LEIDSCH DAGBLAD. N°. 7299. Zaterdag 1 December. A0. 1883. Avond-editie. PRIJS DEZER COURANT: Teer Leiden per 8 munden.L10. Fnaeo per post.1.40. AbooderUjke Nommers.9 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PBIJS DEB ADVEBTEHTIEJt Tas 16 regel» 1.0». Iedere regel meer M7fc Grooier® letters neer plaatsruimte. Voor het ii ren buiten de stad wordt 0.10 berekeid* Maandag wordt een aanvang gemaakt met het ontvangen der abonnementsgelden over het kwartaal SeptemberNovember. Met het oog op het groote aantal abonné's zal het den uitgever aangenaam zijn, indien de quitanties op vertoon worden voldaan. Offlolëele Eennlagerliigea. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS v\N LEIDEN, Gezien art. 6 der Verordening van den llden November 1880 (Gemeenteblad N°. 4 van 1881); Brengen ter algemeene kennis dat tot het doen in schrijven van nienwe leerlingen voor de openbare scholen voor voorbereidend en voor meer uitgebreid lager onderwijs, gelegenheid zal gegeven worden: voor die voor voorbereidend meer uitgebreid lager onder wijs voor jongens en meisjes, in het schoolgebouw aan de Oude Vest; voor die voor meer uitgebreid lager onderwijs: der 1ste klasse, voor jongens, in het schoolgebouw aan de Aalmarkt der 1ste klasse, voor meisjes, in het schoolgebouw aan de Bommarkt der 2de klasse, voor jongens, in het schoolgebouw aan de Fieterskerkstraai; der 2de klasse, voor meisjes, in het schoolgebouw aan de Br eestraat en wel van den 3den tot en met den 15den Dec. e. k., dagelijks (den Zondag uitgezonderd), van des voormiddags lal [neg en tot negen uren, en op Maandag, Dinsdag, Don derdag en Vrijdag bovendien van hal/twee tot twee uren des namiddag?. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 59 Nov. 1883. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 30 November. De commiss'e voor de alhier in 1885 te houden maskerade heeft zich thans als volgt geconstitueerd de heer J. Yan der Hoeveü, praeses, de heer P. F. C. SI. Bernhard, ab actis, de heer A. Yan Gennep, qüestor, en de heeren E. Löhnis en F. V. Enge lenburg, commissarissen. Er is hier een nieuw studentenmuziekgezel- bap „A tempo" opgericht onder bestuur van de heeren D. Spanjaard, N. Th. Tendeloo en H. G. ;en. Men hoopt dat de leden hiervan hnnne talenten zoo zullen ontwikkelen en vermeerderen, dat, als binnen korten tijd „Sempre Crescendo" zijn roepstem zal doen hooren, zij geheel slagvaardig zullen gereed staan en een gedeelte van de liefde voor hun klein gezelschap zullen over doen gaan op )t genoemde groote corpsgezelschap. Gedurende de tweede helft der maand Oct. zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke wegens onbekendheid der geadres seerden niet besteld konden worden: Wod. Blankenstijn, J. v. Dijk, C. Lichhart, "Wed. Sleeking, A. Eikerbout, AmsterdamH. v. d. Loon, Arnhem; A. BertoeD, Diemerbrug; Mevr. Berg, W. Zwaan, P. Kuster, 'a-Gravenhage; W. Rot hof, Haar- W. v. d. Meer, Haagscheschouw; A. Raafelaar, Harderwijk; Wed. C. Groendijk, HillegomA. Devoghel, Leiden; Mina Marzelijn, Oegstgeest; G. Middelhof, Purmerend; P. Lans, Rotterdam; A. Bama, ^ssenheim; Mej. M. Seemers, Tilburg; Mej. J. Huisman, niet vermeld; - Briefkaart: J. Barning, Verzonden naar Duitschland: J. Klein, Dusseldorp; G®br. Tunden, Hamburg. De „Yereeniging tot verspreiding van Stich- i&lijke Blaadjes" heeft ook voor 1884 haren Alma- Dak „De Liefde Sticht" uitgegeven, bevattende - ^halve den kalender met bijbelsche en andere ^schriften en een opgave van de christelijke feest- n en van de schijngestalten der