LEIDSCH DAGBLAD. VISITEKAARTEN 7301 Dinsdag 4- December. A0. 18X3. Tweede Blad. Vervolg der Advertentiën. St.-Micolaaso Brandstoffenberichtü Oproeping van Creditenren. Wordt gevraagd O. DE BI3NTKL, voor net en goedkoop Drukwerk. Goede wijn behoeft geen krans. Abshaubbins of Anti-Rheumatische W atten. DE GRACIEUS E. PRIJS DEZER COURANT: foor Leiden per 3 maanden1.10. Franc per post1.40. AIzon,Jerl\jke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijkB, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. FBIJS DEK ADVERTENTIE»! Van 16 refela f 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Groolere letters naar plaatsruimte. Voor het iocassee- ren buiten de stad wordt f 0.10 berekend. B U I T JÜJ N L A N D. Fraakrlik. De regeering heeft den commissaris Harmand, te Tonkin, de vergunning verleend om voor eenigen tijd mot verlof naar Frankrijk terug te keeren, dewijl de administratieve en de militaire macht ver- eenigd zijn in handen van den generaal Courbot. De Kamer heeft Zaterdag de behandeling der begrooting hervat. Met 296 tegen 189 stemmen is verworpen hoofdstuk 5 der commissie, betreffende de amortiseering, waarvan het cijfer door de regee ring niet werd goedgekeurd. Kort daarna trad de rapporteur, de heer Rouvier, de vergaderzaal binnen. Uit naam der commissie pro testeerde hij in eeue uitvoerige rede tegen het door de Kamer genomen besluit en verklaarde het te betreuren niet in do gelegenheid geweest te zijn om de Kamer in te lichten over het gewicht daar van. Daardoor werd het stelsel van den heer Lóón Say gehuldigd en, door den schijn van een tekort, het drijven in de hand gewerkt van heD, die de beurskoersen willen drukken. De minister van financiën, de heer Tirard, ant woordde met eene verdediging van het door de regeoring voorgestelde cijfer. Het doel der regeering was, om het tekort op het budget te herstellen, zonder tot verhooging der belasting de toevlucht te nemen. Deze verklaring van den minister werd toe- gejnicht. De heer Rouvier verklaarde zich echter niet vol daan en droDg aan op eene nieuwe stemming over het door de commissie voorgestelde cijfer. Hij stelde eene verhooging voor met 1 millioen. De Kamer verwierp echter dit voorstel met 300 tegen 210 stemmen en hechtte opnieuw hare goed keuring aan het voorstel der regeeriDg. De begrootingen voor financiën en posterijen werden daarop ongewijzigd goedgekeurd. In deze zitting bracht de heer Renault zijn rap port uit over de kvediet-aanvrage der regeeriDg voor Tonkin. In de toelichting tot dit rapport gaf hij een geschiedkundig overzicht van de quaestie; hij vroeg of de laatst gezonden versterkingen en de som, door de regeering gevraagd, toereikend zonden zijn om tot het beoogde doel te geraken. Hij erkende voorts dat de regeeriDg Diets liever wenscht dan licht te verspreiden over de aarzelingen, welke voor het oogenblik bij haar worden opgemerkt. De heer Ferry, minister van buitenlandsche zaken, gaf in zijn antwoord eene toelichting van het Chi- neesche memorandum en verklaarde verder dat het krediet van 9 millioen voor het oogenblik toerei kend was. De regeering had maatregelen genomen voor het zenden van nieuwe versterkingen, indien ze noodig mochten zijn. Ten slotte kondigde hij aan dat het Gele Boek aanstaanden Woensdag zou gedeponeerd worden. De discussie over de Tonkin-quaestie is op Vrijdag bepaald. Grroot-Britannië. Men verwacht dat de Transvaalsche quaestie deze week het stadinm harer beslissing zal intreden. De heer Waddington heeft, naar men beweert, aan den heer Granville geseind dat het volstrekt Doodig is om Bac-Ninh en Son-Fay door Fransche troepen te doen bezetten. De Fransche regeering kan zich niet met minder tevreden stellen. Frankrijk wenscht een oorlog met China te vermijden, indien het slechts mogelijk is en deze toezegging zou hij niet hebben gedaan dan onder voorwaarde dat China, Bac-Ninh en Son-Fay voor de Franschen zouden wor den geopend, in welk geval Frankrijk bereid is een wapenstilstand voor te slaaD. Granville zou alsdan volstrekt niet als bemiddelaar tusschen Frankrijk en China optreden. Het proces tegen O'Donnell, den moordenaar van den kroongetuige Carey, is Zaterdag-avond afgeloopen. Het vonnis der jury luidde „schuldig", en O'Donnell werd daarop ter dood veroordeeld. Lord Hartington heeft Zaterdag te Accrington voor zijne kiezers in noordoostelijk Lancashire eene redevoering gehouden. Hij vermeldde met nadruk de ongestoorde goede verstandhouding tusschen Enge land en