De metsolaar te Haa rl eais ermeerdio onlangs zoo ongelukkig van zijn geld afkwam, ont ving dezer dagen van een paar medelijdende dames te Amsterdam 400 ten geschenke, als tegemoet koming in de geleden schade. Zondag-avond is door de politie ineen hotel te Rotterdam een kassier aangehouden, wiens uitlevering door de regeering van Bremen aan de Nederlandsche was gevraagd, op grond dat hij valschheid in geschrifte zoude gepleegd hebben. Hij is ter beschikking van de justitie naar het huis van arrest overgebracht. Gistermorgen had een werkman vande Haarlemsche gemeentereiniging het ongeluk bij het afrijden van de Steenen Gravenbrug onder de kar te geraken, waardoor hij zoodanig werd gewond dat hij na eenige oogenblikken overleed. Hij was 34 jaren oud en laat eene vrouw met drie kin deren achter. De hoofdcommissaris van politie te Rotterdam waarschuwt tegen de adreskaarten van de firma M. Jacobs (kleedingmagazijn Hoogstraat Rotterdam), die in kleur en rand gelijk zijn aan de bankbiljetten van 25 en die tot bedrog aanleiding zouden kunnen geven. De achterzijde dier biljetten is tot prijscourant ingericht. Bij eene vechtpartij te Weert, Lim- burg, tu8schen twee broeders K., is do een door den anderen ernstig met een mes verwond, zoodat men voor zijn leven vreest. De dader werd onmid dellijk aangehouden en naar de cellulaire gevangenis overgebracht. Te Munstersche-stukken (Drente) is een hollend paard de openstaande deur eener boerderij ingerend en heeft eene zich daar bevindende vrouw met zooveel kracht ter aarde geworpen dat zij eenige uren later een lijk was. Dezer dagen is te Charleville(Frank- rijk) in de Maas opgevischt het lijk van den heer J. G. Losgert, vroeger notaris te 's-Hertogenbosch. BUITENLAND. Frankrijk. De commissie, belast met het onderzoek der kredieten ter zake van Tonkin, heeft gisterochtend de heeren Ferry en Peyron gehoord. De verkregen inlichtingen hebben uitsluitend betrekking op het militaire gedeelte dezer aangelegenheid. Daaruit is o. a. gebleken dat nieuwe militaire operatiën zeer spoedig te gemoet mogen worden gezien, indien zij niet reeds zijn aangevangen. Ten aanzien van de diplomatieke en fihanciëele zijde der quaestie zullen later mededeelingen geschieden. De heer Ferry heeft namelijk de toezegging gedaan dat hij alle diplo matieke stukken in den loop van den avond zou toezenden. De commissie heeft hierop bare eerst volgende zitting verdaagd tot heden. Do Kamer heeft 46 artikelen der begrooting voor landbouw ongewijzigd aangenomen. Verschil lende voorstellen tot vermindering van sommige posten werden verworpen, na door den heerMéline bestreden te zijn. In de couloirs werd gisteren verzekerd dat het „Journal Officiel" heden het besluit zal bevatten, waarbij het ontslag van den heer Challemel-Lacour aangenomen en de heer Jules Ferry in zijne plaats tot minister van buitenlandsche zaken benoemd wordt. De heer Fallières zal met de portefeuille van openbaar onderwijs belast worden. Spanje. De Duitscho gezant bij het Spaansche hof te Madrid en de persoon door de regeering voor de ontvangst van den Duitschen kroonprins aange wezen, zijn gisteren naar Valencia vertrokken. De koninklijke hofstoet begeeft zich heden derwaarts. Eene batterij veldartillerie zal bij het aan land komen van den kroonprins saluutschoten lossen. De overheden zullen tot ontvangst bijeenkomen te Grao, op ongeveer 5 kilometer van Valencia. De troepen, bestaande uit tien bataljons infanterie, twee regimenten cavalerie en een regiment artillerie, zullen langs den weg geschaard staan. E> uit scli land- De „Norddeutscbe Allgemeïne Zeitung" bevat de volgende mededeeling uit Warschau„Russische bladeo, vooral de „Nawoje Wremja," hebben den laatston tijd berichten over grensschendingen ge bracht, die door Pruisische officieren en soldaten gepleegd zouden zijn, met het doel om terrein studiën te ondernemen en krijgskundige teekeningen te maken. Die verhalen waren mot allerlei détails van zeer twijfelachtig gehalte opgesierd en met opzet zoo ingericht, dat mon gelooven kon dat