Bij Z. K. H. Alexander der Nederlanden, Prins Tan Oranje, voorzitter der centrale commissie tot het inzamelen van giften tor leniging der ramp in Ned.-Indie, is ingekomen van de heeron R. A. .Buisman, Jacques Maobiels, Jules Macbiels, E. Pinner en 0. Rozenraad, zich gevormd hebbende tot oen comité te Parijs, door hen ontvangen, ƒ9637.70. De admiraal Suleiman-pacha, voorzitter van den admiraliteitsraad, en Ali Djevad-Beij, secretaris van den sultan van Turkije, zijn in Den Hsag aangekomen, belast met de overbrenging aan den Koning van de onderscheidingsteekenen dor orde van Niehanumtraz. De tijdelijke Tnrksche zaakge lastigde aldaar, Loghadès Effendi, zal de Ottoma- nische autoriteiten ter zijde staan. De afgevaardigden van den sultan zullen zich eerstdaags bij Z. M. op het Loo van hunne opdracht kwijten en hebben gisternamiddag hunne opwachting gemaakt aan den minister van buitenlandsche zaken, bij wien de leden door don tijdelijken zaakgelastigde van de Porte werden ingeleid. Bij de Kamer zijn ingekomen wetsontwerpen: 1°. tot wijziging der begrooting van Ned.-Indië voor 1882 (Hoofdstuk I uitgaven in Nederland) en 2°. tot verhooging der begrooting van Ned.-Indië, voor 1883 (Hoofdstuk II uitgaven in Nedorl.-Iudio). Het eerste ontwerp strekt tot overschrijving van eenige posten tot dekking van de tekorten op som mige posten; terwijl het tweede strekt tot herstel van de telegraphische gemeenschap tusschen deu Java-wal en de telegraafnetten op Java en Sumatra, die door de aardbeving in Straat Soenda zooveel heeft geleden. De minister van financiën, ofschoon van oor deel dat de billijkheid vordert dat de Staat de weduwen en weezen der ambtenaren pensioneert, is echter bij den tegenwoordigon toestand der finan ciën vooralsnog niet voornemens oen voorstel in dien geest te doen. Een wetsontwerp tot opheffing van den vrij dom van grondbelasting voor nieuwe gebouwen is in bewerking. Door den heor L. Lippmann, onlangs te Amsterdam overleden, zijn de volgende legaten vermaakt: 2000 aan de algemeene armen der stad Amsterdam; 1000 aan bet Israëlietisch Jongens- en 1000 aan het Israëlietisch Meisjes weeshuis; ƒ2000 aan de Israëlictisehe armen aldaar. Naar het Vad. verneemt, heeft zich te Am sterdam een comité gevormd tot ontvangst der Transvaalsche deputatie, waarin alle richtingen en partijschakeeringen vertegenwoordigd zijn. Voor de benoeming van een kantonrechter te Amsterdam zijn door do rechtbank aldaar (alphs- betisch) aanbevolen: mrs. J. W. Alting Mees, sub stituut-griffier bij gemelde rechtbank; P. Dwars, griffier bij het kantongerecht te Zaandam, en W. G. Loeff, kantonrechter te Zevenbergen. Uit een Atjeh-brief in het „Hbl." blijkt dat de twee personen, die in 't gevecht van 2 October, waarvan de laatste mail melding maakte, zijn ge sneuveld, waren de 1ste luit. Thonus en do fuselier Van Spankeren. In een gevecht op 10 Oct. werd gekwetst do lste lnit. der infanterie "Van Almerood, die eon schot. (vlee3chwond) kreeg in de dij. Eenige hoeren te Hoorn stellen zich, naar men verneemt, voor, om na de indienststeiling der spoor lijn Amsterdam-Hoorn-Enkhuizen, eene dagelijksche verzending van melk naar Engeland to organiseeren. Aan eenige veehouders uit den omtrek van Hoorn moet reeds, op voorwaarde van levering eener be paalde hoeveelheid, 7 cents per liter zijn geboden. De tijdelijke officieren van gez. 2de klasse d^. W. H. H. Lobmann en dr. J. L. L. Steiner, die nende aan boord van Zr. Ms. wachtschip te "Wil lemsoord, worden respectievelijk met den laatsten dezer en 15 Dec. a. s. op non-activiteit gesteld. Z. M. heeft de narolgende pensioenen ver leend, als aan F. Reichard, ook genaamd F. Reich- hart, gewezen brievenbesteller te Amsterdam, ten bedrage van ƒ269 's jaars; G. Dokter, zich noemende G. J. Dokter, gewezen brievengaarder to Donker broek, ten bedrage van 39 :s jaars; S. Bartstra, zich noemende S. L. Bartstra, gewezen brievengaar der te Witmarsum, ten bedrage van 6S 'sjaars; L. Van Helden, gewezen postbode te Maurik, ten bedrage van ƒ144 's jaars; P. Postma,zich noemende P. A. Posthumus, gewezen poetbode te Hallum, ten bedrage van 135 's jaars; A. Van 