Avond - e «li tie. W. 7290. Woensdag 21 November. A°. 1883. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franc per post1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. LEI DEW, 20 November. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Ned.-Indië en Padang door mid del van het stoomschip „Drente", waarvan de laatste buslichting aan hot postkantoor te Rotterdam is bepaald op Zaterdag den 24sten November a. s., des morgens te acht uren. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. das uiterlijk Vrijdag-nacht om twaalf uron bezorgd zijn. Heden herdacht onder vele blijken van belang stelling onze stadgonoote mejuffrouw N. Labree, geboren Huyzer, den dag, waarop zij nu veertig jaren geledon als vroed vroow te dezer stede werd aangesteld. Hoewel op bijna zoventigjarigen leeftijd, is zij nog steeds met de moeste bereidwilligheid werk zaam eo dat zij bare taak, zoowel in burger- als io behoeftige gezinnen, met liefde volbrengt, daar van kunnen velen getuigen en riet het minst de directie van het fonds tot „Hulp der Menschbeid", waaraan de jubilaris meer dan dertig jaren werk zaam is. De afdeeliog „Rotterdam" van de Koninklijke Vereeniging „Het Nederlandsch Tooneel" vereerde ons gisteravond opnieuw met een bezoek, ten tooneele voerende Jules Sandean's „Mojonkvrouw De la Seiglière". Zoowel het tooneelstuk zelf - dat genoeg bekend is - als de wijze van opvoering hadden werkelijk meer belangstelling verdiend dan nu het geval was. Het geial toeschouwers toch v/as niet buitenge woon groot. Mevrouw Cath. Beersmans, die als barones De Vaubert optrad, werd, zooals te begrijpen is, zeer toegejuicht en, evenals raej. C. Van Eykeo, her haaldelijk voor het voetlicht teruggeroepen. Deze laatste, als mejonkvrouwe De la Seiglière, werd bovendien bij het begin van het tweede be drijf een fraaie bouquet vereerd. Ook de heeren D. en J. Haspels, do eerste als markies De la Seiglière, de tweede als advocaat Des Tournelle8, zagen hun degelijk spel naar waarde bekroond door den herhaalden bijval. Hetzelfde kan gezegd worden van den heer Spoormans, die de rol van Bernard, den schoonzoon iu 8po van markies De la Seiglière, te vervullen had. Ongetwijfeld heeft dit tooneelgezelschap velen weder een aangenamen avond verschaft. Wij vernemen dat de heer W. Van Zuylen spoedig met zijn gezelschap hier zal optreden, met den heer Victor Driessens, den beroemden acteur, tot gast. Kieuw kunstgenot dus! Op een heden te Amstordam gehouden fonds veiling zijn de complete dichtwerken van Nicolaas Deots met kopijrecht het eigendom geworden van den heer A. "W. Sijthoff alhier voor f 12,280.78. Voor mevrouw Chr. Stoetz, de begaafde actrice der afdeeling Amsterdam van de koninklijke ver eeniging „het Nederl. Tooneel", was het gisteren een aangename dag. Onder de talrijkste bewijzen van belangstelling vierde zij gisteren haar 25 jarig jubileum als actrice. Toen zij des avonds optrad in „een Bescherm- engel" ei mr. P. Brooshooft's „Zijn meisje komt Q|t" - dat uitstekend voldeed - namen reeds bij het tweede bedrijf van het eerste stuk de ovation een bog in. Een tiental ruikers, de een al fraaier dan de aDder, bloemen in sierlijke mandjes, kransen vol ^bitterende lovers werden, onder het gejuich der toeschouwers en de fanfares van het muziek, dor jubilaris overhandigd, waarbij van hare kunstzusters dames Albregt, Ellenbuger ea Flora Sanehni, tan Raad van Beheer enz. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Na afloop dor voorstelling, toen het publiek haar met stormachtigon aandrang terugriep, ging het gordijn op en stonden al de artisten van „het Nederl. Tooneel" in gala om de heldin van den avond geschaard. Mevrouw Kloine-Gartman bracht in een zeer geestige improvisatie hulde aan hare kunstzaster, waarna zij haar een zilveren lauwerkrans over handigde. Mevrouw Do Vries bood baar namens de loden van het gezelschap een fraaien leunstoel en een gouden keten aan, terwijl de heer Spoor haar e6n Biorlijk bloemgeschenk vereerde. Verder ontving mevrouw Stoetz een prachtexem plaar van „Een in-en uitval", een doos met zilveren lepeltjes, een zilveren theeservies, waarvan de suikerpot iets bevatte... doch geen suiker (dit laatste aangeboden door eenige vereerders en vrien den), en daarna regende het kleine bouqnetten op het tooneel. Mevrouw Stoetz zeide ten slotte met een kort woord dank voor al die blijken van belangstelling. In den „foyer d'artistes" werd vervolgens een zeer opgewekt on gezellig feest gevierd. Prinses Hendrik woonde de voorstelling bij. De bisschop van Haarlem heeft in do kapel van het seminarie te Warmond de tonsuur en de mindere orden toegediend aan de heeren W. C. C. Albors, A. Ballering, J. Brügemano, J. S. Van Buchem, O. L. Driessen, J. A. Van Etton, J. Goense, A. J. M. Haf kenscheid, H. Moens, J. A. Nieuwen- huys, P. Nooy, A. J. ReijfFert, P. J. Schravemade, A. D. Timans, A. Vergeer, A. L. A. Vorst, J. L. Th. Waterreus en F. J. A. M. Wierdels. Bij de akte-examens voor het rechtlijnig teekenen (middelbaar onderwijs), afgenomen te Am sterdam. is o. m. toegelaten de heer H. J. Jesse, thans te Delft woonachtig. De heer Bastert heeft een reeks van amen- domenten op de Indische begrooting voorgedragen, ten doel hebbende de uitgaven te verminderen met een gezamenlijk bedrag van f 1,772,488. Te Falkestein bij Frankfort is in den ouder dom van 28 jaren overleden de bekende Haagsche uitgever Henri J. Stemberg. De gewone audiëntie van den minister van marine zal Vrijdag en die van den minister van financiën zal Donderdag a. s. niet plaats hebben. Het stoomschip „Maasdam" passeerde gister- namiddag Wight. Gemengd Nieuws. Het is heden een kwart eeuw geleden dat de broodbakkersknecht P. Helverstijn bij mej. de wed. B. Van Dorsten Hz. in betrekking kwam. Ijverig en trouw heeft hij er steeds zijn dienst vervuld. Dezo dag ging dan ook voor hem geens zins onopgemerkt voorbij. Om halftien is gisteravond in den kol der van den winkelier L. in de Maarsmanssteeg alhier een begin van brand ontstaan, vermoedelijk door het in het kelderrooster werpen van een bran dende sigaar of lucifer, waarvan het vuur zich onmiddellijk mededeelde aan het aldaar geborgen hooi en stroo. Door de spoedige hulp der brandweer is het vuur in den aanvang gestuit. Ook de spuit der weesjongens heeft nog dienst gedaan. Het was de begrijpelijkste zaak der wereld, dat, waar in den Schouwburg het Neder landsch Tooneol optrad en in de Stadszaal het ge zelschap van het Grand Théatre Tivoli de3 heeren Do Boer uit Amsterdam, op beide plaatsen de op komst van het publiek zou te wenschen overlaten. Toch had de concert- en variété-troep gisteravond niet over belangstelling te klagen, daar de zaal nog beter bezet was dan menigeen onder dezeom PRIJS DER ADVERTENTIEJf: 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Groolere letters naar plaatsruimte. Voor het inc*sseo- ren bniten de stad wordt 0.10 berekend. standigheden