zij op officiëele opgaven gegrond waren. Volgens de zorgvuldigst ingewonnen inlichtingen zijn er geenerlei officiëele mededeelingen of opgaven ontvangen, als zouden Pruisische officieren betrapt zijn op het maken van teekeningen of terreinstudiën, of het inwinnen van militaire inlichtingen, trots alle moeite, die velen zich wel gegeven znllon hebben en nog geven om in dat opzicht eindelijk iets te vinden want de spionnenkoorts heerscht hier nog altijd in grooten omvang en daarmede gaat natuurlijk de wensch gepaard om eindelijk eens een Pruisisch officier of agent op heeterdaad te betrappen." Telegrammen. LONDEN, 19 November. De adelborst Hay, te Madeira aangekomen, meldde dat de Engelsche kanonneerbooten de steden Aboh en Egga aan den mond van den Niger hebben gebombardeerd. Er had eene ernstige schermutseling in het kreu pelhout plaats. Drie Eogelsche zeelieden eu de adelborst Hay zelf werden gewond. Morgen heeft er omtrent de Trausvaalsche zaak weder een ministerraad plaats, en in den loop der week zullen nog meerdere volgen. De „Daily News" meldt dat de heer Mackenzie; zich bereid verklaarde om de belangen van Man- koroane bij de conferentie te vertegenwoordigen. Een bericht dat een der leden van de Trans- vaalsche delegatie naar Holland zou zijn afgereisd, is onjuist. Al de leden zijn in Londen en heden avond dineeren zij in de „Reform Clab." De heer Beelaerts Van Blokland is naar Den Haag teruggekeerd. KONSTANTINOPEL, 19 November. De sheik Obeidullah is te Mekka aan cholera gestorven. CAIRO, 20 November. De khedive heeft een brief van den gouverneur van Souakira ontvangen, waarin bevestigd wordt dat de Egyptische troepen, aangevallen door eeno bende Bedouïenen, welke in getalsterkte geringer was dan zij, terstond hunne wapenen, ammunitie en soldatenkleeding hebben weggeworpen en gevlucht zijo. Zij lieten hunne Turkscho officieren in den steek, die gedood werden. De gouverneur vroeg dringend om versterkingen, maar verklaarde dat het nut teloos was Egyptenaren te zenden, daar deze toch niet vechten willen. De brief maakt noch melding van een aanval op Souakim, noch van de vlucht der Europeesche bevolking. De ministerraad, dezen avond onder voorzitting van den khedive gehouden, besloot dat morgen 150 Bachi-Bazouks uit Cairo en zes compagnieën negers uit Massowah naar Souakim zullen gezonden wor den; hierdoor zal het garnizoen aldaar op bijna 1000 man worden gebracht. CAIRO, 20 November. Eene bende Abyssiniërs, onder aanvoering van Bazoboela, heeft op Egyp tisch grondgebied, bij Massoeah, eene afdeeling van 70 Bachi-Bazouks aangetast en verslagen. BELGRADO, 20 November. Twee personeD, Diditch, die den opstand begunstigde, en Gronsitch, die eene bende opstandelingen aanvoerde, zijn te Zaïtchar gefusilleerd. BERLIJN, 20 November. De troonrede verklaart dat de afgeloopen jaren in finantiëel opzicht een gunstiger uitslag hebben opgeleverd, en kondigt eene belasting op de renten, nog verdere overname van de spoorwegen door den Staat en uitbreiding van het staatsspoorwegnet aan. LEIDEN, 20 November. De verwachting voor morgon isveranderlijk buiig weer, regen. Het heden in het Rapenburg alhier voortge zette visschen met dreggen heeft nog tot geen resultaat geleid. Iu de heden gehouden zitting der Provinciale Staten van Zuid-Holland zijn aangenomen de regle menten der waterschappen en is het adres van het bestuur van don Grooten Westoindschen Polder aan Gedeputeerde Staten gerenvoyeerd. Tevens werd een subsidie van 1000 aan de Practische Ambachtsschool te Leiden verleend, na vijrwerpïng van het voorstel der commissie ad hoe tot toekenning van 2000, onder voorwaarde dat de toelating des leerlings zoo onbeperkt moge- lijk zij. De commissie had nader voorgesteld die voor waarde te doen vervallen en derhalve de subsidie van 2000 toe te kennen. Dat voorstel werd door onderscheidene leden bestreden, terwijl sommigen zelfs het beginsel van het vericonen van subsudiën aan ambachtsscholen afkeurden. Na oenigr. -raad- slaging werd het voorstel van de commissie (ƒ2000) verworpen