LEIDSCH DAGBLAD. N°. 7286. Vrijdag 16 November. A0. 1883. Avond - e ditie. PRIJS DEZER COURANT: Itwr Leiden per 3 mtanden1.10. Franc/ per post1.40. Akoulerfijke Kommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER AD VERTESTIEN: Van 1—0 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17^. Grootere letten naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren baiten de stad wordt 0.10 berekend. LEIDEN, 15 November. Uit de lijst der verbeteringen omtrent de bekro ningen der Amsterdamse/ie Tentoonstelling blijkt dat in groep I dr. W. N. Da Rieu een bronzen med., het Maseam van Natuurlijke Historie een eeredipljzna, prof. T. Zaayer, allen albier, een zilveren medaille, en in Groep VI den heer Pronk te Zoeter wonde een zilveren raed. zijn toegekend. - In het vorige jaar verscheen eene brochure van den heer Koolemans Beynen, Isten luit. der inf., getiteld: „De kenmerken vao desertie." De schrijver week geheel af van de tot dusver op dit punt ge huldigde meening en beweerde dat men alleen deserteur is (volgens onze wet) als men werkelijk het plan heeft den dienst voorgoed te verlaten, eene meaning waardoor de geheelo jurisprudentie van de geheele rechterlijke macht van 1815 tot heden omvor werd geworpen. Prof. Van der Hoeven te Leiden beeft in de Militaire Gids" het betoog van don heer K. B. weerlegd Uit de bonwstoffen van ons Crimineel Wetboek en andere tot dusverre onbekend gebleven stukken heeft hij aangetoond dat de interpretatie, die de heer K. B. van de in ons C. W. voorko- mendo bepalingen wil geven, Diet kon opgaan. „De door mij aangehaalde bewijsplaatsen", aldus besluit prof. v. d. H„konden voor een groot ge deelte don S. niet bekend zijn, en zijn dwalen is dus vergeeflijk. Maar jnist omdat er tot nog toe over de ontwikkelingsgeschiedenis van onze Militaire Strafwetgeving zoo weinig bekend was, had hij voorzichtiger moeten zijn, en minder boud, minder hefiig te velde moeten trekken tegen een recht spraak van het H. M. G., die nu ten duidelijkste blijkt volkomen juist te zijn. Let wel, dat ik alleen die jurisprudentie verdedig, doch in geenen deele mijn zegel wil hechten aan de belachelijke wets bepalingen op welke zij gebaseerd is. Reeds zeer spoedig na hnn ontstaan is de wenschelijkheid van herziening dier voorschriften gebleken en erkend. Dit was evenwel niet de quaestie die de heer Koolemans Beynen zich ter behandeling had gesteld. De vraag was niet: Wat zal ons aanstaand, ook na de wijzigingswefjes van 1879 meer dan ooit onmisbaar nieuw Militair Strafwetboek, over desertie en aanverwante delicten hebben te bepalen? maar zo was: Wat heeft ons C. W. daarover bepaald- Alleen tegen het antwoord, door den S. op deze laatste vraag gegeven, was mijn betoog gericht. „Ik heb door de menigte van bewijsgronden wel licht he godnld van den lezer te lang op de proef gesteld; ik wilde echter voorgoed een einde maken san alle verdere pogingen om de wetsbepalingen van ons C. W. over desertie te verkrachten. Der gelijke pogingen zijn vaak verleidelijk, en het is feods gebleken dat menigeen zich door het geschrift van dei: heer Koolemans Beynen heeft laten mee lopen. Voor hunne goedhartigheid, maar ook alleen daarvoor, pleit dit voorzeker, want onze „deserteurs" zonden ia den vervolge vrij wat zachter worden gestraft. Doch een goed hart is een slechte leids man, bet de interpretatie eener strafwet geldt." Deze beschouwing zal ongetwijfeld de belang stelling van ons leger in hooge mate wekken. - Door de geneeskundige staatscommissie zijn tovorderd tot arts de heeren J. W. G. Meerstadt, mod- doctor, J. Bijl, A. P. Philipsen en J. A. ^oorthuis, eandidaat-artsen. Toegelaten