premieleeDing2o. dat de hooge prijzen van de eerste trekkingen zijn gevallen op de loten van het zoogenaamde consortinm, zoodat het leeuwendeel daarvan ten bate van de vorenbedoelde 73 pet. kwamSo. dat desniettegenstaande op dit oogenblik, met inbegrip van de opbrengst der eerste obligatie- leening, voor den sehonwbnrgbonw slechts pl. m. 350,000 beschikbaar is, onder welk bedrag niet zijn begrepen de nog in voorraad zijnde loten, die evenwel niet dan met gedocht verlies aan de markt te brengen zijn. Het rapport, deze feiten ter kennis van de leden brengende, zwaait voor het overige lof toe aan bet beheer van den penningmeester. Op eenigszinB feestelijke wijze is gisteren te Amsterdam de nienwe aanbouw van het „Bible - Hotel" (eigenaar de heer W. P. Werker) in de War moesstraat, en uitkomende aan het gedempte gedeelte van het Damrak, in gebrnik genomen. Dit logement, dat zijn naam ontleent aan J. Liesveld, die in het zelfde gebouw in 1542 aldaar den eersten Holland- schen Bijbel drukte, waarvan nog een gaaf exemplaar in het bezit van den tegenwoordigen eigenaar is, bevat thans 100 logeerkamers, alle smaakvol inge richt en gemeubeld. Seeds in het laatst der 16de eeuw is dit gebonw door eene Schotsche familie tot „taveerne" ingericht, welks toenmalige eigenaar er een opengeslagen Bijbel als herinnering aan bovengemelde bijzonderheid als uithangbord aan plaatste, met de woorden van Tim. V vers 23: „Drink niet langer water, maar gebruik een weinig wijn." Het hotel, vooral bij Engelschen en Ameri kanen zeer geroemd, vertegenwoordigt thans eene waarde van ruim 7,000,000. Door den minister van binnenlandsche zaken is ingotrokken de benoeming van F. C. Grote, gym- nastiek-leeraar te Amsterdam, tot lid der com missie, die dit jaar belast is met het examineeren van hen die akten van bekwaamheid voor het middelbaar onderwijs wenschen te verkrijgen in de wis- en natuurkundige wetenschappen, de zeevaart kunde, de gymnastiek of de landbouwkunde, of de akte voor lager onderwijs, en is tot lid dier com missie benoemd C. J. G. Mieremet, leeraar aan de hoogere burgerschool van driejarigen cursus te Utrecht. Het stoomschip „Burgemeester Den Tex" vertrok gisteren van Batavia naar Amsterdam; de „Conrad", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde te Suez en vertrok gisteren; de „Zeeland", van Java naar Rotterdam, vertrok gisteravond van Marseille. De gewone audiëntie van den minister van binnenlandsche zaken zal Zaterdag a. s. niet plaats hebben. Z. M. heeft den met verlof hier te lande aanwezigen generaal-majoor van het leger in Ned.- Indië H. F. Meyer, op zijn verzoek, wegens lichaams gebroken gedeeltelijk in en door den dienst ontstaan, met ingang van 1 December a. s., op de meest eervolle wijze uit Zr. Ms. militairen dienst ontslagen, onder dankbetuiging voor de door hem aan den lande bewezen diensten en met toekenning van pensioen. Gemengd Nleuwn. Een hedennamiddag in de koek- en banketbakkerij van mej. de wed. Alofs op de Hoo- gewoerd ontstaan schoorsteenbrandje werd door eigen tusschenkom8t weer spoedig gebluscht. Voor de vierde maal sedert de op richting, had eergisteravond eene uitvoering plaats van de rederijkerskamer „Cremer" te Koudekerk. De beide stukken „Pierre de Galeiboef" en „Het spreekuur van den Dokter", zoo meldt men ons van daar, werden best afgeBpeeld. Eene nog betere uit drukking zoude zijn „uitstekend afgespeeld", want er waren hoogenaamd niet de minste aanmerkingen te maken. Het eerste Btuk voornamelijk beviel het beste en den drie hoofdpersonen Bichon, Pierre en Ploury komt een woord van grooten lof toe voor hun waarlijk goed en verdienstelijk spel. De muziek was beter dan de vorige jaren, dank zij de goede leiding van Oorne Heinrich en het ontbreken van den trom. Na afloop had er een zeer geanimeerd bal plaats, dat tot Iaat in den nacht of beter nog tot vroeg in den morgen duurde. De muziek schijnt echter bij don dans veel op potpourri's gesteld geweest te zijn, betgeen zeer bevorderlijk is om telkens uit de maat te gaan, doch hier missen wij den direc teur om do kudde in bedwang te houden. Gelukkig is het nog vroeg in den winter. Wij hopen spoedig in de gelegenheid te zijn de leden van „Cramer" nogmaals te kunnen