LEIDSCH DAGBLAD. N°. 7304. Vrijdag 7 December. A0. 1883. Eerste Blad. PRIJS DEZER COURANT: ▼•or Leiden per 8 mu&den'.II, f 1.10. Freaeo per poet.1.40. Atooderigke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Tu 16 regels f 1.05. Iedere regel meer 0.17).' Grootere letters our plaatsruimte. Voor ket vncaasee- ren bniten de stad wordt 0.10 berekend. Dit Kommer bestaat uit TWEE BLADEN. ^.vónd-editie. LEIDEN, 6 December. Het bestuur der afdeeling Leiden en Omstre ken der Holl. Maatschappij van Landbouw heeft op uitnoodiging van een door B. en Ws. van Leiden tot hem gerichte vraag, of het wenschelijk is het adres van de Friesche Maatschappij van Landbouw, in zake de longziekte van het vee, te steunen, het navolgende geantwoord: Wij hadden de eer te ontvangen Uwen brief van den loden November II. Wij hebben gemeend wel te doen de daarbij tot ons gerichte vraag ter tafel te brengen in de afdee- lingsvergadering den lsten dezer maand gehouden. Eenparig was die Vergadering van gevoelen dat de belangen van Landbouw en Veeteelt zeer zullen worden bevorderd door spoedige afmaking van het longzieke vee in het z. g. spoelingdistrict, en dat daarom de ondersteuning van het adres van het hoofdbestuur der Friesche Maatschappij van Land bouw, te dier zake tot de Hooge Regeering gericht, door het Bestuur der gemeente Leiden verdient te worden bevorderd. Terwijl wij de eer hebben U van het gevoelen der Vergadering mededeeling te doen, nemen wij de vrijheid UEd. Aohtb. in herinnering te brengen, met welken onverwacht gunstigen uitslag de be strijding der veepest destijds heeft plaats gehad, dank zij de strenge ten-uitvoerlegging van de wet telijke bepalingen door den minister Heemskerk. Wij aarzelen niet tevens ons gevoelen uit te spreken, dat, nu diezelfde minister het beleid van 's lands zaken opnieuw in handen heeft, het geen twijfel lijdt, dat, wanneer de landbouwende bevolking, van het groote belang der zaak doordrongen, de hulp der Hooge Regeering inroept, de heer Heems kerk zal tocnen dat zijn wil en zijne kracht om de belangen van het Vaderland te dienen, met den loop der jaren geenszins verzwakt zijn. De lieer W. Landzaat, inspecteur van politie alhier, is door B. en Ws. benoemd tot hoofdinspec- tenr van politie. Naar wij vernemen, zal de Burgerzangver- eeniging „Oefening baart Kunst" alhier Maandag avond a. s. in de Stadszaal weder eene uitvoering geven. Per Engelsche mail, via Brindisi, ontvingen we hedennamiddag de Indische bladen van 27 tot en met 31 October. Na afgelegd examen zijn geslaagd: voor de akte lager onderwijs in het Engelsch de heer W. F. Keizer te Voorschoten en voor de akte A middel baar onderwijs in het Fransch mej. A. J. Verwey te Sa9senheim. Benoemd is tot onderwijzeres met hoofdakte, aan de school voor meer uitgebreid lager onderwijs te Allen, mejuffrouw Van Goor Den Oosterling te Aard 8 wond. De heeren Donner, Lobman, T. Mackay en Van Asch Van Wijck hebben een reeks van ver hinderingen der begrooting van Binnenlandsche Zaken voorgedragen, meerendeels op de uitgaven voor de verschillende takken, van onderwijs. Blijkens het verslag van het geneeskundig staatstoezicht in het jaar 1882 stierven in de pro vincie Zuid-Holland 21,805 personen of 26.11 per duizend ingezetenen. Het aantal overledenen in h9t Rijk bedroeg 93,936 °f 22.70 per duizend. Iu de provincie Z.