LEIDSCH DAGBLAD. N°. 7293. Zaterdag 124 November. A0. 1883. Avond-editie. PRIJS DEZER COURANT: Toot Leiden per 3 maanden1.10. Franc per post1.40. Afzon «terfljke Nommers, 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PBIJ8 DER ADVERTENTIES! Tan 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grooiere letters naar plaatsruimte, Voor het incasm- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. LEIOEN, 23 November. Er bestaat gelegenheid tot verzending der jrrespondentie naar Noord-Amerika door middel ran het stoomschip „Schiedam", van Rotter dam vertrekkende. Ten postkantore alhier moeten brieven enz. uiterlijk heden Vrijdag-nacht te twaalf nren bezorgd zijn. - Aan den kapt. bij de dd. schutterij den heer W. C. Zuurdeeg alhier is door den Koning toege kend het eereteeken tot belooüing van eervollen, langdnrigen werkelijken dienst bij de schutterij. Het „Congres international d'hygiène" zal zijne 5de zitting houden te 's-Gravenhage, van 21 tot 27 Angnstus 1884, volgens besluit in 1882 te Genève genomen. Mr. J. Heemskerk Az., minister ?an binnenlandsche zaken, heeft het eere-voor- zitterschap dezer bijeenkomst aanvaard. Een comité van organisatie heeft zich gevormd, waarin o. a. zitting heeft dr. Th. H. Mac Gillavry, hoogleeraar te Leiden. Het klinke zonderling en toch is het zoo, dat j schouwburg gisteren beter bezet was dan meni- gen anderen avond, niettegenstaande de keuze van het stuk toch zoo heel gelukkig niet was te noemen. Eerstens zal het voor velen een oud-bekende ge weest zijn, terwijl tweedens de inhoud toestanden en oogenblikken te genieten geeft, welke wij ge lukkig in het mensehelijke leven niet zeer dik wijls zieD. Het publiek had zich nochtans niet te beklagen over het avondje en heeft dit voornamelijk te dan ken aan de goede krachten, welke optraden. De dames Kleine en De Vries handhaafden haar geves- tigden roem en de heer Louis Bouwmeester niet minder. Onder luid applaus werden dan ook den eeratgenoemden bouquetten aangeboden, ofschoon het ons voorkomt dat het oogenblik daartoe wel wat te -vroeg gekozen was. Zij, die gedacht hadden goed en lang te profi- toeren van hun geld, zullen zich danig teleurgesteld hebben gezienom kwart vóór tienen viel het scherm, om voor dien avond niet weder te worden opgehaald. In de heden gehouden zitting van den Hoo- gen Raad heeft mr. M. Van Reenen den eed af gelegd als advocaat en procureur. De heer F. Van Dixhoorn te Katwjjk aan Zee komt als No. 1 voor op de voordracht ter vervulling eener vacatare van hoofd der school te Ternenzen. Na afloop van de Kamerzitting van gisteren is er een buitengewone ministerraad gehouden. Bij Z. K. H. Prins Alexander der Nederlan den, Prins van Oranje, voorzitter der centrale com missie tot het inzamelen van giften ter leniging der ramp in Ned.-Indië, is ingekomen van Zr. Ms. gezant te Parijs eene som van 32,623 fr., bijeen gebracht uit een aantal giften, die zijn vermeld in de Staatscourant van heden. De erfprins en de erfprinses van Bentheim- Bentheim, die eenigen tijd met hunDe kinderen op het Loo hebben vertoefd, zullen heden naar hunne residentie terugkeeren. De adelborst lste kl. jhr. E. G. Wichers, laatst behoord hebbende tot de rol van het schroef- stoom8ohip „Bali", is met 20 dezer op non-act. gesteld. Door den minister van koloniën is de onder wijzer J. Van Kwawegen Azo. gesteld ter beschik king van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië, °m te worden benoemd tot onderwijzer der derde klasse voor den dienst daar te lande. