LEIDSCH DAGBLAD. 7304. Vrijdag 7 December. A0. 1S83. Tweede li lad. PRIJS DEZER COURANT: ▼oor Leiden per 8 maandenL10. Franc per post.1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PB1JS DEB ADVERTENTIE*! ▼an 16 regels 1.06. Iedere regel meer 0.17$. G roe te re letter» naar plaatsruimte. Toor het incasaee- ren bniien de stad wordt 0.10 berekend. B (J rs I, u Prankrtik. Het Gele Boek bevat, behalve bet reeds mede gedeelde, Dog de volgende depeches: In December 1882 wees de heer Booróe op de spanning der gemoederen in Chioa, de voortzetting der krijgstoerustingen daar te lande en de bedrij vigheid in de tuighuizen. Hij voegde daarbij den raad, om onderhandelingen aan te knoopen en niet tot krachtig handelen over te gaan. De heer Ferry zeide op 22 Nov. jl., in zijn ant woord op het Chineesohe memorandum, dat het laatste verdrag van Huó slechts ten doel had om de uitoefening van het beschermheerschap door afdoende waarborgen te verzekeren. Hij achtte eene bezetting van Soo-Tay, Bac Ninh en HoDg-Hoa door de Fran8chen volstrekt noodzakelijk en betuigde verder zijn wensch om het geschil op minnelijke wijze te vereffenen. In een depeche van 24 Nov. jl. verklaarde mar kies Tseng het te betreuren dat de heer Ferry de bezetting der bovengenoemde plaatsen volstrekt noodzakelijk achtte. Hij (Tseng) beschouwde zulk eene bezetting integendeel als in strijd met de vroegere verklaringen van den minister, toen slechts eenvoudig van beschermheerschap sprake was. De heer Ferry antwoordde op 30 Nov. jl. dat in de politiek van Frankrijk geene verandering was gekomen. De regeering der Fransche republiek wil nog steeds, als vroeger, de bevestiging van het beschermheerschap, de vrije scheepvaart in de wateren van Shanghai en de veiligheid van den handel. Hij voegde er bij dat de voorgenomen ge dragslijn van Frankrijk niet is gewijzigd en ook niet kan gewijzigd worden. De verantwoordelijkheid voor een conflict rast dus op China. Het Gele Boek bestaat uit 2 dikke deelen, elk van ruim 200 bladzijden. Groot- Britannië. Lord Granville heeft op een hem gezonden brief van het parlementslid Palmer, tevens voorzitter van de Kamer van Koophandel te Newcastle, ge antwoord dat het gerucht, als zou Engeland de Egyptische regeering hebben aangezet om een tweede kanaal door de landengte van Suez te graven, van allen grond ontbloot is. De heer Rivas heeft aan het comité der honders van Mexicaansche fondsen medegedeeld dat hij op verlangen zijner regeering heden naar Mexico vertrekt, om uitvoerige inlichtingen te geven, opdat de bestaande verschillen, welke slechts in den vorm bestaan, maar waardoor tot dusver toch de con versie verhinderd wordt, uit den weg worden ge ruimd. Hij hoopt op een spoedigen bevredigenden uitslag. Volgens te Londen ontvangen bericht, heeft de internationale conferentie in Sydney eenparig eene reeks besluiten aangenomen, waarbij de in lijving van Nieuw-Guinea wordt geëischt. Aan de „Times" wordt uit Khartoem geseind dat een gewond Engelsch officer van het Egyp tische leger zich te El-Obeid bevindt. Goschen8 zwak gezichr. maakt hem ongeschikt voor het voorzitterschap van het Eogelsche Lager huis. De regeering zal nu die betrekking aan Arthur Peel aanbieden. Bij Newry (Ierland) is de pachthoeve van een Protestant in brand gestoken. Twee paarden, waard 150 pd. 8t., en 3 koeien verbrandden. De ex keizerin Eugénie zal naar Parij9 gaan en een bezuek afleggen bij Rouher. Maandag-avond is in het nieuwe