bowondoron. Terwijl men Dinsdag-avond nog ijverig aan het blueschen was van het brandende perceel van C. v. d. K., aan deu Sloterweg (Haarlemmer meer), zag men eensklaps de vlammen opstijgen uit de behuizing van W. aan den Vijfhuizerweg. In korten tijd was een spuit ter plaatse, en hieraan was het te danken dat deze nieuwe brand tot twee hooischelven beperkt is gebleven. Vele ingezetenen van Scheveningen, voor het meerendeel reeders, hebbben door het uit steken der driekleur hunne ingenomenheid te ken nen gegeven met het besluit, door den Haagschen gemeenteraad genomen betreffende den aanleg eener zeehaven. Henri Joseph Nolf, alias Pettijn wiens uitlevering door de Franscbe regeering aan de onze is toegestaan en die te Duinkerken is aan gehouden, is door den commandant van het deta chement marechaussee v. d. Gouwe, vergezeld van een zijner manschappen, Lowermans, op last van den proc.-generaal in dit ressort van daar gevan kelijk afgehaald en over zee naar ons land en vervolgens naar de gevangenis op de Prinsengracht te 's-Hage overgebracht, om eerlang voor het hof aldaar terecht te staan ter zake van diefstal. Naar het N. v. d. D. verneemt, zal de bouw van het groote hotel te Scheveningen, op de plaats waar nu het café-concert „Victoria" staat, niet worden uitgevoerd. Het daartoe benoodigde kapitaal schijnt niet gevonden te kunnen worden. Ten nadeele van don landbouwer T. aan de Westvest te Delft, zijn, naar men meldt, ontvreemd ƒ1400 in bankbiljetten van ƒ40, 60, ƒ100 en ƒ300, welke waren geborgen in twee por tefeuilles van rood en bruin leder. Op het bank biljet van 300 stond aan de keerzijde „ƒ300"; voorts een ouderwetsch zilveren horloge met dito wijzerplaat en gedreven kasteen zwart linnen kiel en een paar waslederen laarzen. Naar het schijnt, moet de dader met de localiteit bekend zijn geweest, en geweten hebben dat de geldswaarden in een kist op den zolder waren geborgen. Mede moet hij niet onbekend zijn geweest mat de plaats waar T. gewoon was den sleutel te bergen, daar deze is teruggebracht naar de plaats van waar bij was ge nomen, terwijl aan de kist geen sporen van braak waren te ontdekken. De laarzen zijn door een werkman verkocht bij een uitdrager. Hij geeft voor ze te hebben opge- vischt uit de Schie. In de afgeloopen week kwamen in de provincie Zuid-Holland de volgende gevallen van pokken voor: te Rotterdam 1, te Nieuw-Beierland 6, te Oud-Beierland 37 (13 sterfgevallen) en te Gouda 2. De eerste proefrit van locomotief en tramwagen lijn UtrechtVreeswijk begint eerst heden, omdat men gisteren niet was gereed geko men met het in elkander zetten van de locomotief. Dezer dagen zijn twee personen ten gevolge van dronkenschap in de gemeente Ten Boer bezweken. Een molenmaker te Garmelwolde, ver slaafd aan den sterken drank, is bij de flesch, in de kroeg zittende, gestorven, en te Ton Post ge raakte een krachtvol man, als dienaar van Bacchus, te water en verdronk. In de rivier de Maas beneden Bolnes is een zandschip, komende van Rotterdam (schipper Jacob Van Weusveen) in aanvaring gekomen met een aldaar op anker liggend schip, waardoor het zandschip onmiddellijk in de diepte verdween. De opvarenden, schipper en knecht, hebben zich aan de boegspriet van het op anker liggend schip nog bijtijds weten vast te klemmen, waardoor het gelukt is hen te redden. De te Zutfen op vermoedengevatte v. V. heeft gistermorgen voor den officier van justitie bekend de moordenaar van R. te zijn. De beken tenis schijnt nog veel duistere punten te bevatten. Het onderzoek duurt dan ook nog voort. Vele menschen, vooral die, welke veel met de handen in water moeten wezen, zooals dienstboden, waschvrouwen, huismoeders enz., hebben dikwijls den gaDschen winter last van opensprin gende handen. Het volgende middel daartegen wordt als het beste en het eenvoudigste aanbe volen. Wie met loog, waschwater enz. te doen heeft, wassche terstond daarna de handen in schoon water, droge ze af en wrijve dan op de nog eenigszins vochtige huid fijn gepoederdo stijfsel in. De werking is zeer snel en bijzomler weldadig, daar de rauwe pijnlijke plaatsen op da huid daardoor worden afgekoeld en in korten tijd ee r-wen. Het is orbfer noo.'