-Holland overleden aan typhus 151 personen, aan pokken 146, aan roodvonk 86, aan mazelen 189, aan croup 191 en aan diphtheritis 53. Vooral waren onder de versohillende besmette lijke ziekten de pokken dat jaar hevig in Rotterdam, Gouda en Woerden. In 28 gemeenten van Zuid- Holland werden 516 gevallen dezer ziekte aangegeven. De ziekte werd per boot ingevoerd uit Konings bergen en breidde zich vervolgens nit in de straat waar de ingevoerde poklijder werd verpleegd en opvolgend in de omringende straten. Vaak was dnidelgk aan te toonen dat de ziekte door het bezoeken aan poklijders en door het ver- big f van reizigers uit onbesmette plaatsen derwaarts werd overgebracht, zoo van Rotterdam naar Schie dam en Wassenaar, van Gouda naar Stolwijk en Boskoop, van Berkenwoude naar Oudekerk enz. Somtijds werd ook de ziekte overgebraoht door kinderen ter sohool gaande in eene besmette ge meente, als van Gouda naar Reeuwijk en Haastrecht. Te Barendrecht kwamen de eerste gevallen voor bij een handelaar in lompen, die deze in eene buurt van Gouda, ten tijde dat de pokken daar heerschten, had opgekocht. De Delftshaven werd een persoon die bedden ontsmette aangetast. Woerden werd besmet door een kind, afkomstig van een besmet huis uit Gouda. Drie der personen uit de gastvrije woning betaaldea huDne betoonde gastvrijheid met den dood. Van de 497 poklijders in Zuid-Holland waren 259 niet en 238 wel gevaccineerd. Van de gevac cineerde lijders stierven er slechts 28, d. i. 11.3 pet., en van de niet gevaccineerden 93, d. i. 35.9 pet. Dit is dus juist driemaal zoo veel. De geneeskundige staatscommissie heeft tot arts bevorderd den hew Ch. E. A. VermeuleD, doctorandus, en toegelaten voor het lste gedeelte van het arts-examen de heeren Th. H. Bakker, doctorandus, en R. N. Bersma, caodidaat arts. Gebruikte jachtgereedschappen en vélocipèdes, die tot persoonlijk gebruik worden medegevoerd, kunnen, naar luid van eene ministeriëele resolutie, worden gerangschikt onder do voorwerpen vrij van invoerrecht. Aarden pijpen en buizen, dienende voor water leiding, riolen, draineeren en dergelijke, behooren, volgens ministeriëele resolutie, ook dan wanneer ze van gedroogd cement vervaardigd zijn, tot den tariefpost: „Aardewerk-pottebakkerswerk", belast met een invoerrecht van 5 percent. Da heer J. A. De Bergh zond heden in het licht de nummers 75 en 76 der „Haagsche Pen- krassen" met twee platenlo. een „St.-Nicolaas- proDt" en 2o. een zinnebeeldige voorstelling der vredelievende verhouding tusschen Nederland en de republiek Venezuela, naar aanleiding van de zinsnede daarover in de Troonrede va* 1883. In de gisteren gehouden zitting van den ge meenteraad van Amsterdam is ingekomen o. a. een schrijven van den hoogleeraar in de staathuishoud kunde en de statistiek mr. N. G. Pierson, verzoe kende hem te ontheffen van het onderwijs in do statistiek en dat leervak op te dragen aan een af zonderlijken hoogleeraar. Dit adres is gesteld in handen van B. en Ws., teu fine van preadvies. De raad heeft vervolgens eenige zaken van minder algemeen belang afgedaan en voorts overeenkom stig de voorstellen van het Dagelijksch Bestuur o. a. besloten voorloopig geen gevolg te geven aan het verzoek van A. W. Krasnapolsky c. s., om de Warmoesstraat met asphalt to bedekken tor ver vanging der thans bestaande kei-bestrating. Aan het slot der zitting maakte de voorzitter bekend dat van den heer Bergsma een brief is ontvangen, waarbij hij zijn ontslag, neemtnls lid van den Raad. De verkiezing vanzijd ^plaatsvervanger zal dus plaats hebben te gelijk met die van den. opvolger des heeren Glindermaö', en wel--op 8 Janoari a. s. Te Dordrecht zijn gistermorgen St.