LEIDSCH DAGBLAD. N°. 7308. Woensdag 12 December. A0. 1883. Avond-editie. PRIJS DEZER COURANT: Toor Leiden per 8 maanden1.10. Freoc per post1.40. Afronderiyke Nommere.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Tm 10 regeli 1.05. Iedere regel meer 0.1 Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren builen de stad wordt 0.10 berekend. Offleiëele KennlegferingeiL BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 6 der Verordening van den llden November 1880 (Gemeenteblad N°. 4 van 1881); Brengen ter algemeene kennis dat tot het doen in schrijven van nieuwe leerlingen voor de openbare scholen yoor voorbereidend en voor meer uitgebreid lager onderwijs, gelegenheid zal gegeven worden: voor die voor voorbereidend meer uitgebreid lager onder wijs voor jongens en meisjes, in het schoolgebouw aan de Oude Vest-, voor die voor meer uitgebreid lager onderwijs: der 1ste klasse, voor jongens, in het schoolgebouw aan de Aalmarkt der 1ste klasse, voor meisjes, in hel schoolgebouw aan de Boommarkt der 2de klasse, voor jongens, in het schoolgebouw aan de PietersJeeristraat-, der 2de klasse, voor meisjes, in het schoolgebouw aan de Br eestraat en wel van den 3den tot en met den 15den Dec. e. k., dagelijks (den Zondag uitgezonderd), van des voormiddags 7ialfnegen tot negen uren, en op Maandag, Dinsdag, Don derdag en Vrijdag bovendien van halftwee tot twee uren des namiddags. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 29 Nov. 1863. E. KIST, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien de slotbepaling van art. 5, der wet van den 28sten Juni 1881, Staatsblad No. 97; Brengen ter algemeene kennis dat door P. BREMMER, alhier woonachtig, een verzoekschrift is ingediend om ver gunning tot uitoefening van den kleinhandel in sterken drank in het perceel Beestenmarkt No. 28. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 11 Dec. 1883. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 11 December. De Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier heeft in hare jongste vergadering tot haren voor zitter verkozen den heer P. I. De Fremery en tot diens plaatsvervanger den heer H. C. Hartevelt. Volgens den nu verschenen almanak van het Studentencorps zijn alhier ingeschreven 740 stu denten, nl.27 in de theologie, 360 in de rechten, 243 in de geneeskunde, 41 in de wis- en natuur kunde en 63 in de letteren en wijsbegeerte. De heer B. Yan der Kaa, oud-élève van het Blinden-Instituut te Amsterdam, zal morgen (Woens dagsmiddag om twee uren in de Doopsgezinde kerk net orgel bespelen. Ofsohoon hij zijn gezicht geheel mist, heeft hij zich in het Biinden-Instituut het hem gegeven onderwijs zoo ten nutte gemaakt, dat hij in de daarvan verkregen resultaten menig helder ziende overtreft. De heer Van der Kaa is hier trouwens reeds van vorige jaren bekend - en er mag niet aan getwijfeld worden of velen zullen morgen een bezoek aan genoemd kerkgebouw brengen. Blijkens eene advertentie in deze courant zal Donderdag a. s. in het Nutsgebouw de 116de ver gadering gehoaden worden van de afd. Leiden der Maatsch. tot bevordering der Bouwkunst. De luit. ter zee der 2de kl. L. Roosenburg, gedetacheerd bij de Kweekschool voor Zeevaart to Leiden, wordt met 20 dezer op nonactiviteit gesteld en bij die inrichting vervangen door den luitenant ter zee der 2de kl. F. M. A. Mathon, dienende aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam. r De gemeenteraad van Arnhem heeft besloten het genot der praebende uit de pastorieën voor den tijd van twee jaar, jaarlijks bedragende f 104.50, toe te kennen aan den heer