maan - een z*Qtal proza- en poëziestukjes van meer of minder ^kende letterkundigen. Het geheel beslaat 71 blad en druks en kost slechts 10 cents. Met goed gevolg is afgelegd het examen in de wiskunde middelbaar onderwijs door den heer P. Oosterlee, uit Yalkenburg, werkzaam aan de school op den Klokkenberg to Nijmegen. De gemeenteraad van Haarlemmermeer heeft op een adres van den heer J. A. Bakker c. a. om toelage voor een lantaarn aan den Kruisweg bij Aalsmeer besloten deze zaak te stellen in handen van de fïnanciëele commissie met het oog op de gezindheid van den Raad om f 3 te geven per lantaarn, mits die goed onderhouden wordt en goed licht geven zal. - Aan den gemeente-veld wachter N. Van Leeuwen is eene gratificatie toe gekend van f 5 voor het opsporen van diefstal van appelen te Hoofddorp. De Eerste Kamer heefc gisteravond hare werkzaamheden hervat. De heeren Smits, Yan Oyen en Moolenburgh namen als leden der Kamer zit ting. De voorzitter bracht hulde aan de nagedach tenis van mr. W. C. Borsius. De wetsontwerpen, laatstelijk door de Tweede Kamer aangenomen, werden verzonden naar de Afdeelingen. De heeren Beelaerts Yan Blokland en Ruys Van Beerenbroek hebben voorgesteld van de be grooting voor buitenlandsche zaken de toelage aan den afgevaardigde van Nederland bij den inter nationalen gezondheidsraad te Konstantinopel te doen vervallen. Dr. H. F. Jonkman heeft naar allen schijn de reis nit Zuid-Afrika naar 't Vaderland weder aanvaard. In het Volksblad" leest men althans een advertentie waarin bij vrienden en bekenden groet. In December a. 8. worden opnieuw 27 luits., waarvan 23 der inf. en 4 der cavalerie, in het genot gesteld eener traktementsverhooging van f 200. By de inf. stijgt daarmede het aantal luits., die meer dan 15 jaar dienst hebben, tot ruim 150. Nadat door de directie der Hollandsche IJzeren- Spoorweg-maatschappij dezen zomer aan haar uitge breid personeel gelegenheid was gegeven met hunne vrouwen de tentoonstelling te bezoeken, zijn thans ruime gratificatiën verstrekt aan ambtenaren en bedienden voor de goede zorgen en drukke diensten verleend bij gelegenheid van die tentoonstelling. Hoofd- en gewone conducteurs ontvingen allen eene gratificatie volgens hunnen rang van f 25, f 20 of 15; voor de mindere beambten is dat geld gestort in de Rijkspostspaarbankde boekjes worden op een nader te bepalen tijdstip uitgereikt. Gisteravond had te Utrecht de feestvoor- 8telling voor mevr. Christine Stoetz plaats. De zaal was stampvol. „Zijn meisje komt uit" had groot succesde heer Brooshooft werd op het tooneel geroepen en ontving een lauwerkrans van de stu denten. Mevrouw Christine Stoetz werd in „Een Beschermengel" begroet in fanfares en een bouquet van de tooncelcritiek. De rederijkerskamer „Jan Van Beers" bood haar het eerelidmaatschap aan, de studenten een lauwerkrans en een bloemenmand, met eene verrassing in zilver. De regisseur De Leur hield eene hartelijke toespraak en het schouw burgbestuur schonk haar een prachtigen bouquet. De luitenant ter zee le kl. H. Van den Pauvert en de officier van administratie 2e kl. A. P. Van do VeD, uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, zijn op nonactiviteit gesteld. Het stoomschip „Noord-Brabant" arriveerde gisteren van Rotterdam te Batavia; de „Zuid-Hol land", van Java naar Rotterdam, vertrok gisteren van Suez. Gemengd W ieu w Van een vigilante brak heden op de Steenschuur een der voorwielen, zoodat het voer tuig voor, althans onmiddellijk, verder gebruik onge schikt werd en het paard moest worden afgespannen. Door eenige dames te Oudshoorn werd het plan gevormd om op St.