LEIDSCH DAGBLAD. N°. 7297. Donderdag 29 November. A0. 1883* Tweede Blad. PRIJS DEZER COURANT: Yoor Leiden per 3 maanden1.10. Franc per post1,40. Afzonderlijke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PBIJS DER ADVERTENTIE»: Van 1ft regels 1.0B. Iedere regel meer 0.17$.' Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren bniten de stad wordt 0.10 berekend. Gemengd Nieuws. Hoe meer de dagen, waarop we van het Sint-Nicolaas* feest verwijderd zijn, in aantal Yerminderen, des te meer nemen de étalages in uitgebreidheid toe, getuige de telkens in onze courant voorkomende desbetreffende advertenties. Ieder wil op zijn post zijn, hoe uiteenloopend zijne artikelen met die van een ander ook mogen zijn. Zelfs de heer Pols is met zijn magazijn van wollen, katoenen en molton dekens, op de Hooi gracht, daarin niet achtergebleven. Daar ziet men toch insgelijks uitgestald wat op dit gebied door netheid en doelmatigheid uitmunt. Men kan er voor een kouden winter uitstekend geborgen worden. Om zich van den winter als het ware in den zomer over te plaatsen, daarvoor heeft men slechts een kleine wandeling te maken, nl. naar het Rapen burg tu8schen den Yliet en de Kaiserstraat, bij mej. Yan LareD, geboren Mater, waar men een prachtige collectie kunst- en ook natuurbloemen en wat meer tot dit vak thuis behoort, bijeenvindt. Uit versohillende streken van ons land komen berichten over een natuurverschijnsel, een helder licht aan den hemel, eergisteren tegen den avond waargenomen. Ook hior ter stede zag men het; men dacht aan een zwaren brand. Het werd bespeurd in het "Westen en Noordwesten. Gisteren en heden was 't weder zichtbaar, maar minder sterk. Gistermiddag te twee uren is afge brand de boerderij van den heer G. Van Lanschot en cons., bewoond door C. J. Yan der Kraats, Sloterweg bij den Vijfhuizerweg, gem. Haarlem mermeer. Alles was tegen brandschade verzekerd. Het huisraad van J. Middelkoop, die bij Yan der Kraats inwoonde, is mede verbrand, maar was ins gelijks verzekerd. De oorzaak is onbekend. Te Aarlanderveen komen onder de koeien eenige plotselinge sterfgevallen voor. In weinige uren eindigt de ziekte, door de landlieden ,grauw meer1' genoemd, met den dood. Met het oog op het gebruik van vleesch, van dergelijke zieko runderen afkomstig, ware bet wel te wenscben dat door deskundigen een onderzoek naar den aard dier ziekte ingesteld werd. Bij den landbouwer A. Hydra te Zoeter- meer doet zich een geval voor van febris typhoidea. Gisteren werd te 's-Gravenhage, op aanwijzing van den heer J. A. De Bergh aldaar, door de politie een negental groote, ongeijkte maten hij do 's-Gravenhaagsche Melkinrichting, opgericht door het raadslid Mouton, in beslag genomen en procos-verbaal opgemaakt wegens overtreding der vet op den ijk. In de vorige week had in de resi- dentie, naar de (nieuwe) Haagscho Courant mede deelt, de verkoop plaats op gerechtelijk gezag" T*a den inboedel enz. van een geacht geneeskun dige on zulks ingevolge eene schuldbekentenis, welke, zoo men zegt, in eene nalatenschap werd gevonden en niet scheen voldaan te zijn. Over den aard der schuld loopen de geruchten uiteenhoe het ook 2lJ) de nog to vorderen schuld moet ongeveer twin- "gduizend gulden hebben bedragen. De vrij kostbare inboedel was een uur vóór den publieken verkoop te bezien. Intusschen hadden ruim een honderd kooplieden zich vóór het huis iteerd en waren meester van het terrein. Uit üe opbreDgst bleek dat men, bij gerechtelijke ver kopingen niet ongewoon, een kunstgreep had ge- koikt, door alle serieuze