IMIIIIIIIIUmi II ■■ISBMB&» aangekomen, bleek dat de brand.niet ontstaan was en dat er zelfs ook geen kans op bestond. De gevolgen van den storm kenmerkten zich hier door op de straten neergekomen dakpannen en het gedeeltelijk vernielen van schoorsteenen. Zelfs nienwe gebouwen leden er onder, b. v. het Gymnasium op de Ruïne, waar zoowel pannen- als zinkbedekking werden losgerukt. De gevel aan de zijde der Raamsteeg leverde door de wankel baarheid der zinken geornamenteerde spits een zeer gevaarlijk pnnt voor de voetgangers op. De kracht van den wind was zoodanig dat tus- schen de Yink en het Haagsche Schouw het water uit den Rijn over den weg spatte. Aan het strand stond de woeste zee tegen de duinen op. Velen maakten van de gelegenheid ge bruik om per stoomtram een kijkje aan Katwijk aan Zee te gaan nemen en zij, die daartoe den moed hadden, zullen zich de moeite niet beklaagd hebben. Moed toch was er voor noodig; want hetjzand ver oorzaakte eene minder aangename aangezichtspijn. De zee stond om twee uren ongeveer het hoogst en met verschrikkelijke kracht werden da golven tegen de dninen opgezweept, het schuim met massa's over en tegen de duinen werpende; het deed er aan een sneeuwstorm denken. Indrukwekkend was de aanblik bij de sluizen daór sloeg zelfs het schuim der golven over het gebouw heen, dat dan ook met eene dikke laag er van bedekt was. Vóór de sluizen zag men geen schuimende golven, maar als 't ware golven van schuim, die voortdurend zich op en neer bewo gen, om dan weer met kracht te breken tegen de duc-dalven. Aan het stationsgebouw alhier kon de zinken bedekking eveneens geen voldoenden weerstand biedenonder aanhoudend geraas werden de zin ken platen op en neer bewogen en het is begrij pelijk dat zij de voorbijgangers angstig naar boven deden zien. Van de stelling rondom het Stadhuis te 's-Hage rukte een plank los, welke eene juist passeerende jongejuffrouw op het hoofd kreeg. Zij werd be wusteloos bij een sigarenhandelaar binnengedragen en van daar per rijtuig huiswaarts gebracht. Nadat het tusschen 4 en 5 uren uit het noord westen begon te stormen met rukwinden en wind- stooten van groote kracht, woei tusschen 6 en 7 uren haast een orkaan. Toch deden ook in den voormiddag [nog zeer stevige windstooten zich gelden, krachtig ge noeg om te Amsterdam een paar schoolgaande kinderen van de straat in de gracht langs de Oude Scban6 te waaien, waaruit de kleinen gelukkig werden gered. Ook in de Lijnbaangracht bij de Gieterstraat geraakte een knaapje van den wal af en werd door eenige polderwerkers op het droge gebracht. Van een perceel in de Marnixstraat woei het halve dak weg en de spiegelruit van den winkel hoek Hemony- en Govert-Flinkstraat sloeg aan stukken, ie het Oosterdok werden eenige schepen losgeslagen. Aan de Heerengracht bij de Mniderstraat viel voor een gedeelte het bovenstuk van een voorgevel op straat, zonder iemand te kwetsen. Op het Lange Bleekerspad woei een schutting omver op een acht jarig meisje, dat dientengevolge in hoogsbedenke- lijken toestand naar het Buiten-Gasthuis moest worden vervoerd. Alle weilanden en gronden langs den Schinkel en den Amstelveensehen weg zijn ge heel overstroomd. Van het Vondelpark tot Amstel veen is het rechts van den dijk één zee. Het water wordt zoo opgezweept dat het ook daar over den weg vliegt. Een heer die met zijn kind tegen een boom gewaaid was, kon niet zonder hulp van anderen Yrijkomen. In den afgeloopen nacht is in de nabijheid van Terschelling een schip met hout gestrand, door de equipage reeds verlaten. Het is totaal verbrijzeld. Uit Rotterdam seint men ons dat bij westen wind en hoogen vloed, te één uur de halve stad overstroomd was. De Blaak, de Geldersche kade, de Wijnhaven, de Leuvehaven, de Boompjes, het Steiger, het Westnieuwland, de Nieuwe Haven waren een voet hoog overstroomd. De peilschaal vrees te drie uren ruim 3.35 M. boven Rotterdamseh peil aan. Het verkeer was overal gestremd en te voet geheel onmogelijk. De rijtuigen gingen tot hunne assen door het water. De tramdienst was gedeelte