Albambra- theater te Londen, dat ruimer en prachtiger dan het vorige - een jaar geleden afgebrand - her bouwd is, de eerste voorstelling gegeven. Spanje. E^n bericht dat eene nieuwe republikeinsche samenzwering te Barcelona werd ootdekt, is zeer overdreven. Er zijn vijf officieren in verzekerde bewaring genomen, maar de zaak heeft weinig te beteekenen. Deze vijf officieren verklaarden eenvoudig deel te hebben uitgemaakt van eene vrijmetselaars-ver- eeniging. De minister van oorlog heeft hen daarop, naar men verneemt, bij andere regimenten over geplaatst. Volgeos een telegram uit Havanna is aldaar een koninklijk besluit afgekondigd, waarbij de lichaamsstruffen voor de slaven op Cuba worden afgeschaft. Te Madrid loopt het gerucht dat koning Alfonso in den loop van dezen winter koning Hum- bert te Rome zal gaan bezoeken. Naar men uit Madrid aan de „Köloische Zeitnng" meldt, zal de kroonprins van DuitsohlaDd morgen, Vrijdag, zijne reis Daar Andalnsië aan vaarden, twee dagen te Sevilla, één te Cordova en twee te Grenada doorbrengen, om zich voorts den löden dezer te Barcelona tot den terugkeer naar het vaderland in te schepen. Rusland. Uit Kisil-Ajak wordt gemeld dat het nivelleerings- werk der Amu-Darja expeditie is afgeloopen en dat de expeditie het terugbrengen der Amu-Darja in hare oude beddiüg mogelijk acht. Het „Journal te St.-Pétersbourg" zegt dat het door vele vreemde dagbladen besproken plan eener nienwe staatkundige organisatie volstrekt niet bestaat, evenmin als de commissie, die volgens gemeld beweren was benoemd, om bedoeld ontwerp te onderzoeken. Ook bevat hetzelfde blad de mededeeling dat er in de hoofdstad Diets bekend is betreffende het bericht door de „Agence Havas" verspreid, dat Rnsland deel neemt aan eene overeenkomst aan gaande het zenden van eene vloot naar de Cbineesche wateren. Volgens sommige dagbladen zullen de groote mogendheden collectief bemiddeliDgs-voorstellen doen in de Tonkin-quaestie; naar enkele dagbladen beweren, heeft dit reeds plaats gehad. Van goed onderrichtte zijde wordt verzekerd dat ook dit alles ongegrond is. Vereenigde Staten. De minister van flnanciëa raadt in zijn jaarlijksch rapport de intrekking aan van den handelsdollar, benevens de afschaffing van de belasting welke op dea omloop van bankbiljetten der nationale banken drukt. Hij verklaart zich voor het voorstel van laatstgenoemde, om den omloop van bankbiljetten te vergnnnen tot 90 pet. der beurswaarde van hare gedeponeerde bond?. (Een wetsontwerp in dien geest is reeds bij den Senaat ingediend). De bate in de schatkist wil de minister voor staatswerken. Hij is verder wel is waar niet voor eene onmiddellijke wijziging van hot tarief, maar verklaart zich toch overtuigd dat de doelmatigste wijze van belasting vermindering en de beperking der staatsinkomsten tot de oeconomi8che behoeften d.r regeeriüg, in eeoe verlaging der invoerrechten gelegen is. Uit Hongkong wordt onder dagteebening van 5 dezer aan de „New York Herald" gestindGene raai Pang is to Canton aangekomen en heef tot de tf&ar wonende onderdanen van vreemde mogend heden een manifest gericht, waarin hij hun keonis geeft dat de oorlog door Frankrijk wordt opge drongen. Mochten vreemde schepen of goederen schade lijden, dao behooren de eigenaars zich voor schadeloosstelling tot Frankrijk te wenden. Generaal Pang is gereed tot verdediging van Canton te water en te land. IJNGEZON DEN. Een vrnas? Mijnheer de Redacteur Toen ik den löden der