werd voor tot 1ste gedeelte de heer J. C. J. Van der Hagen, doctorandus. - Door het provinciaal kerkbestnur van Drente 2yo tot de evangeliebediening toegelaten de heeren Van Noppen, nit Wissekerke, en J. Pot, Vriezeveen. Voor do tweede maal in dit soizoen trad het Fransche opera-gezelschap alhier op, ditmaal in de opéra-comique, of liever operette: „Les cloches de Corneville", welke bijna bij niemand meer een onbe kende was en zelfs, indien we ons niet vergissen, indertijd mot eene Nederlandsche vertaling door een gezelschap uit de hoofdstad alhier is opgevoerd. Zelfs op draaiorgels ontbreken enkele aria's niet meer. Robert Placquette had dan ook wel succes van dit toonwerk, dat, gelijk nog dezer dagen elders werd opgemerkt, in minder dan 7 jaren te Parijs meer dan tweemaal zooveel opvoeringen beleefde als Mozarts „Zauberflöte" te Berlijn in ruim 90 jaren. De gelukkige Planquette laat villa's bouwen, ter wijl Mozart in gebrek wegkwijnde. De uitvoering van gisteravond was ook vrijgoed bezocht en heeft daardoor velen een paar genoeglijke uren verschaft. De vroolijke, opwekkende muziek breDgt het publiek daartoe reeds van het begin af in eene gunstige stemming. De aard van het stak is niet zoodanig dat de optredenden er gelegenheid in hebben om dat te doen, wat men bepaald „schit teren" noemt. De dames Danglade als Serpolette en Maes als Germaino vervulden hare taak op ver- dien8tel[jke wijze. Zo voldeden zser goed en werden meer dan eens toegejuicht, in het bijzonder wat eerstgenoemde vooral in de derde acto betreft, al scheen het beraamde tableau te moeten mislukken. Van het heeron-personeel zal men met genoegen hebben keünis gemaakt met den heer Bérardi, die zich nu als markies Henri De Corneville aan ons publiek voorstelde, in welke hoedanigheid we hem echter wel iets minder gedwongen hadden willen zien. Zijn zang voldeed overigens over 't algemeen goedevenals het spel van den heer Des- roussean als baljuw. De hoer Gnernoy vermaakte het publick als Grenicheux mede niet weinig; ter wijl den heer Demand als Gaspard eene minder dankbare rol was toobedeeld, waarvan hij zich nochtans niet het minst door zijne actie uitstekend kweet. Jammer dat zijn geluid nu en dan wel wat al te zwak klonk en daarom door de begeleiding werd overstemd. De koristen, waarvan er ditmaal enkele ook een sprekende rol vervulden, en het orkest - thans onder leiding van den heer "Warnots - vormden wel is waar niet altijd één zuiver geheel, doch werkten niettemin belangrijk mede om den avond te doea slagen. Naar men verneemt, hebben de professoren der Rijks-universiteit to Utrecht bij den Senaat van het studentencorps er op aangedrongen, om den groentijd der novitii voortaan en wol het eerst in het jaar 1881 tot do helft te verminderoD. De Raad der gemeente te Haarlem hoeft gis teren besloten aan het hoofdbestuur van het Nut aan to bieden een terrein in de Wilhelminastraat, om niet, voor het oprichten van eene kweekschool voor bewaarschoolhouderos8en. Volgens bericht van Zr. Ms. gezant te Berlijn, is het verbod van invoer van schapen uit Nederland, door den regeerings vice-president te Munster tot nader order verlengd. Ten einde de oester-cultuur in de Zuiderzee te doen herleven, is het college voor do zeevissche- rijen in overleg getreden met den heer Bottemanne, te Bergen-op-Zocm, om de doeltreffendste maat regelen te beramen, die daartoe zonden kunnen dienon. De commissie tot examineeren van varens lieden heeft diploma's uitgereikt aan do heeren M. Koster, B. Bisschop en J. Kramer als 2den stuurman, groote vaart, en aan H. E. C. Angenent als 3den stuurman id. De „Maandolijksche Scheurkalender" van de firma Ter Gunne en Plantinga te Deventer heeft reeds dadelijk bij zijn verschijnen opgang gemaakt, omdat de duidelijke cijfers en de geheele inrichting voor kantoren vooral practisch scheneD. Deze ver wachting is door een gebruik van eenige jaren vol komen bevestigd. Voor 1881 is de „Maandelijksche Scheurkalender" dezer dagen verschenen. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden dat met 1 Maart 1884 de betrekking van leeraar in de Fransche taal aan de R. H. B.-school met 3-jarigen curcns te Venloo te vervullen is. Jaarwedde ƒ1800. Solli citanten naar deze betrekking moeten zich voor of op 30 dezer aanmelden bij den hoogleeraar, inspec teur van het M. O., dr. M. Salverda te 's-Hage. 's Rijks middelen hebben gedurende de maand October 11. opgebracht 10,115,274, tegen ƒ9,666,859 in October 1882, en in de eerste tien maanden van 1883 85,561,161, tegen 86,332,159 in hetzelfde tijdvak van 1882. Het 10/12 der ramiDg bedraagt 86,599,311. De minister van financiën maakt bekend dat op den lston Nov. 11. een bedrag van f 500,000 aan schatkistpromossen in omloop was. De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal Vrijdag a. 8. niet plaats hebben. Z. M. heeft den heer H. Faber, apotheker to Nieuwer-Am8tel, benoemd tot apotheker 2de kl. bij het personeel van den geneeskundigen dienst in Ned.-Indië; - benoemd tot notaris binnen het arr. Roermond, standplaats Horst, J. A. Van den Bergh, candidaat-notaris te Veghel; - P. Fijn Van Draat, voor het tijdvak van 16 Nov. 1883—1884, benoemd tot leeraar aan de R. H. B.-School te Venloo; - verleend de volgende pensioenen, als aan: J. R. Boelje, ontvanger der directe belastingen, 2067; W. K. A. Neurdenbnrg, verificateur lste kl. bij 's Rijks belastingen, 894; G. C. De Backere, idem 3de kl., 686; G. Blok, ontv. der dir. belas tingen, 3000; R. G. Walter, commies 2de kl. bij '8 Rijks belastingen, 373; L. G. Verbrugge, idem lste kl., 485; M. S. Panlussen, wed. van J. W. Clermont, in leven idem, 180. Gemengd Nieuws. Naar men verneemt, is de opbrengst der tooneolvoorstelling, door eenige leden der „Schilders- en Behangersvereeniging" dezer dagen ten voordeele eener weduwe, wier man onlangs was overleden, alhier gegeven, na aftrek van alle onvermijdelijke kosten, 31.49, welk bedrag aan de weduwe zal worden ter hand gesteld. Al mag deze som niet bijzonder groot genoemd worden, toch kannen zij, die aan de uitvoering medewerkten, met voldoening op hot resultaat terugzien. Door den 8 u b s t.-o f f i c i e r van justitie mr. Hulshof werd in de gistermiddag gehouden civiele terechtzitting van de arrond.-rechtbank te 's-Gravenhage conclusie genomen in de in kort geding bij dit college aanhangige procedure van de Hollandache IJzeren-Spoorwegmaatschappij tegen den burgemeester van 's-Gravenhage, waarbij het de vraag geldt of eenige perceelen en wegen, aan gewezen in de onteigeningswet ten behoeve van de uitbreiding van het station der Maatschappij aldaar, al of niet voor onteigening vatbaar zijn. De ambte naar van het Openb. Min. betwijfelde de juistheid van het beweren der gemeente dat zulks niet het geval was vooral op grond dat bedoelde perceelen het privaat-eigendom der gemeente waren geworden en niet meer tot het publiekrechtelijk eigendom waren teruggekeerd. Mitsdien strekte de conclusie tot toewijzing van den eisch der Maatschappij tot het benoemen van drie deskundigen. - De uitspraak is bepaald op a. s. Woensdag. Een vrouwspersoon, flink bijgestaan door eene beschonken vriendin, sloeg gisteren moed willig met een parapluie de ruiten in bij een tapper

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1