LEIDSCH DAGBLAD. N\ 7298. Vrijdag 3D November. A0. 1883. Tweede Blad. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franc per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIE*: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassea- ren bniten de stad wordt 0.10 berekend. Gemengd IVfieu w a- Te Loon op Zand is het huis van de wed. G. Brent geheel afgebrandde inboedel is gedeeltelijk geredoenig vee is in de vlammen omgekomen. Huis en inboedel waren verzekerd. De oorzaak van het onheil is onbekend. - Door het omvallen van een petroleumlamp is ook de woniDg van W. Poldervaart te Oostvoorne tot den grond afgebrand. Van den inboedel werd niets gered. Betreffende het drie avonden achter elkaar waargenomen buitengewoon helder poollicht meldt men nit Groningen dat het daar reeds om ruim vier uren te zien wa§, in het westen men was geneigd het voor avondrood te houden. Doch het hield aan, breidde zich ook over den noorderhemel uit en won gloed, totdat het ongeveer om zeven uren verdween. Stralen werden er niet gezien; wel een klimmende en dalende vunrroode gloed. Ook Dinsdag-avond vertoonde zich een gelijk verschijn sel; een felle, roode, hoogopschietende gloed, zonder stralen, doch nu alleen in het west-noordwesten. Het ving toen aan om halfvijf en was om halfze3 verdwenen. Ook te Parijs is Haandag-avond, ODgeveer te 5 uren, een fraai noorderlicht gezien. Uit Luckau, in de Pruisische pro- vincie Brandenburg, wordt de aanhouding gemeld van twee gevaarlijke misdadigers, Just en Uhlich genaamd, die te Berlijn ontsnapt en overal lang gezocht waren. Een houtvester bij Luckau kwam op het denkbeeld dat die twee misdadigers in zijn bosck eene schuilplaats gezocht hadden, omdat hij telkens rook uit den grond zag opstijgen, waar zij een hol gegraven konden hebben. En zoo was het. Hij liet het hol omsingelen en ging toen met zijn jager op do twee bewoners af. Deze waren m het bezit van twee geweren met dubbelen loop, twee revolvers, een pistool en twee dolken. Daar zij verrast werden, konden zij van hunne wapenen geen gebruik maken en waren spoedig gekneveld. Zij bleken in het bezit van 80 mark te zijn en hadden zich in het hol vrij aangenaam weten te huisvesten. Nog altijd bevindt zich slechts dón der vier daders van den diefstal en moordaan slag op den bankier Heilbronner te Stuttgart in hechtenis. Men weet dat hij zich Baum noemde, maar zijn ware Daam blijkt Michael Kumitsch te zijn; ook is hij geen smid, gelijk hij eerst opgaf, maar kastenmaker van zijn ambacht. Hij beweert dat de diefstal gepleegd is, niet om hem en zijne mak kers te verrijkeD, maar om een onruststokersfonds te stijveD. Wat er van dit beweren aan is, zal de instructie der zaak misschien aan het licht brengen. Ook zegt hij dat alle vier indertijd uit Weenen verbannen zijn. De toestand van den heer Heil bronner en zijn vriend, beiden in het hospitaal verpleegd wordende, is vrij goed. De „Indépendance" klaagt over de ondraaglijke bedelarij in de straten van Brussel en de slapheid der politie in dezen. Te Nimy (België) zijn wederom twee personen gevat, bohoorende tot de gisteren vermelde bende valsche munters. buitenland. Frankrijk. In de couloirs verneemt men dat de leden der uiterste linkerzijde gisternamiddag om 2 uren eene vergadering hebben gehouden. De heer Clémenceau is door hen afgevaardigd om aan de regeering de volgende inlichtingen te vragen „Is het waar dat Fransche troepen tegen Bac-Ninh oprukken, in spijt van de bepaling vervat in het Chineesche memorandnm, volgens hetwelk een dergelijk feit zou worden beschouwd als een casus belli De heer Clémenceau begaf zich naar den heer Ferry, doch deze weigerde op zijne vragen te ant woorden. Eerstgenoemde was nu voornemens hem heden bij den aanvaDg der zitting te ondervragen en, bij hernieuwde weigering, het verzoek in te dienen, om eene interpellatie tot den minister te mogen richten. Het hoofd van Henri Rivière werd den 18den Sept. gevonden, het lijk eerst 20 dagen later. Men herkende het aan de letters op het linnengoed. Alleen het hoofd zal naar Frankrijk worden gezoden; het lijk is ter aarde besteld op het kerkhof van Hanoi. Rouhor is te Parijs aangekomeneen aantal personen kwam naar zijne gezondheid vragen, maar de concierge had last bekomen geen iulichtingen te geven. De Tonkinsche quaestie. De commissie van rapporteurs over de Tonkin- quaestie heeft gistervoormiddag de ministers Ferry (binnenlandsche zaken), Campenon (oorlog) en Peyron (marine) gehoord. De heer Ferry deed mededeeling van het Chi neesche memorandum en het antwoord van Frankrijk daarop. De commissie keurde met algemeene stem men dat antwoord goed en achtte het onnoodig om vóór de discussie over het krediet de zaak in de Kamer te brengen, en wel om twee redenen: lo. omdat geen diplomatieke breuk bestaat en de onder handelingen ook than3 nog worden voortgezet; 2o. omdat de regeering beloofd heeft, het memorandum en het antwoord in het Gele Boek op te nemen. Ia het memorandum wordt gezegdFrankrijk legde aan Anam een onbillijk verdrag op, waarbij, de rechten van China worden miskend, en bezette Anam, onder tekennengeving van zijn voornomen Bac-Ninh, den sleutel van het Chineesche rijk, in te nemeD. China wenscht de