lijk gestoord. Sedert 1775 is het water slechts eenmaal, in 1825, er zoo hoog geweest. Een door den veldwachter Bremor, van Haarlemmermeer, opgebrachte bedelaar, die opgaf to booten Jan Do Graaf, van Lisse, is goblckon waaaa— oen valschen naam te hebben opgegeven. Hij heet Jeroen Hogestein, wonende te Heemstede, en heeft reeds 9 maanden gevangenisstraf ondergaan. i. Kerkvliet, van Haarlemmermeer, is door het gerechtshof te Amsterdam in zake dief stal van eenden veroordeeld tot veertien dagen cehtraf. Zjjn zoon werd vrijgesproken. De opbrengst van hetpersonenver- voer der Noord-Zuid-Hollandsche Stoomtramweg- Maatschappij bedroeg in de maand November f 4247.18, zijnde 5.06 per dagkilometer. In de vorige week hebben zichde volgende gevallen van pokken voorgedaan: Nieuw- Beierland 10, Oad-Beierland 32 (10 sterfgevallen.) Hekelingen 3, Leiden 4, Rotterdam 1, terwijl te Katwijk aan Zee een eerste geval is voorgekomen. Gisternacht tegen half drie beeft te Amsterdam op den O. Z. Kolk eene vechtpartij tusschen eenige koopvaardijmatrozen plaats gehad, waarbij een hunner twee zijner kameraden met een mes eenige verwondingen aan hoofd en hals toe bracht. De dader werd in arrest genomen, terwijl de verwonden naar het gasthuis werden geleid. - De soldaat van het 7de regiment infanterie, die eenige dagen geleden zijn garnizoen aldaar met medeneming van een bankbiljet van 100 had verlaten, hetwelk hem ter wisseling was toever trouwd, is weer uit eigen beweging in de kazerne teruggekeerd. - Zaterdag-avond had een zevenjarig meisje, in de Leoiersdwarsstraat, aan wie de zorg voor vier kleine kinderen was toevertrouwd, het ongeluk in brand te geraken, waardoor zij zoodanig gewond werd dat hare opneming in het gasthuis noodzakelijk was. Zondag-ochtend is zij aldaar overleden. - In de Jacob-VanCampenstraat heeft een man zijn vrouw al twistende den pols afge sneden. Een meisje van dertien jaar, Elisa Rorive, wonende te Quaregnon, liep tusschen twee stilstaande treinen door om zoo bij haar vader te komen. Juist toen zij er tusschen was, reed een der treinen een eindje achteruit, met het gevolg dat het hoofd van Elisa Rorive geheel saamgeperst werd. De vader zag het ongeluk dat zijn kind overkwam, doch hij kon niets tot haar hulp doen. Spoedig gaf het meisje den geest. Haar dood is voor de zeer behoeftige ouders een groote slag, omdat zij als het oudste van de zeven kinderen wekelijks eenig geld thuisbracht. Voor de woning van den overleden rijken koopman Guskie te Moskou waren gistervoor middag verscheidene behoeftige personen bijeenge komen, om geld in ontvangst te nemen, hun door den overledene nagelaten. Bij de nitdeeling ontstond znlk een gedrang, dat verscheidene personen gedood en vier zwaar gekwetst werden. BUITENLAND. U'ï-rsnlri-'jlt. De Kamer van Afgevaardigden heeft gisteren, zonder incident noch wijziging, de verschillende hoofdstukken der begrooting voor oorlog aange nomen. Te Lyon werd gisteren voor het hof van assises het proces tegen Cyvoet behandeld. De be schuldigde verdedigde zich zeer krachtig en ont kende to Lyon te zijn geweest op het oogenblik der ontploffing. De eigenaar en de kellner van den restaurant Bellecour verklaren niettemin in Cyvoet den persoon te herkennen die zich vóór de ont ploffing in het hotel bevond. Heden voortzetting. Te Lyon heeft verleden Zondag eene ver gadering van een vijfhonderd Bonapartisten plaats gehad, eindigende met de aanneming eener motie, waarbij prins Jéróme verloochend en prins Victor voor de eenige hoop der partij verklaard werd. Grévy zal dezen winter 4 groote bals geven, de twee eerste in Januari, het derde in Februari, het vierde in Maart. I>ultschIa.n<L Het bericht der dagbladen, over bet aanstaand vertrek van den minister van eeredienst Von Gossler en den vleugel-adjudant des keizers, graaf Lehndorf, naar Italië, wordt van allen grond ont bloot genoemd. De „Nordd. Allg. Zeitung" verneemt uit Kon- stantinopel dat aan de Turksche tolbeambten is gelast, oen alle uit Duitschland komende handels waren met een invoerrecht van 8 pet. naar