Sri-Trg.-.TK Dergelijke verzen stempelen een dichter voor de onsterfelijkheid. "Wat van vroeger tijd herinnert aan de „Hagar", zooals deze door Da Costa, niet voorgesteld, maar geschapen is, op verzoek van een uitgever die voor een bundel „Bijbelsche Vrouwen" bij eenige platen van Franschen of Duitschon oorsprong, eenige bij schriften noodig had. Slechts eene verbeelding, die niet alleen eene Oostersche mocht heeten, maar de geheele wereld omvat hield, kon zoo iets scheppen. „Gevoel, Verbeelding, Heldenmoed, „tot ééne ondeelbre kracht verbonden, „te zaam gesmolten tot één gloed, „en door don boezem uitgezonden „op vleugelen van melody. openbaren zich in een lied, samengesteld uit klanken, die ieder de echo's teruggeven van elk menschelijk gevoel. Ook van hem zou Heine gezegd hebben: „Solch ein Dichter von der Gnade „Gottes nennen wir Genie." Zijn genie openbaarde zich in de gave, om het zienlijke en het onzienlijke te doen verschijnen in het koningskleed der schoonheid. Slot volgt.) Gemengd Nieuws- Nadat de deuren der Stadszaal ge- opend werden om de leden der meubelmakers- vereeniging „Welvaart zij ons doel" te ontvangen, die er gisteravond hun dertiende jaarfeest vierden, werd door eenige leien van Grentzius' kapel een feestmarsch ten beste gegeveD, waarna door de vergadering een welkomstlied aan de patroons en donateurs werd gewijd. De president heette de vergadering in zijne openingsrede in korte woorden welkomdaarna werd het jaarlijksch verslag om trent den toestand der vereeniging uitgebracht, waaruit bleek dat door de groote uitkeeringen aan zieken de toestand niet schitterend was te noemen. Doch men mag de toekomst niet te donker inzien, daar er nog een reserve-fonds bestaat, waaruit de zieken - zoo noodig - hun onderstand zullen ont vangen. Ten tooneele werd gebracht: „Frederico De Toledo of De Spanjaarden voor Haarlem in 1573", dat door eenige leden, bijgestaan door eene dame, aardig werd afgespeeld. Vooral zij die Juanita, Toledo's minnares, weergaf, trad ia haar rol bijzonder goed op. Na het vijfde tafereel kroeg men nog een „tableau" te zien, dat in de groote zaal een schitterend effect maakte. Toen er nog eenige feestliederen gezongen waren, ging men na de pauze over tot de opvoering van „Een schildwacht zonder knevel of een slecht ver dedigde post", waarin men meermalen moest scha terlachen, niet het minst om het verwisselen der kleederdracht van Grietje, de verloofde van den grenadier Wilhelm. Het stukje werd verder, even als het eerste, flink afgespeeld. Na afloop der voorstelling trad de president op en dankte uit naam der vereeniging de werkende leden en de beide dames voor hunne moeite en zorgen welke zij hebben opgeofferd om de feestviering zoo luisterrijk mogelijk te maken. Een zeer geanimeerd bal, waaraan tal van leden met hunne vrouwen of meisjes deelnamen, besloot deze opgewekte bijeenkomst. De Israëli etische tooneelvereeni- ging „Eendracht" gaf gisteravond in het lokaal Ephraïm op de Haarlemmerstraat eene uitvoering, die zóóveel leden en genoodigden tot zich had ge trokken, dat de zaal bijna te klein bleek te zijn. Men voerde op „De Geneesheer, of dat heeft mijn commensaal gedaan", een oorspronkelijk blijspel, dat zoowel door den vermakelijken inhoud als door de wijze van opvoering de algemeene belangstelling wekte. De rentenier Krol in het bijzonder kweet zich uitstekend van zijn taak, terwijl zijne beide trouw lustige dochters en zijne echtgenoote mede een woord van lof verdienen. „Het spreekuur van den dokter", een kluchtspel in één bedrijf, werd evenals het voorgaande stukje flink en goed afgespeeld, zoodat de medewerkers ook hierbij welverdiende toejuichingen inoogstten. Onnoodig te zeggen dat dit kluchtspel herhaal delijk de toeschouwers in eene opgewekte stemming bracht. Een bal besloot de uitvoering. Vool* een behoeftig huisgezin werd eene collecte 'gehouden, waardoor dit met een bedrag van ƒ12.03 1 kafl verblijd worden. Banket, suikerwerk en andere Iekker- nijen vervullen in de dagen van 5 en 6 December geen geringe plaats. Zoo dacht er ook de heer De la Beije over en ofschoon zijn