235 en „kosten tot instandhou- tog van schoollokalen en onderwijzerawoningen"' aet 175, door afschrijving van den post voor ^voorziene uitgaven en een suppletoiren staat bekkende tot verhooging der begrooting in ont- 'aDg8t, vergoeding van het Rijk in de kosten van lager onderwijs met f 75, zijnde 30 pet. der l(>0r de schoolgebouwen te doeue uitgaven. Ter vervulling van de vacaturen, welke op 31 toember door de periodieke aftreding van de ^ren mr. J. S. D. Van Doom, dr. C. J. Van ^twich en H. C. Jnta en door het bedanken van 1 T. Romeyn zullen ontstaan, worden aanbevolen e volgende heerenlo. mr. J. S. D. Van Doorn 3 jhr. C. C. Van der Wijck2o. dr. C. J. Van etwich en mr. N. K. F. Land; 3o. H. C. Juta en dr. E. F. Vau Dissel4o. dr. A. W. Kroon en dr. A. E. J. Holwerda. Deze voordracht betreft de plaatselijke schoolcommissie. Als lid van de commissie der Bowaarscholeu, waarin door het bedanken van den heer P. I. De Fremery eene vacature is ontstaan, wordt het volgende dubbeltal voorgesteld de heeren H. J. Bool en H. C. Hartevelt. De heer D. J. M. Do Hondt, onderwijzer alhier, is heden te 's-Hage geslaafd voor de akte aardrijkskunde, middelbaar onderwijs. Van het getal studenten aan de rijks-universi teit alhier, dat thans 740 bedraagt, zijn 486 corps loden en 254 met-corpsleden. In het afgeloopen academiejaar hadden de volgende promotion plaats in de godgeleerdheid 1, in de rechtswetenschap 45, in do staatswetenschap 5, in de geneeskunde 17, in de wis- en natuurkunde 2, in de scheikunde 1, in de klassieke letteren 3, totaal 74. Op Zondag a. a. gedenkt de oud-hoogleeraar G. J. Loncq den dag, waarop hij vóór 50 jaar te Leiden promoveerde tot doctor in de geneeskuude. Hij aan vaardde zijn professoraat te Utrecht in 1840 eu was in die betrekking werkzaam tot aan de vacantia van 1881, toen hij zijn 70ste jaar had bereikt. Met jeugdigen ijver voor zijn vak bezield, geniet hij in hooge mate de waardeering zijner ambtgenooten en medeburgers. Op 65-jarigen leeftijd is te 's-Hage overleden de heer W. F. Peltzer, gemachtigde van mevr. de Groothertogin van Saksen-Weimar, oud-thesaurier van wijlen koning Willem II en Prins Hendrik der Nederlanden, ridder der orde van den Witten-Valk van SakaeD. De overledene genoot in zjjne betrek king het volste vertrouwen der vorstelijke personen en stond ia hooge achting bij de vorstelijke familie. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter algemeene kennis dat de bovenzalen van hot Koninklijk Kabinet van Schilderijen (Mauritshuis) te 'B-Gravenhage tot en mot 20 Dec. a. s. voor het publiek moeten gesloten blijven. Bedankt is voor de benoeming tot onderwij zeres te Laag-Soeren door mej. G. M. Eggiük te Haarlemmermeer. De bronzen medaille voor 12-jarigen trouwen dienst Ï6 te Delft uitgereikt aan den fourier H. Hey- mans van hot lste bat. 4de rog. inf. aldaar in garnizoen. Door de geneeskundige staatscommissie zijn bevorderd tot arts de heer J. Van Praag, docto randus, en de heeren H. Idzerda en P. Yersteegh, candiaaat-artsen. Toegelaten tot het lste gedeelte werden de heeren N. P. Van SpaDje, doctorandus, en J. Do Haan, candidaat-arts. Bij de gisteren te Utrecht gehouden ver pachting der restauraties vau de Ned. Rijnspoor weg-Maatschappij warea de hoogste inschrijvers voorAmsterdam A. J. Deerenberg voor f 6800 voor Arnhem H. Van Goethem 13,699voor Utrecht D. Buyen v. Weelderen 16,572; voor Harmeien W. Van Jaarsveld 400voor Zevenaar P. Brudor 2360; voor Alfen C. Toor 8150; voor Ede D. Buyen v. Weelderen f 1097. - Voor Amsterdam, Rotterdam, Utrecht en Arnhem ge zamenlijk werd ingeschreven door den heer W. v. d. Haer voor 48,427. Het stoomschip „Conrad", van Batavia naar Amsterdam, passeerde gisteren Kaap St.