LEIDSCH DAGBLAD. fS 7292. Vrijdag November. A0. 1883. Tweede Blad. r>. v PRIJS DEZER COURANT: V«r Leiden per 3 maandenLI1. Franco per post.1.40. AÉseederUjke Nommera.0.05. Dotö Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER AD VERTESTIEN: f u 16 regeU 1.05. Iedere regel meer 0.!7§. Grootere letten naar plaatsruimte. Voor bet iacauM- rsa buitam de stad wordt 0.10 berekend. Gemengd Nieuwe. Zondag vóór acht dagen is een p r e- dikant uit Nijkerk, terwijl hij in een rijtuig naar Patten reed om daar te preeken, onderweg door eenige lieden aangehouden, die beweerden dat als het zonde was den tram des Zondags te laten rijdeD, dominee dit ook niet mocht doen. De predikant werd genoodzaakt uit te stappen en moest bet verdere gedeelte vnn den weg te voet volgen. UD.) Te Goes waren oenige kinderen aan hot spelen in de schuur van E., toen een hunner een steenen varkensbak wilde oplichten. Daar dit boven zijne krachten ging, moest de jongen den bak weer laten vallen, m3t het ongelukkig gevolg dat hem drie vingers totaal verpletterd werden, zoodat deze moesten worden afgezet. Het Engelache stoomschip „Cor- nishman", dat eerst „bij vergissing" te IJmuiden is binnengeloopen en van daar Daar zijne bestem mingsplaats Rotterdam vertrok, is aldaar, liggende op stroom, door eene tot nog too onbekende oor zaak lek geworden en gezonken. Volgens ontvangen telegram uit Brest, is de equipage van het verongelukte stoom schip „Hollander" gered. Maandag 11. is voor het Brabants.cho hof van assises het proces tegen Beghein begonnen, beschuldigd, zooals men zich misschien herinnert, van verleden voorjaar mot eon Franschman, Blin genaamd, in een juwelierswiukel van het Palais Eoyal te Parijs eene dienstbode des juweliers, Césarine Lovrière, vermoord en vervolgens den win kel beroofd te hebbeD. Beide misdadigers erkennen het feit, maar beschuldigen elkander over en weer van Césarine verworgd te hebben. Dinsdag is Beghein wegens moord met voorbedachten rade ter dood veroordeeld. De jury had op alle vragen bevesligend geantwoord. Bij aankomst van een trein uitNeder- land had Zaterdag avond, omstreeks tien uren, te Antwerpen een treurig ongeval plaats. De machinist, Vrijbos genaamd, was, na den trein behoorlijk tot stil staan gebracht te hebben, afgestegen, en hield zich nu bezig met het nazien en smeeren van de locomo tief. Juist had hij daarvoor den arm tusschen de spaken van een der wielen gestoken, toen oen manoouvreerendo locomotief ongelukkigerwijze van achter tegen den stilstaanden trein aanreed, en wel met genoegzame kracht, om dezen een halven meter ver voort te stuwen. Het gevolg was dat do arm van den machinist letterlijk afgesneden werd. Een reeks van onheilen wordt weder uit Amerika gemeld. Verleden Vrijdag-middag is bij Streator, in Illinois, een goederentrein tegen een stilstaanden personentrein aangeloopen, met dit gevolg dat twee wagens verbrijzeld werden, negen porsonen gewond worden en zeven anderen omkwa men. - Bij Collinsville, in Alabama, stortte den avond te voren, wegens het breken van een spoor staaf, een trein van de opgehoogde baan, zoodat 25 passagiers, eenige doodelijk, werden gekwetst. - Bij Williamsport, in Pennsylvanië, is Vrijdag de ketel van eene stoomzagerij gesprongen, ten gevolge waarvan vier man omkwamen en vijf gekwetst wer den. - Op het Ontario-meer zijn vijf personen op ©ene losgeslagen barge verdronken. buitenland. Frankrijk. Er wordt, nu de heer Fallières ministor van onderwijs geworden is, weder over Paul Bert als gouverneur van Aïgerië gesproken, hoe weinig men ©ok den aangewezen persoon voor oene dezer be trekkingen als gelijkelijk aangewezen voor de andere zou beschouwen. De heer Tirman, de tegenwoordige gouverneur, zou president van den raad van State worden. De Alg9rtsche bladen achten het vervangen van den heer Tirman ontijdig en ongerechtvaardigd. De „Petit Algérien" merkt op dat sedert 1870 Algerië zeven gonverneurs gehad heeft. Het blad voegt er bij dat men wel twee jaar Doodig heeft om van Algerië op de hoogte te raken, zoodat de gouver neurs vervangen worden tegen den tijd dat zij hun werkkring beginnen te kennen. Na Dumas komt de bourt aan Do Balzac voor een standbeeld. Aanstaande week wordt te Parijs een bijeenkomst gehouden om de oprichting voor te bereideo. In den nacht van Zondag op Maandag heeft men, volgens een bericht uit Le Pay, getracht de pastorie van St.