M. Leopold, ten behoeve van zijn zoon Jan Hendrik, student te Leiden. De zich onder de ingeschrevenen aan de Poly technische School te Delft bevindende Chinees Tjoen Liang Tan is een zoon van den kapt. der Chineezen te Buitenzorg. Zijne voorbereidende studiën heeft hij op Java gemaakt, zoo ook den 5-jarigen cursus van het gymnasium Willem Hl te Batavia door lopen en in dit jaar het eind-examen afgelegd. In 1865 geboren, volgt hij dus op 18-jarigeu leef tijd reeds de lessen aan de Polytechnische School ter verkrijging van een diploma als iDgeDieur. Wel een bewijs dat de Chineezen wat geestesontwik keling aangaat niet voor de Westersche bevolking behoeven onder te doen. Een dergelijk voorbeeld treft men trouwens nog aan in den Chinees Oei Jan Lee, zoon van Oei Soei Tjoan, luit. der Chineezen te Banda (Moluksche eilanden), die eveneens op 18-jarigen leeftijd naar Holland kwam en thans aan het gymnasium te Leiden studeert iu de hoop het aanstaande jaar, alzoo op 19-jarigen leeftijd, tot de academische lessen te zullen worden toege laten ter verkrijging van den doctorstitel in de rechtswetenschap Bij de Hervormde gemeente te Zoeterwoude is beroepen ds. E. A. Lasonder te Zegveld. Door bemiddeling der Exploitatie-Maatschappij is eene schikking tusschen Rijnspoorweg en Hol- landechen spoorwog getroffen, zoodat te beginnen met 20 December het materiëel op hunne verschil lende banen zoowel te Rotterdam als te Utrecht weder zal doorrijden. De minister van buitenlandsche zaken zal heden een groot diner geven, waaraan verschillende ministers, leden van de Tweede Kamer en van andere hooge colleges van Staat zullen deelnemen. De zitting der Tweede Kamer van heden was geheel gewijd aan het onderwijsdebat. Tal van sprekers critiseerden het hooger, middelbaar en lager onderwijs. De heer Gleichman hield tegenover de heeren Fabius en Sehimmelpenninck Van der Oije vol de noodzakelijkheid tot handhaving van het hoofdbeginsel der schoolwet. De minister Heems kerk verklaarde dat het regeeringBvoorstel tot wij ziging der schoolwet bij den Raad van State is en op 5 December zijn departement verliet. Morgen voortzetting. De minister van koloniën heeft aan de com missarissen des Konings gedrukte exemplaren ter uitreiking aan de burgemeesters gezonden, betref fende de werving voor den dienst in Oost-Indië, mot verzoek de burgemeesters uit te noodigen de werving voor het Indisch leger zooveel mogelijk te willen bevorderen. Men bericht aan het Yad. uit Arnhem dat de toestand van den heer Van Nispen gisteren merk baar beter was. Naar wordt gemeld, zal de officier van ge zondheid, de heer Meuleman te Bergen-op-Zoora, bekend in de overlijdings-zaak van den luit. De Kort, den militairen dienst verlateD. De Stand, geeft de laatste lijst van de Unie collecte. Het totaal van 666 loc. comité's bedraagt f 117,106.20. De jaarcollecte bracht op: in 1879 de som van f 42,188.63'/,, in 1880 f 80,970.27, in 1881 f 95,850.19'/,, in 1882 f 104,577.6872 en in 1883 f 117,106.20. Soli Deo Gloria!! Aan God alleen de eer!! aldus besluit het blad. De opbrengst van het indertijd door deRot- terdamsche Dilettantenclub uitgegeven blad „Rot- terdam-Krakatau", tot leniging van den nood in Indië, bedraagt f 610, waaronder f 25 van een quadrilleclub, zoodat plus het bedrag der gegeven uitvoering door genoemde club totaal is gestort 1531. De heer A. W. Van den Akker, opzichter van den weg bij de Holl. IJzeren-Spoorwegmaat schappij te "Weesp, heeft met ingang van 1 Januari a. s. eervol ontslag uit den dienst dier Maatschappij verzocht. De „Dymphna," het schip van de Deensche