LEIDSCH DAGBLAD. N°. 7306. Maandag ÏO December. A0. 1883. Tweede Blad. PRIJS DEZER COURANT: Veer Leiden per 8 maandenL10. Fraeo per post.1.40. ▲fnoderiyke Nommen.a 0.04. Deze Conrant wordt dagelijks, met uitzondering yan Zon- en Feestdagen, uitgegeven- PRIJS DER ADVERTENTIES Tam 16 regeli 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasse#- ren buiten de atad wordt 0.10 berekend. Gemengd Nieuws. Marquelet, een der beide daders van den moord, onlangs op de bewoonster van een boerenherberg nabij Neuilly gepleegd tijdens de afwezigheid van haar man, schijnt, nu hij eenmaal voorgoed in de macht der justitie is, er een soort van roem in te zoeken al de misdaden aan het licht te brengen, die hij bedreef als lid der beruchte bende van Neuilly. Zoo had hij in 1880, een maand ongeveer vóór zijne toenmalige inhechtenisneming te Chalons, in een herberg vernomen dat een boer uit den omtrek, die in het huwelijk zou treden, den bruidschat zijner toekomstige vrouw, een som van 1600 fr., in ontvangst had genomen. Toen men des avonds van den trouwdag druk aan het dansen was, werd de jonggehuwde vrouw eensklaps zoo ongesteld, dat zij in de ouderlijke woning moest blijven. Troosteloos ging de bruigom alleen huis waarts, maar nauwelijks had hij zich te bed be geven, of daar stond Marquelet met eene revolver voor hem en eischte don bruidschat of het leven van den boer. Bevend van aDgst stond deze op eu gaf den roover den zak met de 320 zilveren vijf frankstukken. Nooit had hij Marquelet durven aan klagen, omdat deze, het hoofd eener gansche bende, zooals hij zeide, hem in dat geval met den dood had gedreigd. Of de roover ook de ongesteldheid der bruid op zijn geweten had, meldt het verhaal niet. Een Antwerpenaar, die twist had gekregen met zijne huishoudster, gaf haar, toen zij de keukentrap wilde afgaan, „bij ongeluk" een stoot in don rug, die haar naar beneden deed tuimelen. Daar de vrouw ondanks alle aangewende hulp spoedig den geest gaf, oordeelde de justitie het noodig een nader onderzoek naar het „ongeluk" in te stellen. Een eerzame porder, een man, die 's morgens vroeg zijne klanten wekte, had in zijn nederig verblijf op eene vijfde verdieping te ParijB zijne sobere spaarpenningen, 250 fr. in goud, in veiligheid gebracht, wel niet in eene oude kous, maar toch in eene dito laars. In dat kamertje had bij langzamerhand een aardig partijtje half afge dragen kleedereo, gebruikte meubelen enz. bijeen gebracht, zoodat hij op zekeren dag het raadzaam oordeelde het geheele rommeltje aan een opkooper over te doen. Na loven en bteden kwam de koop tot stand en de oude-kleerkoop nam het zootje na contante betaling meteen maar mee. Eerst 's avonds bemerkte de porder, dat met al het andere ook de onde laars met het goudgeld was verdwenen. De arme man had er niet aan gedacht zijn schat vóór het sluiten van den koop van de overige voorwerpen af te zonderen. De machinist van een trein van Calais naar Boulogne zag, toen hij laatstgenoemd station naderde, eeu man op de spoorbaan staan, die de oogen onafgewend op de naderende locomotief hield gericht. De machinist waarschuwt met de stoomfluit, maar de man blijft onbeweeglijk staan. Er wordt uit alle macht geremd; misschien kon men nog stoppen, voordat men den roekeloozen man heeft bereikt. Maar ook deze hoeft dat bemerkt, althans du begint hij zich te bewegen, maar om de nog slechts laDgzaam voortrollende machine te gemoefc te snellen. De ongelukkige, kassier bij een notaris te Boulogne en vader van vier kinderen, vond eindelijk den zoo hardnekkig gezochten dood. Het lichaam werd geheel vermorzeld. Men ondervraagt den kleinen George over den verloofde zijner oudere zuster. „En hoe oud is hij?" - „Dat weet ik niet." - „Maar is hij dan jongP" - „Dat geloof ik wel, want hij heeft sog geen haar op zijn hoofd," buitenland. Frankrijk. Bij de opening der zitting van de Kamer op gisteren werd de krediet-quaestie van Tonkin aan de orde geBteld. De eerste spreker, de heer Rivière, voorzitter der radicalen van de linkerzijde, gaf eeu historisch overzicht der zaak en zeide dat het tractaat van 1874 geen protectoraatsrechten aan Frankrijk verleende. Nadat verschillende sprekers vóór en tegen het regeering8voor8tel het woord hadden gevoerd, werd de verdere beraadslaging op heden bepaald. In de couloirs der Kamer werd medegedeeld dat drie groepen der linkerzijde gistermorgen eene bijeenkomst hebben gehouden. De „Union répu- blicaine" besloot om vóór de kredieten te stemmen, doch heeft zich niet verklaard ten opzichte van de motie van orde, welke zij zal aannemen. De „Union dómocratique" zal vóór de kredieten en de eenvoudige orde van den dag stemmen. Ook de radicale linkerzijde zal zich vóór hot verloenen der kredieten verklareD. Uit Canton wordt bericht dat de onderkoning de proclamatie wraakt onlangs door den generaal Pang uitgevaardigd. Hij verklaart dat China de verantwoordelijkheid voor schade, toegebracht aan vreemden eigendom, in geval van oorlog, niet op zich neemt. Er heerschte gistemamiddag omstreeks half- drie meer levendigheid dan vroeger op de Place de la Bourse, want een menigte nieuwsgierigen was derwaarts gelokt om te zien wat er gaande was. Men heeft enkele personen