ór huid grrimnon tjid daarna bedekt te houden. Zulke vrouwen, die ge noodzaakt zijn hare handen telkens weder in water te hebben, zullen daarom het best doen, des avonds vóór het naar bed gaan de operatie te bewerk stelligen en dan een paar - liefst glacé- of best zeemlederen - handschoenen aan te trekken. In de fabriek van den heer Dillies, te Ronbaix, is een brand uitgebarsten, welke den rechtervleugel van het gebouw (de ververij) ver nield heeft. Twee mannen der brandweer werden ernstig gekwetst. Het gemeentebestuur heeft ge paste maatregelen genomen ten behoeve van de 1200 werklieden, die door deze ramp zonder werk zijn. De universiteit van Luik teltthani meer dan 1400 studenten. Gemiddeld hadden de 4 Belgische universiteiten in 1882 elk meer dan 1300 leerlingen. Een luitenant, die in de gevangenis te Rijsel zat en weldra voor een krijgsraad moest verschijnen, heeft zich de ader van den linkerpols doorgesneden. Zijn toestand is hopeloos. Onlangs werd een Zwitser, Joseph Meiar, te Londen wonende, 's avonds in Argyle- Court opgelicht; men wierp hem een zak over het hoofd en duwde hem in een huis. Verder kon de man zich alleen herinneren van hetgeen hem weder voer, dat iemand hem iets te drinken wilde geven. Zijne handen en voeten waren gebonden en het was stikdonker. Toen hij tot bewustzijn kwam, was hij in de open lucht, ver van huis op Hertford Com mon. Het schijnt dat men wist dat Meiar dien avond veel geld bij zich had (35 pd. st., behalve een hor loge met ketting). Zij hielden hem, door chloroform bedwelmd, tot vroeg in den morgen; toen hadden zij hem op eene kar geplaatst en hem, toen zij een eind ver gereden waren, van de kar afgesmeten. Daar was hij bloedende en hulpeloos gevonden. De laat3te stormen in Amerika zijn bijzonder hevig geweest op de kusten van New foundland, Kaap-Breton-eiland en de Britsche pro vinciën. Voor zoover verl. Dinsdag bekend was, waren zestien schepen vergaan en 41 menschen omgekomen. De Noordsche bark „Plovmander" strandde bij Kaap- Breton en tien opvarenden, waaronder de gezag voerder, verdronken. Twee anderen spoelden levend aan. Op het Eriemeer zonk de schoener „James Wade" en daarbij verloren zeven personen 't leven. Zekere M. te Par ij s werd op heteinde van 1873 tot vier dagen gevangenisstraf veroor deeld wegens een feit, dat hij beweerde niet te hebben gepleegd. Sinds dien tijd verkeerde hij voort durend in een sombere stemming, hield zich hoe langer hoe minder met zijn werk bezig en geraakte dientengevolge in de grootste armoede. Dezer dagen maakte hij door verstikking door kolendamp een einde aan zijn leven, nadat hij een briefje had achter gelaten met de volgende woorden„Ik ben onrecht vaardig veroordeeldthans ga ik sterven en wacht mijne rechters voor den rechterstoel Gods." Telegrammen. KONSTANTINOPEL, 28 November. De ontvang sten der directe belastingen over de eerste helft der maand November bedragen 72,387 pond, tegen 70,747 in dezelfde periode van 1882. BERLIJN, 28 November. Volgens een bericht at Kiel aan de „Frankfurter Zeitung" heeft het Duit- sche oorlogsschip „Nautilus" last gekregen om zich naar de Cbineesche wateren te begeven. LONDEN, 28 November. De Transvaalsche al gevaardigden, die te elf uren naar Birmingham zijn vertrokken, werden door den heer Beelaerts Van Blokland vergezeld. Zij worden Donderdag-avond of Vrijdag-morgen te Londen terugverwacht. PARIJS, 28 November. Het „Journal officiel" maakt de opheffiug van het decreet openbaar, waarbij de invoer van Amerikaansch gezouten vleesoh in Frankrijk verboden was. BERLIJN, 29 November. (Part. Tel.) Ten ge volge van de steeds toenemende sympathie, welke de Spaansche natie jegens den Duitschen kroon prins aan den dag legt, heeft doze gisteren aan con galadiner te Madrid zijn voornemen te kennen ge geven om in het aanstaande voorjaar zijn bezoek aan Spanje in gezelschap van zijne gemalin Victoria te herhalen. BERLIJN, 29 November. (A.) De keizer verzond gisteren aan koning Alfonso van Spanje, ter gele genheid van den 26ston verjaardag van dezen vorst, een telegram met de meest hartelijke wenschen voor hot geluk van hem en van zijn land. Pet telegram zegt erder dat de kroonprins den horirg ecu heold zal aanbieden, vervaardigd naar

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2