tigd het besluit van den gouv.-generaal van Ned.- Indië, waarbij de secretaris van de Algemeene Rekenkamer van Ned.-Indië, II. Van Alphen J.Rz., is benoemd tot tijdelijk lid van dat college. Gemengd Wieu w tt. Een clubje jongelui, die ter eere van Sint-Nicolaas met de kinderen - en waarom niet? - in nogal vroolijke stemming verkeerden, passeerde gisteravond de brug aan de voormalige Rijnsburgerpoort en werd daar door een drietal infanteristen beleedigd en uitgescholden voor al wat leelijk is. Het gevolg hiervan bleef niet uit: in een oogwenk was er een hevige vechtpartij ontstaan. De infanteristen kregen als gelegenheids-surprise een duchtig pak slaag en drie korporaals, die zich in hot gevecht mengden, deelden in hetzelfde lot. Een hunner trok zijne sabel, doch zag haar zich spoedig ontnomeD. Ten slotte daagden nog een paar artilleristen op om hunne wapenbroeders te ontzetten, doch - onbegrijpelijk genoeg - ook zij moesten met bebloede koppen de nederlaag lijden en den aftocht blazen. Zeer veel belangstellenden woonden de voorstolling als „kunstlievende leden" bij. Hen meldt ons uit N o o r d w ij k aan Zee dat de visschersvloot van daar behouden en wel aan het strand is teruggekomen. De hooge prijzen van steur- en pekelharing en de weinige verliezen van netten, zijn reden dat er bijzonder veel geld besomd isde netto opbrengst van de 13 schuiten bedraagt f 121,000, zoodat ze door elkander besomd hebben f 9300, eene som, welke, zoover men we9t, niet één jaar, door elkander genomen, gehaald is. Daar er ook niemand van deze plaats verongelukt is, heeft men er alle reden tot dankbaarheid. De krijgsraad in het 2de militaire arrondissement te 's-Bosch heeft A. De R., soldaat bij de 4de comp. 3de bat. 6de regiment infanterie, veroordeeld tot een militaire detentie voor den tijd van twee jaar, wegens misdaad tegen de subordi natie, door een meerderen in rang slagen toe te brengen. In de spreekkamer van een tand- meester zat een kat in 't geopende venster en keek omzichtig in het ledige vertrek. Plotseling valt het vensterraam neder en de arme kat, wier staart op bedenkelijke wijze beklemd zat, begon hartverscheu rend te jammeren. De veertien patiënten, die in de voorkamer zaten te wachteD, liepen allen de deur uit. Hun kiespijn was plotseling van angst genezen. P. De K. te Hilversum, verleden week bezig zijnde met het uitmesten van een varkenshok, had het ongeluk te struikelen en zijn hand aan een spijker te bezeren. De bloeding willende stuiten, zonder de wond uit te wasschen, legde hij hierop, volgens het dwaz9 volksgeloof, een stukje grauw papier, met het treurig gevolg dat de geheele arm den volgenden morgen opgezwollen was en hij bin nen drie dagen aan de gevolgen (ettorkoorts) overleed. Gisternacht brandde te IJselmonde door eene onbekende oorzaak eene oude boeren hofstede af, waarin onderscheiden arbeidersgezinnen woonden. De inboedel is met do winterprovisie bijna geheel verbrand, terwijl het vlas en koren, dat zich in de schuur bevond, mede een prooi der vlammen werd. Het vee, eenige kalveren en een paar veulens, werd met moeite gered. Alles was verzekerd. Uit Londen wordt gemeld dat aan de werklieden op de scheepstimmerwerven aan de Tyne gisteren is kennis gegeven van het voornomen, om het loon te verminderen. Den geheelen dag heeft gisteren in de voorstad Haskeui van Konstantinopel, door Turken en Joden bewoond, een verschrikkelijke brand gewoed. Honderden huizen zijn een prooi der vlammen geworden en de ellende is groot. Gemeenteraad. In de hedennamiddag gehouden gemeenteraads zitting waren tegenwoordig de heeren De Laat De Kanter, voorzitter, De Fremery, Hartevelt, Yan der Zweep, Bredius, Juta, Wilhelmy Damsté, Zaayer, Van Dissel, Land, Buys, Dercksen, Le Poole, Van der Hoeven, Cock, Knappert, Zaalberg, Dè Goeje De Geus, Do Clercq en Was. Ingekomen was eene missive van mr. P. Romeijn alhier, waarbij hij ontslag neemt als lid der plaat selijke schoolcommissie, welk ontslag op voorstel van den Voorzitter werd aangenomen, onder dank zegging yoor de der gemeente bewezen diensten. Achtereenvolgens werden benoemdtot adjunct stads- genees- c*u beelkundigo de heor D. J. Braa- kenburg, voor 3 jaren; tot tweeden