gearresteerd, maar on rustbarende verschijnselen waren er volstrekt niet. Ofschoon sedert twee jaren geopeDd, heeft volgens de „National" de inschrijving voor een ge- denkteeken ter eere van Ledru-Rollin het ver- eischte bedrag nog altijd niet opgeleverd. Er zijn nu stappen gedaan bij de ministers Ferry en Fal- lières om de medewerking der regeering te ver krijgen en, naar de „National" verzekert, met goed gevolg. De Staat is niet ongenegen om het ont brekende ten behoeve van het gedenkteeken voor den „vader van het algemeen stemrecht" aan te vullen. Dezer dagen is te Parijs eene manifestatie gehouden bij het graf van Bandin, bij welke ge legenheid verscheidene redevoeringen werden uit gesproken en een werkman het voorstel deed om een gedenkteeken op te richten voor „de held haftige onbekenden, die in 1871 onder de kogels der Yersaillanen gesneuveld waren." Dit voorstel werd met opgewondenheid begroet; er werd op staanden voet een adres aan den gemeenteraad op gesteld om eene concessie van vier kubieke meters grond en bijna al de aanwezigen teekenden. Dultschland. Bijna alle dagbladen, die het gebeurde in de eergisteren door het Huis der Afgevaardigden ge houden zitting bespraken, zijn van gevoelen dat de minister Yon Puttkamer met zijne bedreiging, betreffende eene wijziging van het kiesstelsel voor den Rijksdag, een woord heeft geuit, dat bij vol gende verkiezingen van leden voor den Rijksdag een verbazenden invloed zal uitoefenen. De „Reicbs-Anzeiger" bericht dat aan don heer Blum, ontslagen bisschop van Limburg, bij keizerlijk besluit van 3 dezer gratie is verleend. Te rekenen van 1 October jl. zullen de toelagen uit de schatkist van het bisdom Limburg weder worden uitbetaald. Thans eerst is het bekend geworden dat de heer Krüger, raad van politie te Berlijn, den Duit- schen kroonprins op zijne reis naar Spanje ver gezeld heeft. De heer Krüger is in het bezit van uitgestrekte volmachten, benevens eene lijst der namen en photographieën van de beruchtste nihi listen en Franscho en Duitsche socialisten. België. De heer Montefiore, lid van den Senaat voor Luik, heeft eene belangrijke som geschonken, ten einde te Brussel een gesticht worde opgericht, waar onderwijzeressen buiten verdienste een onderkomen kunnen vindon. De edelmoedige gever belast zich bovendien met al de onderhoudskosten. Eodo vroe gere directrice van een weeshuis zal aan het hoofd staan. Te Brussel is gisternamiddag te twee uren ministerraad gehouden, welke door den voorzitter der Kamer van Vertegenwoordigers werd bijge woond. De Kamer zal waarschijnlijk in de zittingzaal van den Senaat bijeenkomen, om over de staatsbe- grooting te stemmen. Groot-Britannië. De vereeniging tot bevordering van den vrede en van internationale arbitage besprak gisteren de Transvaalquaestie en besloot tegen den 17den dezer maand eene conferentie bijeen te roepen van allen, die belangstellen in eene vredelievende oplossing van dit vraagstuk. Naar men vernoemt, zal weldra eene over eenkomst tot stand komen, leidende tot een con versie der Mexicaanscho schuld, en wel door tus- 8chenkomst eener Londensche firma. Luidens een uit Cairo ontvangen telegram was aldaar gisteren nog geen bevestiging ontvan gen van een bericht, dat in Sennaar opstand zou ontstaan zijn. Rusland.* Volkomen ongegrond worden genoemd de in het buitenland verspreide geruchten over het bijeen- trekken van Russische troepen aan de Russiseh- Chineesche grenzen, en natuurlijk eveDzoo de daaruit gemaakte gevolgtrekking, dat Rusland zich moge lijke verwikkelingen tusschen Frankrijk en China ten nutte zou willen maken, tot eigen voordeel. Zuid-Af rika. De Kaapsche bladen van 8 tot 13 November melden dat de waam. president, Joubert, uit Zout- pansberg teruggekeerd en zeer voldaan was over den uitslag van zijne reis. De gekozen plek voor het nieuwe dorp viel zeer in den smaak der burgers. Een 30-tal Kaffer-opperhoofden, die don waarnemen- den president waren komen begroeten, hadden hem verzekerd geenerlei klachten te hebben togen de regeering; wel hadden ze getwist en zelfs gevochten over hun aanspraken als opperhoofd, maar de regeering stond h. i. daarbuiten. Toch deed Joubert hun verstaaD, dat dergelijke ongeregeldheden voor taan als misdrijven beschouwd en gestrafd zouden worden. Mapila's volk heeft een aantal Kaffers gedood (waaronder zes arbeiders, die van de diamantvelden terugkeerden), daar men meende dat zij onderdanen waren van Makapaan. De Kaffers in het district Zoutpansberg zijn allen bereid belasting te betalen, en de inboorlingen- commissarissen waren dan ook reeds thaDS bezig een census op te maken, vóór zij tot de inzameling er van overgaan. Men verzekert echter dat de wil goed kan zija, doch dat de Kaffers niet knnnen betalen. In de couranten van Zaterdag is de resolutie her schenen van de afgevaardigden van Stell***iari^ en Land Goosen, met betrekking tot de vereeniging dier beide Republieken. De confeder^tie zaj genoemd worden: „De Vereenigde Staten Ta*n stellaland." De heer Joubert, staat'j8ecretarU der Trans. vaalsche Republiek, is d<-jür dea toning Tan por. tugal met het grootkr»^ der Christusorde begiftigd geworden,

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1