Frankrijk. Engeland had met geen enkele Europeesche mogendheid een afzonderlijk verbond, maar do betrekkingen met Duitschland waren in ieder opzicht hartelijk en vriendschappelijk. Eerst voor weinige dagen heeft de Duitsche regeeriDg aan de Eügelsche te kennen gegeven dat zij bereid was om gezamenlijk op te treden tot de bescherming der belangen van Engelsche en Daitsche onderdanen in China, indien deze door een conflict tusschen Frankrijk en China mochten worden bedreigd. De „Observer" heeft uit Caï'ro een bericht ontvangeD, gedateerd 1 December, waarin wordt medegedeeld dat ook in de provincie Darfoer een opstand is uitgebroken, en dat Stattin-Bey, de gouverneur van deze provincie, verwond is. Men beweert dat de Bedouïenen-stammen in de omstreken van Kassala ook in opstand zijn gekomen. Het gerucht loopt dat Turkije aandringt op het afzenden van troepen naar Soudan. Italië. De Kamer der Afgevaardigden heeft de candi- daten der ministeriëele partij (de heeren Salaris, Lacava en Gisletti) tot leden der budgetcommissie gekozen. De beide eerstgenoemde heeren verkregen 189, de laatste 185 stemmen. Op de candidaten der oppositie (de heeren Bestoni, Bonacci en Damiani) werden onderscheidenlijk 114, 113 en 110 stemmen uitgebracht. Een particulier telegram der „Frf. Ztg." meldt, dat bij de Banco Tiberino te Rome belangrijke onregelmatigheden ontdekt zijn. Deze Bank is een filiale der Turijnscbe Baüco Sconto e Sete. Bij het naderende §t.-Nlcolaasfec9t beveelt de ondergeteekende zich aan tot het leveren van Ute qualiteit Boterletters, St.-Mcolaas, Suikerwerk enz. Door goede qualiteit en coDcur- reerende prijzen hoopt hij hetzelfde vertrouwen te mogen hebben als het vorige jaar. Aanbevelend, UEd. Dw. Dienaar, W. B. DE L BI JE, Oude Singel 202. NB. Voorhanden buitengewoon groote Vrijers en Vrijsters a 45 Cents het pond. Verzoeke bestellingen tijdig op te geven. De ondergeteekende beveelt zich bij zijne geëerde Begunstigers aan, aangezien zijne Magazijnen ruim voorzien zijn van alle soorten BRANDSTOFFEN, als: droge Korte en Lange Turf, Steenkolen, Gas-Cokes, Eiken- en Elzenkeukenhout, Eiken en Beukenkachelblokken in verschillende Roorten, Houtskolen en Houtskolenbriquetten a f 2.50 en f 1.30 per honderd stuks, Bruinkolenbriqaetten, Vuurmakers en Sprokkels om Kachels spoedig aan te maken, alles tegen de meest concurreerende prijzen. NB. Ook kan men zich voor den geheelen winter abonneeren bij E. J. WIJNTJES, Heerengracht No. 122. Allen die iets te vorderen hebben van den Heer J. B. D. TULLEREN, Jur. Cand. alhier, wor den verzocht hunne rekeningen in te zenden vóór of op 15 December a. s. ten zjjnen woonhnize in de Paardensteeg No. 4, zullende echter de reke ningen, welke na dien termijn mochten inkomen, niet meer worden voldaan. eene Juffrouw, genegen om in de morgenuren twee kinderen van drie tot vijf jaren nuttig bezig te houden. Adres met franco brieven onder letter M aan het Bureel van dit Blad. DE ALGEMEEN BEKENDE dee Handelsdrukkerij tan AALMARKT 13, (van 60, 75, SO Cents en hooger) die het gan- sche jaar den grootsten aftrek gehad hebben en alle concurrentie tegen de te dezer stede ingevoerde Am8terdamsche Visitekaarten het hoofd kuDnen bieden, worden steeds netjes en spoedig afge leverd. Door het enorme debiet tegen Nieuwjaar, is vroegtijdige bestelling zeer gewensoht. Amcrlkaansche Houten Visitekaarten. Ontvangen eene collectie kenrig gelith. Nieuw jaarsbrief kaarten, Balboekjes, Menu's enz. Hennep-Enveloppen, bedrukt, a f 2.per 1000 stuks. SPECIALE INRICHTING Lofspraak of aanbeveling zonde geheel overbodig zijn voor de reeds lang gerenommeerde Dezelve worden steeds met het meeste succes aangewend tegen alle Rhenmatische aandoeningen. Verkrijgbaar a 30 Cents per pakje bij: BEUZEMAKER Co., LeidenVischmarkt. Wed. N. J. SANDERS Gz., LeidenHaar lemmerstraat. J. VAN 'T HOOFT, Haarlemmerstraat, Leiden. F. N. De Witt, Noord- wijk a/Zee. J. R. Bloot, Katwijk a/Zee. Wed. De Roos, Bent huizen. Wed. Boon, Leidschen- dam. A. Kauling, Alfen. Schlattman, Bodegrave. C. B. Verheul, Oude- water. S. v. d. Kraats, Bleis wij k. J. Van Dorp, Zoeter- meer. F. A. G. Van Deth, Gouda. Wed. Bosman, Gouda. Wed. Wilhelmus, Woer den. A. Bots, Nieuwkoop. W. Ligthelm, Voorburg. E. Van Mansum, Hille- gom. J. Goudkade, Boskoop. H. LAROS Pz., te Aar- landerveen. Men zij gewaarschuwd tegen namaaksels en lette vooral op de onderteekeniDg van elk pakje. A. BREETVELT Az.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1