bieders verwijderd te houden. Twee schilderijen van niemand minder dan wijlen Sam. Verveer, ter waarde van 800 en ƒ600 min jus. werden voor 5 en 3 verkocht, en zoo ging het met alle voorwerpen van waarde in ge lijke verhouding. Een onnoozele melkboer, die even in de keuken melk moest brengen, en wien het gelukt was, den muur van aaneengesloten bieders te verbreken, deed in de verrukking van het buitenkansje een bod op een paar mooie gordijnen.fluks werd bij door een hooger bod, van een paar stuivers slechts, overtroffen en door de „combinatie" als de wolf nit de kudde schapen geworpen. De geheele opbrengst bedroeg pl. m. f 300, zoo dat de schuldeischer zich met dit weinige moest tevreden stellen. De medicos keerde nog denzelfden dag met zijn gezin in de woning terug, welke hij slechts tijdens den verkoop had moeten verlaten, en vond alles op dezelfde plaats, waar het gestaan had. IntnBschen had bij, ter wille van zjjne zoo uit gebreide cliënteele, de voorzorg genomen aan te kondigen: „wegens den op gerechtelijk gezag bevolen verkoop mijner goederen, ten verzoeke van den heer A., zal ik te consnlteeren zijn „Hotel Paulez." Ter correctioneele terechtzitting van het gerechtshof te 's-Hage van gisteren, werd geheel bevestigd het vonnis der rechtbank te Dordrecht, waarbij de landbouwer J. d. J., te Strijen, ver oordeeld is tot 385 boete wegens overtreding der belastiog op het personeel over het dienstjaar 1882/83, door het niet doen van aangifte van tweo paarden die door hem voor een rijtuig op veeren werden gebruikt. Eene aanmerkelijke verzakking is eer- gistermorgen gekomen in de nieuwe Handelskade, aanlegplaats der Suezbooten te Amsterdam. Men vreest voor uitbreiding. De trekking van de eerste tien se- rieën der Amsterdamsche tentoonstellings-verloting zal plaat9 hebben op Vrijdag 30 dezer, 's voormid dags te 10 uren, in het Volkspaleis, ten overstaan van den notaris mr. J. F. "Wertheim en onder toe zicht van den heer Kristen, daartoe aangewezen door den burgemeester. Houders van loten hebben bij de trekking vrijen toegaDg. Uit de bepalingen betreffende deze verloting blijkt dat de loterij bestaat uit ten hoogste 6,000,000 loten, verdeeld ia dertig serieën, elk ten bedrage van 200,000 loten. Tot de trekking der overige serieëu na de tien eerste zal op nader te bepalen dagen worden overgegaan. Deze trekking zal echter in geen geval later mogen plaats hebben dan op 29 Februari 1884 voor zooveel betreft de serieën 11 tot 20, en op 31 Maart voor zooveel aangaat de serieën 21 tot en met 30. Voor iedere serie zijn bestemd 264, eventueel 265 prijzen of zoowat één prijs op de 750 loten. Aan de zjjde van de Van Baerlestraat, in het gebouw waar de afdeeling Schoone Kunsten was gehuisvest, is thans eene nieuwe tentoonstelling ingericht, die morgeD, Donderdag, voor bet publiek wordt opengesteld, tegen betaling van 50 cents, voor welk bedrag tevens een lot in de tentoon stellings-verloting den bezoeker wordt uitgereikt. Hier is nl. de tentoonstelling gereed gekomen van de prijzen voor de tontoonstellingsverloting. Haast het geheele gebouw der schoone kunsten is voor de uitstalling van het aangekochte ingenomeD, eu gedrukte lijsten zijn verkrijgbaar, die een over zicht geven van het voornaamste dat voor deze trekking is bestemd. Men vindt daaronder prijzen van groote waarde. Dadelijk na de trekking worden de voorberei dingen getroffen voor die der vier overige se rieën, welke gelijktijdig geschiedt met de trekking der bekende hoofdprijzen, die alléén een waarde van ruim twee ton vertegenwoordigen. En