i\°. 7309. Donderdag 13 December. A°. 1883. Avond-editie. PRIJS DEZER COURANT: Toor Leiden per 3 maanden1.10. Franoc per post1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. Voor de lnteekenaren daarop behooren bij/dit nummer van het Leidsch Dagblad de Nos. 235 tot 242 der Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad. LEIDEN, 12 December. Heden is aan de universiteit alhier de heer H. Van der Haak, geb. te 's-Hage, bevorderd tot doctor in de rechtswetensohap, met academisch proefschrift, get.„Mishandeling". De Hoogduitsche opera, directeur Carl Pflii- ging, vereerde ons gisteravond voor het eerst in dit tooneelseizoen met een bezoek. „Die Hochzeit des Figaro" van Mozart, de wel bekende en geliefde opera, werd voor eene tamelijk goed bezette schouwburgzaal ten gehoor© gebracht. Do heer Behrens, die als „Figaro" zijn Hochzeit vierde, werd zeer toegejuicht en zijne bruid, die als Susanna door mevrouw Charlos-Hirsch werd weer gegeven, mocht ia hetzelfde voorrecht deelen. Werd mej. Betaque, die als Cherubin - eene zeer lieve verschijning tronwens - ten tooneele kwam, reeds met gejuich begroet, zoowel haar zang als haar naïef 6pel deden haar ook bij het einde warme bijvalsbetuigingen inoogsten. De gravin Almaviva (mej. Flor) en haar gemaal (de heer Shaffganz) voldeden mede zeer goed - zoodat men, alles bij elkaar genomeD, veilig mag verwachten dat een tweede bezoek van dit opera gezelschap aan de sleutelstad zeer welkom zal zijn. Te golijker tijd gaf „Leidens Mannenkoor" in de Stadszaal zijne vierde huishoudelijke uitvoering. De introductie was dan ook zeer beperkt. Niette min was de zaal goed bezet. Gezellig zat men er aan tafeltjes te genieten van het schoone programma, dat composities bevatte van Mendelssohn, Rubinstein, Schumann, Van Ant werpen, Nicolaï, Hofmann, Heinze en Reinecke. In elk der nommers getuigde het koor van de eenheid, kracht, studie en toewijding voor de taak, welke het op zich genomen had. Het flinke, dege lijke optreden strekte den leden tot eer en tot aansporing om op hun weg te blijven voortgaan. In de keuze der solisten was men ook zeer ge- lakkig geweest. Wist mej. Gripekoven in de „Minne- claehte" en het „Vensterliedeken" reeds hare hoorders aan zich te boeien, zóó dat haar een fraaie bouquet werd vereerd, met haar partij vaD Thora in de „Hakon Jarl" - welk toonwerk de geheele tweede afdeeling in beslag nam - was dit niet minder het geval. Hear zang was, in één woord, schoon! Na haar, of liever te gelijk mèt haar, dient ge noemd de bariton, de heer J. M. Orelio, onderwijzer aan de Muziekschool te Utrecht. Een zware partij had hij den goheelen avond te vervullen. En hij deed dit met glans, dank zij niet alleen zijn aan genaam, omvangrijk geluid, maar ook zijn warme, diepgevoelde voordracht. Mpt genoegen maakten we met dezen zanger kennisje/oor de toekomst doet hij zeer zeker nog veel meéf beloven. Als „der Dritte im Bunde" trad de heer Withake °p, bij velen een oud en goed bekende tenor-solist, die nu met zijn sympathiek orgaan zich in het klaverblad op zijne plaats toonde. Ook hij droeg e? zeer veel aan toe om dezen avond zoo bij uitstek goed te doen slagen. Dat de genoodigden herhaaldelijk van hunne in genomenheid blijk gaven, behoeft nauwelijks gezegd evenmin dat van hunne erkentelijkheid een groot Veelte den bekwamen directeur, den heer Taylor, toekomt. Hedennamiddag gaf in de Doopsgezinde kerk de heer B. Van der Kaa de aangekondigde orgelbe Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering vpji Zon- en Feestdagen, uitgegeven. speling, welke - wat zeer te