winkel op de Oude Yest niet in het drukste gedeelte der stad gelegen is, zoo heeft hij er toch voor gezorgd dat bij hem evenals bij zijne collega's verschillende chocolade werken, surprises enz. in ruime sorteering voor handen zijn. De heer Brouwer op de Steenstraat wenscht eveneens voor zijne vakgenooten niet onder te doen. Sinterklaas deed ook bij hem in zijne fijne bakkerij zijne intrede. De bewijzen er van ziet men er in den winkel geëtaleerd. Naar aanleiding van de nieuwe wet op het autearsrecht, van 1881, was gisteren de Haagsche rechtbank geroepen kennis te nemen van eene overtreding daarvan. Gelijk men zich herin nert, is door den heer Rosier Faassen, eonigen tijd geleden, eene klacht ingediend tegen den directeur van een reizend tooneelgezelschap, die den 23sten Juli jl. op de kermis te Leiden Faassen's „Zwarte Griet" heeft doen opvoeren. Ter terechtzitting bleek dat bedoelde beklaagde herhaalde malen door zijn gezelschap heeft doen opvoeren een tooneelstuk „Zwarte Griet" genaamd, waarvan strekking, intrige, tooneelschikking, decoratief en kostumes zóóveel gelijkenis aanboden met die van het werk des heeren Faassen, dat deze en verschillende andere personen zijn drama daarin herkenden. De taal van beide stukkon verschilde echter geheel en vele tooneelen waren gewijzigd. Ter zijner verdediging voerde de bekl. aan dat een der leden van zijn gezelschap, nadat hij den wensch had te kennen gegeven Faassen's stuk, dat hij te Groningen gezien had, op te voeren, zelf een „Zwarte Griet" had vervaardigd naar de recen- siën in de dagbladen over Faassen's werk, dat dit aldus vervaardigde tooneelspel veel overeenkomst had met, maar niet was het tooneelspel van den- zelfden naam, waarvan het Nederlandsch Toooeel het recht van opvoering had verworven. Het Openb. Min. constateerde dat op een paar enkele uitzonderingen na, de taal van beide stukken geheel verschilde en eischto dus de vrijspraak van den bekl., omdat, blijkens de over de wet gevoerde debatten, de bedoeling van den wetgever alleen was geweest strafbaar te stellen het woordelijk over nemen van eens anders werk, hetgeen hier niet was geschied. Over 8 dagen zal de rechtbank uitspraak doen. Men schrijft ons uit Katwijk aan Zee dat van 19 tot 25 dezer aldaar weder 21 bommen zjjn aangekomen met 65 a 205 kantjes pekel- en 5000 a 60,000 stuks steurharing. Er werd besteed voor pekelharing ƒ23.60 a 21.25 per ton; voor volle steurharing ƒ19 a ƒ23.85 en ijle steurharing ƒ14 a ƒ16 per 1000 stuks; voor makreel ƒ17.50 a 19 per ton. Twintig bommen worden er nog terugverwacht. Dezer dagen is des avonds zekere H. ter hoogte van de "Witte Sociëteitstent in het Haag sche Bosch, door twee hem onbekende mansperso nen aangerand aan wie hij, na zich vooraf te heb ben verweerd, al zijn geld, 18£ cent, heeft moeten afgeven. Een arbeider, werkzaam in de zanderij tu8schen Naarden en Hilversum, is gisterennacht doodgevonden. De ongelukkige was door een zand- trein overreden. De spoortrein eischte gi ster morgen te Bussum wederom een offer. Een zes-en-dertig jarig werkman, uit NaardeD, kwam door onvoorzich tigheid niet ver Yan het R.-C. kerkhof te Bussum onder den trein en werd vreeselijk verminkt. Een fabrieksarbeider te Helmond, die in den laatsten tijd geregeld dronken thuis kwam en dan zjjn huisraad kort en klein sloeg, kreeg gistermiddag, toen hij weder bezig was, van zijne vrouw eene gevaarlijke snede, dwars over zijn aangezicht. Bij gelegenheid van een zo,ogenaamd „pannenbier" te Eede onder Gorsel heeft zich een der werklieden aan jenever doodgedronken. Te Amersfoort had Zondag-avond een vechtpartij plaats tusschen een huzaar cn eenige burgers, waarbij de eerste zwaar gewond naar het hospitaal vervoerd moest worden. Aanleiding tot dezen twist was geweest eene woordenwisseling tus schen den huzaar en zijn meisje, waarbij de omstan ders voor haar partij trokken. De gewonde verkeert in bedonkelijken toestand. De man, die te Pforzheim aan het station gevangongenomon is, heet Baum cn heeft bekend een der vier daders van den aanslag tegen den Stuttgarter bankier Heilbronner te zijn. Hij noemde