-Nicolaas aan de leerlingen der openbare lagere school eene verras sing te bereiden. Haar beroep op de medewerking der ingezetenen bleef niet zonder gevolg en de feestviering, die o. a. door den heer Maju zal worden opgeluisterd, is bepaald op Donderdag 6 December. De heer Bergsma, lid der Tweede Kamer, is in z'jn huis bij het opgaan der trap uitgegleden en heeft vermoedelijk een arm gebroken. Door den dikken mist geraakte gister morgen de Eogel8che stoomer „Loch Ness," kapi tein Leith, met graan en olie geladen en op reis naar Rotterdam, ten noorden van Scheveningen aan den grond. Een zeventigtal vaten werden over boord geworpen, doch de stoomboot kwam daarmede niet vlot. De heer A. E. Maas, Engelsch consul, telegrapheerde naar den Nieuwen Waterweg om eene sleepboot, terwijl de rijkscommissaris van politie per draad den burgemeester van Wassenaar van het een en ander onderrichtte. De vaten zijn te Wassenaar aangespoeld en door de strandvonderij geborgen. Des namiddags te 2 uren is de boot bij hoog water vlot gekomen en voortgestoomd zonder hulp der sleepboot, die inmiddels was aan gekomen. De diphtheritis heerscht vrij hevig in eene buurt aan den Kanaaldijk, gem. Haarlem mermeer. Er zijn gezinnen van 4, 5 en 6 lijders, eukelen met doodehjken afloop. Martinus Kroon, mr. smid, wonend© té Abenes, gem. Haarlemmermeer, had gistermor gen in de vroegte, terwijl het nog donker was, het ongeluk om met het rechteroog in eene scherpe punt van een schippershaak te loopeu en wel zóó danig dat het onderste ooglid doorboord en geheel doorgescheurd werd. Vervolgens ging de punt langs den oogappel, welke daardoor gekwetst werd, om eindelijk het bovenste ooglid te doorboren en vast t© raken in den beenigen bovenwand der oogkas. Zij die er bij tegenwoordig waren hadden niet den moed om den haak te verwijderen, hetgeen nu even wel door Kroon zelf geschiedde. De geneeskundige hulp, welke dringend noodzakelijk was, werd ver leend door den geneesheer J. Kimmel van de Oude- Wetering, die de wonden gehecht en behoorlijk heeft verbonden. Naar het zich laat aanzien, be staat er hoop dat een en ander wel wederom in normalen toestand zal komen. Aan de spuitgasten, welke gewerkt hebben bij den brand by H. Schoo aan den Spaarn- wouderweg, gem. Haarlemmermeer, is door de Ood- karpel8che brandwaarborgmaatschappij f 15 als pre mie toegekend, terwijl gelijk bedrag is toegekend door den eigenaar der boerderij, den heer Dijserinck, dus te zamen f 30. Bjj den landbouwer C. Vink aan den IJweg bij den Vijfhuizerweg broeide het hooi gisteren zoo danig dat men bet moest verwerken. Het was reeds tot asch verteerd. Een eo ander was in eene groote schuur geborgen. Daar men vreesde voor brand, had men bereids het hoofd der politie gewaarschuwd. Gelukkig is er geen brand ontstaan. Eene Rotterdamsche jonge dame, die op het punt was met haren minnaar naar En geland over te steken, werd eergisteravond, naar aan de N. R. Crt. wordt gemeld, nog juist vóór het vertrek der mailboot „Prins Hendrik", op ver zoek der familie, door de politie aan boord van dien bodem aangehouden. Ondanks alle tegenstreven zag het meisje zich genoodzaakt haren broeder te volgen, terwijl de verliefde galant de reis naar Engeland aanvaardde. Een nieuw soort oplichter ij. - Een onbekende vervoegde zich dezer dagen aan de bouw- woning, bewoond door den heer C., te Zevenhuizen, die echter ter markt was, en deelde aan diens

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1