't. Veen, go- wezen postbode te Kampen, ten bedrage van 84 's jaars; I. J. Pan, gewezen directeur van het post kantoor te Breda, ten bedrage van 1895's jaars. Gemengd Ntenws. Elk wat wils is delsus vanieder, die met het oog op het aanstaande Sint-Nicolaas- feest er voor wil zorgen dat het onzen stadgenooten bij die gelegenheid niet ontbreekt aan geschenken, om er zijn kennissen, of vrienden en vriendinnen mede to verrassen. Is de heer Blankenberg op do Mare steeds voorzien van boek- en plaatwerken enz. van kostbaren maar ook van gewonen aard, thans echter vindt men er eene zoo keurige col lectie als maar zelden het geval is. Het eene wed ijvert or mat het andere in sierlijkheid on smaak, zoodat hot er als 't ware oen kleine expositie op kunstgebied is, een bezoek ten volle waard. Do étalage van den heer C. Kooyker op den Nieuwen Rijn doet ditmaal eveneens in netheid niet voor andere jaren onder; elke leeftijd vindt hier iets naar zijne gadiDg. Zij munt vooral uit door eene fraaie keuze prachtwerken, een volledigo collectie kinderwerkjes, nieuwe photographieëu en de keurigste artikelen in Wesner hout. De pas aangekomen geheel nieuwe Amerikaansche kinder spelen zullen menig kinderhart verblijden, terwijl zij die een scheurkalender noodig hebben ook hier zeker hunne keuze kunnen doen. Van geheel anderen aard is hetgeen de heer De Kat, in do Diefsteeg, heeft geëtaleerd, hoewel het een en ander aldaar ook op den naam van knnstrg bewerkt mag aanspraak maken. Verwonderlijk is het hoe vindingrijk men ook in bot vak van confiseur- cnisinier is. Het een ziet er al smakelijker uit dan het ander. De bloemen van suiker b. v. zou men er voor wezenlijke aanzien. Cartonnages cn andere surprises, met bedekte sluitingen, om er nog weer souvenirs in te verbergen, zijn er in tal van fraaie kleuren en aangename geuren voorhanden, smaakvol naast en boven elkaar gerangschikt, in het net ver sierde zaaltje. Chocolade, sinterklaas, Fransch, Zwit- sersch en ander snikerwerk, marsepein en wat vor der op dit gebied denkbaar is, vindt men er voor klein en groot in tal van verscheidenheden bijeen. Een keurig uitgevoerdewand-almanak, vervaardigd in de militaire strafgevangenis te Leiden, werd ons dezer dagen vertoond, zogt de N. Bred. Crt. en bespreekt dan verder zijn doelmatigheid enz., die hem een eerste plaats bereidt in de rij der almanakkon. Men zou er niets tegen hebbon dat deze almanak de groote verscheidenheid van keurige kalenders nog komt vergrooteD, indien er geen drukkers of uitgevers meer govonden werden, die zich in het volle bezit hunner vrijheid mogen verheugen en.... belastingplichtigen zijn. Eigen concurrenten nog te onderhouden, klinkt wel wat bar. En wat is het minder dan dat? Uit Scheveningen meldt men dat do Engelschen de laatste week weder erg huis ge houden hebben. Van eene schuit van den reeder V7. Groen werden 40 netten gohakt. Oorlogsschepen waren er niet te zien. Den lid en December zullen voor het hof te Amsterdam terechtstaanBenjamin David Lopes Salzedo, Sytze Jans Vlietstra, Johannes Hen- driens Doorenbosch en Nicolaas Exter, beschuldigd van het namaken van bankbiljetten en het desbe- wust daarvan gebruik makeD. Uit de akte van be schuldiging blijkt dat 37 getuigen in de insiructie gehoord zijn, en daaronder 5 deskundigen, waaron der de president en de secretaris van de Neder- landsche Bank. Met de demping van don Voorburg wal te Amsterdam is een aanvang gemaakt. De eerste schuit met zand word gistermorgen ter hoogte van de Paleisstraat achter het Koninklijk Paleis in de gracht geledigd en, naar het schijnt, zal het werk met den mceBten spoed voortgezet worden. Voor de betrekking van hoofdeener openbare school te Haarlem hebben zich niet min der dan 112 sollicitanten aangemeld, en te Krimpen a/d. IJsel 29. Buiten do "VVillemspoort te Amster dam geraakte een rangeerder tusschen de buffers van twee spoorwagens en brak daarbij twee ribben. Te Rotterdam is een besteller, Blok- poel, van den nok van een huis gevallen. De man bleef op de plaats dood en laat eene vrouw en kin deren na. Volgens eene depeche uit Rome, is bij een brand van eene macaronifabriek het paleis