5 rfl De brand is aangekomen in bet koepeldak der Kamer, tegen het einde der zitting; hij werd aan gewakkerd door de trekking van de ventilators en door een hevigen noordoostenwind. De bibliotheek is totaal verbrand, behalve enkele kostbare werken, welke door den heer Goblet werden gered. Naar men zegt, zijn ook eenige manschappen der brandweer onder de puinhoopen bedolven en ook een gaswerker is gewond. De gansche brandweer van Brussel en de om liggende plaatsen was nren lang onmachtig om het vuur meester te worden. Alle autoriteiten waren op het terrein der ramp aanwezig. Het aantal toeschouwers bedroeg ettelijke duizenden. Tot zoover de eerste mededeelingen, welke per telegraaf werden ontvangen. Nadere berichten meldeD dat vier personen onder het puin van een instortend gedeelte van het ge bouw bedolven werden. Drie hunner kwamen echter met slechts lichte verwondingen te voorschijn, doch de vierde, een gasfitter, Didier genaamd, was zoo hevig met brandwonden overdekt, dat men ten zeerste voor zijn leven bezorgd is. Een persoon vond men, wiens handen als het ware bevroren waren. Hij had een hooge ladder, waarop hij stond, los moeten laten en was toen naar be neden gevallen. Dit geval laat zich begrijpen al6 men bedenkt dat het in de eerste plaats vinnig koud was; dat de ladders geheel van ijzer waren en dus als ijs waren, en eindelijk dat men telkens overgoten werd door water uit de spuiten. Bovendien heeft een der spuitgasten een arm gebroken. Het kostbare behangsel in de verschillende ver trekken heeft men losgesneden om er zoodoende nog iets van te kannen redden. Een ieder beijverde zich te redden wat te redden viel en hier zag men een der ministers, daar een kamerlid, die een ko lossaal pakket papieren en bescheiden in veiligheid zochten te brengen. Yeel is er echter verloren gegaan, doch als men alles ziet hetgeen zonder orde door of onder elkander in de gebouwen van den „Cercle artistique" en de „Précurseur" is opgestapeld, dan moet men zich nog verwonderen over het vele dat voor het vuur- element gespaard is. Yan een groote massa authen tieke stukken heeft men niets teruggevonden. Een brievenbesteller baande zich, in het volle besef zijner waardigheid, een weg door de als haringen opeengepakte menigte, en toon hem dit na veel moeite gelukt was, werd hem door de wacht, die aan den ingang van het brandende gebouw geposteerd was, gevraagd wat hij wilde gaan doen. De ijverige brievenbesteller vorklaarde met het ernstigste gezicht van de wereld dat het de gewone tjjd was om het zich boven in het gebouw bevin dende brievenb&kje te ledigen, en dat hij zijn plicht ook thans weer kwam vervullen. Met veel moeite werd hij afgescheept en het was hem onbegrijpelijk dat er ook van dit bakje niets gespaard was ge bleven Een eigenaardig duel met het pistool heeft dezer dagen te Carcassonne (Frankrijk) plaats gehad tusschen een luitenant der dragonders en een ingenieur, die samen twist hadden gehad. Laatst genoemde werd getroffen, maar de kogel werd door zijne overjas onschadelijk gemaakt. Daarop verklaarde hij, zelf niet te willen schieten. Hij had slechts willen toonen, zeide bij, dat een burger óók moed kon bezitten. Dit gestaafd hebbende, wenschfe hij zich er niet aan bloot te stellen een Fransch officier ter wille van eene nietigheid te kwetsen. De „New-York Herald" bevat de vol gende depeche uit Toronto, in Canada: „Woensdag heeft men in de nabijheid der woning van kolonel Czowski getracht een waggon door middel van dynamiet in de lucht te laten springen. De wielen van het voertuig werden aan de eene zijde door de ontploffing afgerukt en verscheidene personen be kwamen lichte verwondingen. De reden tot den aanslag is onbekendgeen enkel voornaam persoon bevond zich in den waggon." In de depeche wordt verder gemeld dat dicht bij het tooneel der ont ploffing eenige ontevreden Iersche uitgewekenen wonen. [In een later door Reuter ontvangen bericht uit Toronto, dd. 6 Dec., wordt bovenstaand bericht van de „New-York Herald", als