betreuren valt - door slechts weinigen werd bijgewoond. Heeft de heer Van der Kaa in het Blinden instituut het gezicht al niet teroggokregen, hij ont ving er toch degelijk onderwijs, - en dat hij zich dit ten nutte maakte is heden opnieuw gebleken. Het programma bevatte een achttal nummers, waar onder drie (Andante D-dur, Anf Weinachten en Fantaisie C-dur) van eigen compositie, welke in het geheel niet van musical© verdiensten ontbloot zijn. In de uitvoering bewees hij ter dege dat ook een blinde een goed organist kan zijn en het is zeker de wensch van velen dat bij eene volgende uitvoering meer ingezetenen zich als belangstel lenden zullen doen kennen. Woensdag den 19den December a. s., des namiddags te twee uren, zal dr. P. L. Muller het hoogleeraarsambt bij de faculteit vau letteren en wijsbegeerte aan de Rijks-universiteit te Leiden aanvaarden met het houden eener redevoering in het groot auditorinm. De 1ste loit. H. A. De Vos is van het 2de bij het 7de reg. inf. overgeplaatst, en de 1ste luit. D. J. Heinsius van het 4de reg. inf. bij het Io- strnctie-Bataljon. In de zitting der Tweede Kamer van heden is op het hoofdstuk Binnenlandsciie Zaken geschrapt f 1500 voor de aanstelling van een hoogleeraar in de philologie te Leiden, f 400 voor traktements verhoging van den boekhouder aan het ziekenhuis en den conservator te Leiden, f 50,000 voor een pharmaceuti8ch laboratorium te Utrecht, f 4000 voor «xtra toelage aan de hoogere burgerschool aldaar eu f 10,000 voor gebouwen ten dienste van de Rijkslandbouwschool. Naar de N. R. C. verneemt, is door den heer P. F. Menieman, dirigeerend offleier van gezond heid der 2de klasse te Bergen-op-Zoom, eene aan klacht wegens laster ingediend tegen de redactie der Middelburgsehe Courant, naar aanleiding van haar bericht over de geneeskundige behandeling van den onlangs aldaar overleden kapitein der infan terie H. C. De Korte. Het stoomschip „Conrad", van Batavia naar Amsterdam, vertrok gisteren van Gibraltar, na eldaar de passagiers van het stoomschip „Koningin Emma" te hebben overgenomen. Men meldt uit Alfen a/d. Rijn dd. 10 Dec.: Heden was het 121/a jaar geleden dat onze burge meester, de heer A. P. Zaalberg, als voorzitter van den Raad werd geïnstalleerd. Om deze aangelegen heid feestelijk te gedenken, was de Raad opzettelijk uit eigen beweging bijeengekomen. Nadat de burge meester door den secretaris plechtstatig was afge haald van zijne woning, werd hem door den wet houder A. Oosthoek, in woorden, door hartelijkheid welsprekend, de hulde des Raads gebracht voor de wijze, waarop hij steeds de belangen der ge meente had voorgestaan en bevorderd. Aan het slot van deze toespraak werd den burgemeester als duurzaam blijk van erkentelijkheid en waardeering een even kostbaar als smaakvol cadeau aangeboden, met den wensch dat hij daarin mocht vinden eene bemoediging na veel maatschappelijken strijd en huiselijk leed. Pas was deze inderdaad aangrijpende plechtigheid, die een diepen indruk maakte op den verrasten burgemeester, afgeloopen, toen deze werd geroepen naar eene andere kamer van het Raadhuis, alwaar hem door den heer Chr. J. Yan Eeghen, burgemeester van Oudshoorn, namens voor malige en tegenwoordige discipelen, met eene keu rige toespraak een fijn bedacht huldeblijk werd aangeboden, o. a. bestaande in eene buste van den minister Thorbecke, op wiens voordracht de heer Zaalberg tot burgemeester van Alfen benoemd was. Buitendien mocht deze zich verheugen in tallooze blijken van sympathie van de zijde der burgerij, PRIJS DER ADTERTENTIEN: 16 regels f 