onderwijzer aan de school 3de klasse No. 1 de heer H. J. Wes terling te Groningen, en tot derde onderwijzeres aan de school 3de klasse No. 3 mej. S. H. E. Prins te Oegstgeest. Een breedvoerig debat ontstond naar aanleiding van het reeds medegedeelde voorstel van B. en Ws. tot wijziging van art. 16 van het raadsbesluit op de heffing der plaatselijke directe belasting. De heer Buys gaf allereerst te kennen dat hij in zijne over tuiging van vroeger niet is veranderd en dns zijne goedkeuring aan de opnieuw ingediende verandering niet kan hechtenhet kohier kan z. i. door den Raad niet goed worden vastgesteld en door Ged. Staten in hooger beroep niet worden behandeld als ze wordt aangenomen. Al betreft deze zaak misschien slechts de belangen van enkelen, toch zijn hem die belangen heilig. De opgaven van hen moeten niet worden tegengesproken, onder hen eerst te hebben gehoord. De heer Cock was van dezelfde meeniDgmet volle overtuiging sprak hij tegen het nieuwe voor stel, ook al bestaat er recht op hooger beroep bij den Raad. Door dezen maatregel zal men de impopulaire inkomstenbelasting nog impopulairder en tevens slechter maken. De heer De Fremery koesterde geen vrees. Ieder wordt gehoord, ieder krijgt een beschrijvingsbrief en kan daarop invullen of aanteekenen wat hij noodig acht. Daarbij staat een commissie van 30 personen het Dagelijksch Bestuur ter zijde om dit voor te lichten. De ondervinding heeft ook getoond hoe weinig personen er opkwamen die waren opge roepen, en daaronder waren er zelfs die verklaarden niet te zouden zijn gekomen als ze geen oproeping hadden ontvangen: zij konden hun tijd, zeiden zij, wel nuttiger besteden. De heer Van der Hoeven zou daaromtrent wel een uitvoeriger opgaaf willen zien, ten eiude nauwkeurig het effect van de gegeven inlichtingen na te gaan. Nu blijkt hem toch niet waarom het oproepen over bodig en ondoelmatig is, zooals B. en Ws. het noemen. Ook zou spr. het zeer wenschelijk achten indien den belastingschuldigen, bij verandering van hunnen aanslag, daarvan werd kennis gegeven, met opgaaf van de klasse waarin ze zijn gerangschikt geworden, om dan binnen 8 of 14 dagen hun klachten in te brengen. Hij maakte daarvan zelfs een voorstel. De Voorzitter sloot zich aan bij hetgeen door den heer De Fremery, wethouder van financiën, was gezegd geworden, evenals déze tevens herin nerende dat het tegenwoordige voorstel niet geheel hetzelfde is als dat van vroeger, hetwelk door den Raad toen werd verworpen. In antwoord op hetgeen door don heer Buys gezegd was, verzekerde hij o. a. dat er gelegenheid blijft bestaan om bezwaren in te brengen, welke met onpartijdigheid worden onderzocht. Wat do uitdrukking van den heer Cock betreft, dat de inkomstenbelasting reeds impopulair is en dat nog meer zal worden, zou spr. van den heer Cock gaarne een recept voor eene belasting willen hebben welke dit Diet is. Hem is gebleken dat de inkomstenbelasting zelfs de miDst impopu laire is. De verdediging van het voorstel des heeren Van der Hoeven vond spr. zwak en het voorstel zelf ondoelmatig en onaannemelijk. Alle belasting schuldigen kunnen niet worden opgeroepenalleen z ij die men wenscht te hooren. De anderen hebben 3 maanden gelegenheid zich zelf bij B. en Ws. te adresseeren. Het was den heer Buys onverschillig of het aan hangige voorstel gewijzigd was bij dat van vroeger, als zijn bezwaar er tegen hetzelfde gebleven is. Hoe kan reeds men bij het ontvangen van het beschrij- vingBbiljet zijne bezwaren inbrengen tegen eene beslissing, welke b. v. twee maanden later door B. en Ws. genomen wordt? Er moet recht zijn niet alleen voor de meerderheid, maar voor allen, voor de geheele wereld. Brengen B. en Ws. veranderingen in de aangiften, dan moet aan eiken belanghebbende daarvan vóóraf worden ken nis gegeven. Nadat nog de heer Hartevelt, die de voordracht van B. en We. verdedigde, do heer Cock, die niet tegenstaande de opmerkingen des voorzitters niet van gevoelen was veranderd, en de heer Le Poole, die het amendement van den heer Van der Hoeven ondersteunde, het woord haddon gevoerd, werd ge noemd amendement aan de orde gesteld, maar door den heer Hartevelt ten sterkste bestreden daar het nog omslachtiger