vredelievende betrek kingen voort te zetten, doch zal genoodzaakt zijn den aanval met Chineesche troepen af te weren. Ten einde bloedvergieten te voorkomen, doet China een beroep op het eergevoel en de loyauteit van Frankrijk, onder betuiging van zijn leedwezen, indien het genoodzaakt mocht worden zijne rechten te doen eerbiedigen. In haar antwoord herinnert de Fransche regee ring dat zij steeds verklaard heeft Anam noch Tonkin te willen annexeeron. Het tractaat van Hué heeft uitsluitend ten doel, een nauwkeuriger omschrijving te geven van het verdrag van 1874, ter bevestiging van het beschermheerschap over Tonkin. Zij achtte het noodig Sontay en Bac-Ninh te bezetten, maar niets belet eene billijke schikking op de grondslagen, waarvan Frankrijk nooit is afge weken en welke in het verdrag zijn aangewezen. De heer Ferry deelde daarop aan de commissie mede dat hij aan markies Tseng eene nota heeft gezonden, waarin het denkbeeld wordt geopperd om de militaire hoofden te voorzien van eene bij zondere volmacht, ten einde aldus tot eene schik king te geraken. Krachtens deze volmacht zou China op vredelievende wijze, en onder voorbehoud van latere schikking, Sontay en Bac-Ninh aan admiraal Courbet overgeveD. Daarna zou men over eene definitieve regeling beraadslagen. Deze nota van den heer Ferry heeft zich echter gekruist met een brief van markies Tseng, waarin de aanwezig heid van Chineesche troepen in Tonkin wordt ge constateerd, doch zonder nadere opgave van de bijzondere punten, waar de troepen zich zouden bevinden. Later verwierp markies Tseng het voor stel van den heer Ferry, maar laatstgenoemde ge looft dat hij dit deed zonder instructie uit Peking af te wachten. Generaal Campenon verklaarde dat alle maatre gelen genomen zijn voor het onmiddellijk afzenden van 6000 man, zonder tot eenige, zelfs gedeeltelijke, mobilisatie de toevlucht te nemen. De heer Peyron zeide dat hij geen nieuwe tele grammen had ontvangen van admiraal Courbet, die met zijne operatiën moet begonnen zijn, of daartoe onmiddellijk zal overgaan. In zijne laatste depeche meldt de admiraal dat hij de laatste hand legde aan het bijeentrekken der troepen voor den aanval op Bac-Ninh. De heer Peyron gelooft dat de admi raal do komst wil afwachten van de „Corrèze," met 600 mariniers. Dit schip moet gisteren in de baai van Along aangekomen zijn. De heer Peyron verklaarde, aan admiraal Courbet de vrije hand te hebben gelaten, omdat men volkomen vertrouwen kan stellen in zijne voorzichtigheid en geestkracht. De commissie heefc daarop het door de regee- riDg gevraagd krediet vau 9 millioen goedgekeurd. Groot-Britannië. Een snel trein is gisteren bij Wolverhampton ont spoord, doordien groote steenblokken met een boos aardig opzet op de rails waren gelegd. De boos doeners vermoedden dat de heer Gladstone zich in den trein bevond. Volgens een telegram van do „Daily News" uit Cairo, is men zonder verder bericht uit Kar- thoem, omdat de telegraafdraden tusschen Berber en Kassala zijn afgesneden. Volgens gerucht zoute Dongola een oproer uitgebroken zijn. Maandag werd te Londen prins Prisdang, gezant van Siam, tot een hooger vorstelijken rang verheven en van twee Siamcesche ridderorden voor zien. De Siameescho prins Krom Mum Nares Varaiddi voltrok die plechtightid uit naam van de regeering van Siam, in tegenwoordigheid van nog twee andere prinsen, allen daartoe uit Siam overgekomen. Met veel staatsie en pracht werd de plechtigheid vol trokken. Een aantal Engelsche ministers en buiten- landsche gezanten waren tegenwoordig. Aan prins Prisdang, wiens kleeding schitterde van goud, werden in de rijk versierde zaal door de insgelijks prachtig gekleede leden der missiën de insigniën omgehangen van den hoogeren hem geschonken rang. Deze waren van goud en met juweelen bezet en uitnemende bewijzen van de bedrevenheid der Siameesche goud smeden, die ze vervaardigd hadden. Spanje. De „Temps" maakt in een Madridach telegram melding van eene samenzwering op de Philippijn- sche eilanden, waar twintig woelgeesten in hechtenis en zeer veel documenten in beslag genomen zijn. Uit deze papieren blijkt dat de samenzweerders zich omverwerping van de Spaansche heerschappij ten doel stelden. De meeste bladen van Madrid zien in dit feit het uitvloeisel van Duitschlands politiek, want reeds sedert vele jaren staan de vier Duit8che kooplieden, die op de Philippijnsche eilan den zijn gevestigd, in verdenking van het doen van pogingen, om die bezittingen in handen van Duitsch- land te doen overgaan. „Deze verdachtmaking van Duitschland is blijkbaar een logen, die van repn- blikeinsche zijde verspreid wordt", zegt de „Köln. Zeitung." De officieuze Madridsche bladen verklaren dat er geene reden bestaat om vrees te voeden voor het verstoren der rust op de Philippijnsche eilanden. Rusland. Als een bewijs van het verval van don landbouw in Rusland wordt gemeld dat in December e. k. niet minder dan 506 landgoederen in dit rijk ver kocht zullen worden, die te zamen over de 600,000 hectaren omvatten. Graaf Greppi, thans gezant van den koniDg van Italië te Madrid, gaat naar St.-Petersburg, om dezen souverein bij den czaar te vertegenwoordigen.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1