voorgaande maand ge- bru'k maakte van uwe gastvrijheid om any te be klagen van den overlast, die zoowel voorbij .angers als winkeliers oudervinden van het ophalen en vervoeren van asch in geheel open handwagens, en de vraag stelde „of daaraan niets was te doen", werd die vraag door UEd. beantwoord in een noot, waarin werd medegedeeld dat daarin wa9 voorzien door art. 14 al. 2 der Algemeeoe Politieverordening dezer gemeente, waarbij is bepaald: „Dat asch niet anders mag worden verzameld en vervoerd, dan in geheel gesloten karren, aan de achterzijde voorzien van deuren of zeilen of in overdekte vaar tuigen, zoodat geene verstuiving kan plaats hebben." Daarop volgde elders een soortgelijke klacht van een Burger, die de opmerking maakte dat in de wijken 1 en 4 (de zoogenaamde aristocra tische wijken) altijd aschkarren werden gebruikt die aan de bepalingen van art. 14 al. 2 voldeden, waarop hij vroeg „of de ingezetenen van de andere wijken dan niet goed genoeg waren om te deelen in de beschermende bepalingen, die de Gemeente raad gemeend heeft ten behoeve der burgerij te moeten maken?" - terwijl er tegelijkertijd een ingezonden stak in nw Dagblad (geteekeod A) voorkwam, waarin dezelfde grieven werden uiteen gezet, en waarbij nog wel de plaats werd aange wezen (nl. de Hoogewoerd) waar de asch, bij het verzamelen in open handwagens, de voorbijgangers met een laag stof bedekte. Nu zou men meeneo, dat na alle die klaohten in dien toestand toch wel eenige verbetering zou z[jn aangebracht, te meer omdat de politie-veror dening bij art. 14 al. 2 daartoe een uitstekend wapen bezit, maar niets, hoegenaamd niets is er veranderd of verbeterd, ea uitgenomen de wijken 1 en 4, wordt de asch nog altijd verzameld en vervoerd in geheel open handwagens, (zooals „een Bnrger" zeer te recht aanmerkt.) Hoe welwillend mijne vraag dan ook door UEd. is beantwoord, schijnt het dat de verordening waarop door UEd. is gewezen een doode letter is; en zoo komt men van zelf tot de vraag: is dit onwil, of is dit onmacht? Het is hoogst moeielijk op die vraag een be slissend antwoord te geven. Onwil is haast niet denkbaar; want in dat geval zon er grond bestaan voor het vermoeden dat van de ingezetenen die wonen buiten de wijken 1 en 4, alleen nota wordt genomen voor zooverre het belastingzaken geldt, en voor het overige niet; en onmacht kan men tooh niet veronderstellen bij eene politie die jaar lijks aan de gemeente ongeveer f 40,000 kost. En toch is het een feit dat art. 14 al. 2, waarbij is bepaald, dat asch alleen mag worden verzameld en vervoerd in geheel gesloten karren, aan de achter zijde voorzien van deuren of zeilen, of in overdekte vaartuigen, zóó dat geene verstuiving kan plaats hebben", alleen wordt Dageleefd in de wijken 1 en 4, en dat in de andere wijken de asch wordt ver zameld en vervoerd in geheel open handwagens. Men zegt wel eens dat er geen gevolg is zonder oorzaak, en zoo zal het hier ook wel zijn. Maar wat is die oorzaak? Wie is er in de gemeente die in staat en genegen is die vraag op te lossen Hij zal daardoor een grooten dienst bewijzen aan vele ingezetenen; want is eenmaal de oorzaak van een kwaal bekend, dan is het geneesmiddel spoedig ge vonden; en dan bestaat er wellicht kans dat wij nog eenmaal worden verlost van den overlast dien wij onierviuden van het ophalen en vervoeren van asch in open hanowageDs. Leiden, 4 Dec. 1883. Een Winkelier,

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1