LEIDSOH DAGBLAD T. 7305. later dag 3 December. A0. 1883. Avond-editie. PRIJS DETER COURANT: 7«w Leiden per 8 maanden1.10. franco per post1.40. Msooderiyke Nommere... 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering Tan Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADTERTEKTTEK: Vut 10 regels L05. iedere regel meer 0.17$. Groolere lettere naar plaatsmimte. Voor het incarne ren b ai ten de stad wordt/ 0.10 berekend. LEIDEN?, 7 December. Tot den 8sten Februari a. s. zullen de leden van het Leidsch Studentencorps in de gelegenheid zijn bij den ab-actis,der Maskerade-commissie voor den ia 1885 te houden optocht plannen in te zenden, waaruit de commissie dan een keuze kan doen. Door dezen maatregel zullen ongetwijfeld vele onde?werpen onder de aandacht van de commissie gebr.-.eht wordeD, die voor een feostelijken stoet geschikt zijn. De heer K. Benjert alhier is na afse'egd examen geslaagd voor de akte lager onderwijs in het Eogelsch en mej. E. M. Robius te Voor schoten voor do akte A middelbaar onderwijs in dezelfde taal. Niet door B. en Ws., maar alleen door den burgemeester, als hoofd der politie, is de heer W. Landzaat benoemd tot hoofdinspecteur. De Leidsche Studentenalmanak voor 1884 zal waarschijnlijk den llden December verschijnen. Zij bevat drie portretten, twee illustratiëo en óéne plaat. Do meerderheid der leden in de afdeelingen der Tweede Kamer achtte eene nieuwe regeling der grenzen tusschen 'h Graveohage en Wassenaar in het algemeen belang noodzakelijk. Over de voor gestelde regeling liepen de gevoelens uiteen. Velen gaven de voorkeur aan het plan vaD Ged. Staten boven dat van den minister; het ministeriëele plan tocb :s een geheel zelfstandig en nieuw ontwerp, waarbij te veel op het belang van 's Gravenhage wordt gelet en dat van de kleine gemeente "Was senaar uit het oog verloren. Dat de burgerlijke begraafplaats tot 's-Gravenhage moest behooreo, zoo mede do gebouwen der duinwaterleiding, cellulaire gevangenis en de terreinen der schutterij-oefeningen werd nagenoeg algemeen toegegeven, maar over de buitenplaatsen „Oostduin" en „Arensdorp" be stond verschil. Eenige leden meenden dat Wassenaar eene geldelijke tegemoetkoming van 's-Gravenhage kon vorderen, wat anderen bestreden. De grens regeling in de duinstreek werd door velen goed gekeurd, maar de vlakte van Waalsdorp wenschte mon bij óéne gemeente ingedeeld te zien. Ook werd gevraagd waarom het Huis Too Bosch niet evenals het geheele Bosch onder 's-Gravenhage werd gebracht. Voor de wetsvoordracht tot vestiging eener nieuwe gemeente Schoonebeok bestond vrij algemeen weinig ingenomenheid bij het sectie-onderzoek, zoowel om het beginsel als om het antecedent. Het ontwerp was ook niet genoeg met redenen omkleed. Weder werd gisteren, 6 December, geboorte dag van wijlen Z. M. Willem II, een kran3 gelegd op het standbeeld van dien vorst op het Buitenhof te '8-Hage. Naar men verneemt, zullen do Koning en de Koningin niet in Februari, maar eerst in Aug. a. s. het landgoed Oranje-Nassau-oord betrekken. De Koningin maakte gistermorgen een toertje per arresledo met twee paardan bespannen, welk tochtje later gevolgd werd door een rit met den Koning en het Prinsesje. In de gemeenteraadszitting, te Rotterdam gisteren gehouden, was, in zake de loening van drie millioen, ingekomen een voorstel van een con sortium, bestaande uit: de Rotfcerdamscho Bauk, de Amsterdamsche Bauk, Jolles en Co., Wertheim en Gompertz, Oyens en Zoon en Wurfbain en Co. met