-Julien Molhesabate in den omtrok, door middel van dynamiet of eene bom, in de lucht te doen springen. Er werd vrij wat schade aangericht en het scheelde weinig, of de zuster des pastoors hsd het leven verloren. Reeds vóór eenige maanden was eene bom bij het huis gelegd, doch de lont uitgegaan. Duitschland. Het iïu*3 der Afgevaardigden heeft gisteren, bij acclamatie, verkozen het vorige praesidium van het Huis, - den heer Yon Kocller, pesideot, en de heeren -Heeremann en Von Benda vice-presidenten. Maan dag a. s. zal de begrooting voor de eerste maal worden gelezen. Te Metz is in den nacht van 14 op 15 dezer oen schildwacht buiten de poort door drie mannen onverhoeds aangevallen, die hem zoodanig sloegen, dat hij bewusteloos nederviel, en toen in eene sloot wierpen. Gelukkig was deze niet vol water, zoodat de soldaat zich kon redden en hulp zoeken bij de niet ver afgelegen wachtpost. Nauwelijks echter was hij zoover gekomen of hij viel uitgeput neder en moest naar het hospitaal gebracht worden. Dien tengevolge is bevolen, dat alle schildwachten buiten de stad met geladen geweer op post zullen staan. Do daders zijn nog niet ontdekt. Grroot-Britaimïë. Koningin Victoria is uit Schotland naar Windsor teruggekeerd. Ze kan, hoewel ze veel sterker is geworden in Schotland, nog geen groote wandelingen maken, lang staan of steile trappen klimmen. Uit Pietermaritzburg wordt aan de „Daily News" geseind dat, volgens bericht uit Pretoria, het uitvoerend bestuur besloten had de doodstraf door ophangiDg aan Mampoer te voltrekken. Dit bericht baarde opzien, zegt de correspondent, omdat de president der Transvaal, toen hij te Kaapstad was, had verklaard dat de terechtstelling van Mam- poer zou geschorst worden. Te gelijk mot het verblijf van den „Juden- hetser" Stöcker in Londen Ï6 er in de Engelsche stad Leicester eene beweging tegen de Joden ont staan. De talrijke werklieden in de schoenfabrieken aldaar hebben „strike" gemaakt en verlangen dat alle Joden onder het personeel der fabrieken zullen worden weggezonden, daar dezen, naar zij meenen, den prijs bederven. Optochten trekken door de stad, eenige gewelddadigheden hadden plaats. Men maakt zich over de ongeregeldheden eenigszins ongerust, daar verscheidene der voornaamste werk gevers Joden zijn en onder hen een der aanzien lijkste leden van den gemeenteraad. Te Durham is eeu standbeeld ODthuld ter eere van het vóór eenigen tijd overleden Parle mentslid Macdonald, die zich steeds de rechten en belangen der arbeiders en vooral van de mijnwer kers aantrok. De heer Burt voerde het woord; vele mijnwerkers waren tegenwoordig. Spanje. Gisternamiddag to vijf uren is het ünitsche eskader voor Valencia aangekomen. Do overheden begaven zich naar de haven, om den kroonprins van Duitsch land to ontvangen. Het eskader kwam echter wegen9 het vallen van den avond de haven niet binnen. Do overheden, die te Crao (aan den mond der Guadalquivir op ongeveer een uur afstand van Valencia) wachtten, zijn weer teruggekeerd en de troepen gingen naar hunne kazernen. Men geloofde dat de kroonprins heden aan wal zou komen. Eene groote menigte was te Crao bijeen, in de verwachting dat de kroon prins nog gisteren zou komen. Servië. Volgens een bericht uit Belgrado aau de „Neue Freie Presse" zijn de priester Miloje, de onderwijzer Proulovitch en een boer uit Boljevatch ter dood veroordeeld, als hoofdaanleggers in het Servische district Boljevatch. De regeering heeft, op last van den koniDg, aan den commissaris-generaal Nicoiitch instructiën gegeven, om ten opzichte van de misleide bevolking in de oproerige districten zoo zacht mo gelijk te werk te gaaD, maar daarentegen op da leiders der beweging de wet in al hare gestreng heid toe te passen. De „Time8"-corre3pondent te Belgrado geeft eene verklaring welke zijn systeem, dat de opstand in Servië weinig heeft beteekend, in overeenstemming moet brengen met de vrij ernstige krachtsinspan ning der regeering tot bestrijding der opstandelingen. De troepen, zegt hij, de groote overmacht hunner botero wapens bevroedende en verlangende zoo weinig mogelijk landgenooten te deren, vuurden op verren afstand, doch aanhoudend, totdat de boeren werden gedemoraliseerd en zich overgaven. Hierbij haddon de troepen tevens het voordeel dat zij buiten het bereik der minder verdragende wapens van de opstandelingen blovoD. INGEZONDEN. Mijnheer cje Redacteur Reeds herhaaldelijk is er over geklaagd dat te onze stad de asch overdag in open wagens wordt opgehaald. Tot nu toe word hiervan weinig notitie genomen, althans hedenmiddag omstreeks één uur werden de lui, die op do Iloogowoerd liepen, op een alles behalve benijdenswaardige manier van onder tot boven bestoven, doordien er door een vuilnisman asch in een open wagen werd geworpen. Het schijnt mij toe dat hij, die voor deze zaak moet zorgen, er minder om geeft van onder tot boven vol met asch en andere vuiligheid te zitten, dan de meeste fatsoenlijke menschen. Mij dunkt, Mijnheer de Redacteur, dat er nu toch eindelijk wel eens een einde aan dezen toestand mag komen, en ik verwacht dan ook dat de be voegde autoriteit zich met hand en tand tegen dit gebruik zal verzetteD. U dankzeggende, Mijnheer de Redacteur, enz. Leiden, 21 November 1883. A. Mijnheer de Redacteur Door onderstaande regelen te plaatsen in uw veel gelezen blad zult ge ons ten zeerste ver plichten. De bewoners van de Lango Mare vragen beleef delijk of er geen mogelijkheid bestaat om de ope ning van het hek over of omtrent de Marenkerk, hetzij met een los hek, hetzij geheel af te sluiten, waardoor ongetwijfeld verdere dergelijke ongelukken worden voorkomen als Zondag 11. gebeurd is en zooals er gedurende den zomer al meermalen hebben plaats gehad. Hoogachtend, Lenige- beivoners van de Lange Mare

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1