-Nicolaas- geschenken uitgereikt aan 868 kinderen van de gemeentescholen, die zich dit door vlijtig school bezoek hadden waardig gemaakt; 190 kinderen hadden in het geheel de sohool niet verzuimd, 391 van 1 tot 10 malen. In het vorige jaar waren 270 kinderen geen enkelen schooltijd thuis gebleven. Dat dit aantal dit jaar geringer was, moet ge deeltelijk worden toegeschreven aan het gerucht dat voor eenigen tijd was verspreid dat alle school kinderen met dwang zouden worden gevaccineerd. In de zitting der Tweede Kamer van heden is bij het verder debat over het hoofdstuk Justitie door den minister aan den heer Lieftinck verzekerd dat de overgang van eene protestantsche vrouw in de gevangenis te Roermond tot het catholicisme geheel vrijwillig geschiedde, en dat in het alge meen ter wille van de gewetensvrijheid dergelijke overgangen in gevangenisssen niet kunnen worden verboden. Verworpen zijn de posten voor Dieuwe bewaar ders in de gevangenis te Leeuwardenvoor nieuwe kantongerechtsgebouwen te Delft, Schoonhoven, Wijk-bij Duurstede en Dokkum,en de post 270,000 voor den aankoop van grond voor eene nieuwe gevangenis te Amsterdam. Het geheolo hoofdstuk Justitie werd ten slotte unaniem aangenomen. Het algemeen debat over het hoofdstuk Binnenlandsche Zaken is gesloten. Morgen worden de artikelen in behandeling genomen. Door het omvallen eener petroleumlamp op den zolder ontstond Dinsdag-avoDd brand in do woning van U. Vreeken in het oosteinde te Aalsmeer. Door den feilen wind viel aan blusschen niet te denken. Alles is ia de asch gelegd, uitgezonderd enkele meubelstukken. Een soldaat te Amsterdam, die voor een officier f 100 moest wisselen, is met twee wapen broeders St.-Nicolaas gaan houden. Hetstoomschip „Koningin Emma", van Batavia naar Amsterdam, liep gisteren te Gibraltar binnen, om aldaar een nieuwe stoomschuif in te zettende „W. A. Scholten" vertrok gisteren van Nieuw- York naar Rotterdam, mot de mail en vijftig pas sagiers. Blijkens ingekomen ambtsberichten, zijn in het tijdperk van vier weken, dat op 1 December jl. is geëindigd, geen gevallen van longziekte buiten het afgesloten gedeelte van het spoelingdistrict waargenomen. In de slachtergen daarbinnen bleken de longen van 4 randeren van vier veehouders, door longziekte te zijn aangetast. Volgens telegram uit Londen te Amsterdam bij de „Vereeniging van Assuradeuren" ontvangen is het stoomschip „Koningin Emma", van Batavia naar Amsterdam, te Gibraltar met onklare machine binnengeloopen. Het stoomschip „Edam", van Nieuw-York naar Amsterdam, passeerde gisternamiddag Dover. Z. M. heeft den voor den dienst in Ned.- lndië bestemden 2den luit. der inf. P. C. Hompe, op het daartoe door hem gedaan verzoek, eervol uit den militairen dienst ontslagen- benoemd tot surnumerair bij het vak der posterijenJ. J. De Klerk, P. N. L. Feltzer, L. H. Bartelink, J. H. Acker, H. G. Van der Weerd, H. P. J. Hueskes, P. M. A. Van Wijk, B. J. Bouricius, C. H. Windt, J. J. Giunta D'Albani, A. W. Van Oordt, J. Van Wieringhen Borski, W. A. Van der MouIod, B. Ten Cate en M. W. L. J. Aertnijs- benoemd tot ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij de kantongerechten in hot arrondissement VHortogen- bosch, voor de kantons 's-Hertogenbosch, Oss, Heusden en Waalwijk, ter standplaats 's-Hertogen- bosch, jhr. mr. L. H. L. J. Van der Maesen De Sombreff, thans ambtenaar van het Openbaar Minis terie bij de kantongerechten fo het arrondissement Rotterdam voor de kantons Schiedam, Brielle en Sommelsdjjk, ter fctandpYaats Schiedam; - bekrach-

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1