is dan de maatregel welke nu gevolgd wordt. In dit geval zou de heer Cock hieraan de voorkeur blijven geven, ook omdat het amendement des heeren Van der Hoeven toch niet aan al zijne bezwaren te gemoet komt. Omdat de heer Knappert bovendien meent dat dit werkelijk voor B. en Ws. tot te veel tijdverlies en omslag zou aanleiding geven, gaf hij volmondig zijne stem aan hunne voordracht zelve. In den loop der verdere discussie vroeg de heer Cock het woord voor een persoonlijk feit, daar de heer Knappert gezegd had het te betreuren dat spr. de uitdrukking gebezigd had van „commissie van dwarskijkers" voor de heeren die B. en Ws. bijstaan en dit wel in eene vergadering als de ge meenteraad is, waardoor het prestige dier heeren te meer zou benadeeld worden, terwijl ze eohter personen zijn die door B. en Ws. zeer worden op prijs gesteld en voor het doel moeielijk te vinden zijn. De heer Cock verzekerde dat niet hij, maar hefc volk, buiten den Raad, de commissie, welke de Gemeentewet niet kent, zóó noemt. Dit had hjj in zijne woorden duidelijk laten uitkomen. Het amendement van den heer Van der Hoeven werd ten slotte met 12 tegen 9 stemmen ver worpen, nadat het nog een enkele wijziging had ondergaaneen gelijk lot onderging bovendien ook het voorstel van B. en Ws. met 11 tegen 10 stemmen, zoodat de zaak blijft zooals ze in de verordening is voorgescheven. De voordrachten tot het verleenen van afschrij ving of restitutie van plaatselijke directe belasting en de vaststelling van het Tweede Suppletoir Kohier der plaatselijke directe belasting dienst 1883 werden goedgekeurd met algemeene stemmen op één na, nl. van den heer Dercksen, die zich buiten stem ming hield. Vóór de sluiting der vergadering kwam de hoer Bredius terug op het onderwerp door hem in de vorige zittiüg besproken naar aanleiding van een fout in het stenographisch gemeenteraadsverslag. Bij onderzoek was hem gebleken dat er een zijtje door hem nageziene kopij was zoekgeraakt, hetzij op de drukkerij hetzij op do secretarie, en dat dit toen maar was weggelaten. In het laatste verslag komt nu weer een fout voor; in een der zinnen ontbreekt nl. het woordje „het". Spr. zou daarom in overweging geven om den leden ook de druk proeven toe te zenden. Volgens den Voorzitter lag de schuld z. i. zeker niet bij den heer Sijthoff, maar mogelijk op de secretarie, waar men het bewuste zijtje kopij echter niet heeft kunnen terugvinden, al is er nog zoo naar gezocht. Het denkbeeld om den leden na de uitgezochte kopij der stenografen ook nog de druk proeven te doen bezorgen, acht hij niet wenschelijk, daar dan het zittingverslag nog later dan tegen woordig zou verschijnen. Spr. kan echter verzekeren dat aan de proeven de noodige zorg besteed wordt. Met een voorbeeld toonde hij dit aan. Telegrammen. LONDEN, 5 December. (4.) De Transvaalsche afgevaardigden hebben twee dagen gelogeerd bij den diamantenkoopman Sonnenberg, lid der firm» Goldscbmidt, op diens buitenplaats, ten zuiden van Londen gelegen. De „Daily News" ontvangt uit de Transvaa allergunstigste berichten omtrent de goudmijnen; er zijn groote hoeveelheden goud gevonden bjj Lijdenburg. KONSTANTINOPEL, 5 December. De brand in Haskeui heeft acht uren gednurd, doch thans ia men het vuur meester. De schade is veel grooter dan aanvankelijk werd begroot. Op bevel des sul tans zond de regeering verscheidene wagenvracht^ brood naar de geteisterde wijk. PARIJS, 5 December. Bij de Kamer van Atge' vaardigden is een voorstel ingekomen om Hoofdstuk 20 van de begrooting van Binnenlandsohe Zaken geheime uitgaven der politie, dat twee millioenbe* draagt, te schrappeD. LONDEN, 5 December. Volgens een hladridscb' depecbe in de „Times" hebben de tijdingen o' Sondan eene zeer hevige gisting in Algerië, om bepaald te Oran, teweeggebracht, waar de bevolkio uit drie millioen Mahomedanen en 500,000 Obr" tenen en Israëlieten bestaat. LONDEN, 6 December. De „Daily News" *e neemt dat de Transvaalsche gedelegeerdeD Lord Derby het plan hebben toegezonden van ee conventie, doch dat hunne voorwaarden onaa nemelijk zijn. Toch heeft men reden te bopoa de partijen tot eene voldoende scnikking komen.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2