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal Dinsdag a. s. niet plaats hebben. Het stoomschip „Soenda," van Batavia naar Amsterdam, vertrok gisteren van Frioul (Marseille). Z. M. heeft aan mr. J. Heemskerk, minister van binnenlandsche zaken, vergunning verleend tot het aannemen van het Grootkruis der orde van Leopold, hem door den koning der Belgen ge schonken; - benoemd tot commissaris van politie en commissaris van Rijkapolite te Amersfoort H. F. W. De Bruyn, thans burgemeester der gemeente Stad-Doetinchem- K. H. Roosendaal, rijksont vanger te Heythuyzen c. a., benoemd te Gemert o. a.- den met verlof hier te lande aanwezigen lsten luit. der inf. van het leger in Ned.-Indië J. C. Frederiks, wegens lichaamsgebreken, met 1 December a. s. eervol uit Zr. Ms. militairen dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. Gemengd Nieuws. Wij achten het niet overbodig er nog maals de aandacht op te vestigen dat in de uitgave van Van Santen's officiëele Reisgids voor Nederland een belangrijke fout voorkomt. Er staat dat de lste trein van Leiden naar Utrecht 7.40 van Leidon vertrekt, terwijl het moet zijn7.30. Hedenmorgen moet van deze verkeerde opgaaf weer iemand het slachtoffer geworden zijn. Hij kwam 10 minuten te laat aan het station, natuurlijk toen de trein reeds vertrokken was. Door den veldwachter Van der Wa teren te Haarlemmermeer is de hand gelegd op Michiel Wilhelm Jacobs, van Amsterdam, ter zake van diefstal. Hij was sedert 2 Oct. 1883 ontslagen uit de cellulaire gevangenis, alwaar hij 42 dagen heeft doorgebracht wegens diefstal. Eene hoogst treurige zaak was gis- teren aan het onderzoek van het gerechtshof te 's-Gravenhage onderworpentwist tusschen twee broeders, gevolgd door moord van den een op den ander. De drankduivel had in deze zaak helaas zijn aandeel weder geleverd. In den namiddag van 30 Juli jl. trof de beschuldigde, de 31-jarige P. S., van beroep arbeider, zijn broeder Antonius te 's-Gra- venzande in eene hevige woordenwisseling aan met een ander arbeider. Besch., die veel van zijn broe der hield, trachtte de twistenden te scheiden en het gelukte hem inderdaad Antonius, die in eene heftige gemoedsaandoening was, tot bedaren te brengen. Een oegenblik daarna werd de zaak met een borrel afgehandeld. Bij deze gelegenheid werd een volle krnik jenever l©9g geschonken en besch. had wel het grootste aandeel verzwolgen. Het scheen dat men nog niet genoeg had, want gezamenlijk bezocht men een in de nabijheid gelegen arbeiderskeet, waar men nu zich wederom te goed deed. Beech aldigde viel in die keet in een diepen slaap, terwijl de overigen voortgingen met zich te bedrin ken. Maar aan alles komt een einde, das ook aan die zwelgpartij. Nu kwam het er op aan, om besch., die nog steeds sliep, mede te krijgen. Men schudde en riep hem herhaaldelijk, maar er was geen denken aan om hem tot opstaan te bewegen. Een voor een gaven de kameradon het op. Antonius echter hield het langst aan. Hij schudde hem net zoolang, tot hij de oogen opende, ja gaf hem zelfs, toen dit niet spoedig genoeg naar zijn zin ging, een slag in het gezicht. In woede ontstoken en niet wetende wat hij deed, haalde besch. een mes uit zijn zak en daarmede in het wild sohermende, bracht besch. zijn broeder Antonins een hevigen stoot toe aan den nek. Antonius beproefde nog eenige schreden te doen, maar viel dood neer. S. werd onmiddellijk aan de justitie overgeleverd. Berouwvol bekende besch. zijn daad, maar zeide dat hij zich op het noodlottig oogenblik van niets bewnst was. Het O. M. achtte het bewijs wel is waar volkomen geleverd, maar had diep medelijden met dezen besch., die door den drank in zoodanigen toestand gebracht was, dat hij niet wist wat hjj deed. Met het oog op de gunstige antecedenten van dezen besch., en zijn boetvaardig gedrag ter terecht zitting betoond, requireerde adv.