ook twee der drie anderen, Limbacher en "Wolf, en zeide dat zij afgesproken hadden teMül- hausen in den Elzas bij elkander te komen om den buit te deelen, die thans gezegd wordt 12,000 mark te bedragen. Een deel van het geld werd bij hem gevonden. Viervoudige moord in Michigan. - Den 22sten dezer is te Jacksen, in Michigan, een afgrijselijke misdaad gepleegd. Zekere landbouwer, Jacob Crouch genaamd, werd met drie leden van zijn gezin vermoord gevonden. Hij was met eene aanzienlijke som gelds ait Texas teruggekomen en men gelooft dat hij den geheelen weg door de roovers gevolgd is. De slachtoffers waren met chlo roform bedwelmd en toen doodgeschoten. Eene vrouw, welke zich met alle macht scheen verweerd te hebben, had zes kogels in het lichaam. BUITENLAND. Dultschland. Het Huis der Afgevaardigden behandelde gisteren de staatsbegrooting. De minister Von Scholz noemde den financiëelen toestand gunstig, aangezien er eene bate is van 29 millioen, grootendeels uit de opbrengst der spoorwegen. Van deze som zal 12 millioen besteed worden tot aflossing van schuld bij de spoorwegen. De minister hoopt dat de aan geboden begrooting, na afloop, zal blijken nog grootere overschotten te geven dan die over het loopende dienstjaar; zoo verwacht hij van de bosch cultuur drie millioen meer, gedeeltelijk in de ver wachting dat de Rijksdag tot het heffen van een recht op hout zal besluiten, ofschoon de regeering voorloopig nog geen voorstel dienaangaande deokt aan te bieden. Luidens een particulier telegram heeft de kroonprins met verscheidene Duitsche dagblad schrijvers, die hom op zijn tocht naar Spanje ver gezellen, een langdurig onderhoud gehad over zijne reis, en liet hij zich daarbij o. a. aldus uit: „Ik houd koning Alfonso voor een der voornaamste vorsten, die ik in een tijdsverloop van twintig jaren heb leeren kennen. Hij heeft een ruimen blik en een vastberaden karakter, zoodat hij de middelen bezit om als hervormer van Spanje op te treden. De reis van Alfonso naar Duitschland werd zoo veel mogelijk tegengewerkt, maar de koning hield 6tand en liet zich door geene bedenkingen van zjjn plan afbrengen." Aangaande zijno eigene reis naar Spanje zside de kroonprins, „dat hij daardoor hoopte het monar chaal beginsel te versterken." Onbegrijpelijk en verrassend was voor het hof te Berlijn de ophef geweest, welke in Frankrijk was gemaakt van het schenken van het ulanon-regiraont aan koning Alfonso. Van Duitsche zijde was daarbij geenszins aan eene staatkundige bedoeling gedacht. De kroon prins liet zich daarop met veel sympathie over het Fransche karakter uit en verhaalde daarvan eenige trekken, aan den laatsten veldtocht ontleend. Hij besloot zijne rede aldus: „Ik zou er volstrekt niet tegen hebben opgezien, om do reis naar Spanje over Fran8ch grondgebied te nemeü." Spanje. Na afloop van het stierengevecht te Madrid heelt de talrijke menigte eene hartelijke ovatie aan den kroonprins van Duitschland gebracht. De muziek hief het „Heil dir im Siegerkranz" aan, en de menigte liet luide kreten van geestdrift hooren. Egypte. De „Times" bevat een bericht uit Khartoem, waarin de nederlaag der Egyptische troepen ten volle wordt bevestigd. Het leger der opstandelingen bevindt zich reeds in de nabijheid van gemelde stad, welke voor den tijd van eene maand van levens middelen is voorzieD. De sterkte van het garnizoen is 2000 man en het laat zich niet verwachten dat men in staat zal zjjn de stad te verdedigen tegem den vijand en wel te minder dewijl de bevolking geneigd is tot opstand oyer te slaan. Over land is geen ontvluchten meer mogelijk; te water kon He gisteren nog geschieden, maar wellicht is thans oo die weg afgesneden, dewijl do opstandelingen een rots bij Sabalake, welke do rivier beheerscht, heden reeds zouden bezetten. "Vereenig-cle Staten. Het feest ter herinnering aan het vertrek der laatste Engelsche troepen, een eeuw geleden, i» e Nieuw-York met veel plechtigheid herdacht, zoo^e door eene monster-processie, als door ecno para o van leger en vloot, cn door do onthulling ^an lCi

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2