aanbod om de vier-percents-leoning over to nemen tegen den koers van 98 pet., onder bepaling dat aan de gemeente de helft zal worden uitge keerd van wat de leening boven 98 pet. opbrengt. De gemeenteraad machtigde na eene zitting met gesloten deuren B. en Ws. om dit aanbod aan te nemen. Het voortbestaau der Hoogdnitsche cpera te Rotterdam haügfc weder aan een zijden draad. Ten gevolge van het uittreden van enkele leden der fiuaDtiëele commissie is deze niet van plan de exploitatie voor het volgend seizoen op de«elfde wijze voort te zetten, doch heeft zij eene vergadering van belangstellenden bijeengeroepen op morgen, ten einde te beraadslagen welke maatregelen alsnu tot voortzetting der Hoogdnitsche opera te nemen. De minister van financiën herinnert nogmaals belanghebbenden in de Staatscourant van heden dat de oude centen, welke ingevolge het koninklijk be sluit van 15 Oct. 1883 (Staatsblad No. 143) op 1 Januari a. s. ophouden gangbare moot te zijn, tot den 3l8ton Jan. a. s. aan alle kantoren der betaalmeesters en van de ontvangers en commies- ontvangers der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen ter inwisseling kunnen aangeboden worden op de uren, waarop die kantoren voor het publiek geopend zijn. De ook in ons land gunstig bekende Berner hoogleeraar Nippold, Potgieters biograaf, is be noemd tot hoogleeraar te Jena, waar hij Hase zal opvolgen. Mot Paschen zal Nippold zijn ambt aanvaarden. Het stoomschip „Zaandam" is Woensdag te Niöuw-York aangekomen. Bij resolutie van den minister van koloniën is de hulponderwijzer M. J. Meyer gesteld ter be schikking van den gouv.-gen. van N.-Indië om te worden benoemd tot onderwijzer 3de kl. voor den dienst daar te lande. Z. M. heeft benoemd bij het wapen der inf., en wel bij het 2de regtot 2den luit. den bij be sluit van 3 Doe. 1883 op zjjn verzoek eervol ont slagen 2den luit. van het wapen der inf. van het leger in N.-Indië P. C. Hompe- den sedert tot lsten luit.-kwartierm. bevorderden 2den luit.-kwar- tierm. C. Broeksma, van het leger hier to land©, die bij besluit van 14 Maart 1881 voor den tijd van vijf jaren werd gedet. bij het leger in N.-Tndië, in zijn rang overgeplaatst bij het personeel der milit. adm. van het leger in N.-Indië; - den heer J. C. Knuttel, pred. bij de Evangel.-Luthersche gem. te Doetinchom, benoemd tot pred. bij de Prot. gem. in N.-Indië. Gemengii i\ ïo u wnt. De jeugdige rekenkunstenaar Philipp Roth, die reeds in zoovele plaatsen van ons land do algemeeue verwondering opwekte, heeft ook hier ter stede, zij het dan ook voor een nïot zeer groot publiek, zijn gave ten toon gespreid. Van de eenvoudigste vermenigvuldigingen met drie getallen af, die „kinderwerk" werden genoemd, tot de ingewikkeldste percentrekeningen en worteltrekkingen toe, hem door degelijke en bekwame rekenmeesters opgegevoo, werden hem voorgelegd. In een niet noemenswaardig tijdsbestek kon men de uitkomst vernemen. Ook gisteravond in de Stadszaal deed zich een zelfde geval voor als in de hofstad. Een zeer inge wikkeld vraagstuk werd hem door een heer opge geven, endo uitkomst verschilde met die, welke door genoemden persoon verkregen was. Philipp Roth hield vol dat hij goed gerekend bad, en werkelijk bleek hy gelijk te hebben. Aan toejuichingen ontbrak het na dit incident na tuurlijk niet. Voor de rechtbank te 's-H age stond gisteren terecht een voormalig bediende van do be graafplaats „Eik en Duinen", die verdacht werd den armen der gemeente Loosdninen, helaas op