-Vincent; de „Madura", van Amsterdam naar Batavia, vertrok Dinsdag van Southampton; de „Prinses Wilhelmina", van Amsterdam naar Batavia, vertrok gisteren van Marseille; de „Utrecht", van Java naar Rotterdam, arriveerde gisteren te Suez. Z. M. heeft benoemd tot l6ten luitenant b.j de dd. schutterij te Leiden den 2den luitenant F. H. A. Driessen, en tot 2den luitenant den sergeant j J. M. Helling- jhr. C. Hartsen eervol ontheven van i zijne fa .ctio ais voorzitter van de internat! nale jury vo »r de toekenning dor bekroningen op de internationale koloniale en uit voerhandeltentoo: stel ling te Amsterdam, onder du;.kbetuiging voor als zoodanig door hem bewezen diensten. Tweede Kunstbeschouwing. Waarschijnlijk weerhield bet ruwe weder olen keunis te maken met den Aioud der portefeuille door don weleerwaarden heer Van Griethnyscn te Rotterdam welwillend ter bezichtiging afgei aan. Jammer genoeg, daar er vooral van deltalia&v-ich© schilders veel te genieten viel. Do Italianen zijn steeds teikenaars bij uitn -aiendheid en meestal goede coloristen, al vallen e heldere kleuren bij het eerste gezicht eeo Holla, dach oog wat vre emd. Rontiui's plagend knaapje trok mij bijzonder aan door den stillen toon, de z hie, gebroken kleuren en het alieriiefste vrouwefi.uurtje. Een fraaie tegen hanger voor Gamba's afgewerkt, warm gek urd vrouwekopje gaf Conconi's bleeke schoone, breed en met weioig kleur op bet papier gezet. Mochten deze etherische kopjes een heiroelyk verlangen wek ken naar het klissieke land der schoonheid, met krachtige, f •rsche toetsen en iegelijk coloriet n akte de schilder Da Fosco Trice u opmerkzaam dat er in Italië ook mensehen rondwandelen die men, op het gezicht af, 's avonds langs een eenzamen weg liefst niet zou ontmoeten. Vermoedelijk zullen er onder het „poppenkast-publiek" wel vriendelijker tronies te vinden zijn dan do schilder hier to zien gaf. Liefelijkor voorstelling Hood het avondlandi .-hap van den schilder Sala. Onder de teekeningen der Hollandsche meesters waren van Rochnssen „Prins Willem IH op 't Loo", een zeer fraaie teekeniug in kleuren; van Bles een geestig geteekend militair, van Schipperus een ge zichtje op Biervliet, krachtig van toon en goed v eer- gegeven eenvoudige natuur. De „opkomende maan" en een „grenspost" van den schilder of teekenaa Rip, pleitten voor eene dichterlijke opvatting der natuur, bij gansch niet angstvallige penseelbehandeling. Onderscheidene potloodteekeningen van wijlen onzen stadgenoot en bestuurslid van Ars Aenanla Naturae, A. H. Bakker Korff, verrijkte medo -leze fraaie collectie, van welke de bezoekers ongetwijfeld voldaan huiswaarts keerden. a. Geiaengd Nienwa» Om halfeen hedenn ami ddag is een meisje met een wagen met appelen in den Nieuwen Rijn gevallen. Door de hulp van eenige ooggetuigen werd zij spoedig uit het water gered, waarna ze door den heer B., geneesheer, onder behandeling werd genomen. De winkel met het assortiment mode artikelen hoek Piein en Korte Houtstraat te's Hage heeft gisternacht door brand aanzienlijke schade ge leden. Al de spiegelruiten werden verbrijzeld, t rwijl deuren on winkelkasten verbrand zijn. Tijdens het ongeval werd een persoon gearresteerd, die op heeterdaad botrap werd op het wegvoeren van winkelgoederen, zooals zijden stoffen, dameshoeden enz. Gelukkig had bij de ontdekking van den brand de .wind zich nog niet zoo krachtig verheven als ia den loop van den verdoren nacht. De politie te Rotterdam vestigt or de aandacht op dat zich in de Rottestraat No. 2 aldaar gevestigd hebben Johannes Kooyman en zijne huisvrouw Goertruïda Op ton Sieke. Op haar naam wordt gekocht en haar Daam komt ook voor onder brieven op advertentiën, hebbende het schrift alle overeenkomst met dat van Willem Aalbert Van Dolder, die het vorige jaar in de Schoolstraat No. 28 te Rotterdam heeft gehouden het toen berucht ge worden Algemeen Aanwijzingkantoor onder de firma Doesburg Co.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1