ongegrond, tegen gesproken. Yolgens de „Toronto Globe" zon do geheele zaak hierop nederkomen dat eenige moed willige knapen op de rails van den paardenspoor weg een voorwerp hadden nedergelegd, dat bij hot daarover rijden ontplofte. Do wagen geraakte buiten hot spoor en de daarin aanwezige personen schrikten wel hevig, maar kregen geen letsel. De knapen ontkwamen.] Yolgens mededeolingen uitYorkshire, hebben de mijnwerkers hnn eisch, tot verhooging der looneD, ingetrokken, zoodat voor het oogenblik de strijd onder de ateenkolenmijnwerkers aldaar is bijgelegd. Te Herstone heeft men dezer dagen nog het lijk gevonden van een der mannen, die bij het ongeluk in de Baxterley-mijn om het leven kwamen. Het was diep in de mijn bedolven en het vertoonde, hoewel het daar 19 maanden had ge legen, nog volstrekt geen spoor van ontbinding. De Z nid-Afrikaanvermeldt een krachtig voorbeeld van wat eene Kaffermaag ver mag. Een jonge Kaffer werd opgepakt wegens het stolen van een schaap, en toen hij voor den magis traat te Cathcart was gebracht, bleek duidelijk dat hij het gestolen beest in één dag en één nacht geheel verorberd had. De nieuwe Engelsche beul Binns is niet zeer gelukkig, naar het schijnt, in zijne opera ties. Te Liverpool hing hij zekeren Dntton op, die ter dood was veroordeeld, omdat hij de grootmoeder van zijne vrouw had vermoord. Dutton woog zeer licht en de dokters verklaren dat zijn doodstrijd niet minder dan 10 minuten duurde. Uit Keulen wordt van den 5den ge- schreven dat dien morgen omstreeks 5 uren ten gevolge van het breken eener as, de van Frankfort komende personentrein ontspoorde, in de nabijheid van de stad. Van verscheiden wagens braken de assen, en de rails werden over eene groote lengte weggeslagen, zoodat het verkeer des middags nog gestremd was. Geen eükele wagen bleef onbescha digd, maar toch kwamen alle reizigers zoowel als het treinpersoneel er ongedeerd af. Men denkt dat De Lesseps en Couvreux hunne doozen ontvingen van een vroegeren beambte van de Suezkanaalmaatschappij, die niet wel bij het hoofd is. De politie doet onderzoek. BÜÏT'ENLAND. Het Huis der Afgevaardigden heeft gisten het voorstol van den heer Stern tot invoering va geheime stemming bij de verkiezingen voer d( Landdag en de gemeenteraden, met 202 togen ff stemmen vrworpen. Groot-Hritauuië. In eeno te Sydney gehouden conferentie, waar alle koloniea waren vertegenwoordigd, zijn reeol tien aangenomen, waarin wordt aangedrongen de inlijving van die gedeelten van Nieuw-Gun en naburige eilanden, welke niet door do Nede landsche regeering gereclameerd wordende kost door die inlijving veroorzaakt, zullen door gemee schappelijke inschrijving gevonden worden. De co ferentie protesteerde krachtig tegen de doportal van Fransche recidivisten naar de eilanden der Stil Zuidzee, en het Engelsche gouvernement werdu genoodigd, om ernstige vertoogen daartegen bij regeering der Fransche Republiek in te dienen. Telegrammen. Frankr[}lL De minister van marine heeft gisterochtend een telegram ontvangen van den admiraal Courbet, ge- dagteekend Hanoi 27 j!., waarin uitsluitend gehan deld wordt over dienstzaken. Naar men verzekert, zijn zeven personen in verzekerd© bewariog genomen, die te Parijs biljetten op de Place de la Bourse hadden aangeplakt, waarin het publiek werd aangehitst tot het houden van manifestatiëD. Do Kamer van Afgevaardigden behandelde gisteren het budget van oorlog. De algemeene be raadslagingen werden gesloten en verschillende hoofd stukken aangenomen. Het krediet voor de inten dance is, met goedkeuring der regeering, met 35,000 fr. verminderd. De „Télégraphe" verzekert dat markies Tseng aan den heer Jules Ferry eene nota heeft overhan digd, waarin de schorsing dor vijandelijkheden wordt verzocht, ten einde oen conflict te vermijden, waar door de aangeknoopte onderhandelingen gevaar zou den loopen. Volgens de „Temps" zijn te Rome berichten van den heer De Erazza ontvangen, loopende tot 15 November, luidens welke niet alleen hij, maar ook