de waardo te belasten. Met betrekking tot de reis van den kroon prins van Dnitschland Daar Rome zegt do „Nordd. Allg. Zeitung" het volgende: „Ongerekend de per soonlijk vriendschappelijke betrekkingen, oischt do internationalo hoffelijkheid dat do kroonprins, m neer hij tweemaal zijn tocht over Italiaansch groi gebied neemt, een bezoek aan den vorst van lts brenge. Het is echter even natuurlijk dat de kroi prins, een8 te Rome aanwezig, ook den Pans I zoeke, als dtn tweeden daór resideerenden sou rein, met wien wij in vrede leven. Vandenandei kant zon men, indien dit laatste bezoek achten» bleef, kunnen gelooven dat tusschen het Duits keizerlijke Huis en den Paus eene verkoeling staat, wat niet het geval is. Beweegredenen v bijzonder staatkundigen aard bestaan noch voor eene, noch voor het andere bezoek." - Prins Von Bismarck heeft aan het nieuwe c werp voor de arbeidersverzekering tegen ongelnü zijne goedkeuring gehecht, zoodat het eerstda: bij den Bondsraad zal worden ingediend. Groot-Britannië. Uit Dnrban wordt gemeld dat het daar nu bi zeker geacht wordt, dat Cetewayo op zijn troo: Ulundi zal hersteld worden. Zelfs loopen er gem ten dat er te Ulundi kazernes zullen worden bouwd en dat voortaan de Britsche commissars Zoeloe-land feitelijk vooreerst de macht in ha» zal hebben. De „Daily News" zou dit de beste lossing achtener behoeft daarom nog geen quse te zijn van annexatiemaar Engelands invloed n zich in Zoeloe-land doen gelden tot er in dat 1 eene regeering is, die behoorlijken waarborg i bestendigheid oplevert. De „London Gazette" bevat het tusschen geland en Spanje op 1 dezer te Madrid onder kend protocol, betreffende de wederzjjdsche hani betrekkingen dier beide landen. Het behelst reeds vroeger medegedeelde bepalingen. Tevens binden beide regeeringen zich, om onmiddellijk os: handelingen aan te knoopen tot het fluiten van definitief handelsverdrag, dat ook de consulaire i ventie en het scheepvaartverdrag zal omvatten Egypte. Het transportschip „Tanta" is te Suez aai komen, nadat te Soeakim een detachement troi van de gendarmerie was aan wal gezet, onder b van den kolonel Sartorius. Er heerscht te Soeakim groote opgewon heid, want men is beducht voor een nachteli aanval van de insurgenten. De Engelsche ka neerboot -Ranger" heeft verscheiden malen i pijlen over de stad geworpen, ten einde dl surgenten te verontrusten. Telegrammen. LONDEN, 11 December. Lady Florence D die zich indertijd door hare bemoeiingen ten beh van Cetewayo bekend maakte, keert weder de Kaap terug. BERLIJN, 11 December. Bjj de uitschri van de prijsvraag voor een geïmproviseerd lazaret door de vereeniging van het Roods te Genève heeft niemand den eersten prijs bel Daarentegen werd het ingezondeH werk vsi Amsterdammer, den heer dr. W. C. G ori, n:- eervolle vermelding bekroond. GRANADA, 11 December. De kroonprit Duitschland is gisteravond hier aangckomon.M vroeg wordt de reis naar Barcelona voortgez LONDEN, 12 December. De afgevaardigd Transvaal hadden gisteren niet de voorgel bijeenkomst met lord Derby. Er is eene moeielijkheid gerezen ten geve' voltrekking van het doodvonnis aan Mampo® de Boeren, ondanks de verzekering door 1) aan generaal Smyth, den vertegenwoordig' den gouverneur der Kaapkolonio, gegev" Mampoer niet zou worden geëxecuteerd vóór I met lord Dertë" had gesproken. De afgevaardigden hebben aan het depsr van koloniën het ontwerp van een tractaat zonden, dat de hoofdquaestie laat ruston trekking heeft op de westelijke grens der Tr» De Internationale Vereeniging voor vr( scheidsrechterlijke uitspraak noodigde Km zijne collega's uit tot een onderhoud over ds vaal-quaestio. Maandag a. s. te honden in het Hotel, Westminster, Londen. WASHINGTON, 12 December. Het Dei rapport van het landbouw-departement doo zien dat er eene vermindering van 13 Pe in vergelijking met het vorige jaar. Dekatt zal ongeveer zes millioen balen bedragen schion daarboven gaan. De maïs-oogst zal volgens de laatste o™ iets boneden do vorige schatting zijn.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2