met 48 tegen 20, terwijl dat van Ge deputeerden 1000) werd aangenomen met 64 tegen 3 stemmen. Tegen stemden de heeren Bicbon, Hoogeveeneo Van Rhemen. De voorstellen der commissie ad hoc en van Gedeputeerde Staten omtrent eene vaartverbetering tus8chen Rijn en Schie zijn aangenomen. Gedeputeerde Staten werden gemachtigd het adres der Friesche Maatschappij van Landbouw te onder steunen, ten doel hebbende het nemen van afdoende maatregelen tot keering van de longziekte onder het vee. De adressen van landeigenaren enz. over bezwaren omtrent de stoomvaart-verordening zijn in handen van Gedeputeerden gesteld. De najaarsvergaderingen zijn hiermede gesloten. Het Nederlandsche Schaatsenrijdersbond stelt dezen winter voor wedstrijden tusschen Nederland sche hardrijders, op een baan van 1000 a 1500 meter met ten minste twee keerpunten, uitgeschre ven door de tot het bond toegetreden vereenigingen, beschikbaar twee gouden medailles, of bij verkiezing voor elke medaille 100. Deze medaille, of even tueel de 100, met en benevens den uitgeloofden prijs uit te reiken. Vereenigingen die hiervoor in aanmerking wen- schen te komen, moeten zich, vóór 1 Dec. a. 8., aanmelden bij den lsten secretaris den heer J. Van Buttingha Wichers, te Leiden. De Tweede Kamer heeft heden bij het voort gezet debat over de Indische begrooting aangenomen het amendement tot vermindering met ƒ5640 voor de griffiers bij de landraden met 49 tegen 20 stem men, zoomede het amendement tot vermindering met 50 percent van de onvoorziene uitgaven der verschillende afdeelingen, dat door den heer Pompe werd voorgesteld als een prikkel tot bezuiniging en niet als een bewijs van wantrouwen in den minister. De minister nam na aanneming van het eerste dier amendementen de overigen tot vermin dering der onvoorziene uitgaven over, hetgeen ver schillende sprekers zeer afkeurden. De minister echter zeide het te doen behoudens voor te stellen kredietposten. Nog is aangenomen een amendement van den heer Bastert tot vermindering met ƒ5000 voor reis- en verblijfkosten. Morgen voortzetting. Volgens telegram uit Londen, te Amsterdam bij de „Vereeniging van Assuradeuren" ontvangen, is het Nederlausche stoomschip „Hollander", van Bordeaux met wijn naar Rotterdam, op Quessant verongelukt. Bij het instructie-bataljon te Kampen is een jongeling in dienst getreden van 15-jarigen leef tijd, die de respectable lengte van 1.80 M. had. Geen bagatelletje! Het stoomschip „Prins Frederik," van Amster dam naar Batavia, vertrok gisteren van Marseille; de „Zaandam," van Amsterdam naar Nieuw-York, passeerde gisteravond Lizard; de „Prinses Amalia", van Batavia naar Amsterdam, passeerde hedenna- middag "Wight. INGEZONDEN. Politieke levenstcckens. Wanneer deelneming aan het openbare leven tcc gunste van een volk pleit, dan hebben wij reden om ons te verheugen. Drie belangrijke teekenen vaD opgewekte belangstelling in de algemeene aange legenheden van het Nederlandsche volk doen zicb voorlo. de arbeidersbeweging die zich in verga deringen te Amsterdam en elders manifesteer^ 2o. de rechtstreeksche bemoeienis van niet speciaal daartoe geroepen personen met de regeling van 's lands financiën, en 3o. de waardeering der groote pers (N. R. Crt. 17 dezer) van volkswenschen geoü in de sub lo. genoemde vergaderingen. Wij zouden hier punt lo. en punt 3o. niet scheiden wanneer de werkelijkheid dit niet gedaan had. Hel is zoo raaar niet met een paar woorden te zeggen hoe men denkt over de onderwerpen in dat art. der N. R. Crt. aangeroerd, maar de liberaal die zich verheugt over teekenen van opgewekt politiek leven, begroet het art. met ingenomenheid omdat het den afstand aanvult die bestaat - en zeer ten onrechte - tusschen wenschen van het Nederlandsche volk, naar gelang van plaats en toon waarin «1 zich openbaren en naarmate zij moeielijker pro- blema's opwerpen. Onze vreugd over die levensteekens is natuur ij niet onvermengd. Wanneer wij tien onzer stado^ nooten, en daaronder mannen wier namen by a

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2