der gravin Giustiniani aldaar aangetast en bijna geheel verwoest met het grootste gedeelte der daarin vervatte kunstschatten, o. o. eono vermaarde „Magdalena" van Titiaan. Volgens do te Palermo verschijnende „Statato," is do hertog Calvino Di Castelmonte, die onlangs bij Traponi door roovers werd opge licht, tegen een losprijs van 150,000 fr. aan de zijnen uitgeleverd. De „Corriere Mercantile" te Genua beweert dat in door groote handolaren uit Amerika ingevoerd katoen aldaar doosjes met lucifers en handvollen lucifers gevonden zijn, op behendige wijze in de balen aangebracht, blijkbaar in de hoop dat zij zouden ontvlammen ten gevolge van het broeien van niet volkomen droog katoen. Luidens een bericht uitLausanno meldt de gezagvoerder van de stoomboot „Cvgne" dat hij tusschen Evian en Onchy gezien heeft de stoomboot „Rhöoe," welke op de Piek was ver ongelukt. De kapitein, drie passagiers en drie ma trozen zijn geredtwintig passagiers vonden den dood in de golven. Aan belangstellenden zij meegedeeld dat de heer Calmeau en mejuffrouw De Tombay, van Angleur, den 12den November 1823 in het huwelijksbootje stapten en dus het voorrecht ge noten het feest hunner zestigjarige echtvereeniging te vieren, 't Is wel wat ver van huis, maar daarom niet minder merkwaardig. Nog erger dan wanhoop. - Iemand, die in het water wil springen, wordt teruggehonden door een politiebeambte met de woorden „Onge- lukkige, wat gaat ge doen „Ik heb geen cent meer.„En ook geen betrekkingen „Ja, een vrouw, die zelfs schatrijk is." „"Welnu, ga dan met naar leven." „Dank je wel, zéé wanhopig ben ik nog niet!" En meteen sprong de man in het water. Telegrammen LONDEN, 23 November. Toen Wolff, de man, die, in het bezit van helsche machines, heden in hechtenis werd genomen, voor den rechtor in Bow- street kwam, gelastte deze hem tot Donderdag ge vangen te houden. De man Bprak Duitsch en gaf voor apotheker te zijn. Hij verklaarde dat de geheele zaak was opge zet door een Franschman, die met hem in hetzelfde huis woonde en die later de politie had gewaar schuwd. Toch was het plan om de Duitsche ambas sade in de lucht te laten vliegen, van den Franschmau afkomstig. Wolff gaf de politie den raad op dien boos doener te passen, uit vrees dat deze anders zou wegloopen. Door de Transvaalsche deputatie i3 het ba- richt ontvangen dat de heer Joubert is vertrokken naar de grens tusschen de Transvaal en het Zoo- loeland, naar aanleiding van de klachten, die ge- rezen zijn over de schending dier grenzon door do Boeren en over. de rooverijen, die op het gebied der Zoeloes plaats hebben. Waarschijnlijk zal do kolonie dor Nederlanders te Londen aan de Transvaalsche deputatie een feestmaal aanbieden. De rechter in de Tkeems-politie-rechtbank heeft heden, op verzoek der regeering, bevel tot inhechtenisneming uitgevaardigd tegen twee per sonen die in Whitechapel (Londen) zaken deden als Nederlandsche kooplieden, eene succursaal in Neder land hebbende. Hunne namen zijn Alexander Reeves en Marcus Reeves. Zij handelden in bloembollen en hunne zaak was gevestigd in Tenter-street, Whitechapel. Zij worden beschuldigd van oplichterij tot een bedrag van 6000 pd. st. LIMA, 23 November. De regeering van Bolivia heeft besloten de vredesonderhandelingen met Chili te openen. BERLIJN, 24 November. (Part. Tel.) Uit St.-Pe- tersbnrg wordt aan het „Berliner Tageblatt" gemeld dat, ingevolge eene opdracht van den ozaar, Katkou, Tolstoi en Pobedanoscou beraadslagen over eene nieuwe grondwet, met het doel om eene staatsrege ling volgens de eiechen des tijds tot stand te brengen. In die wet moet de eigenheerschappij van den czaar behouden blijven, maar voorname personen moeten als volksvertegenwoordigers en als tusschenpersonen tusschen de kroon en het volk geplaatst zijn. LONDEN, 24 November. (Part. Tel.) Wolff was een Zwitserscho suikerbakker en ging met politie spionnen om. De geheele zaak is zeer duister. LONDEN, 24 November. De „Times" zogt dat de Engei8cbe regeeriDg hoeft besloten dat het thans in Egypte onder bevel van generaal Wood staande leger niet naar Soudan zal gaar.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2