had kunnen denken. Het afwisselende programma, w. o. zang, dans, gymnastische, acro batische en andere toeren, gaf den aanwezigen blijk baar voel genoegen. Vele leden van het gezelschap werden herhaaldelijk toegejuicht en dezen en genen moesten nu en dan nog iots ten beste geven. Aan gezien de soirée nu niet zéé laat als den vorigon keer was afgeloopen, woonden de meesten haar nu tot het einde toe bij. De tooneelvereeniging „Kunst door Vriendschap" hield gisteravond in hot Café Noë hare eerste buitengewone vergadering met dames. Nadat de president, de heer Huisman, de leden, geïotroduceerden en verdere genoodigden in korte woorden had welkom geheeteo, ging men over tot de opvoering van„Zoo werd hij rijk", tooneel- spel in 4 bedrijven of 7 tafereolen, dat door eenige leden, bijgestaan door een drietal dames, fliok werd afgespeeld. Ieder hunner voldeed uitmnatend. Een bijzonder woord van lof mag echter niet onthouden worden aan de heeren Van Dornstein, als landeigenaar, Brandstein, als chirurgijn-majoor en Pink, als zaakwaarnemer. Het kluchtspel„Eén dubbeltje in mijn zak" liep evenals bet voorgaande goed van stapel. Ook daarin traden een tweetal dames op, die, evenals zij die in het eerste stukje hare medewerking ver leenden, luide werden toegejuicht. Mocht hot ledental van genoemde vereeniging niet groot genoemd worden, de belangstelling die men toonde, overtrof het verre. Men behoeft niet te vragen of men zich heeft geamuseerddaarvan getuigden de daverende toejuichingen, welke onop houdelijk door de zaal weerklonken. Hoewel het nachtelijk uur reeds lang was aan gebroken, eer de voorstelling was afgeloopen, ver- eenigden zich daarna nog tal van liefhebbers aan den dans. Eene collecte, gehouden voor eene weduwe, bracht f 8 op. Ten bate van dezelfde weduwe gaf do schilders vereeniging dezer dagen medeeene uitvoering. Een O. -I. militair, die Zondag met een collega op reis was, heeft van dezo zijn tasch, waarin ongeveer f 140 waren geborgen, medege nomen. Volgens het Vad. schijnt hij zich met zijfl buit naar Leiden te hebben begeven. Met den bouw van de cellulaire ge- vangenis te Scheveningen vordert men goed. De vorige week is de vrouwenafdeeling onder dak gekomen en de ijzeren kap geplaatst op de beide zijvleugelsook zijn reeds de fondamenten gelegen voor de kerk en bijgebouwen. De jeugdige huisvrouw van Jacob Spaargaren, wonende aan den Kanaaldijk in de ge meente Haarlemmermeer, had gisternamiddag om drie uren het ongeluk in het Kanaal te valleD. Door wind en stroom lag zij weldra in het midden van het zeer diepe en wijde water en gewis zou ze verdronken zijn, zoo niet de moedige 22-jarige Jan Pecht, mede daar woonachtig, was komen opdagen, zich geheel gekleed to water had begeven en al zwemmende met de drenkelinge behouden aan wal kwam. Daar nog eenige geneeskundige hulp noodig was, werd die verleend door den geneesheer J. Kim- mel te Onde-Wetering. Zekere Jan Schouten, vroeger wonende te Hoofddorp, thans te Haarlem, kwam heden al daar met een paard en wagen van een hooge brug rijden. Hij gleed uit, ten gevolge waarvan de wagen over hem heen ging. Hij was onmiddellijk een lijk. Hij laat vrouw en kinderen na. Twee paarden, voor oen bo eren wagen gespannen, geraakten aan de Vijfhuizen te Haar lemmermeer op hol, waardoor de voerman, een zoon van L. Melissen, er af viel en zijn been erg gekneusd werd. LEIDSOH tfSSi DAGBLAD.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1