LEIDSOH iffe DAGBLAD. N°. 7301Dinsdag 4 December. A0. 1883. Eerste Blad. Avond-editie. PRIJS DEZER COURANT: foor Leiden per 8 maandenf 1.10. freooo per poet.1.40. Alsooderfijke Nommer*.0.05. Dit Nommer bestaat nit TWEE BLADEN. Voor de Inteekenaren daarop behooren bij dit nummer van het Leidsch Dagblad de Nos. 233 en 234 der Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad. Offioiëele Konnisgevinfiren. Vergadering van don Gemeenteraad van Lelden op Donderdag 6 Dec. 1883, des namiddags te twee uren. Punten i*r behandeling: 1°. Verzoek van D. J. Braakenburg, om continuatie als adjunct- stads- genees- en heelkundige. (230) 2°. Benoeming van een tweeden onderwijzer aan de school 3de klasse no. 1. (233) 3°. Idem van eene derde onderwijzeres aan de school 3de klasse no. 3. (234) 4°. Voordracht tot wijzigins van art. 16 van het raadsbe sluit op de heffing der plaatselijke directe belasting. (231) 5°. Idem tot het verleeuen van afschrijving of restitutie van plaatselijke directe belasting. (232) 6°. Vaststelling van het Tweede Suppletoir Kohier der plaatselijke directe belasting, dienst 1883. De Burgemeester, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, brengt ter algemeene kennis dat op heden aan den ontvanger der directe belastingen alhier zijn ter hand gesteld twee kohieren van de personeele belasting, dienst 1883/84, en een kohier van het patentrecht, dienst 1883/84, 2de kwartaal, alle executoir verklaard den 29sten November 1883, en herinnert voorts den belanghebbenden aan hunne verplichting om hunnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 3 Dec. 1883. DE KANTER. LEIOEft, 3 December. Voor den tijd van driejaren zijn wederom benoemd tot directeur van de brandweer alhier de heer Adr. Verhoog en tot adjunct directeur de heer "W. A. Van Lith. Verder hebben door B. en Ws. ook do benoemingen plaats gehad van de opperbrandmees- ters, brandmeesters, adjunct-brandmeesters en spuit gasten van dezeven stads handbrandspuiteo, zoomede van het personeel der stoombrandspuit. Nu de wijziging der gemeentewet wat de heffing en invordering der plaatselijke directe be lasting betreft, waarbij den belastingschuldigen een termijn van drie maanden werd gegund om van hunuen aanslag bij den Gemeenteraad in beroep te komen, eenige jaren in werking is, schijnt, naar het inzien van B. en "Ws., de tijd gekomen om de zaak betreffende het vroeger gereed zijn van het kohier andermaal bij den gemeenteraad ter sprake te brengen en zij aarzelen niet te verklaren dat hunBe overtuiging in deze, dat het oproepen, althans de verplichting om alle belastingschuldigen, wier aangifte niet voldoende wordt geacht, zonder onder scheid, op te roepen en te hooren, geheel overbodig is en doelloos. De ondervinding bij de jaarlijksche oproepingen sedert de invoering der inkomstenbelasting opgedaaD, heeft hen in tegendeel meer en meer in die over tuiging gesterkt. Intns8chon erkennen zij volgaarne dat er geval len kunnen zijn waarin het wenschelijk is dat na dere inlichtingen ten aanzien van enkele aanslagen worden verstrekt, alvorens het kohier ter vaststel ling wordt aangeboden en zij wenschen allerminst de gelegenheid daarvoor op te heffen of te beperkeD. Zooals dan ook vroeger reeds werd opgemorkt is hun college op de gewone zittingdagen voor een ieder toegankelijk en kunnen alzoo de belasting schuldigen, die vermeenen mochten de invulling van het besohrijvingsbiljet mondeling te moeten toelichten, zich te dien einde ter hunner vergade ring vervoegen of wel te dier zake met een of meer leden van hun college confereeron, terwijl B. en Ws. de bevoegdheid