pool-expeditie onder bevel van luitenant Hovgaard, is behouden te Kopenhagen aangekomen en heeft daar de instrumenten en de verzamelingen der Nederlandsche pooloxpeditie medegebracht. In April a. s. zal een vergelijkend onderzoek plaats hebben van adspiranten yoor de betrekking van surnumerair bij de posterijen, waartoe twintig plaatsen ter vervulling zijn opengesteld. Het stoomschip „Prins Alexander", van Batavia naar Amsterdam, vertrok Zondag van Port-Saïd; de „Noord-Holland" vertrok gisteren van Java naar Rotterdam; de „Schiedam" arriveerde Zondag van Rotterdam te Nieuw-York. De gewone audiëntie van den minister van financiën zal a. 8. Donderdag en die van de minis ters van marine en van koloniën a. i. zullen a. s. Vrijdag niet plaats hebbon. Z. M. heeft bepaald dat alsnog bij afzon derlijke dagorders, zoo in Indië als in Nederland, eervol zal worden vermeld de 2do luit. der inf. (sedert bevorderd tot ïsten luit.) E. W. Van Baerley als zich ondersobeiden hebbende bij den tocht naar Moeroe-ë, XXH Moekim (Atjeh), op den 15den April 1882. Gemengd Nleu w(3. Door de politie alhier zijn aange houden twee personen, genaamd H. B. en J. K., die zich in vereeniging en onder bedreiging aan bedelarij hebben schuldig gemaakt. Zij zijn naar de gevangenis te 's-Gravenhage opgezonden. Beiden zijn oude bekenden der justitie. Het kind, dat Zondag met brandwon den bedekt naar het academisch ziekenhuis alfiier werd overgebracht, is aldaar, na vreeselijke pijnen geleden te hebbon, overleden. Drie groote wagens, beladen met turf, zijn hedennamiddag omstreeks halftwee in de Uiterstegracht gevallen. Nadat men eerst de wa gens op het droge had gebracht, werden tenslotte stuk voor stuk ook de turven weder uit het water gehaald. Men zegt dat het ongeval een jongens» grap(?) was. De korporaal der ve1d - art i 11erie die dezer dagen te 's-Hage bij het broodfourrageereu de strepen van zijn mouw trok, bewerende dat het toen plaats hebbende dronkenmans-tooueel hem „zijne strepen wel zou kosten," schijnt met een goeden profetischen blik begaafd geweest te zijn. Hij is namelijk ter zake van het gebeurde, waarbij hij als geleider van den transportwagen tegenwoordig was, door den regiments-commandant tot kanonnier De winkelier S., in de Schoolstraat, te 's-Hage, is met de St.-Nicolaas opgelicht voor twee albums, ter waarde van f 20. Eon onbekend man kwam ze voor rekening van don heer W., op de Prinsegracht, halen en liet ze bij genoemden heer bezorgen. Eenigen tijd later haalde hij de albums op zijne beurt bij den heer W. terug, zeggende dat ze verkeerd bezorgd waren, en poetste de plaat. Als een gevolg van dengunstigen afloop van de laatste haringvisscherij zal de Sche- veningsche vloot, in de laatste twee jaren be langrijk ingekrompen, weder eenige uitbreiding ondergaan. Gisteren kwam de laatste haringschuit aan, zoo dat nu de geheele vloot terug en de haringvisscherij geëindigd is. Te Wassenaar en te Hendrik-Ido-Am bacht zijn de mazelen epidemisch hoorschende ver klaard. - Te Nieuw-Beierland zijn in één gezin zes ongevaccineerde kinderen aan pokken lijdende. Te Haarlem zijn Zondag-avond 17 jon gens uit het Verbeterhuis te Alkmaar aangehouden, die op;eene wandeling aan hunne geleiders waren ontsnapt. Na den nacht ten politiebureele te hebben doorgebracht, zijn zij gistermorgen por spoor naar Alkmaar teruggevoerd. Bij eene aanvaring, welke in den Rot- terdamschen waterv,eg tusschen de stoomschepen „Echo" en LizriV heeft plaats gehad, is een der opvarenden var, de „Echo" doodeljjk gekwetst. De

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1