zeer ingenieuze wijze, te hebben bestolen. Om het geld uit de offerbussen, aan den ingang van den doodenakker ten behoeve der armen ge plaatst, maohtig te worden, ging de doodgraver aldus te werkDoor do opening van de bus werkte bij een prop papier, welke bevestigd was aan een touwtje dat er buiten hing. De muntstukken inde bns geworpen, bleven op die papïerlaag rasten en vertoonden zich, als hij door aan het touwtje te trekken de machine in beweging bracht, naar boven, zoodat hij het. geld gemakkelijk met de vingera kon grijpen en uit de armenbus in zijne zakken overbrengen. De bekl., die ongeveer 6 jaren als doodgraver dienst deed, moet in al dien tijd door deze prak tijken de bussen geledigd hebben. Ondanks zijne ontkentenis, die echter geen stenn vond ïd de afgelegde getuigenverklaringen, eischte het O. M. voor dit „genie" een celstraf van drie maanden. Met recht kon gezegd worden dat deze dood graver door zijne handelwijze zijn eigen graf ge dolven heeft. De uitspraak is bepaald op a. s. Donderdag. Gistermorgen kwamen te Scheve- ningen 7 schuiten aan met eene kleine lading haring. Op zeven schuiten na was de geheele vloot aan den wal. De trekking van de hoofdprijzen der Am8terdam£che tentoonstelling wordt in April 1884 verwacht. De Amst. Crt. meldt dat te Amsterdam des nachts tal van personen, die geen onderkomen hebbea en het noodzakelijkste missen (ten gevolge van gebrek aan werk - zoo ze zeggen) langs straten eo grachten, bibberende van kou en geeuwende van honger, rondloopen. Een der oprichters van een bewaar school aan de Langekade te Kralingen, de heer G. H. Möilenkamp, is wegens mishandeling van de hoofdonderwijzeres dier sohool, mej. Hopman, door de rechtbank te Rotterdam veroordeeld tot een maand celstraf. Te Klein-Tongelre i s in den jon gsten storm de gevel van een schuur ingewaaid. De huis vrouw, die het des morgens zag, schrikte zóó, dat zij nog denzelfden avond overleed. Dezer dagen werd een venter in pap ier, in de woning van een landbouwer te Meppel op een vreeselijke wijze door een hond aangevallen. Een stuk vleesch werd hem als het ware uit het been gescheurd. Uit Leenwarden wordt gemeld dat bij de algemeene begraafplaats aldaar gisterochtend een man dood op den weg werd gevonden, zonder dat aan misdaad schijnt te moeten worden gedacht. - Een timmermansknecht, die donzelfden ochtend bij een leverancier van hout een plank zon halen, werd door een beroerte getroffen en was weldra een lijk. In het paleis der wetgevende ka mers te Brnssel ontstond gisteren brand, welke met hevigheid voortwoedde. De vergaderzaal der Kamer van Vertegenwoordigers is volkomen ver nield en de vlammen hebben zich ook medegedeeld aan de afdeelingen, waar het departement van buiten- landsche zaken en dat voor openbaar onderwijs hunne bureaux gevestigd hebben. Men hoopte de andere departementen te behouden. De plek waar de Kamer van Vertegenwoordigers hare zittingen hield, was niets dan een vuurgloed. De brandweer kweet zich mot buitengewonen ijver van hare taak en de troepen boden eveneens hulp. Verscheidene personen zijn gekwetst. Om 10 uren des avonds was men den brand meester. Volgens een gerucht zouden eenige grena diers onder het puin bedolven zijn. De vrees, welke voor de departementen van buitenlandsche zaken en onderwijs bestond, is gelukkig niet verwezenlijkt die afdeelingen van het paleis hebben weinig gele den. Do lokalen Tan den Senaat bleven gespaard»

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1