wenschen to behouden om in enkele gevallen tot hot geven van nadere inlichtingen op Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. te roepen, daar waar zulks cm bijzondere redenen door hen noodig wordt geacht. Uit dien hoofde hebben zij gemeend het voorstel van 1881 tot wijziging van art. 16 strekkende alleen tot weglating van de woorden „na te zijn gehoord of opgeroepen" niet onveranderd andermaal aan hangig te maken, maar hot artikel in dien zin te wijzigen dat daaruit vooreerst vervalt do ver plichting om alle belastingschuldigen, wier op gaven niet voldoende worden geacht, te hooren of te roepen en tevens aan hun college wordt op gedragen tot het hooren of oproepen over te gaan in die gevallen waarin naar het oordeel van hun college om welke redenen dan ook daarvoor termen aanwezig zjjo. Zoodanige wijziging kan tevens de volle goed keuring wegdragen van de commissie van finan ciën, die zich met de meeste welwillendheid bereid had verklaard deze aangelegenheid in eene gecom bineerde vergadering te bespreken. Bij den gemeenteraad is door B. en Ws. een voorstel ingediend, ten doel hebbende aan de Kweek school voor Zeevaart terug te geven de haar te veel in rekeniDg gebrachte f 18.72 wegens rente, on eene aanplemping te bewerkstelligen, onder be paling dat door de Kweekschool jaarlijks zal wor den betaald 41/, pet. rente en 1 pet. voor aflossing van de kosten van aanplemping, met dien verstande dat de verschuldigde rente jaarlijks zal verminde ren naar mate het kapitaal is afgelost en dat de aflossing zal eindigen wanneer het onafgeloste kapi taal tot een bedrag van f 4590 is gedaald, zoodat van dat tijdstip af door de Kweekschool niet meer zal worden betaald dan 41/. pet. over laatstge noemde som van 4590, of f 211.55 per jaar. Gunstig wordt door B. en Ws. geadviseerd op hot verzoek van den heer D. J. Braakenburg, om continuatie voor 3 jaren, als adjunct-stads-gcnees- en heelkundige. Afwijzend wordt beschikt op hot verzoek van den heer L. Speyer, om algoheele of gedeeltelijke resti tutie van de door hem betaalde belasting over 1883, op grond dat adressant zich gedurende dien tijd buiten de gemeente hooft bevonden. Aangezien de heer Speyer zjjn verblijf niet naar elders hoeft overgebracht en hij nooit van het bevolkingsregister dezer gemeente is afgevoerd, kan in dit verzoek niet bewilligd worden. Mej. W. H. De Visser alhier staat No. 2 op de voordracht voor 1ste onderwijzeres aan de openbare lugere school 3de klasse voor meisjes, genaamd Anna-Visscher school, te Amsterdam. Als bijlage tot de „Handelingen" van de Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde te Leiden is aan de leden verzonden de verzameling der „Levensberichten van afgestorven leden dier maatschappij." In deze verzameling zijn opgenomen de levens berichten van J. J. Belinfante (door P. M. Netscher); J. L. Wertheim (door mr. J. L. Levy); J. B. Dui- 8enberg (door J. B. Duisenberg Jr.); Jhr. mr. B. De Bosch Kemper (door mr. P. R. Feith)dr. J. J. Van Oosterzee (door mr. W. Francken Az.); mr. J. A. Jolles (door mr. C. H. B. Boot); dr. W. R. Veder (door J. P. Hasebroek); E. Slanghen (door Joh. Habets); J. Eilman (door dr. H. C. Rogge); mr. H. Vaa Loghem (door dr. A. Van Doorninck) II. Steenberg (door dr. J. P. Strieker); ÏI. J. Jansen (door Joh. Habels); dr. W. Muurling (door dr. A. Kuenen)mr. M. C. H. Gockinga(doormr. J. De Wal). Deze door bevoegde handen geschreven herinne ringen aan verdienstelijke tijdgenooten, die in den laatsten tijd aan ons vaderland zijn ontvallen, zul len ongetwijfeld worden ontvangen met de belang stelling, welke zij in ruime mate verdienen. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 500, 100, 50, 10 en 5 PRIJS DER ADVERTENTIES: fan 1ft regels 1.05. Iedere regel meer 0.17§. Groolcre letters naar plaatsmimte. Voor het incasse ren bniten de stad wordt f 0.10 berekend. hectolitere, waren de hoogste prijzen f 180, f 36, f 19, f 3.90 en f 1.95; de laagste f 180, f 35, f 18, f 3.70 en f 1.85. Aan het lokaal van het Provinciaal bestuur werd heden o. a. aanbesteed het bouwen van eene kweekkas in den Hortus Botanicus te Leiden. Miosfce inschrijver was de heer S. Van Leeuwen alhier voor f 8690. De Eerste Kamer heeft heden een aantal ont werpen aangenomen, waaronder de drniflnis-conventie en hare uitvoering, de provinciale belastingen en het voorstel-Vermeulen tot wijziging der schoolwet. Morgen voortzetting. In de zitting der Tweede Kamer is bij het voort gezet debat over het hoofdstak Baitenlandsche Zaken aangenomen het amendement der commissie van rapporteurs om de traktementsverhooging van den gezant te Madrid met f 2000 op den post van gezantschapssecretarissen in den algemeenen dienst te schrappen. Nog is verworpen de post van f 1000 voor de toelage aan den Nederlandschon gedelegeerde bij den internationalen gezondheids raad te Konstantinopel, zoomede de memoriepost voor gratificatiën. Het 'geheel e Hoofdstak III ia ten slotte unaniem aangenomen. Morgen komt het hoofdstak Jastitie aan de orde. Door den Prins van Oranje is 200 geschon ken voor het op te richten gedenkteeken van Elisa beth Wolff en Agatha Deken. Met eene feestrede van prof. C. P. Tiele, opgeluisterd door een zangkoor, denkt men den lOOsten geboortedag van Zwingli te gedenken op den avond van 30 Dec. a. s. in de Remonstrantsche kerk te Rotterdam. Geëxamineerd en toegelaten is voor de akte A., wis- en werktuigkundige wetenschappen, mej. A. O. Sijthoff, van Amsterdam. Door bemiddeling der Nederlandsche Handel maatschappij zijn gisteren weder f 20,000 overge maakt aan de plaatselijke commissie te Batavia voor de ramp op Java, in het geheel derhalve f 470,000. Z. M. heeft de navolgende pensioenen vorleend, als aan: mr. C. Pijnacker Hordijk, minister van binnonlandsche zaken, f 1856; P. A. Haaxman, leeraar aan de burgeravondschool te Delft, f 278; dr. W. J. A. Jonckbloet, hoogleeraar aan de rijks universiteit te Leiden, f 3000. Gemengd Nieuws. Do Vereeniging „Nut en Genoegen" alhier herdacht Zaterdag 11. haar 17-jarig bestaan door het honden eener verloting zonder nieten. Uit deze loterij kondon de leden runderlappen, spek, worst, reuzel, capucyners, bruinebooneD, groene- erwten, gort en rijst winnen. Was in vorige jaren 6lechts één derde gedeelte dor leden zoo gelukkig een prijs te verwerven, thans doelen alle leden, ten bedrage van pl. m. 700, in dat voorrecht. De prijzen zullen op St.-Nicolaas-avond, 5 Dec. a. s., tusschen 7 en 9 uren, worden uitgereikt, en hier door wordt voor velen die avond nog meer dan gewoonlijk veraangenaamd. Om het den leden ge makkelijk te maken, kunnen zy door anderen laten afhalen op hun groen bewijs van lidmaatschap. Mochten er van onze stadgenooten zijn, die op dien avond eens een kijkje wilden nemen, dan be staat daartoe de gelegenheid tusschen 6 en 7 uren de3 avonds in het gebouw der Yereeniging in de Schoolsteeg. Omtrent den dader van den reeds ver melden diefstal alhier vernemen wij nog dat in den nacht van Vrijdag op Zaterdag jl. aan het politie- bureel werd gebracht de zich noemende B., oud 20 jaar, die een pistoolschot had gelost met het doel, zoo fcy zeide, zich van het loven te berooven.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1