koning Makoko, van wien bericht werd dat hij vermoord was, volmaakt wel was. Do Londensche „Times" ontving over Durban berichten uit Madagascar, welke tegenspreken dat de gezanten die naar Earopa werden gezonden geworgd zijn. De Fransche admiraal meent het land in Februari of Maart te kunnen binnen rukken. Er zijn vele zieken onder de Fransche troepen. Duihschland. In den loop van deze maand zullen de hoofd bepalingen van het wetsontwerp betreffende de verzekering ingeval van ongelukken aan de regee ringen der verschillende Bonds Staten worden mede gedeeld, zoodat de indiening terstond na de opening van den Rijksdag kan plaats vinden. De voorschriften van de wet betreffende de vor- zekering ingeval van ziekte, dio betrekking hebben j op den verzekeringsdwang, zijn den lsten December j in werking getreden. De minister voor den handel I en die van binnenlandsche zaken hebben aan de beambten aanwijzingen voor de uitvoering gegeven. Do Bondsraad houdt zich bezig met het maken der statuten voor do vc.' -chillendo ziekenkassen. i LONDEN, 6 December. De lord-mayor bo gisteravond in het Mansion-House den eersten nister der Kaapkolonie, den heer Scanlan, ee soirée aan. Yele Zuid-Afrikaansche autoriteiten war aanwezig. Antwoordende op een heildronk van d lord-mayor, verzekerde de heer Scanlen dat koningin nergens getrouwer onderdanen heeft d in de Kaapkolonie. Door de sprekers werd de Traj vaalsche quaestie niet rechtstreeks aangeroerd. Naar men meent, is het gerucht ale zou lo Derby aan de Transvaalsche deputatie erklaa hebben dat hare voorwaarden op den tegenwo digen voet onaannemelijk zijn, ongegrond. GIBRALTAR, 6 December. Het oorlogssc „Koningin Emma", dcor het Suez-kanaal van 1 tavia komende, is met avarij aan de machine h aangekomen en moet quarantaine ondergaan. [Wa schijnlijk wordt hiermede bedoeld de „KoDin Emma", van de maatschappij „Nederland", i welk schip de stoomschuif stnk is.] NIEUW-YORK, 7 December. Volgens een richt van de „Herald" uit Hongkong, heeft i hoop gepeupel gisteren te Canton de Christeii kapel vernield. Het volk werd door militai uiteengejaagd en 200 man werden achtergeia tot bewaking der bouwvallen. BERLIJN, 7 December. (Part. Tel.) Euitengow opzien wekt het officieuze bericht dat de kroonpi op zijne terugreis van Madrid naar Rome gaat den Paus een bezoek te brengen. PARIJS, 7 December. In tegenspraak met verzekering van de „Télégraphe" verklaart „République Fran^aiso" dat sedert den 30sten X tusschen Ferry en markies Tseng geenerlei stuk' of mededeelingen zijn gewisseld. BRUSSEL, 7 December. Nog ééne stoomspuj aan het werk. De Kamer zal zitting houden in lokaal van den Senaat. LONDEN, 7 December. De „Times" deelt dat de overeenkomst, van welke lord Hartiogto Accrington sprak, niet gesloten is tusschen Engel en Duitachland, maar tusschen alle neutrale sta| die handels- en andere belangen hebben in Chinj de naburige zeeën. De overeenkomst betreft geern de Fransche operatiën, maar heeft alleen ten de bescherming der onderdanen van de verst lende Earopeesche staten tegen mogelijke g< dadige handelingen der Chineezen. PARIJS, 6 December. De gemeenteraad aft heeft 2000 fr. beschikbaar gesteld als bijdrag®^ de kosten van oprichting van een monument T< Louis Blanc. De Academie van Wetenschappen heelt prijs-Lacaze, 10,000 fr., toegekend aan den I Balbiani voor zijne werken over de auatomij physiologie der insecten. CAIRO, 7 December. De Porte heeft Engelsche regeering haar voornemen te kei gegeven om verschillende Turksche fregatten ja Roode Zee te doen kruisen. f PARIJS, 7 December. (1 uur). Het uitzicht! de Place de la Bourse is volkomen kalm; K niet de minste samenscholing, niet de minste poj tot manifestatie. JH BERN, 7 December. De heer Yelti is verlp tot bonds-president en de heer Schenk tot president. LEIDEN, 7 December, iszwakke De verwachting voor morgen goed winterweer. In de heden gehouden zitting der Kamer heeft de heer D'rks zitting genome-

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2