-generaal Bijleveld veroordeeling van S. tot vijf jaren gevangenisstraf. De verdediger, mr. Baron Michiels Yan Ver- duynen, wees in gevoelvolle bewoordingen op den ongelukkigen toestand, waarin dit diep beklagens waardige slachtoffer van den drankdemon zich be vond en uitte den wensch, dat het hof zijn cliënt met de meest mogelijke toegeeflijkheid zou be handelen. Deze werd reeds heden, met aanneming van ver zachtende omstandigheden, veroordeeld tot 4 jaren correctioneel© gevangenisstraf. Het gerechtshof te 's-Hage heeft heden nog veroordeeld: A. J. B., uitHeinoo, wegens valschheid in onderhandsche geschriften door het verzinnen van verbintenis en het namaken van handteekeningen en het desbewust gebruik maken van die stokken, driemaal gepleegd, tot 18 maanden eenzame opsluiting en 6 boeten van f 50; - J. R., uit Rotterdam, ter zake van diefstal van een paard uit een weiland onder Kralingen tot 4 jaren correc- tioneele gevangenisstraf. Zekere mej. S., wonende op de Kruis- kade te Rotterdam, is op smartelijke wijze om het leven gekomen. Door een petrolenmtoestel, dat zij op den grond had geplaatst, vatten hare kleederen vlam, en toen de buren het gevaar bemerkten, was zij reeds zoodanig verbrand dat geen hoop op herstel meer overbleef. Onder toezicht van dr. v. d. Yeen, die onmiddellijk gehaald werd, is zij per brancard naar het ziekenhnis vervoerd, waar zij weldra onder de smartelijkste pijnen overleed. Te Dieren heeft dezer dagen, naar de Arob. Crt. vermeldt, een treurig ongeval plaats gehad bij den landbouwer F. in de Fraterwaard. Twee zijner oudste dochters, die voor de eerste maal, sedert de verbouwing der hofstede, eene nieuwe slaapkamer hadden betrokken, hadden daarin eene hoeveelheid gloeiende kolen geplaatst, en zich in dat besloten vertrek ter ruste begeven, met het ongelukkig gevolg dat, door het ontwikkelen van kolendamp, de eene levenloos en de andere bijna in dienzelfden toestand op bed werd gevonden. Woensdag-namiddag ontstond erbrand ten huize van J. Eker, te Wetering, gemeente Steenwijkerwolde. Daar alle bluschmiddelen, uitge nomen water, ontbraken, brandden in weinig tijds het huis en een schuur, gedeeltelijk met turf gevuld, af. Van den inboedel heeft men weinig kunnen redden, omdat de hevigheid waarmede de brand woedde, alle redding onmogelijk maakte. Te Enschede© is met den trein van Gronan aangekomen, aangehoaden en naar het hnis van arrest overgebracht de persoon van G. B., een Hollander, op vermoeden van een der gesig- naleerden te zijn van den moord te Heinoo. De bnskrnitfabr iek te Muiden zal weder op de plaats verrijzen waar zij gevestigd was. De rechtbank te Roermond heeft de beide wethouders van Ooë en Laak, die eenigen tijd geleden bij afwezigheid van den burgemeester, de deuren van het Raadhuis insloegen, ten einde zich toegang te verschaffen, veroordeeld tot f 25 boete of 3 dagen gevangenisstraf. Verleden Zaterdag zou eene jonge dochter uit Eede aldaar in het huwelijk treden, maar zij wachtte den geheelen dag tevergeefs op haren braidegom uit Renkum. Het bleek later dat de jonkman, door het kalven van eene koe, den trouwdag vergeten had. „Aors ba'k je wel seffens laote wête, da'k nie komme koszeide hij haar geruststellend. Volgens telegram van den gezagvoer der was het stoomschip „Hollander", van Bordeaux naar Rotterdam, reeds vermeld als verongelukt, bij Onessant op de rotsen totaal verbrijzeld.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1