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Groolere letters naar plaatsruimte, Voor het incaista- ren buiten de stad wordt/0.10 berekend. zoodat deze dag wel heeft bewezen dat onze ge meente de werkzaamheid van haren burgemeester vreet op prijs te stellen en een moeilijk openhaar ambt ook zijne heuglijke dagen hebben kan. De heeren De Brnyn Kops, W. K. Van Dedem, Dirks, Gildemeester, Gleichman, De Jong, Yan der Kaay, Kist, T. Mackay, De Meyier, Miran- dolle, Reekers, Rutgers Yan Rozenburg, Tak Yan Poortvliet en Wichers hebben de volgende motie van orde voorgesteld om vóór art. 72 te behandelen bij hoofdstuk IX der Staatsbegrooting voor 1884: De Kamer, van oordeel dat de verbetering van den waterweg van Amsterdan naar Rotterdam niet langer mag worden uitgesteld, wil men de thans bestaande zekerheid niet in de waagschaal stellen, dat daartoe hetzij door de provinciën Noord-Holland en Znid Holland te zamen, hetzij door de provincie Noord-Holland alleen, eene bij drage van drie millioen guldens zal worden gegeven en in de onderhoudskosten jaarlijks twintig duizend guldens zal worden bijgedragen, gaat over tot de orde van den dag. Met 18 tegen 17 stemmen heeft de gemeen teraad van Den Haag gisteren een voorstel van don heer Godon verworpen, om het subsidie aan de Fransche Opera, ten bedrage van f 6000 per jaar, te blijven verleenen. 's Raads besluit om dat subsidie in te trekken blijft dus gehandhaafd. Gisteravond had te Rotterdam de eerste op voering plaats van Fa&ssens nieuw tooneelspel „Hannes." Blijkens het telegraphisch bericht, dat het HbL van deze voorstelling ontviDg, werd het stuk zeer gunstig opgenomen en was 09n talrijk publiek aan wezig. Het eerste bedrijf werd tweemaal terugge roepen, het slot driemaal. De heer Faassen, die door de luide toejuichingen herhaalde malen voor het voetlicht verscheen, ontving een lauwerkrans van het Tooneelverbond. De heeren D. Haspels en J. Haspels speelden voortreffelijk. De heer Faassen en mevrouw Beersmans waren kostelijke typen Grime en spel waren boven allen lof verheven. Mevrouw Egener on mej. Yan Eyken speelden na tuurlijk en met beteekenis, en de heer Le Gras maakte van zijne partij een waardige figunr. De minister van financiën maakt bekend dat het saldo van 's Rijks schatkist op 8 dezer bedroeg bij de Nederl. Bank f 5,308,143.89 en bij de betaal meesters f 4,671,783.035, te zamen f 9,979,926.92s. Het stoomschip „Prinses Wilholmina," van Amsterdam naar Batavia, arriveerde gisteren te Marseille; de „Limburg" arriveerde gisteren van Rotterdam te Batavia. De gewone audiëntie van den minister van binnenlandsche zaken zal Zaterdag a. s. niet plaats hebben. Z. M. heeft met ingang van 1 Jan. a. s. benoemd: tot commies der posterijen van de 2de kl. F. SInninghe, thans commies der 3de kl.tot commieB der postergen van de 3de kl. J. W. Ten Cate en N. J. W. Eichholtz, thans commiezen der posterijen van de 4de kl.tot commies der posterijen van de 4de kl. J. A. Coopmans en H. B. Gras- winckel, thans surnumerairs der posterijen. Gemengd Nleuvra. Zoo'n zware storm a 1 s h e d en n a c h t en vandaag en dan brand - dat kan groote gevol gen hebben! Zoo dacht ook van morgen om half- acht een der inwoners van deze gemeente, die in de Molensteeg uit den schoorsteen van eene bakkerij vonken zag vliegen. In een oogenblik was hij aan het Gereformeerde "Weeshuis, en met niet minder spoed was de spuit voor den dag gehaalder waren nieuwe lauweren in den vorm van een premie voor de weesburgers te verwerven. Op de plaats des onheils LEIDSCH ÈÊkDAGBLAD.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1