zooals herhaaldelijk is vermeld, blijven de bewijzen van aandeel in de verloting goed, voor zooveel de hoofdprijzen betreft, tot den laatsten dag der trekking. In de Noorderhaven te Zutfenishet lijk van zekeren R. drijvende gevonden. De onge lukkige had eene diepa wonde aan het hoofd, die reeds dadelijk vermoedens bij velen deed oprijzen. Uit het gisteren gehouden visum repertum is, naar de „Zutf. Crt." meldt, gebleken dat de man een gewelddadigen dood gestorven ia. Op vermoeden is onmiddellijk zekere v. Y. gevat en in verhoor ge nomen. Het horloge van den ongelukkige, van den ketting gerukt, welke laatste zich nog op het lijk bevond, is in een privaat bij de woning van v. Y. gevonden. Aanleiding tot het vinden van het lijk in de haven was het ontdekken van een hoed en een paraplnie aan den kant door eenige spelende knapen, die de beide voorwerpen in het water wier pen en zoo „een drijvenden man" zagen, gelijk zij aan anderen, die ze er bij riepen, vertelden. Iets verder van den kant vond men een gedeelte van een das, hetgeen aan eene worsteling denken deed. Naar men verneemt, is de boot, waarmede de 12 nog steeds vermiste schepelingen van het dezer dagen gestrande stoomschip „Burge meester De "Waal," zich na de stranding van boord verwijderd hebben, bij Burgslaer aangedreven. Daar die boot in goeden staat was en zich hoegenaamd geen water daarin bevond, onderstelt men dat de bedoelde personen op treurige wijze het leven ver loren hebben. Men moet aannemen dat de schip breukelingen op een van de zich daar in den om trek bevindende zandplaten zijn aangekomen, en toen in de meening verkeerendo dat zij op het va9te strand geland waren, de boot hebben verla ten. Later naar de plaats terugkeerende waar zij de boot hadden achtergelaten, hebben zij die daar niet meer aangetroffen, daar zij door den opkomen den vloed zal weggedreven zijn. Door den allengs wassenden vloed hebben zij daarin jammerlijk den dood gevonden. Standjes in de Fransche schouw burgen komen meer en meer in de mode. Na Mar seille Valence (dep. Dróme). De zangers werden uitgefloten en uitgescholden; ja men smeet hun stuiverstukken naar het hoofd. Doorhet Hofvan Assises in hetFransche departement der Gironde zijn achtereenvolgens drie Dotarissen wegens misbruik van vertrouwen tot ahoosdurenden dwangarbeid veroordeeld. De Britsche admiraliteit heeft een telegram ontvangen uit Singapore met het bericht dat Hr. Ms. „Pegasus" naar Atjeh gezonden is om hulp te verleenen aan de Eugelsche stoomboot „Nisero," die op reis van Soerabaia op de kust van Atjeh strandde. De agenten van de Lloyd te Penang vonden dat de Nederlanders onvermogend waren hulp te verleenen, daar de vijandelijke Radjab, in wiens handen de geredde manschappon zijn, dreigt hen te vermoorden, indien een Europeaan het ge strande schip nadert. Nopens dit bericht ontvangt men nit Londen de volgende nadere inlichting. Hot stoomschip „Nisoro" is verleden Zaterdag op Atjeh-Hocfd gestrand. Do bemanning, ten getale van 30 koppen, begaf zich aan wal, werd door de inboorlingen aangehouden en op last der hoofden gevangen gehouden. Een Nederlandsch oorlogsschip is naar de plaats vertrokken en het Engelsehe pantserschip „Pega sus", dat dadelijk werd afgezonden, zou gisteren Atjeh-Hoofd bereiken. De „Nisero" was geladen met thee, koffie en suiker voor de Middellandsche-Zee-bavens. De ge zagvoerder is kapt. Woodhouse en de bemanning bestaat grootendeels uit inwoners van Liverpool* Passagiers waren er niet aan boord.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1